Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ouroboros

Seinen Mystery Action Drama

  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 April 2011 - 18:58

Ouroboros
by Kanzaki Yuuya

 

i94153.jpg


O Ryuuzaki Ikuo και ο Danno Tatsuya, παιδικοί φίλοι, 15 χρόνια πριν την περίοδο στην οποία λαμβάνει χώρα η υπόθεση, μικρά παιδιά τότε, γίνανε μάρτυρες στη δολοφονία της αγαπημένης τους δασκάλας. Παρόλα αυτά ο αστυνομικός αγνοεί επιδεικτικά την μαρτυρία τους και η υπόθεση κλείνει χωρίς έρευνα.


pouroboros_v01_010.jpg


Χάνοντας το μοναδικό άτομο που είχαν στον κόσμο, ορκίζονται κάποια μέρα να βρουν τον δράστη και να πάρουν μόνοι τους εκδίκηση. Έτσι δημιουργείται μια παράδοξη συνεργασία. Ο μεν Ryuuzaki, παρόλο που μισεί τους αστυνομικούς, γίνεται αστυνομικός ο ίδιος και μάλιστα από τους καλύτερους. Ο δε Danno μπαίνει μέσα στην μαφία. Και οι δυο τους ανταλλάζουν πληροφορίες μεταξύ τους και γίνονται εκδικητές εκεί που αστυνομία σηκώνει ψηλά τα χέρια.



pouroboros_v01_033.jpg



Genres: Seinen, Mystery, Action, Drama

Το πρώτο chapter βγήκε από Death Toll, οπότε μάλλον θα έχουμε συχνά updates.


Edited by Kai, 16 September 2013 - 07:45.

ySss0UF.jpg


#2 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 April 2011 - 22:21

Sounds interesting! Πού το διαβάζεις?

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#3 Kρεμμυδοιππότης

Kρεμμυδοιππότης

    Μου ήρθε το ιντερνετ!!!!

  • Members
  • 316 posts

Posted 08 April 2011 - 22:29

Το είχα ξαναδεί αυτό το μάνγκα μου άρεσε το σενάριο αλλά λέω να περιμένω να βγουν μερικά chapter ακόμα πριν το αρχισω

#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 08 April 2011 - 22:53

@Fallen_Angel_Itachi

Αν θες onile here
Διαφορετικά από Death Toll κατ'ευθείαν. :)

@Κρεμμυδοιππότης
Εγώ δεν το είχα υπ' όψιν μου μέχρι που το βγάλαν οι Death Toll, αλλά παρόλα αυτά μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η υπόθεση και δεν με απογοήτευσε όταν τελικά το διάβασα. Ίσως ναι, θα ήταν καλό να έχεις μερικά chapters μαζεμένα πρίν αρχίσεις, μιας και μιλάμε για mystery.

ySss0UF.jpg


#5 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 09 April 2011 - 00:37

Thanks Kai! Wow! Only one chapter?

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 April 2011 - 23:11

Βγήκε το 2ο chapter
Spoiler:

ySss0UF.jpg


#7 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 April 2011 - 15:31

Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#8 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 April 2011 - 15:44

Βασικά είναι Seinen, οπότε στο θέμα της πλοκής σίγουρα θα είναι πιο σοβαρό από αντίστοιχα shonen (πιθανόν), αλλά δεν παύει να με εκπλήσσει που δεν είχε πρώτα εισαγωγικές υποθέσεις. Από την άλλη, είπε ότι δουλεύουν χρόνια πάνω σ' αυτό το θέμα στο πρώτο chapter, οπότε είναι λογικό η ιστορία να αρχίζει από το σημείο που επιτέλους βρήκαν κάτι.

ySss0UF.jpg


#9 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 April 2011 - 15:50

Ώπα μπερδευτηκά. Νόμιζα ότι ήταν shounen. Gomen! :3 Αλλά ναι, φαντάζομαι ότι και πάλι, αν .ήθελε να το τραβήξει θα το έκανε αλλιώς. Όχι, μ'άρεσε πολύ, ξεκινά με πολύ καλές προδιεγραφές/

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#10 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 17 April 2011 - 17:18

@Kai:Για κάποιον ανεξήγητο λόγο,όσα manga έχεις προτείνει/παρουσιάσει,μου άρεσαν και το συγκεκριμένο,δεν αποτελεί εξαίρεση.

Καλό σχέδιο,με ενδιαφέρον σενάριο. Επιφυλάσσομαι,να γράψω περισσότερα καθώς,με δύο κεφάλαια,τι είδος παρατηρήσεις,μπορεί να κάνει κάποιος;
Τέλος,πιστεύω,πως η δασκάλα τους,είχε κάποια σχέση με την μαφία.Γι'αυτό και την σκότωσαν,"θάβοντας" την υπόθεσή της.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#11 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 17 April 2011 - 19:06

Ξεκίνησε πολύ καλά , ωραίο σχέδιο και σενάριο και όπως είπατε ξεκινάει αμέσως χωρίς τα πολλά flashback που περίμενα . Και επιτέλους οι πρωταγωνιστές δεν προσπαθούν να σώσουν όλο το κόσμο και να μην πάθει κανείς κακό . Και ενώ είναι σοβαρό και λίγο πιο dark από τα συνηθισμένα , δεν λείπει το κωμικό στοιχείο από τον Ryuuzaki Ikuo .
Spoiler:


#12 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 April 2011 - 11:52

@Kai:Για κάποιον ανεξήγητο λόγο,όσα manga έχεις προτείνει/παρουσιάσει,μου άρεσαν και το συγκεκριμένο,δεν αποτελεί εξαίρεση.


- is honestly glad

Νομίζω πως αυτό που λες Fandom, ότι δηλαδή δεν το παίζουν ήρωες και χρησιμοποιούν με επιλογή τους άλλα μέσα, είναι από τα καλύτερα στοιχεία που μας έδειξε μέσα σ' αυτά τα δύο chapters και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Παρότι shonentard, (ναι, τρώω με το κιλό τους wannabe σωτήρας του κόσμου και το φχαριστιέμαι) πρέπει να πω ότι τέτοιου είδους σειρές είναι πάντοντε αναζωογονητικές. Μέχρι τώρα μου άρεσε η εισαγωγή και των δύο και ελπίζω-ελπίζω- πραγματικά τα πράγματα να παραμείνουν έτσι.

:hahaha: Όντως και αυτή η σκηνή θεϊκή.

ySss0UF.jpg


#13 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 18 April 2011 - 11:56

Κάθε πότε βγαίνει νέο Chapter ;

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#14 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 18 April 2011 - 12:16

- is honestly glad

Νομίζω πως αυτό που λες Fandom, ότι δηλαδή δεν το παίζουν ήρωες και χρησιμοποιούν με επιλογή τους άλλα μέσα, είναι από τα καλύτερα στοιχεία που μας έδειξε μέσα σ' αυτά τα δύο chapters και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Παρότι shonentard, (ναι, τρώω με το κιλό τους wannabe σωτήρας του κόσμου και το φχαριστιέμαι) πρέπει να πω ότι τέτοιου είδους σειρές είναι πάντοντε αναζωογονητικές. Μέχρι τώρα μου άρεσε η εισαγωγή και των δύο και ελπίζω-ελπίζω- πραγματικά τα πράγματα να παραμείνουν έτσι.

:hahaha: Όντως και αυτή η σκηνή θεϊκή.


Ναι και εμένα μου αρέσουν τα shonen αλλά επειδή το 90% έχει τους wannabe σωτήρες , όποτε βλέπω κάτι διαφορετικό το ευχαριστιέμαι ακόμα πιο πολύ .

#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 April 2011 - 12:18

Είναι από τις τακτικές ομάδες σχετικά, οπότε με βάση τη διαφορά πρώτου/δεύτερου υπολόγιζε κάπου 15 μέρες ξέρω εγώ.

Also, το νέο τους forum για καλύτερη και πιο γρήγορη ενημέρωση.

Ε, εντάξει, ναι εντάξει. Όλοι λίγο πολύ λέμε "πάλι τα ίδια;". Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν και shonen που πάνε να κάνουν λίγο τη διαφορά (ναι ίσως να το πετυχαίνουν λίγα στο τέλος). Τουλάχιστον ξέρουμε πάντα τι θα πρέπει να περιμένουμε.

Edited by Kai, 18 April 2011 - 12:23.

ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Seinen, Mystery, Action, Drama