Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

My Little Pony: Friendship is Magic


  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 11 May 2011 - 00:08

My Little Pony: Friendship is Magic



Youtube Video


Και ναι, δε σας γελούν τα μάτια σας. Επιτέλους, το Anime//Gr θα μπει στο χορό, έστω και καθυστερημένα. Αυτό θα είναι το thread για το πιο manly, καμένο, επικό, awesome cartoon στην ιστορία.

Τη νέα γενιά Μικρό μου Πόνυ!

Youtube Video


ΕΛΑΤΕ ΠΙΣΩ! :mador2:

Πιστέψτε με, αυτό δεν είναι ένα απλό remake. Η σειρά Friendship is Magic είναι ένα νέο είδος cartoon, τόσο για παιδιά, όσο και για μεγάλους. Δε βλέπεις κάθε μέρα άλλωστε ένα cartoon με moe, lesbians, nerds, herp derp χαρακτήρες και πάει λέγοντας. Δε κάνω καθόλου πλάκα. H δημιουργός, Lauren Faust έχει στο ιστορικό της τα Powerpuff Girls και το Foster's Home for Imaginary Friends, και τα δύο αξιόλογα και δυναμικά cartoon. Το Friendship is Magic όμως είναι το κύκνειο άσμα της.

Η σειρά έχει budget και φαίνεται. Το flash animation είναι από τα πιο λεπτομερή που έχω δει σε αμερικάνικο cartoon και η κίνηση είναι τρομερά ομαλή. Σχεδόν κάθε επεισόδιο έχει ένα catchy τραγούδι με πολύ ωραίες φωνές. Και μιας και μιλάμε για φωνές, το voice acting είναι υπέροχο, καθώς απαρτίζει ηθοποιούς παλιές καραβάνες στο χώρο, δίνοντας έτσι ποιότητα.

Από γράψιμο πάμε πολύ καλά. Οι χαρακτήρες-πόνυ είναι συμπαθέστατες, η κάθε μία έχει τη μοναδικότητά της, ο διάλογος και τα κείμενα έξυπνος και τα καμένα δίνουν και παίρνουν. Έχοντας οπωσδήποτε πάρει μια ιδέα από τα Ιαπωνικά anime και την internet fashion in fandom γενικότερα, η δημιουργός ξέρει τί κάνει και με τί κοινό έχει να κάνει. Να φανταστείτε, έχουμε μέχρι και τη Lady Gaga σε πόνυ σε ένα επεισόδιο.

Μερικά δείγματα:

Youtube Video

Youtube Video

Το δεύτερο βγάζει νόημα αν δείτε το επεισόδιο. Το υπόσχομαι.


Είπα πριν για λεσβίες. Καλά διαβάσατε. Δε θα πω ποιά πόνυ είναι, όμως. Κάτι μου λέει ότι θα το καταλάβετε. Και πριν αναρωτηθείτε, όχι, η σεξουαλικότητά της δε θίγεται ποτέ, απλά... it's there.

Ο πρώτος κύκλος τελείωσε ακριβώς τη προηγούμενη Παρασκευή, οπότε έχετε 26 επεισόδια να δείτε μονοκοπανιά, τυχεράκηδες. (Εγώ τα περίμενα...:sadist:)

Όποιος σνομπάρει τη σειρά για να το παίξει manly, να σας πω αυτό: το βλέπουν περισσότεροι άντρες παρά κοριτσάκια.


So, move your hooves and download from here. GO! :ballumad:

Για όποιον δε μπορεί να περιμένει, μερικά επεισόδια σε καλή ποιότητα εδώ. H Hasbro θα τα κατεβάσει eventually, οπότε σβέλτα!


Edited by Tea-chan, 12 May 2011 - 14:29.

Posted Image


#2 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 May 2011 - 00:37

Γεματος ειναι ο σκληρος στο pc...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#3 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 11 May 2011 - 08:25

Τελικα το ειπες κ το εκανες.Δημιουργησες το thread.Μπραβο για το μερακι σου.Απο την περιγραφη που μας δινεις κατι μου λεει οτι θα το λατρεψω.:blingeye2:
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#4 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 11 May 2011 - 11:40

Έχοντας δει το μεγαλύτερο μέρος των επεισοδίων μέχρι στιγμής, η σειρά τα σπάει!

Επίσης, amusing το ότι έχει κάνει τα ponies Internet meme, με πάρα πολύ fan-art αυτού του στυλ.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#5 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 11 May 2011 - 12:15

Youtube Video

Το δεύτερο βγάζει νόημα αν δείτε το επεισόδιο. Το υπόσχομαι.


Αυτό μου θύμισε πολύ το παρακάτω βίντεο, ειδικά το πώς ξεκινά:
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=N0Z6SOlWbds[/YOUTUBE]

Όσο για τη σειρά, κατεβαίνει και πραγματικά δεν βλέπω την ώρα να τη δω! :kawaii:
Έπρεπε όμως να είναι 17 Giga θηρίο; :roar:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#6 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 11 May 2011 - 22:56

Αυτο το ελληνικο opening που βρηκα ειναι μεταγλωτισμενο απο fans ή εχουν παιχτει μερικα επεισοδια στα ελληνικα?

[media]http://www.youtube.com/watch?v=rDQi0n-0zxk[/media]


Μεχρι στιγμης εχω δει τα τρια πρωτα επεισοδια.I'm officially hooked.

Δημοσιευμένη  εικόνα
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#7 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 12 May 2011 - 14:13

Yesssss, νέα bronies!:kill4u:

Το ελληνικό site των MLP:FiM


Δε λέω, έχουν κάνει καλή δουλειά.



Το αρχείο είναι τόσο μεγάλο επειδή η ανάλυση είναι 720p. Δε θα το μετανιώσετε όμως. Τα επεισόδια είναι υπέροχα σε αυτήν την ανάλυση. :gotit:

Για όσους θέλουν να το ρίξουν μια ματιά χωρίς να μπουκώσουν το σκληρό τους, μπορείτε να δείτε κάποια επεισόδια σε καλή ποιότητα εδώ. Κάντε γρήγορα όμως, γιατί η Hasbro τα κατεβάζει σε χρόνο dt. :OMG3:

Posted Image


#8 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 12 May 2011 - 14:34

Μια απορία μόνο: Ποιός και γιατί είχε την ιδέα αντί για "Μικρό μου πόνυ" να λέει "Μάϊ λίτλ πόνυ"; :borednn9:

Edited by Kain, 12 May 2011 - 14:48.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#9 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 12 May 2011 - 15:14

Youtube Video

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#10 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 12 May 2011 - 15:17

Δημοσιευμένη  εικόνα
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#11 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 May 2011 - 23:44

Δημοσιευμένη  εικόνα


Με ψήνετε να το δω και αυτό με τρομάζει.... Το καλό που σας θέλω να είναι αστείο!

*Ποτέ δεν είχα καταφέρει να δω my litol pony, λέτε τώρα στα γεράματα να αρχίσω και άλλους παλιμπαιδισμούς; *

Posted Image


#12 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 16 May 2011 - 16:51

Oh the puns in this cartoon..... The horror.....

v4kFmx.png


#13 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 16 May 2011 - 21:42

Με ψήνετε να το δω και αυτό με τρομάζει.... Το καλό που σας θέλω να είναι αστείο!

*Ποτέ δεν είχα καταφέρει να δω my litol pony, λέτε τώρα στα γεράματα να αρχίσω και άλλους παλιμπαιδισμούς; *


Spoiler:

:hehehe:

Τι να πω, η σειρά με έχει πωρώσει και δεν θέλω να τελειώσουν τα επεισόδια. Μου αρέσει που έχει αρκετή αφέλεια ώστε να με κάνει να νοιώσω για λίγο ξανά παιδί, αλλά αρκετή πονηριά ώστε να μην με ξενερώνει!

Όπως είπε η δημιουργός του, δεν το έφτιαξε για κοριτσάκια, αλλά για κοριτσάκια και τους γονείς τους, συμπεριλαμβανομένων των μπαμπάδων. Μπορώ εύκολα πλέον να πω πως πέτυχε τον σκοπό της! :joyful:

Επίσης, από τα πρώτα κι όλας επεισόδια μου πέρασε από το μυαλό το απόλυτο crossover, και με λίγο ψάξιμο στο νετ είδα πως δεν είμαι μόνος:
Δημοσιευμένη  εικόνα

Επίσης, πρώτη φορά είδα να πήρε το internet ένα easter egg των animators, να το έκανε meme, και μετά οι animators να δουν το meme και να το συμπεριλάβουν ως στοιχείο της σειράς! Δεν αναφέρομαι σε άλλη από την Derpy Hooves, φυσικά, με την οποία συνέβη ακριβώς αυτό!


Είπα πριν για λεσβίες. Καλά διαβάσατε. Δε θα πω ποιά πόνυ είναι, όμως. Κάτι μου λέει ότι θα το καταλάβετε. Και πριν αναρωτηθείτε, όχι, η σεξουαλικότητά της δε θίγεται ποτέ, απλά... it's there.

Το γεγονός οτι καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς τώρα που βλέπω τη σειρά με κάνει furry; :blurah5:

Το γεγονός πάντως πως από περιέργεια (και καλά) έψαξα τουλάχιστον μια φορά για rule 34 pics αυτής της σειράς, με κάνει σίγουρα... :Crying2:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#14 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 16 May 2011 - 22:23

Το γεγονός πάντως πως από περιέργεια (και καλά) έψαξα τουλάχιστον μια φορά για rule 34 pics αυτής της σειράς, με κάνει σίγουρα... :Crying2:


You are not alone brother :blush2:
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 May 2011 - 22:42

Μεχρι και τα μικρα μου πονυ δε γλιτωσαν απο τον ορυμαγδο των ρημεικ.απο αθωα και καλοπροαιρετα ιπποειδη πλασματα του 80 γιναν cοοl flαshy τσουλιτσες.

Ι lοve ιτ αλλα αργησαν 20 χρονια.