Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τι να μην κανεις οταν εισαι σε τρενο στην Ιαπωνια


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#31 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 09 February 2011 - 20:56

Φυσιολογικοτατα, τα ιδια ισχυουν κι εδω και παντου, με μια διαφορα στο οτι κανεις δεν εχει προβλημα αν σηκωσεις το τηλεφωνο σου.

Ασε που πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο αυστηρα τα πραγματα ακομα και στην Ιαπωνια. Μαλλον ειναι γενικοοοτεροι κανονες, με μια δοση υπερβολης του αρθρογραφου.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#32 Lollicom

Lollicom

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 25 February 2011 - 21:36

εγώ μένω ιαπωνία 2 χρονια τώρα και έχω έρθει πάμπολλες φορες πριν.

λοιπόν όσα λέει στο sankaku complex είναι απλά μια ερευνα, απαντήσεις σε ένα ερωτηματολόγιο, και όχι τι πραγματικά ισχύει, αλλα μάλλον τι θα ΉΘΕΛΑΝ να ισχύει.


από την καθημερινή μου εμπειρία στα τρένα του tokyo
και σχεδόν σε όλες τις γραμμές (έχω αλλάξει γύρο στα 15 σπίτια)
δεν ισχύουν αυτά που έχεi στην λίστα, πέρα από μερικές εξαιρέσεις:

το 10. είναι φυσικά ειρωνικό γιατί γνωρίζει ο τύπος ότι τα περισσότερα δεν ισχύουν


1. Getting on the train before waiting for the people on it to get off
LOL kai pali lol, πάντα μα πάντα όλοι που είναι να μπούν στο τρένο κάθονται ΜΠΡΟΣΤ’ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΌΡΤΑ, μπλοκάροντας αυτούς που βγαίνουν, και επίσης μπαίνουν από το πλάι για να πιάσουν θέση, εννοείται πριν κατεβουν όλοι έτσι.....


2. Talking too loudly
αν υπάρχουν νέοι, 30-40ares γυναίκες και βασικά οποιοσδήποτε δεν είναι μονος του, θα μιλάει και θα γελάει και θα λέει τις διαφορες βλακείες του, νταξή μπορεί να μην φωνάζουν σαν μερικά ζώα στην ελλάδα όταν μιλάνε κινητό, αλλα ακούγονται στο μισό βαγόνι.


3. Talking on a cell phone
αυτό ναι ισχύει, ελάχιστοι μιλάνε στο κινητό μέσα στο τρένο, οι περισσότεροι παίζουν κάνα παιχνίδι η στέλνουν μηνύματα.

4. Not budging up το free up a seat
στα τρένα υπάρχουν οι "χρυσές θέσεις" αυτές που είναι στην γωνια, γιατί μπορείς να ακουμπήσεις το σώμα σου στην γωνια και να είσαι άνετος, αύται πιάνονται Π’ΝΤΑ πρώτες, και τις πιάνουν οι τύποι που χώνονται στο τρένο πριν κατεβουν οι άλλοι. Π’ΝΤΑ

φυσικά κανένας δεν κάθεται διπλα στον άλλο αν υπάρχει extra θέση, πουθενά στον κόσμο. αυτό είναι αυτονόητο. αλλα τι γίνεται όταν σκάει γιαγιά/παππούς/γυναικα με παιδί/τύπος που φαίνεται κουρασμένος αλλα όλες οι θέσεις είναι πιασμένες?

απόλυτος τίποτα, ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ, είτε είσαι 16 είτε 30, αν έχεις πιάσει θέση? είναι δικια σου. ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γραπώνουν έτσι τις θέσεις

και να σκεφτείτε ότι έχει και priority seats που είναι για τις έγγειες/παππούδες etc, συνήθως αυτές οι θέσεις πιάνονται τελευταίες μιας και υπάρχει μια A ντροπή, αλλα αν κάποιος κάτσει εκεί τελειωσε.....

5. Cutting in line when boarding the train
και ξανά laughing out loud
όταν σκάει το τρένο γίνεται το εξής:
η μια γραμμή χωρίζεται στα 2 για να μπούνε αυτοί που περιμένουν και από τις 2 μεριές τις πόρτας
και εννοείται πάντα γίνεται κοπή γραμμής, και συχνά ο τελευταίος γίνεται πρώτος. και επίσης συχνά όσοι ήταν στην μέση (και ντροπαλοί) μπορεί να μείνουν έξω και να περιμένουν το επόμενο τρένο

6. Letting noise leak from headphones
auto isxiei, δεν έχω ακούσει σχεδόν ποτε μουσική από ακουστικά, εκτος από 2-3 φορες

7. Leaning on a stranger
άλλο ένα φαινόμενο που γίνεται PAAAAAAAARA πολύ συχνά
ειδικά πολύ πρωί η πολύ βραδυ, είναι συχνό φαινόμενο να κοιμόνται στο τρένο διάφοροι, και τις μερικές φορες που δεν κάνουν ακροβατικά μέσα στον ύπνο τους, γερνουν σε κάποιον άλλο, που συνήθως δεν κάνει τίποτα
φυσικά δεν με χαλάει καθόλου μια όμορφη "ιαπονεζουλα" να γέρνει στον ωμο μου, μακάρι να γινόταν και σε κάθε διαδρομή, θα ξύπναγα 2 ώρες πιο νωρίς κάθε μέρα να έκανα 2 φορες την διαδρομή

8. Eating or drinking on the train
ontos, δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΤΕ να τρώει μέσα στο τρένο, αλλα να πίνει έχω δει πολλούς, και δεν έχω δει και κανέναν να κάνει γκριμάτσα η να τον πειράζει αυτό.

9. Letting your luggage interfere with other passengers
οποιος σκάει και έχει βαλίτσα ΠΑΚΕΤΟΣΕ αυτόματα όλο το βαγόνι, αλλα χωρίς να το θέλει
άλλο ένα φαινόμενο είναι να σκάνε μαθητές με τσάντες από το αντίστοιχο club που είναι (πχ "βασκετοβαλλ" club/ archery club etc) και να τις παρατάνε μέσα στην μέση και να κάνουν ένα κύκλο γύρο από αυτές.....μέσα στο τρένο


πέρα από αυτά , υπάρχουν πράματα που ούτε καν σας περνάει από το μυαλό ότι γίνονται, και παραπονιέστε για τα ελληνικά δεδομένα

όπως:

όσοι μπαίνουν μέσα σε τρένο που έχει κόσμο.....ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ
τι 26 χρόνον κοπέλα τι 16 τι 36 τι 46 ? όλοι σπρώχνουν

εννοείται χωρίς χερια, με σώμα

και δεν λέω σπρωξιματάκι του τύπου "ox συγγνώμη ήταν τυχαίο" ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΒΑΡΒΑΤΙΛΑ!
στην αρχή είχα τρελες τσαντίλες και απορώ που δεν πέταξα κανένα έξω από το τρένο

καλά....άμα είναι TIGA το τρένο, τότε είναι που αρχίζουν τα πανηγύρια
ΟΛΟΙ θέλουν να μπούν στο τρένο (εκτος αν είναι ντροπαλοί, αυτοί περιμένουν)
μιλάμε τώρα για κάθε μέρα έτσι....όχι καμια φορα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ TIGA ΤΟ ΤΡΕΝΟ και υπάρχει κόσμος που θέλει να μπει, θα σπρώξει ΧΥΜΑ, μιλάμε να σπρώξιμο χύμα όμως
υπάρχει και σύστημα: με την πλάτη βάζει με τα χίλια ζόρια το αριστερό πόδι μέσα στο τρένο, μετά πιάνει μέσα στην πόρτα από πάνω με το δεξί χέρι και σπρώχνει μέχρι να μπει. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΕΙ

και λέτε μετά για ελλάδα?

άλλο ένα πράμα που με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ: αν φτάνει το τρένο σε ένα σταθμό, όσοι θέλουν να κατεβουν θα χωθούν και θα ψιλοσπροξουν για να πάνε κοντά στην πόρτα...άραξε ρε φιλε, περίμενε να σταματήσει το τρένο.....και εγώ θέλω να κατεβω στην στάση, πρέπει 1 λεπτό πριν να κανεις ολόκληρη ανακατωσούρα? και αυτό γίνεται σχεδόν σε κάθε στάση.

sorry an exei lathi edo, alla to egrapsa se greeklish kai to egala se translator

επίσης δεν έχω πετύχει ούτε έναν να βρωμάει στα ιαπωνικά τρένα

και οι περισσότεροι είναι καλοντυμένοι

είτε με "κουστιμια", είτε με fashionable clothes,




αλλα δεν είναι σουρεαλιστικό να σε σπρώχνει μια 30xroni κομψή ιαπωνέζα?





άσε για να μην μιλήσω για τους μεθυσμένους κάθε παρασκευή/σάββατο

ευτυχώς δεν κάνουν σκηνές px να παίζουν ξύλο.

τα πιο ακραία είναι να κοιμούνται στην πλατφόρμα, μέσα στο τρένο η να ξερνάνε

προσωπικά έχω περάσει πάνω από μεθυσμένο που κοιμόταν ανάσκελα και απλωμένος στο πάτωμα στο τρένο μπροστά στην πόρτα, και είχε βγάλει και τα παπούτσια του (ευγενέστατος)

Edited by Nighteyes, 26 February 2011 - 00:03.
merge


#33 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 25 February 2011 - 22:50

Δε θα χαρακτήριζα τις καταστάσεις που περιγράφεις τρελές αλλά σίγουρα απέχουν πολύ από «έρευνες» σαν κι αυτή που είδαμε σε αυτό το thread!
Οι κάφροι είναι κάφροι ασχέτως φύλου, εθνικότητας και ηλικίας(κατα τη γνώμη μου πάντα).

#34 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 26 February 2011 - 00:26

Youtube Video


2bbd14fc.jpg


#35 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 February 2011 - 01:29

ΔΕΝ ΒΡΩΜΆΝΕ?!????????????
και ναι αυτό μου έκανε εντύπωση σε όλα όσα είπε...
πως δεν βρωμάνε... πάντως το φαινόμενο νάζγκουλ (τρέχω για να φθάσω
στην πόρτα του λεωφορείου πριν αυτό σταματήσει ποδοπατώντας
όποιον βρω μπροστά μου)
υπάρχει και στην Ιαπωνία...φαίνεται είναι παγκόσμιο

#36 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 26 February 2011 - 01:48

Οπου υπαρχει μετρο και ωρα αιχμης, τα ιδια θα δεις σε καθε χωρα.. Και το μετρο ειναι survival game.. Ειδικα οσον αφορα το πιασιμο θεσης.. Απο την στιγμη που καθημερινα περναω γυρω στα 80 λεπτα μεσα στα βαγονια, δεν με περνει να την βγαζω ορθιος.. Στο να χωνομαι σαν το χελι απο τα πλαγια πριν καλα καλα βγουνε ολοι για να πιασω πρωτος θεση, εχω γινει πολυ καλος.. Το εκνευριστικο στο Λονδινο ειναι οτι επειδη μοιραζουν εξω απο το μετρο τζαμπα εφημεριδες πρωι και απογευμα, δεν μπορεις να γυρισεις σελιδα χωρις να τρακαρεις στην σελιδα του διπλανου σου.
Posted Image

#37 Megu

Megu

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 17 April 2011 - 17:35

Οπου υπαρχει μετρο και ωρα αιχμης, τα ιδια θα δεις σε καθε χωρα.. Και το μετρο ειναι survival game.. Ειδικα οσον αφορα το πιασιμο θεσης.. Απο την στιγμη που καθημερινα περναω γυρω στα 80 λεπτα μεσα στα βαγονια, δεν με περνει να την βγαζω ορθιος.. Στο να χωνομαι σαν το χελι απο τα πλαγια πριν καλα καλα βγουνε ολοι για να πιασω πρωτος θεση, εχω γινει πολυ καλος.. Το εκνευριστικο στο Λονδινο ειναι οτι επειδη μοιραζουν εξω απο το μετρο τζαμπα εφημεριδες πρωι και απογευμα, δεν μπορεις να γυρισεις σελιδα χωρις να τρακαρεις στην σελιδα του διπλανου σου.


Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω! Survival game και με το παραπάνω! Θέλει τέχνη πάντως να πετυχαίνεις τα πιο κατάλληλα σημεία, π.χ. το σημείο της αποβάθρας μπροστά απ' το οποίο σταματάει η πόρτα του τρένου και μάλιστα έτσι ώστε να μπορείς να μπεις από το πλάι (ειδικά αυτό το πετυχαίνω με ακρίβεια εκατοστού πλέον), ή το σημείο, που αφού έχεις ανέβει στο τρένο θα σταματήσει ακριβώς μπροστά απ'την έξοδο του σταθμού που θα βγεις και δεν θα κολλήσεις πίσω από άλλους που θα πηγαίνουν λες και κάνουν περίπατο στην εξοχή, ενώ ένα σωρό κόσμος πίσω θέλει να πάει στις δουλειές του.
Πάντως, εντάξει, δεν κάνω τραμπουκισμούς. Συνήθως (μιας που είμαι και μικρόσωμη) ελίσσομαι χωρίς να με παίρνουν πρέφα :hehehe: και στις λίγες περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται και μπροστά έχει υπερβολικό κόσμο που έχει ήδη σαρδελοποιηθεί προτιμώ να παίρνω το επόμενο.
Άσε δε το τι μπορεί να ακούσεις στα τρένα. Την άλλη φορά, ένας γύρω στα 50 μίλαγε στο τηλέφωνο και όλο το βαγόνι είχε ακούσει με κάθε λεπτομέρεια το πώς είχε δείρει κάποιον και γι' αυτό του πήραν το περίστροφο και το πώς ο ίδιος δικάστηκε, αθωώθηκε και πήρε και λεφτά αποζημίωση. :oo:

Edited by Megu, 05 February 2012 - 23:25.


#38 monesias

monesias

    Get the Varisteis ready..

  • Members
  • 56 posts

Posted 28 April 2011 - 21:56

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=X9nnXw_6WQs[/YOUTUBE]


χαχαχα απιστευτο!!!!

#39 ala1n

ala1n

    Anime Freak

  • Members
  • 330 posts

Posted 02 May 2011 - 23:13

Youtube Video


Χαχαχαχαχα μιλάμε Ok έκλασα στο γέλιο , αλλά είναι πραγματικά τραγικό ...... οι άνθρωποι μοιάζουν με αποσκευές.......:OMG3:
Posted Image

#40 konata.otaku

konata.otaku

    Show me your brave heart .

  • Members
  • 79 posts
  • LocationDigital Word

Posted 03 May 2011 - 14:40

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=X9nnXw_6WQs[/YOUTUBE]


Yes!I will survive !

[media]http://www.youtube.com/watch?v=Tth-8wA3PdY:kakaka:[/media]

Posted Image

~Iie watashi wa sasori za no onna
Oki no sumu made warau ga ii wa~


#41 Ajairisu

Ajairisu

    To weeb is to weep

  • Members
  • 39 posts

Posted 02 June 2011 - 02:23

Youtube Video

:kakaka:
Φαινόμενo καθημερινής τρέλας made in Japan ©. To γεγονός ότι δεν ακούγεται το παραμικρό παράπονο μαρτυρά το πόσο κοινό είναι το φαινόμενο πλέον.:blurah5: Κωμικοτραγικές καταστάσεις(*exaggeration alert!*)...
Θα γίνω κουραστικός, εάν αναφερθώ σε ότι έχει post-αριστεί μέχρι στιγμής, έστω και 'αν
αντιπροσωπεύουν την άποψή μου, άρα το μόνο που έχω να πω είναι ότι οφείλω να παραμείνω πιστός στις αρχές με τις οποίες έχω γαλουχηθεί (σεβασμός, ευγένεια ).

rsz_33fc60d6783c6659351654eb9c9f95bc_zps
"When life gives you internetz, make memes."


#42 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 06 June 2011 - 23:11

χαχαχα ιαπωνια: η χωρα καθε ανωμαλου που χουφτωνει στα λεωφορεια ...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#43 KamenoC

KamenoC

    Σοου Φακινγκ Μποουρντ

  • Members
  • 140 posts

Posted 07 June 2011 - 04:02

Μαθε κατι χρησιμο για την Ιαπωνια. AEGIAN τωρα πετας για Τοκυο μονο με 350€!

#44 Ajairisu

Ajairisu

    To weeb is to weep

  • Members
  • 39 posts

Posted 09 June 2011 - 02:29

χαχαχα ιαπωνια: η χωρα καθε ανωμαλου που χουφτωνει στα λεωφορεια ...

Spoiler:


Ω, ναι.... Στερεοτυπίλα στο full. :hihi2:

rsz_33fc60d6783c6659351654eb9c9f95bc_zps
"When life gives you internetz, make memes."


#45 Rostix

Rostix

    Starting...

  • Members
  • 6 posts

Posted 15 June 2011 - 10:34

Posted Image


^
Αυτό ακριβώς.Japan:No further description required!...:wacko:

(Αναφέρομαι στα τρένα,απλά μ άρεσε η φωτό:whistling:)