Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Afterschool Charisma | Houkago no Charisma

Seinen Mystery Psychological Drama

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 11:41

Afterschool Charisma | Houkago no Charisma


by Suekane Kumiko

 

27432.jpg


Η ιστορία λαμβάνει χώρα σε ένα ιδιαίτερο σχολείο, το St. Kleio. Τι κάνει αυτό το σχολείο ιδιαίτερο; Οι μαθητές του. Όλοι τους είναι κλώνοι ιστορικών προσωπικοτήτων, όλοι εκτός από έναν, τον πρωταγωνιστή αυτής της ιστορίας. Ο Shiro, μαθητής πλέον αυτού του σχολείου λόγω της δουλειάς του πατέρα του, προσπαθεί να προσαρμοστεί σ’ αυτό το παράξενο περιβάλλον και να χτίσει φιλίες.

Η ιστορία αλλάζει τροπή τη στιγμή που ο κλώνος του Κέννεντι δολοφονείται δημόσια. Από εκείνη τη στιγμή αναδύονται ερωτήματα όπως αν οι κλώνοι θα πρέπει ν’ ακολουθήσουν τη μοίρα των προκατόχων τους και τα επιτεύγματά τους ή να δημιουργήσουν τη δική τους. Προβληματισμοί, διαπληκτισμοί, ηθικά ερωτήματα απέναντι στον τρόπο χρήσης των κλώνων αρχίζουν ν’ αναπτύσσονται, καθώς ένα νέο είδος θρησκευτικής λατρείας εξαπλώνεται ανάμεσα στους μαθητές.

Παράλληλα μία μυστηριώδης οργάνωση, υπαίτια της δολοφονίας του Κέννεντι, δηλώνει πως θέλει τους κλώνους νεκρούς....



Genres: Mystery, Psychological, School Life, Seinen
Licensed by Viz


ySss0UF.jpg


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 March 2011 - 11:46

Kai i like your thread frenzy! XD

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον,...και *πολύ* αστείο. Θα το κοιτάξω σίγουρα.
Ελπίζω να μην είναι βαρύγδουπο, oh ze trolling possibilities with Einstein and DaVinci!!!

Posted Image


#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 11:53

with Einstein


:hahaha: Πραγματικά, περίμενε να δεις την πρώτη του εμφάνιση, πραγματικά περιμενέ την

ySss0UF.jpg


#4 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 March 2011 - 11:56

Διάβασα το 1ο κεφάλαιο στo site της Viz και έκλασα στο γέλιο.
Οκ bishounen Napoleon....αλλά κυρίως bishounen Freud!!!
Η ατάκα "Daddy, daddy" με έκανε να κλαίω από τα γέλια.

Και το σχέδιο φαίνεται πολύ όμορφο!
Kai chwaaan έχεις link για dl?

Posted Image


#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 12:28

Έχει ένα extra που ρωτάει ο πρωταγωνιστής τον πατέρα που γιατί όλες οι ιστορικές φιγούρες που έχει μέσα απεικονίζονται τόσο όμορφες XD

Here: http://www.mangatraders.com/manga/series/6733
3 volumes ως τώρα :)

ySss0UF.jpg


#6 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 16:49

Έφαγα τον κόσμο να βρω αυτό το thread...Γενικώς μου άρεσε...αν και περιμένα παραπάνω λόγο υπόθεσης
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#7 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 23 March 2011 - 21:19

Με έψησες να το αρχίσω κυρίως λόγω της θεματολογίας των κλώνων...

Διάβασα το πρώτο volume και τελικά ήταν καλύτερο από ότι το περίμενα :P

Καταρχάς έχει πολύ ωραίο χιούμορ οπότε δεν βαριέσαι σχεδόν καθόλου...Από την άλλη το παρουσιάζει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο και μου αρέσει η δόση μυστηρίου που έχει...
Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#8 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 22:03

Και στη συνέχεια ακολουθεί την ίδια γραμμή. Επειδή δεν ξέρω πού είσαστε ακόμα, μου άρεσε ιδιαίτερα...

Spoiler:


Για να το βρει κάποιος βαρετό imo, πρέπει να μην αντέχει καθόλου τα slow-paced και τις εισαγωγές χαρακτήρων. :hihi2:

Freud is da man! :moeee: Πανέξυπνος.

Πείτε μου πάντως ότι ο πιο πετυχημένος σε σχέδιο εκεί μέσα δεν είναι ο Χίτλερ. Βλέπεις αυτό το άψυχο το μάτι και σου βγάζει μανιακό θες δε θες.


@Giorgosdbz, πες μας και τι παραπάνω περίμενες και δε σου άρεσε μιας και μπήκες στον κόπο να γράψεις. Συζήτηση κάνουμε, δε θα σε φάμε :)

ySss0UF.jpg


#9 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 23 March 2011 - 22:08

εγώ το Hitler το φοβάμαι ...λές θα την κάνει δε θα την κάνει..

#10 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 22:13

Αυτό ακριβώς!!! Δηλαδή, δες έκφραση....

Spoiler:


Σαν να σου λέει "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά".

ySss0UF.jpg


#11 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 23 March 2011 - 22:23

πάντως θα έπρεπε να trollaρει λίγο και να δείξει κανα κλώνο jimi hendrix να τους βρίζει όλους και να λέει i am back :8):

#12 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 March 2011 - 22:28

Ναι, όντως θα μπορούσε να δείξει πολύ περισσότερους κλώνους, αλλά πιθανόν να γίνεται για να κερδίσει χρόνο από εισαγωγές χαρακτήρων μιας και το cast πάνω-κάτω είναι πλέον κλειστό. Θα μπορούσε όμως...

*μην το ανοίξατε αν δεν φτάσατε στο 3ο volume*
Spoiler:

ySss0UF.jpg


#13 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 23 March 2011 - 22:29

διαβασα το πρωτο chapter πραγματικα πολυ ωραιο παω για το δευτερο αμεσως! :P

#14 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 23 March 2011 - 22:48

Ήθελα και εγώ παραπάνω κλώνους πχ ένας Σωκράτης θα ταίριαζε γάντι στην κατάσταση αλλά επί της ευκαιρίας έμαθα και κανα δυο πρόσωπα όπως την Himiko και τον Ikkyu...Αυτός ο Hitler ρε παιδί μου στην αρχή μου φαινόταν γλυκούλης αλλά όντως εδώ και μερικά chapters είναι αρκετά creepy...~isnt it ironic? ~

Πάντως τελειώνω το δεύτερο volume και πραγματικά με έχει συνεπάρει...Αυτό το ντουέτο όμως Himiko-Rasputin στην κυριολεξία διαβολικό :nanana:

Spoiler:


edit : Also αυτό πρέπει να το διαβάσει οπωσδήποτε η Iristella μόνο και μόνο για τον pervert διευθυντή του σχολείου...Εκεί που στρίμωξε τον Napoleon στο τραπέζι του μπιλιάρδου...Oh ze yaoi fantasies :if:

xbJ3b2w.jpeg


#15 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 23 March 2011 - 22:53

Ήθελα και εγώ παραπάνω κλώνους πχ ένας Σωκράτης θα ταίριαζε γάντι


πως ρε αυτός πέθανε δε ξέρω και εγώ πότε με τη DNA ....πάντως θα πέθαινε εύκολα :P



Also tagged with one or more of these keywords: Seinen, Mystery, Psychological, Drama