Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime/Manga of the Week/Month


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#16 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 January 2011 - 11:01

I am so fucking in
Posted Image

#17 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 January 2011 - 11:28

Well σκεφτόμουν ότι θα ήταν ωραία να είχε και το στοιχείο της έκπληξης το όλο ζήτημα. Κοινώς μας στέλνετε προτάσεις για manga/anime που θέλετε δημόσια ή ιδιωτικά και "κληρώνει" μετά το πέρας της προθεσμίας.

Thoughts? (δεδομένου φυσικά ότι θα συμφωνήσει και η υπόλοιπη ομάδα ^^)

Νομίζω ότι αρχικά καλό θα ήταν να τεθούν κάποιοι περιορισμοί, πχ να μην βάζουμε (τουλάχιστον για αρχή), σειρές με πολλά επεισόδια, ή σειρές του 2010-2011 που έχουν ακόμα κίνηση τα θρεντς τους.

Τώρα για το θέμα της έκπληξης δεν ξέρω αν είμαι 100% σύμφωνη, γιατί ίσως καλύτερο θα ήταν κάθε ανιμέ να συμβάδιζε με τα γούστα της πλειοψηφίας. Ίσως από τις πχ, 20 προτάσεις που θα γίνουν, να διαλέξει ένας mod (or whatever) 5 ή 3εις τίτλους, και να μπει poll για το ποιό θα ξεκινήσουμε.

Oh, and in case it's not clear I'M FREAKEN' IN TOO!!! ^^

Posted Image


#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 January 2011 - 11:39

Η γνώμη του κοινού θα είναι πάντα ευπρόσδεκτη γι αυτό και έλεγα να υπάρχουν προτάσεις και με βάση αυτές θα πορευόμαστε. Απλά αν είναι θέμα πλειοψηφίας τότε κάπως αναιρείται ο σκοπός του να γίνουν γνωστοί οι underrated/ξεχασμένοι τίτλοι.

Για το άλλο ότι για αρχή τουλάχιστον θα ξεκινήσουμε από κάποιες βάσεις ναι συμφωνώ και εγώ.

Δεν είναι απαραίτητο επίσης να υπάρχει μόνο μία πρόταση σε anime/manga χωρίς εναλλακτική.

Αnw κάτσε να μιλήσουν και άλλοι και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε στην πορεία. :3

#19 darkphoenix

darkphoenix

    Ανιμερώνομαι

  • Members
  • 238 posts

Posted 26 January 2011 - 11:57

Βασικά γιατί να μη χωριστουν σε "κατηγορία του μήνα";
mecha/sports/drama/dementia και πάει λέγοντας και να γίνονται προτάσεις.
Θα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία έτσι.
Posted Image

#20 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 26 January 2011 - 12:36

χαιρομαι που προχωρησε αυτο το thread, γιατι θα μου αρεσε πολυ να πραγματοποιηθει, αλλα εγω δεν το εννουσα οπως το εκλάβατε όλοι:Ρ γιατι αν μπει ψηφοφορια, θα χρειαστει περισσοτερος χρονος για να ψηφισουμε, μπορει πχ να περιμενουμε μια βδομαδα η και παραπανω για να βγουν τα αποτελεσματα, οποτε θα ηταν λιγο κουραστικο.
επισης, αν μπουν 2-3 ανιμε/μανγκα η και παραπανω κατηγοριες, οπως ειπαν καποιοι, δεν ειναι τιποτα διαφορετικο απο τα threads που υπαρχουν για τα διαφορα ανιμε/μανγκα οπου μπορουμε ο καθενας να πουμε τη γνωμη μας, ανεξαρτητως του ποτε το ειδαμε.

αυτο που λεω λοιπον ειναι: για τον φλεβαρη, να διαλεξει ενας, στην τυχη ενα ανιμε και καποιος αλλος ενα μανγκα, και να συζηταμε πανω σ αυτο, στο thread του, το οποιο θα υπαρχει ηδη, η θα ανοιξει γι αυτο το λογο. και καθε μηνα, διαλεγουν 2 καινουρια ατομα παντα. καπως ετσι?
διαφωνειτε μ αυτην την ιδεα?

#21 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 January 2011 - 13:09

χαιρομαι που προχωρησε αυτο το thread, γιατι θα μου αρεσε πολυ να πραγματοποιηθει, αλλα εγω δεν το εννουσα οπως το εκλάβατε όλοι:Ρ γιατι αν μπει ψηφοφορια, θα χρειαστει περισσοτερος χρονος για να ψηφισουμε, μπορει πχ να περιμενουμε μια βδομαδα η και παραπανω για να βγουν τα αποτελεσματα, οποτε θα ηταν λιγο κουραστικο.
επισης, αν μπουν 2-3 ανιμε/μανγκα η και παραπανω κατηγοριες, οπως ειπαν καποιοι, δεν ειναι τιποτα διαφορετικο απο τα threads που υπαρχουν για τα διαφορα ανιμε/μανγκα οπου μπορουμε ο καθενας να πουμε τη γνωμη μας, ανεξαρτητως του ποτε το ειδαμε.

αυτο που λεω λοιπον ειναι: για τον φλεβαρη, να διαλεξει ενας, στην τυχη ενα ανιμε και καποιος αλλος ενα μανγκα, και να συζηταμε πανω σ αυτο, στο thread του, το οποιο θα υπαρχει ηδη, η θα ανοιξει γι αυτο το λογο. και καθε μηνα, διαλεγουν 2 καινουρια ατομα παντα. καπως ετσι?
διαφωνειτε μ αυτην την ιδεα?


Εγώ διαφωνώ με το να διαλέγει ένας μόνο το ανιμέ/μάνγκα. Αφού θα το κάνουμε που θα το κάνουμε, ας το κάνουμε καλά, με ωραίες σειρές και με σειρές στις οποίες πάνω κάτω θα συμφωνούμε όλοι.

Posted Image


#22 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 26 January 2011 - 13:13

Εγω θα ελεγα να πουμε ολοι απο ενα anime/manga στον υπευθυνο και τοτε αυτος η θα το διαλεξει μονος του ή απο πλειοψηφεια. Ετσι θα βγει το anime/manga suggestion of the week.
Δηλαδη θα προτεινουμε στον κοσμο τι να δει :P


2bbd14fc.jpg


#23 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 26 January 2011 - 15:38

Οπως το βλεπω,εχουμε 2 επιλογες: Pick of the month or Suggestion of the month.

Το σεναριο μου,λεει να βγαλουμε μια ομαδα 5 ατομων η οποια την πρωτη βδομαδα του μηνα θα παραθετει το μανγκα/ανιμε που προτεινει ο καθενας και μετα:
1)Αν θελουμε να βγει Pick of the month,τοτε την δευτερη βδομαδα ποσταρει τις προτασεις ολες σε ενα πολλ και αφηνουμε τον κοσμο να ψηφισει μεχρι το τελος του μηνα ποιο προτιμαει η ποιο του αρεσε.Επισης αφηνουμε και το τοπικ οπως ειναι για να βλεπει ο κα8ενας τις ψηφους και να σχολιαζει ή το κλειδωνουμε (αν θελουμε).
2)Αν θελουμε να βγει suggestion of the month,τοτε ψηφιζει η ομαδα μεταξυ τους και ποσταρουν κατευθειαν ενα τοπικ με τον αντιστοιχο τιτλο και το μανγκα/ανιμε του μηνα ανοιχτο για σχολια και εντυπωσεις.

Γενικα η ομαδα θα παιζει καθοριστικο ρολο,καθως θα πρεπει να ειναι αντικειμενικη με τις προτασεις για underrated/underground (or not) manga/anime.Απο κει και περα το Pick βγαζει κυριως το πιο δημοφιλη,ενω το suggestion υποτιθεται το πιο underrated απτις επιλογες που αξιζει.
Αυτα σκεφτηκα..

edit:Η ομαδα μπορει να ειναι φυσικα η Review Team που υπαρχει ηδη,αν ειναι προθυμοι/active..

Edited by Punisher_P.E.F., 26 January 2011 - 15:50.

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#24 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 January 2011 - 15:49

^i kinda like this one!

Posted Image


#25 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 26 January 2011 - 18:52

Το σεναριο μου,λεει να βγαλουμε μια ομαδα 5 ατομων η οποια την πρωτη βδομαδα του μηνα θα παραθετει το μανγκα/ανιμε που προτεινει ο καθενας και μετα:
1)Αν θελουμε να βγει Pick of the month,τοτε την δευτερη βδομαδα ποσταρει τις προτασεις ολες σε ενα πολλ και αφηνουμε τον κοσμο να ψηφισει μεχρι το τελος του μηνα ποιο προτιμαει η ποιο του αρεσε.Επισης αφηνουμε και το τοπικ οπως ειναι για να βλεπει ο κα8ενας τις ψηφους και να σχολιαζει ή το κλειδωνουμε (αν θελουμε).
2)Αν θελουμε να βγει suggestion of the month,τοτε ψηφιζει η ομαδα μεταξυ τους και ποσταρουν κατευθειαν ενα τοπικ με τον αντιστοιχο τιτλο και το μανγκα/ανιμε του μηνα ανοιχτο για σχολια και εντυπωσεις.

Γενικα η ομαδα θα παιζει καθοριστικο ρολο,καθως θα πρεπει να ειναι αντικειμενικη με τις προτασεις για underrated/underground (or not) manga/anime.Απο κει και περα το Pick βγαζει κυριως το πιο δημοφιλη,ενω το suggestion υποτιθεται το πιο underrated απτις επιλογες που αξιζει.
Αυτα σκεφτηκα..

Καλό μου φαίνεται, αλλά η ομάδα θα ήταν καλό να εναλλάσεται ανά μήνα. Πχ ένα thread σαν δηλώσεις συμμετοχής για το ποιος θέλει να συμμετάσχει στο forum watching του μήνα, κλήρωση για την ομάδα και μετά προτάσεις μεταξύ των μελών της ομάδας για να γίνει ψηφοφορία και να βγει το anime του μήνα. Ίσως θα μπορούσαν να βγαίνουν και δύο anime ωστέ να υπάρχει δυνατότητα επιλογής. Imo αξίζει να παρουμε ρίσκα όσον αφορά την επιλογή των σειρών. Θα βγουν και φόλες, αλλά και αυτό θα έχει την πλάκα του.
Η ομάδα μπορεί να επιλέγει το theme of the month πχ splatter, military και μετά οι υπόλοιποι να προτείνουν ονόματα σειρών που θέλουν να δουν και μετά να γίνεται η επιλογή.
Πάντως όπως και να γίνει το όλο θέμα, αξίζει με χίλια μία δοκιμή.

#26 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 26 January 2011 - 19:31

Αν αλλαζουμε καθε μηνα θα γινει πιο περιπλοκο νομιζω.
Δεν γνωριζουμε τoν αριθμο αυτων που σκεφτονται να μετεχουν στο *project* και ειναι πιθανο μερικους μηνες να μην εχουμε αρκετους & καποιοι να μπουν παρα πανω απο μια φορα,το οποιο μπορει να προκαλεσει δυσαρεσκεια.
Εγω θα προτεινα να ξεκινησουμε ενα θρεντ οπως λες για δηλωση συμμετοχης,και ας το αφησουμε αρκετο καιρο μεχρι να δηλωσουν οσοι θελουν.Μετα αφηνουμε στην κριση του σταφφ να φτιαξει το προγραμμα αν θελετε και τις ομαδες.
Ως εναλλακτικη,αν προτιματε να μην αλλαζουν συνεχως,θα προτεινα να φτιαχναμε μια ομαδα για ανιμε και μια για μανγκα ξεχωριστα,καθως εκαστος στο ειδος του.
Η βαζουμε την Review team οπως ειπα πριν.
Ολα πιθανα ειναι και συμφωνω οτι αξιζει τη προσπαθεια!

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#27 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 26 January 2011 - 23:31

Το μηνας δε γινετε βδομαδα?

Btw im in for everything

qzMHWHd.png


#28 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 31 January 2011 - 14:50

31/1... Ποιος θα το ξεκινησει καπως?

#29 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 April 2011 - 09:00

*BUMP*
Τι θα γίνει με αυτό το θέμα ρε παιδιά; Αν η ΣΟ δεν θέλει/έχει χρόνο να γίνει κάτι τέτοιο μπορούμε να το αρχίσουμε οι χρήστες, στην χειρότερη με poll.
Μην αλλάξει η χρονιά και δεν το έχουμε ξεκινήσει, κρίμα είναι!!!

Posted Image


#30 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 08 April 2011 - 10:25

*BUMP*
Τι θα γίνει με αυτό το θέμα ρε παιδιά; Αν η ΣΟ δεν θέλει/έχει χρόνο να γίνει κάτι τέτοιο μπορούμε να το αρχίσουμε οι χρήστες, στην χειρότερη με poll.
Μην αλλάξει η χρονιά και δεν το έχουμε ξεκινήσει, κρίμα είναι!!!


Ας ξεκινησει καπως εστω και στραβα, poll δε νομιζω να εχει νοημα, το θεμα ειναι να προτεινει καποιος κατι του δικου του γουστου

Anelis προτεινε ενα anime και ενα manga της επιλογης σου, και το βλεπουμε/διαβαζουμε και το συζηταμε εδω