Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Colorful (2010)


  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#16 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 May 2011 - 23:47

Είδα την ταινία ύστερα από προτροπή φίλου. Μόλις την τελείωσα είδα πως είναι από τη Sunrise :hahaha: Το μόνο που με χάλασε ήταν που χρησιμοποιεί "συνηθισμένο" animation. Γενικά όμως πολύ καλές εντυπώσεις, προτείνεται.

E5VV38U.jpg


#17 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 June 2011 - 17:14

Είδα την ταινία ύστερα από προτροπή φίλου. Μόλις την τελείωσα είδα πως είναι από τη Sunrise :hahaha: Το μόνο που με χάλασε ήταν που χρησιμοποιεί "συνηθισμένο" animation. Γενικά όμως πολύ καλές εντυπώσεις, προτείνεται.


Tι εννοεις συνηθισμενο; καλα εσυ εισαι του 'δωστε μου mechα και ξυλο και παρτε μου την ψυχη'.
Θα τη δω προσεχως. Αλλα δυο ώρες και...; το παραχεσαν πια!

#18 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 09 June 2011 - 17:16

Βασικα ουτε εμενα με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις. Δεν ηταν τοσο δυναμικη(συναισθηματικα) οσο περιμενα. Παρολα αυτα τεχνικα ηταν αρτια.


2bbd14fc.jpg


#19 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 June 2011 - 18:06

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με την έλλειψη δυναμικότητας σε συναισθηματικό επίπεδο. Το ότι η ταινία ήταν subtle και δεν πέρναγε σε υπερβολές και συναισθηματικό τραμπουκισμό δεν σημαίνει ότι δεν είχαν ενταση τα συναισθήματα που απέρρεαν από καταστάσεις.

#20 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 09 June 2011 - 18:16

Tι εννοεις συνηθισμενο; καλα εσυ εισαι του 'δωστε μου mechα και ξυλο και παρτε μου την ψυχη'.[...]


Εννοώ πως το character design ως design αυτό καθ' εαυτό στις νέες παραγωγές anime μου φαίνεται το ίδιο σε πάρα πολλές σειρές / ταινίες. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, μάλλον είναι θέμα αντίληψης. Πάντως το ότι το σχέδιο στο σύνολό του είναι κορυφαίο και έχει πέσει πολύ δουλειά δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς.

E5VV38U.jpg


#21 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 09 June 2011 - 18:18

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με την έλλειψη δυναμικότητας σε συναισθηματικό επίπεδο. Το ότι η ταινία ήταν subtle και δεν πέρναγε σε υπερβολές και συναισθηματικό τραμπουκισμό δεν σημαίνει ότι δεν είχαν ενταση τα συναισθήματα που απέρρεαν από καταστάσεις.



Τι να σου πω τωρα? Δεν μπορω ουτε να σου δωσω επειχηρηματα ουτε να μιλησω αντικειμενικα. Απλα εμενα δεν με συγκινησε οσο εσενα. Παιζουν πολλοι παραγοντες.


2bbd14fc.jpg


#22 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 10 June 2011 - 15:16

Εξαιρετική ταινία! Μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν πολύ ανθρώπινη. Τα μάτια μου μούσκεψαν.
Posted Image

#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 June 2011 - 17:30

Τι να σου πω τωρα? Δεν μπορω ουτε να σου δωσω επειχηρηματα ουτε να μιλησω αντικειμενικα. Απλα εμενα δεν με συγκινησε οσο εσενα. Παιζουν πολλοι παραγοντες.



παρα την ποιοτητα σε ολους τους τομεις ουτε εμενα με συγκινησε ιδιαιτερα αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος της ταινιας. Αρκετα προσεγμενη αλλα απο οτι διαβασα η μεταφραση υστερει αρκετα, τοσο που να αλλαζει το νοημα σε μερικα σημεια. Καποιος που γνωριζει Ιαπωνικα ας μας διαφωτισει.

Ειχα δει βεβαια πριν την ταινια Le renard et l'enfant που με στραγγισε και ισως δεν επρεπε.

#24 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 June 2011 - 17:41

Spoiler: ερώτηση προς όσους έχουν δει την ταινία


#25 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 12 June 2011 - 14:51

Spoiler: ερώτηση προς όσους έχουν δει την ταινία


Spoiler:


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#26 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 13 June 2011 - 18:17

Spoiler:


#27 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 13 June 2011 - 18:57

Χμ, Νίκο θα διαφωνήσω με το συγκεκριμένο. H ταινία είναι αρκετά ειλικρινής ως προς τον σκοπό της, που είναι να αναδείξει κάποια υπάρχοντα και σοβαρά προβλήματα στην Ιαπωνική κοινωνία όπως η αυτοκτονία, το Enjo kōsai, τα προβλήματα που φέρνουν οι σημερινοί ρυθμοί ζωής (και εργασίας) στα παντρεμένα ζευγάρια, προβλήματα κοινωνικοποίησης στο σχολείο κτλ κτλ.

Μην μένεις στο setting της ιστορίας, καθώς θα χάσεις το δάσος. Ο θεατής γνωρίζει επί της αρχής πως ΔΕΝ έχει δεύτερη ευκαιρία στο θέμα το οποίο αναφέρεσαι, οπότε η ταινία δεν περνάει ως μυθοπλασία για μοραλιστική κατανάλωση. To internship με άλλα λόγια δεν λειτουργεί ως "take2" στην ιστορία, αλλά ως εφαλτήριο για να δείξει τις επιπτώσεις μιας απλής αλλαγής χωροθέτησης (δλδ αλλαγής αντίληψης) πάνω στο αντικειμενικό πρόβλημα.

At least, thats my take on it..^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#28 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 06 July 2011 - 08:33

Την είδα κ εγώ επιτέλους!
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα από τις αρχικές εικόνες πολύχρωμο και έντονο σχέδιο, και με παραξένεψε όταν είδα ότι δεν είχε κάτι τέτοιο. Γενικά όμως στον οπτικό τομέα η ταινία ήταν πολύ καλή οπότε δεν έχω παράπονο.

Μου άρεσε πάρα πολύ, πραγματικά από τις λίγες φορές που δε με ενοχλεί το ότι ήταν προβλεπόμενη. Δεν κατάφερε να με συγκινήσει τόσο ώστε να κλάψω, αλλά με συγκίνησε, με έκανε να προβληματιστώ, και γενικότερα μου άρεσε πάρα πολύ, και όσο subtle και να ήταν, είχε μερικές σκηνές τόσο δυνατές που σε τράνταζαν.

Δύο μελανά σημεία βρήκα μόνο, που μου χάλασαν κάπως την αίσθηση γιατί ήταν τόσο γελοία που με έκαναν να γελάω.
Spoiler:


Γενικά αξίζει να τη δει κάποιος, πολύ περισσότερο από τις υπόλοιπες φετινές anime movies.

Posted Image


#29 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 28 July 2011 - 02:26

just finished it! την είχα κατεβάσει καιρό πριν, αλλά έψαχνα διάθεση να τη δώ.

well,
Spoiler:


συμπέρασμα: ήταν μια ok ταινία. δεν με ενθουσίασε, να με στείλει, αλλά σίγουρα δεν μετανιώνω τις 2 ώρες που διέθεσα.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#30 Astrinos

Astrinos

    /人 ◕ ‿‿ ◕人\

  • Members
  • 201 posts

Posted 16 August 2011 - 02:02

Πάρα πολύ όμορφη ταινία!! Πιστεύω πως περνούσε πολύ ωραία μηνύματα κατά της διάρκειά της και αυτό είναι ένα απ' τα τόσα που την κάνει ξεχωριστή!! :D

Posted Image