Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Comics Top 10!


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#16 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 29 October 2010 - 01:09

αρχες του 90 διαβαζα και μια σειρα κομικ με ξωτικα, πολυ ωραια σχεδιασμενη. Το ονομα ξεχνω αλλα ευχαριστως θα την ξαναδιαβαζα. Αλλιως θα την εβαζα στη λιστα.


Elfquest?

Poison Elves?
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#17 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 October 2010 - 01:39

νομιζω κανενα δεν ειναι. Τα σκιτσα ειχαν λεπτομερεια που το πρωτο δεν την εχει ενω το δευτερο κυκλοφορησε αργοτερα.

Ευχαριστω παντως

#18 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 October 2010 - 08:53

το μονο κομικ της ντισνευ που μου αρεσε ηταν η θεια κωμωδια, με το μικυ στο ρολο του δαντη και το γκουφη του βιργιλιου. Κιτσαριο αλλα ειχε και μακαβριες και χυδαιες σκηνες και βρισιες που για κομικ ντισνευ ηταν κατι σοκαριστικο. Με αλλα λογια υπεροχο!


Η κόλαση του Μίκυ. Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε μέσω του Δραγούνη από τη σειρά Μεγάλα Κλασικά. Κι αυτή όντως πολύ καλή και κλασική ιστορία. Στην Ιταλία πριν κάποιους μήνες έγινε ψηφοφορία του κοινού μέσω του internet site του Topolino για να επιλεχθούν οι 5 καλύτερες Disney ιστορίες και να δημοσιευτούν σε ένα ειδικό Topolino Gold τεύχος. Η μία ήταν αυτή, οι άλλες 4 ήταν



E5VV38U.jpg


#19 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 30 January 2011 - 18:47

1. Ότι έχει κάνει ο Don Rosa
2. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος των παπιών και της Disney
3. Αντιρίξ και Συμφωνίξ
4. Archie
5. Bone
6. Γκρου
7. Pinky and the Brain

Εκτός από τα 2 πρώτα τα άλλα τα έβαλα με τυχαία σειρά .

#20 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 31 January 2011 - 11:22

1.Λούκυ λουκ
2.Spiderman
3.x-men
4.hulk
5.batman
6.superman
7.green latern
8.Γκρου
9.Deadpool
10.green arrow

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#21 Flameking1

Flameking1

    Ikkaku Rapeface

  • Members
  • 181 posts

Posted 19 March 2011 - 16:02

σε τυχαία σειρά

1. Green Lantern V4 & V5
2. Lobo
3. Marvel Annihilation Saga
4. X-Men (V2 , X-Factor, Phalanx Covenant, Messiah Complex, Second Coming)
5. Iron Man V1
6. Fantastic Four V1
7. Spider-Man (Τεύχη δεκαετίες 80 και 90)
8. Savage Dragon (μέχρι εκεί που αλλάζει το σχέδιο και γίνεται πιο πολύ golden age style)
9. Sandman
10. Watchmen

#22 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 26 August 2011 - 10:31

1. Όλα τα αριστουργήματα του Ντον Ρόσα
2. Όλα τα επικά του Καρλ Μπάρκς
3. Όλα τα υπόλοιπα από τη Λιμνούπολη
4. Λούκυ Λουκ
5. Αστερίξ
6. Αντιρίξ και Συμφωνίξ
7. Γκρου
8. Οι περιπέτειες των Άμπραφαξ
9. Λεονάρντο
10. Αχιλλέας Τάλον
Posted Image

#23 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 26 August 2011 - 11:13

Μπράβο καλή ιδέα αυτό το thread...

Δεν έχω διαβάσει πολλά αλλά here goes κάποια που μου έρχονται στο μυαλό ως αγαπημένα:

(χωρίς ιδιαίτερη σειρά)

1. Το Έπος των Μεταβαρόνων
2. Watchmen
3. Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ
4. Fables (τπτ άλλο σε τέτοιο στυλ/σχέδιο υπάρχει; )
5. O Ρυθμιστής (cyberpunk με απίστευτο σχέδιο) (Το είχε στο 9 δεν ξέρω αγγλικό τίτλο)
6. Αρκάς
7. Anachron (humor-σενάριο-σχέδιο, ότι πρέπει για rpg fans)

και last but not least

8. Donald Duck Kλασικά (Τα είχα λιώσει μικρός)
9. Lucky Luke / Asterix που διαβάζαμε μικροί, αν και δεν τα έχω δοκιμάσει σε μεγαλύτερη ηλικία...

Eπίσης ενδιαφέροντα ήταν και τα "a League of Extraordinary Gentlemen" του Moore, τα"Τα Αρπακτικά" (Rapaces - Γαλλικό) όπως και το πολύ καλό Manifesto του Ηλ. Κυριαζή που κάποιος άλλος ανέφερε αλλά το οποία έχω διαβάσει κάπως ανακατεμένο σε σειρά.

Το Περσέπολις ψάχνω και γω να το διαβάσω καλά που μου το θυμίσατε..

Edited by Radagast, 27 August 2011 - 20:30.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#24 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 August 2011 - 00:21

Πολύ ενδιαφέρον thread. Ασχολούμαι κυρίως με γαλλοβελγικά κόμιξ, που δεν είναι πολύ γνωστά στο ελληνικό κοινο αλλά whatever.

Σε τυχαία σειρά:

Ευρωπαϊκά:

1. XIII των Vance και Van Hamme (απίστευτη πλοκή, από τα καλύτερα σενάρια συνωμοσίας που έχω διαβάσει)

2. Franka του ολλανδού Henk Kuijpers, για το πανέμορφο στυλ του και την εκπληκτική λεπτομέρεια στα σκίτσα.

3. Lucky Luke / Asterix (τα λόγια περιττά)

4. Iznogoud (ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΧΑΛΙΦΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΦΗ... έπος από τα λίγα)

Αμερικάνικα/άλλα:

5. Groo the Wanderer (Γκρου και Ρουφέρτος για πάντα, μεγάλε Aragones!)

6. Preacher (το Angel Sanctuary των αμερικανών :P)

7. Η αναζήτηση της Καλεβάλα του Ντον Ρόσα, για μένα η καλύτερη ιστορία με παπιά που έχει γραφτεί ποτέ.

8. Persepolis

9. Ο πρώτος τόμος του Manifesto του Ηλία Κυριαζή. Στο δεύτερο ο υπέροχος ρυθμός που είχε το πρώτο και ο χαβαλές πήγαν περίπατο.

10. Η ζωή μετά του Αρκά (θεός... pun intended)

ειδικές αναφορές:

The Adventurers of Tin Tin. Καθιέρωσε τον στυλ της ligne claire, αλλά έχω πραγματικά απογοητευθεί (μεγαλώνοντας και καταλαβαίνοντας δυο πράγματα παραπάνω) από το πόσο κολλημένος δεξιός, σχεδόν φασίστας είναι ο Herge και από το πόσο έντονα περνάει αυτό το κόλλημα στην δουλειά του.

Fables. Απίστευτη ιδέα και σκίτσο το λάτρεψα από όταν το πρωτοδιάβασα, μέχρι που άρχισε να περνάει απόψεις και ιδέες υπερ του Ισραηλ. Αφήστε την προπαγάνδα έξω από τα κόμιξ παρακαλώ.

W.I.T.C.H. Ναι είμαι απολύτος σοβαρός. Έτυχε να διαβάσω δυο-τρία τεύχη που βρήκα ξεχασμένα από την ξαδερφούλα μου και πραγματικά αν ήταν λιγότερο καγκούρικο και περισσότερο σκοτεινό, με πιο πειστικούς χαρακτήρες θα ήταν απίστευτο. Αλλά το target group του είναι μικρά κοριτσάκια και όχι μαντραχαλάδες κατεστραμένοι με τα κόμιξ:kakaka:

#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 August 2011 - 00:48

^Με εξαίρεση τα 2 πρώτα (που δεν τα έχω διαβάσει) τα υπόλοιπα είναι *πολύ* καλά.

Το W.I.T.C.H. είναι καλό γιατί το κάνει ο Alessandro Barbucci (που έκανε το επικό Skydoll), πολύ λογικό να σου αρέσει. Ειδικά στην αρχή ήταν καλοφτιαμένο, έχω κρατήσει ακόμα τα 20 πρώτα τεύχη κάπου :P
~Βέβαια εγώ υπήρξα κοριτσάκι, μουαχα~

Posted Image


#26 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 27 August 2011 - 11:50

Εγώ ποτέ δεν υπήρξα κοριτσάκι αλλά μια χαρά το έκανα όλο (μέχρι εκείνη τη στιγμή) download & το διάβασα! :gotit:
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#27 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 August 2011 - 13:29

Μάλιστα, οπότε δεν είμαι μόνος μου στο θέμα των W.I.T.C.H. Είχα αρχισει να ψιλοανησυχώ:kakaka: Επίσης ένα άλλο που δεν έβαλα γιατι δεν έχω ακόμα τελειώσει είναι το Ινκαλ του Alejandro Jodorowsky. Αλλά από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής πάει καρφωτά για το Top 10 μου.

#28 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 27 August 2011 - 14:05

Έχω μερικά Ινκαλ αλλά δε τα'χω διαβάσει. Αξίζει πραγματικά?

#29 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 August 2011 - 14:37

Το πρώτο που έχω διαβάσει είναι πάρα πολύ καλό. Γενικά ο συγγραφέας είναι πολύ καλός, οπότε δεν πιστεύω να απογοητευτείς και με τα υπόλοιπα.

#30 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 27 August 2011 - 14:46

Έχω μερικά Ινκαλ αλλά δε τα'χω διαβάσει. Αξίζει πραγματικά?


Άμα trippy euro-SF είναι του στυλ σου, ναι, πολύ καλό.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.