Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΑΛΜΑΝΑΚΟ


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 25 July 2006 - 19:56

Ωραιο περιοδικο με τις καταπληκτικες αφιερωσεις και οι ιστοριες με Phantom Duck & Super Goofy Ζ Θελω γνωμες (ρωτησα το Dante και μου ειπε να το βαλω στα γενικα)
I put up my headphones and listen to the deftones

#2 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 25 July 2006 - 21:19

Παλιά το αγόραζα(όταν λέω παλιά ενοώ πριν 5-6 χρόνια) και μου άρεζε αρκετά.Μετά όμως ασχολήθηκε με το περιοδικό ΚΟΜΙΞ και του σχεδιαστές,carl barks/don rosa,οπότε δεν το ξαναγόρασα.Τώρα πια έχω σταματήσει να αγοράζω και το ΚΟΜΙΞ μιας και έχω όλες τις ιστορίες του don rosa μιας και αυτός ήταν ο μόνος λόγος που το αγόραζα :happy2:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#3 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 25 July 2006 - 21:41

Ο DT παει να μελαγχολησει.. τι μας θυμισες τωρα ;)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#4 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 25 July 2006 - 21:42

Αν και εγώ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το συγκεκριμμένο περιοδικό και προτιμούσα το ΚΟΜΙΞ - και για την αρθρογραφία του και τις επιλογές ιστοριών του - οφείλω να πω ότι είναι αρκετά αξιόλογο και δίνει ένα χαρακτηριστικό δείγμα δουλειάς της ιταλικής σχολής δημιουργών όπως είναι ο Μάρκο Ρόττα.

Posted Image



#5 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 July 2006 - 13:20

Οι ιστορίες με τον Φάντομ ήταν ο κύριος λόγος που αγόραζα το ΑΛΜΑΝΑΚΟ, αν και συνήθως διάβαζα και αυτές με τον Ινδιάνα... :kakashithumbup:

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο site σχετικό με το ΑΛΜΑΝΑΚΟ ή το ΚΟΜΙΞ? :happy2:
1

#6 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 26 July 2006 - 15:23

Το ΑΛΜΑΝΑΚΟ το έπαιρνα για ένα μεγάλο διάστημα (2-3 χρόνια) χωρίς να χάνω τεύχος. Το έπαιρνα κυρίως για τις ιστορίες του Phantom Duck, αλλά και για τον Indiana Goofy αν ήταν καμιά καλή ιστορία. Οι ιστορίες του Super Goofy είναι περισσότερο αστείες και γκαφατζήδικες...

Βέβαια, πολύ ωραία ήταν και τα παλιά τεύχη με τον Κάπταιν Μπαλού και τον Darkwing Duck. Αλλά, εκείνα δεν τα έπαιρνα τότε, μόνο μερικά που είχε ο bro μου έχω διαβάσει και μικρός έβλεπα και τα Animated Series.

Τώρα το ΑΛΜΑΝΑΚΟ το παίρνω καμιά φορά για να το διαβάσω όταν δεν έχω τι να κάνω.

@Yata: Δεν ξέρω, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι το ΑΛΜΑΝΑΚΟ ανέφερε σε ένα από τα τεύχη του ότι υπήρχε σχετικό site. Αν θες, ψάξε σε κανένα από τα περιοδικά σου.

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#7 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 26 July 2006 - 20:34

Βασικα και εγω σταματησα να το παιρνω :cry: ... Ανοιξα το ενα συρταρι και βρηκα κατι τευχη του 2001 :cry: . Τα διαβασα......... ΑΑ Phantom Duck...
Ο SuperGoofy einai ποιο δυνατος απο τον Phantom Duck :P :bleh:
SUPER GOOFY
Posted Image

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
I put up my headphones and listen to the deftones

#8 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 27 July 2006 - 18:39

Και γω πριν από κανα 10ρι χρονια ήμουν υπέρ-φανατικός του ΑΛΜΑΝΑΚΟ :respect:

Το διάβαζα για κάνα 5ρι χρονια στο σύνολο ενώ είχα γραφτεί και συνδρομητής για 2 συνεχόμενες χρονιες.


Ήμουν τόσο ανυπόμονος για μερικά τεύχη που δεν είχα υπομονή μέχρι να ερθει με
το ταχυδρομείο στη μέση του μηνός και πήγαινα και το αγόραζα από το περίπτερο :rolleyes2:

Πάντως πιο πολύ σημασία έδινα στις λοιπές στήλες και τα video-games ενώ την ιστορία την διάβαζα τελευταία :happy2:
Posted Image


#9 Arikkado

Arikkado

    Noctis Filius

  • Members
  • 92 posts

Posted 27 July 2006 - 18:54

Το Αλμανάκο έχει ωραίες [κυρίως ιταλικές] ιστορίες αλλά όσων αφορά vgames είναι εντελώς άκυρο, ακόμα και για τις 2 σελίδες που αφιερώνει. Είναι πολύ πιο random απ'όσο θα έπρεπε να είναι ένα περιοδικό που απευθύνεται σε παιδιά. Ανοίγω θέμα για το Κόμιξ.

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 July 2006 - 16:25

Το Αλμανάκο είναι ένα αρκετά καλό περιοδικό. Δεν πρέπει όμως να συγκρίνεται με το ΚΟΜΙΞ, καθώς οι θεματολογίες των δύο αυτών περιοδικών είναι άσχετες μεταξύ τους. Όπως είπε ο Arikkado, στο Αλμανάκο δημοσιεύονται πιο πολύ ιστορίες Ιταλών σχεδιαστών. Εμένα πλέον μου αρέσουν λίγες ιστορίες, κυρίως των Lucio Leoni & Emanuela Negrin, αν έχετε ακουστά !

Ο SuperGoofy einai ποιο δυνατος απο τον Phantom Duck

Κανένας δεν είναι τέλειος :bleh:

E5VV38U.jpg


#11 xXMiss_HyuugaXx

xXMiss_HyuugaXx

    Starting...

  • Members
  • 30 posts

Posted 27 August 2006 - 12:51

Το ΑΛΜΑΝΑΚΟ μου αρεσει σαν περιοδικο.Ειδικα οι ιστοριες του Φαντομ ειναι φοβερες αλλα και μερικες περιπετειες του σουπερ Γκουφυ ειναι πολυ καλες.Γενικα καλο περιοδικο με παρα πολυ καλο περιεχομενο
Hyuuga Nei a ever!!!Posted Image

#12 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 May 2008 - 18:16

Posted Image

Ο Ντόναλντ είναι Ιταλός και δεν σηκώνω κουβέντα!

My I.T. Chronicles: Ξ� Ξ�Ο„Ο�ναλντ ΞµΞ―Ξ½Ξ±ΞΉ ΙταλΟ�Ο‚ ΞΊΞ±ΞΉ δεν σηκΟ�Ξ½Ο‰ ΞΊΞΏΟ…Ξ²Ξ*ντα!

Edited by lordofblues, 27 May 2008 - 18:30.

Posted Image



#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 May 2008 - 18:41

Το είχα διαβάσει αυτό το άρθρο πριν πολύ καιρό και έχω απαντήσει κιόλας με ένα Post σεντόνι (είμαι ο Phantom Duck στην μέση της σελίδας περίπου). Γενικά δεν το θεωρώ αντικειμενικό.

E5VV38U.jpg


#14 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 27 May 2008 - 18:41

παλια το αγοραζα ... πολυ ωραιο
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#15 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 May 2008 - 18:49

Παντως σε ενα πραγμα εχει δικιο. Θυμαμαι ημουνα πολυ μικρος αλλα ειχα προλαβει την αλλαγη που λεει απο Λυκους σε Μουργολυκους και για να ειμαι ειλικρινης με ειχε ξενισει και εμενα αυτο το σημειο. Για ποιο λογο αλλαξαν το ονομα εκεινων των χαρακτηρων?

Posted Image

Posted Image