Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

End Of An Era


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#31 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 05 March 2011 - 13:27

Να ρωτήσω τώρα εγώ η άσχετη αυτό το portal τί ακριβώς θα κάνει ? :P

xbJ3b2w.jpeg


#32 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 05 March 2011 - 15:16

inb4valveportaljokes xd

qzMHWHd.png


#33 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 05 March 2011 - 16:40

Σε γενικές γραμμές, αγνοήστε τελείως τις διαφημίσεις, σαν να μην υπάρχουν. Απλά αν, και μόνο αν, δείτε κάποια διαφήμιση που να έχει κάποιο ενδιαφέρον, πατήστε την. Πχ εγώ είδα χθες το mangafox σε διαφήμιση και την πάτησα, γιατί ούτως ή άλλως μπαίνω για να διαβάσω manga :P

Το πολύ click δεν βοηθάει σε τίποτα, παρά μόνο μπορεί να φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλουμε, όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Τώρα, σχετικά με το που πήγαν τα λεφτά... Όποιος ήταν πριν ενάμιση χρόνο εδώ και έτρωγε 4 timeout κάθε 5 refresh, ξέρει που πήγαν τα λεφτά. Μαζί τα φάγαμε :hihi2:

Σχετικά με το που θα πάνε τα λεφτά...

1. http://www.vbulletin.com/
2. http://www.anime.gr/portal/
3. http://en.wikipedia.org/wiki/Dedicated_hosting_service


Ωραία δεν θα πω όχι στην διαφήμιση, αλλωστε του google μετά απο λίγο καιρό είναι στοχευμένη, αλλα θα αναρωτηθώ γιατί εφόσων υπήρχε πρόβλημα οικονομικό δεν ρωτήσατε τα μέλη αν θέλουν να δώσουν έστω και λίγα χρήματα ο καθένας (ναι λόγο του target group -ηλικία ίσως να μην δουλέψει αλλά γιατί δεν το επιδιώξατε πριν την τελευταία λύση, την διαφήμιση.

Αν εξαιρέσουμε το 2, το 1 μπορεί ευκολα να φύγει από τα εξοδά σας, είχα ρωτήσει γιατί το προτιμάται απο κάποιο cms που να είναι ελευθερο λογισμικό (σαν το fluxbb) και δεν είχα λάβει κάποια απάντησει εκτός απο το πληρώσαμε και είναι δυσκολη και η μετάβαση.

Λογικά, το μόνο υπαρκτό και σοβαρο κόστος που πρέπει να έχεται είναι το dedicated hosting, και εδώ αναρωτιέμαι γιατί επιτρέπεται να βλέπουν το σιτε άτομα τα οποία δεν είναι μέλοι, δεν ξέρω πόσα είναι αυτά ίσως να είναι και αυτός ο λόγος. Αν τα άτομα είναι πολλά που 'ζητάνε' σελίδες αλλα δεν είναι ενεργά στο φορουμ και αν υποθέσουμε ότι έχουμε πρόβλημα με το bandwidth τότε λογικό είναι να τους αρνηθεί η είσοδος. Ναι είναι ενοχλητικό αλλά όταν μιλάμε για οικονομικά προβληματα καλό είναι να κοιτάμαι κάθε επιλογή.

Επίσης, έχεται σκεφτεί να κλείσεται μερικές άχρηστες κατηγορίες (σε σχέση με τα άνιμε, ακόμα και τη μαύρη τρύπα) και μερικά πράγματα όπως παιχνίδια και τα λοιπά που δημιουργούν περισσότερα ανούσια σε σχέση με το niche του ιστοτοπου αυτού 'κατεβάσμα' και άρα κόστοι;

Μετά βέβαια απο όλα αυτά καλό θα ήταν να εμπαινε κάποιο poll στο οποίο να ψηφιζαν οι επισκέπτες (εμείς) αυτού του ιστοτοπου τι θα ΘΕΛΑΝ να γίνει και τι όχι. Και μετά, την ΤΕΛΙΚΗ απόφαση να την πέρναν οι administrators.

Δεν έρχομαι σε αντίθεση με τη διαφήμιση, ακόμα και αν επιζητούσατε το κέρδος, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεται κάποια απλά μετρα τα οποία όχι μόνο θα κάνουν το σιτε πιο σοβαρό, αλλά θα βοηθήσουν και εσάς στο οικονομικό κομμάτι (πχ απαγορευση ανεβάσματος φωτογραφιών στο σερβερ του σιτε, εκτός απο τα άρθρα, κατάργηση παιχνιδιών που ουδεμία σχέση έχουν με τα άνιμε και τα μάνγκα κτλ).

Νομίζω ότι βάζεται διαφημίσεις για τους λάθος λόγους (και προτίνω να το ξανασκεφτείτε). Πρώτον, γιατι το πιθανότερο είναι να μην δουλέψει (ελάχιστο κέρδος), δευτερον, γιατί όπως και να το κάνουμε ακόμα και οι text adverts μειώνουν τι σοβαρότητα ενός ιστότοπου και, τρίτον, επειδή μπορείτε να αντιμετωπίσεται τα υψηλά κόστοι διαφορετικά αλλά δεν το επιδιώξατε καν.

Φυσικά, στο τέλος, η αποφάση είναι δική σας, δεν μου ανήκει ο ιστότοπος και δεν το λέω με καμία κακία, το λέω μόνο για να σκεφτείτε και τις αλλες επιλογές.

#34 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 05 March 2011 - 17:06

Λογικά, το μόνο υπαρκτό και σοβαρο κόστος που πρέπει να έχεται είναι το dedicated hosting, και εδώ αναρωτιέμαι γιατί επιτρέπεται να βλέπουν το σιτε άτομα τα οποία δεν είναι μέλοι, δεν ξέρω πόσα είναι αυτά ίσως να είναι και αυτός ο λόγος. Αν τα άτομα είναι πολλά που 'ζητάνε' σελίδες αλλα δεν είναι ενεργά στο φορουμ και αν υποθέσουμε ότι έχουμε πρόβλημα με το bandwidth τότε λογικό είναι να τους αρνηθεί η είσοδος. Ναι είναι ενοχλητικό αλλά όταν μιλάμε για οικονομικά προβληματα καλό είναι να κοιτάμαι κάθε επιλογή.

Επίσης, έχεται σκεφτεί να κλείσεται μερικές άχρηστες κατηγορίες (σε σχέση με τα άνιμε, ακόμα και τη μαύρη τρύπα) και μερικά πράγματα όπως παιχνίδια και τα λοιπά που δημιουργούν περισσότερα ανούσια σε σχέση με το niche του ιστοτοπου αυτού 'κατεβάσμα' και άρα κόστοι.


Πολλά άτομα πριν γραφτούν σε ένα forum το παρακολουθούν πρώτα λίγο καιρό για να δουν αν τους αρέσει. Αν πρέπει πρώτα να γραφτούν και μετά να δουν τι παίζει, το πιθανότερο να μη μπουν καν στον κόπο. Όσο για τα offtopic, γενικά έχω την εντύπωση ότι το anime.gr εκτός από συζήτηση για anime, προσφέρει και ευκαιρία για γνωριμίες και επαφή μεταξύ όλων των ελλήνων anime fan. Αν περιοριστεί η επικοινωνία αποκλειστικά στο θέμα των anime πιστεύω ότι θα χαθεί αυτό. Όσο για τα άλμπουμ και τα παιχνίδια, αυτά είναι γαρνιτούρες, οπότε όντως δε θα πείραζε και τόσο να κοπούν.

Αν πάντως ψάχνετε για άλλες λύσεις, θα μπορούσατε να βάλετε σύστημα για donations, όπως κάνουν σε άλλα site.

15fkk04.jpg


#35 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 06 March 2011 - 12:13

Πολλά άτομα πριν γραφτούν σε ένα forum το παρακολουθούν πρώτα λίγο καιρό για να δουν αν τους αρέσει. Αν πρέπει πρώτα να γραφτούν και μετά να δουν τι παίζει, το πιθανότερο να μη μπουν καν στον κόπο. Όσο για τα offtopic, γενικά έχω την εντύπωση ότι το anime.gr εκτός από συζήτηση για anime, προσφέρει και ευκαιρία για γνωριμίες και επαφή μεταξύ όλων των ελλήνων anime fan. Αν περιοριστεί η επικοινωνία αποκλειστικά στο θέμα των anime πιστεύω ότι θα χαθεί αυτό. Όσο για τα άλμπουμ και τα παιχνίδια, αυτά είναι γαρνιτούρες, οπότε όντως δε θα πείραζε και τόσο να κοπούν.

Αν πάντως ψάχνετε για άλλες λύσεις, θα μπορούσατε να βάλετε σύστημα για donations, όπως κάνουν σε άλλα site.


Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αλλωστε το ανέφερα, το θέμα είναι έχουν τα στατιστικά στοιχεία να δούνε ποιοί είναι αυτοί που μπαίνουν (απο μία συγκεκριμένη IP) και εγγράφονται (δηλαδή ποσοστιαία) και ποιοί απλά μπαίνουν και δεν κάνουν εγγραφή και απο αυτό να αποφασήσουν αν αξίζει; (επίσης πόσες σελίδες 'ζητουν' απο τον σερβερ οι lurkers;) Αυτά τα στατιστικά στοιχεία είναι απαραίτητα για να καταλάβουν την κατασταση απο τους επισκέπτες. Ναι και εγώ ενοχλούμε όταν μου ζητάνε εγγραφή πριν δω την ποιότητα του φορουμ, αλλά όταν μιλάμε για μία ερασιτεχνική προσπάθεια, με προσωπικά εξοδα κιόλας, δεν πρέπει να σκεφτούν τι συμφέρει την γενικότερη λειτουργεία και ομαλότητα στο user experience απο τους 'ήδη' χρήστες;

Κάναν κάποιους απλούς μαθηματικούς ελέγχους (με τα ενεργα και μη μέλοι) για το κέρδος που θα έχουν αποκομήσει απο την διαφήμιση μέσα σε ένα συγκεκριμένο χρόνο που τους ενδιαφέρει; Ήταν μήπως μία γρήγορα απόφαση;

Ναι το offtopic αποτελεί μέρος 'συνάντησης και γνωριμίας' της ελληνικής κοινότητας (αν αντιπροσωπεύουμε ένα 'γνησιο' δειγμα) που ασχολούνται με αυτό το niche, το θέμα εδώ όμως είναι ότι (1) μερικοί (και εγώ το κάνω) μπαίνουν μόνο γι'αυτά και (2) αποπροσανατολίζεται το κοινό προς ανούσιες με το θέμα συζητήσεις. Επίσης η μαύρη τρύπα έχει δημιουργήσει ένα κλήμα στο φορουμ και μια επιρροεί της 'κουλτούρας' του 4chan - αν αυτό είναι θετικό η αρνητικό αφορά τον καθένα.

Τώρα όλα αφορούν τους administrators αν αυτοι είναι ευχαριστημένοι εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

#36 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 07 March 2011 - 20:26

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αλλωστε το ανέφερα, το θέμα είναι έχουν τα στατιστικά στοιχεία να δούνε ποιοί είναι αυτοί που μπαίνουν (απο μία συγκεκριμένη IP) και εγγράφονται (δηλαδή ποσοστιαία) και ποιοί απλά μπαίνουν και δεν κάνουν εγγραφή και απο αυτό να αποφασήσουν αν αξίζει; (επίσης πόσες σελίδες 'ζητουν' απο τον σερβερ οι lurkers;) Αυτά τα στατιστικά στοιχεία είναι απαραίτητα για να καταλάβουν την κατασταση απο τους επισκέπτες. Ναι και εγώ ενοχλούμε όταν μου ζητάνε εγγραφή πριν δω την ποιότητα του φορουμ, αλλά όταν μιλάμε για μία ερασιτεχνική προσπάθεια, με προσωπικά εξοδα κιόλας, δεν πρέπει να σκεφτούν τι συμφέρει την γενικότερη λειτουργεία και ομαλότητα στο user experience απο τους 'ήδη' χρήστες;

Κάναν κάποιους απλούς μαθηματικούς ελέγχους (με τα ενεργα και μη μέλοι) για το κέρδος που θα έχουν αποκομήσει απο την διαφήμιση μέσα σε ένα συγκεκριμένο χρόνο που τους ενδιαφέρει; Ήταν μήπως μία γρήγορα απόφαση;

Ναι το offtopic αποτελεί μέρος 'συνάντησης και γνωριμίας' της ελληνικής κοινότητας (αν αντιπροσωπεύουμε ένα 'γνησιο' δειγμα) που ασχολούνται με αυτό το niche, το θέμα εδώ όμως είναι ότι (1) μερικοί (και εγώ το κάνω) μπαίνουν μόνο γι'αυτά και (2) αποπροσανατολίζεται το κοινό προς ανούσιες με το θέμα συζητήσεις. Επίσης η μαύρη τρύπα έχει δημιουργήσει ένα κλήμα στο φορουμ και μια επιρροεί της 'κουλτούρας' του 4chan - αν αυτό είναι θετικό η αρνητικό αφορά τον καθένα.

Τώρα όλα αφορούν τους administrators αν αυτοι είναι ευχαριστημένοι εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Αν και πραγματικά αυτή η συζήτηση δεν έπρεπε να γίνεται, και κάθε παράπονο θα έπρεπε να γίνεται στους άμεσα υπευθυνους και όχι σε μια ανακοίνωση, θα σου πω γιατι σε γενικές γραμμές διαφωνούμε.

Αρχικά δε θα μπορούσαν να υπολογίσουν αν θα φέρει τα έσοδα που περιμένουν ή οχι το google. Πιθανότατα στη μορφή που είναι τώρα, θα φέρουν αρκετά λιγότερα απο τις ελπίδες των παιδιών, αφού (παρα)είναι διακριτικές. Η διαφημιση σε ένα Site σε καμία περίπτωση δε ρίχνει τη σοβαρότητα ενός Site. Το πρόβλημα είναι οταν οι διαφημίσεις είναι περισσότερες απο το κείμενο.

Σε ένα απλό Blog με 2 διαφημίσεις μετα απο αρκετό ψάξιμο για την τοποθέτηση, έβγαλα εύκολα τα έξοδα του(100 ευρώ το χρόνο, τίποτα τραγικό). Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μη βγεί και τίποτα. Αν δε δοκιμασουν δε θα μάθουν.
Τα Donations είναι ένας τρόπος να βγεί ένα πόσο πιο εύκολα απο τη διαφήμιση, αλλα δεν είναι σε καμία περίπτωση σταθερό έσοδο. Επίσης με τη διαφήμιση είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις κάτι και απο τον επισκέπτη, ειδικά σε περίπτωση που εμφανιστούν σχετικές διαφημίσεις(πωλήσεις dvd,manga η παρόμοια είδη).

Το να κλείσει η μαύρη τρύπα, δε το θεωρώ λύση. Ούτε να κλειδώσει το φόρουμ, Απο το να κλειδώσει το φόρουμ, προτιμώ να βγώ στην Κορνάρου με πανό "πατήστε διαφημίσεις στο Anime.gr" Ολο και περισσότερα φόρουμ προχωράνε σε "συγχώνευση" με το facebook και άλλες υπηρεσίες, γιατι οι χρήστες πλέον ΔΕΝ γράφονται. Το να κλειδωθει, μόνο αρνητικά αποτέλέσματα θα ειχε. Εγώ τουλάχιστον δε θα γραφόμουνα.

Το μόνο σημείο που συμφωνώ είναι οτι η μορφή που έχουν τώρα η διαφημίσεις, δύσκολα θα προσφέρουν κάτι, εκτός απο αυτούς που θα πατήσουν απο την καλή του την καρδιά. Ρωτήστε 2-3 ανθρώπους, κάντε και μια βόλτα σε άλλα vbulletin για να κλέψετε τρόπους τοποθέτησης των διαφημίσεων :hiding_something:.
Καλό το jomsocial, και σχετικά φτηνό, αλλα αν σκέφτεστε να ενώσετε το Joomla και το Vbulletin με το jfusion ετοιμαστείτε για πολλά προβλήματα!

Τέλος θεωρώ το Vbulletin πανάκριβο αλλα δεν ξέρω κατα πόσο καλύπτουν τις απαιτήσεις σας τα ελευθερα scripts

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#37 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 08 March 2011 - 02:51

Να σημειώσω ότι δεν κριτικάρω την αποφασή τους να διαφημίσουν, απλά ρίχνω κάποιες ιδέες που ισος να έπρεπε να σκεφτούν (ή και σκεφτηκαν) πριν προχωρήσουν σε μία τέτοια απόφαση. Το fluxbb το χρεισιμοποιεί ΚΑΙ το forum του archlinux με κανένα πρόβλημα και σίγουρα περισσότερους επισκέπτες. Το θέμα είναι να υπάρξει αυτός που θα το τροποποιήσει για της αναγκες του συγκεκριμένου niche.

#38 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 08 March 2011 - 13:25

αμα ειναι να βοηθαμε με τον τροπο μας...να κλικαρουμε
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#39 Aldark

Aldark

    Αιώνιος Ρομαντικός

  • Members
  • 317 posts

Posted 09 March 2011 - 22:34

Adblock an'the power of the universe

αλλα αντε για σας θα κανω μια εξαιρεση :ureshii:

Hunter_x_Hunter_image_hunter_x_hunter_36