Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Comics Top 10!


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 October 2010 - 13:48

Μιας και αρκετοί διαβάζουμε κόμικ είπα να φτιάξω ένα θρεντ ανάλογο με τα αντίστοιχα top 10 thread για manga/anime.
Μπας και μάθω κιόλας και καινούργια καλά κόμικ που ίσως να μην ξέρω.

Ποιά είναι λοιπόν τα top 10 all time favourite comics που έχετε διαβάσει;

Αρχίζω με τα δικά μου:

1. Transmetropolitan
2. Sandman
3. Black Hole
4. Castle Waiting
5. Stray Bullets
6. Ό,τι έχει κάνει ο Chris Ware.
7. Ό,τι έχει κάνει ο Jonen Vasquez
8. Blankets
9. Angry Christ
10. είναι ισοπαλία μεταξύ Kabuki/Fables/Demo


Ποιό είναι το δικό σας top 10?

Posted Image


#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 October 2010 - 13:59

Δύσκολο ερώτημαεπειδή δεν έχω διαβάσει τόσα πολλά. Θα κάνω μια λίστα και σε δύο χρόνια με το καλό θα την ανανεώσω με καλύτερες προσθήκες.

(Χωρίς σειρά)

Alien Omnibus
The Crow
The Walking Dead
Sandman: Eternal Nights
Death: The time of your Life
Emily the Stange
Blacksad
The Plucker
Lucky Luke
Η Χωματερή

Edited by red pyramid, 23 October 2010 - 14:07.

Posted Image

#3 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 23 October 2010 - 14:04

Spawn και αστεριξ (τα παλια εννοειται)
Τα υπολοιπα ειναι απλως για να μην διαβαζω τα ιδια και τα ιδια.

edit: να προσθεσω αρκα και edika που ειναι μια κατηγορια μονοι τους.

Edited by Lord Leon, 23 October 2010 - 14:22.

stasou%2520mygdala.jpg


#4 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 23 October 2010 - 14:07

1. Calvin & Hobbes
2. The Life and Times of Scrooge McDuck
3. Persepolis
4. τα πάντα από Αρκά
5. Garfield
6. Lucky Luck
7. Blankets
8. Women on the Edge
9. Mafalda
10. Maus

Ναι, δεν διαβάζω πάρα πολλά. Όταν χρειαστεί θα κάνω update.

15fkk04.jpg


#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 October 2010 - 14:08

10. Maus

:OMG3: Το ξέχασα εντελώς! Και τώρα δεν χωράει στη λίστα! Τ-Τ

Posted Image


#6 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 27 October 2010 - 16:42

Dang, ποτέ (μα ποτέ) δε μπορούσα να κάνω λίστες τέτοιου στυλ για οτιδήποτε.

Θα αρκεστώ με το να αναφέρω το μόνο που έχω σίγουρο, το #1:


1. Watchmen


Ναι, εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι τόσο καλό, αν & overhyped από & προς άτομα που δε μπορούν να καταλάβουν γιατί είναι πράγματι τόσο καλό όσο είναι στην πραγματικότητα.

Edited by Yo! Master, 28 October 2010 - 00:04.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#7 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 October 2010 - 22:51

Δεν νομίζω ότι είναι overhyped. Αυτά τα λένε όσοι δεν το κατάλαβαν (όπως εγώ μετά την 1η ανάγνωση).
Ελπίζω κάποια στιγμή να ποστάρεις κ εσύ ένα τοπ 10 γιατί πραγματικά θέλω να δω το περιλαμβάνει.

Posted Image


#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 October 2010 - 00:20

τωρα για τοπ 10 λιγο δυσκολο, μιας και πρεπει να φρεσκαρω τη μνημη μου.
Και για μενα τα περσεπολη, μαφαλντα, μαους, ςαndmαν ειναι κορυφαια οποτε περιττο να τα αναφερω.

Παντως νουμερο 1 που εχω στην κατοχη μου και δε βαριεμαι με τιποτα ειναι:
Sαιsοn des αmοurs του rαyser. Φοβερος σκιτσογραφος. Μας το ειχε κανει δωρο ενας γερμανος.

Αλλα που μου αρεσαν:

ΤΜΝΤ (Τα πρωτα, πριν την ελευση του καρτουν που οι χελωνες ειχαν κοκκινο χρωμα και σκοτωνανε κιολας). Βεβαια το ειχα διαβασει οταν ημουν 12 χρονων...
Xεnοzοιc tαleς (καντιλακς και δεινοσαυροι με αλλα λογια)
Creepshοw (ημουν μικρος τοτε και μου αρεσαν οι ιστοριες τρομου που ειχε)
Φριτς ο γατος και rοbερτ crυmb γενικα (και η πρωτη ταινια καλουτσικη ειναι αλλα οχι σα το κομικ)
Τα πρωτα τευχη του hεllblαzer
Ghοsτ wοrld

Και τοσα αλλα που διαβαζα μικρος αλλα δεν θυμαμαι τιτλο ή τα εχω ξεχασει τελειως...

#9 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 28 October 2010 - 00:46

Παντως νουμερο 1 που εχω στην κατοχη μου και δε βαριεμαι με τιποτα ειναι:
Sαιsοn des αmοurs του rαyser. Φοβερος σκιτσογραφος. Μας το ειχε κανει δωρο ενας γερμανος.


Μήπως εννοείς τον Reiser που εφερνε το περιοδικό Βαβέλ;

stasou%2520mygdala.jpg


#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 October 2010 - 03:16

Φριτς ο γατος και rοbερτ crυmb γενικα (και η πρωτη ταινια καλουτσικη ειναι αλλα οχι σα το κομικ)

Truer words were never spoken....O Crumb από την απογοήτευσή του από το πως κατάντισαν το κόμικ και τους χαρακτήρες του στην ταινία μετά...σκότωσε τον Fritz στο κόμικ...

Posted Image


#11 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 28 October 2010 - 09:52

Τον τελευταιο καιρο εχω παρατησει λιγο το αθλημα.Μετα απο τα τοπ 10 που ειδα εδω μεσα,μου βαλατε ιδεες.
Οριστε το δικο μου TOP 10

1.Watchmen
2.V for Vendetta
3.Marvel 1602
4.Batman Arkham Asylum
5..X-MEN Phoenix-Endsong
6.X-MEN Phoenix-Warsong
7.Silent Hill Sinner's Reward
8.Batman The Killing Joke
9.MARVEL Civil War
10.Fantastic Four The Books of Doom

Οπως θα καταλαβατε,μου αρεσουν περισσοτερο τα comics με superheroes.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 October 2010 - 15:53

Disney nerd εν όψει, you have been warned. Ακολουθούν με τυχαία σειρά τα παρακάτω:

1) Το Σπαθί των Πάγων. Ίσως η καλύτερη Disney ιστορία που έχω διαβάσει, και πιστέψτε με, δεν έχω διαβάσει λίγες. Το καλύτερο έπος του Massimo De Vita κατ' εμέ.

2) World of the Dragon Lords / Οι Άρχοντες των Δράκων. Μία από τις καλύτερες πολυσέλιδες αποδόσεις ηρωικής φαντασίας στα πλαίσια της Disney. Υπογράφουν οι μάστορες Giorgio Cavazzano στο σχέδιο και Byron Erickson στο σενάριο. Συνδυασμός εγγύηση.

3) Mickey Mouse Mystery Magazine / Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος. Αριστουργηματική νουάρ σειρά με πρωταγωνιστή τον γνωστό ποντικό. Κάποια στιγμή πρέπει να αναφερθώ αναλυτικά σε αυτό, υπάρχουν πολλά πράγματα που βόσκουν στο υπόβαθρο, πράγματα που ίσως να μην μπορεί να πιάσει κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με την εν λόγω εταιρία. Πράγματα όπως να βγάλουν τον Μίκυ εκτός του Μίκυ Σίτυ και να τον στείλουν σε μία άγνωστη πόλη με εντελώς νέους χαρακτήρες / συμμάχους / αντιπάλους, πόσο μεγάλες αλλαγές και ρίσκα κάνανε στο σύμπαν της Disney και γιατί τελικά δεν έπιασε όσο άξιζε.

4) Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ / The Life and Times of Scrooge Mc Duck. Τα λόγια περιττά, λίγο πολύ γνωστό σε όλους. Το έργο του Don Rosa που του χάρισε ένα βραβείο Eisner.

5) ΌΛΑ τα strips του Popeye / Ποπάυ από τον Segar. Ίσως ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει στη ζωή μου, χωρίς υπερβολές. Ο Segar είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ, ο Ποπάυ του είναι εντελώς διαφορετικός από τον Ιταλικό που έχουμε γνωρίσει κατά καιρούς στην Ελλάδα. Ο τύπος ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του, και η έκδοση με τα άπαντά του από την Fantagraphics είναι πραγματικό διαμάντι, must have. Ο Segar είναι για τον Ποπάυ (και το Thimble Theater γενικότερα) ότι είναι και ο Carl Barks για τις πάπιες.

6) Στην παλιά Καλιφόρνια / In old California. Μιλώντας για Barks, παραθέτω την ιστορία του που μου άρεσε περισσότερο απ' όλες τις υπόλοιπες. Δεν βάζω άλλες επειδή είμαι ικανός να παραθέσω ΤΟΡ 10 μόνο με αυτόν, το ίδιο πάει και για όλους τους υπόλοιπους Disney δημιουργούς. Ο Barks σε συνέντευξή του στον Bruce Hamilton, chief της Another Rainbow, έχει δηλώσει πως η συγκεκριμένη ιστορία είναι στις 3 αγαπημένες του (μαζί με την "Χαμένοι στις Άνδεις" και "το Ουράνιο Νησί").

7) Mickey Outwits the Phantom Blot. Από όλα τα αριστουργήματα του Floyd Gottfredson, η συγκεκριμένη ιστορία είναι αυτή που ξεχωρίζει για εμένα. Δημιούργησε ίσως τον καλύτερο villain του σύμπαντος της Disney. Στην ίδια συνέντευξη (με τον Barks και τον Bruce Hamilton) δήλωσε πως πιστεύει ότι είναι η καλύτερη δουλειά του μαζί με το Island in the Sky.

8 ) Bone από τον Jeff Smith. Αναμενόμενο και το ξέρατε :canthelp:.

9) Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί. Επειδή ένα Αστερίξ κολλάει παντού, και το συγκεκριμένο τεύχος πρέπει να έχει διαλυθεί στα χέρια μου από το διάβασμα. Κάθε σελίδα είναι ένα άρτιο αποτέλεσμα τέχνης, πραγματικά μπορώ να το διαβάσω ατέλειωτες φορές οποτεδήποτε / οπουδήποτε.

10) Τα άπαντα της Μαφάλντα από τον Quinno. Έχει κυκλοφορήσει συγκεντρωτικός τόμος από τις εκδόσεις Μέδουσα με όλα τα στριπάκια της, must have κι αυτός.



Ο Αρκάς παίζει εκτός συναγωνισμού, ενώ από Disney προσπάθησα να βάλω όσο το δυνατόν λιγότερα. Ίσως κάποια στιγμή να κάνω ένα TOP 10 Disney και ένα TOP 10 για λοιπά κόμικς, νομίζω πως θα κυλήσει ομαλότερα.

E5VV38U.jpg


#13 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 28 October 2010 - 15:53

Ελπίζω κάποια στιγμή να ποστάρεις κ εσύ ένα τοπ 10 γιατί πραγματικά θέλω να δω το περιλαμβάνει.


Άμα κάποιος με ρωτήσει για τα προσωπικά αγαπημένα μου comics, βάζοντας στην άκρη οποιαδήποτε άλλη κατηγοριοποίηση, τα πρώτα πράγματα που μου έρχονται στο μυαλό (in no particular order) είναι τα παρακάτω :

- Watchmen
- Transmetropolitan
- X-23 (οτιδήποτε)
- Sillage
- Scott Pilgrim
- Αστερίξ / Λούκι Λουκ

Edited by Yo! Master, 28 October 2010 - 16:02.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 October 2010 - 00:24

αρχες του 90 διαβαζα και μια σειρα κομικ με ξωτικα, πολυ ωραια σχεδιασμενη. Το ονομα ξεχνω αλλα ευχαριστως θα την ξαναδιαβαζα. Αλλιως θα την εβαζα στη λιστα.
Και μια σειρα ιστοριων τρομου που και εκει ξεχνω το ονομα.

το μονο κομικ της ντισνευ που μου αρεσε ηταν η θεια κωμωδια, με το μικυ στο ρολο του δαντη και το γκουφη του βιργιλιου. Κιτσαριο αλλα ειχε και μακαβριες και χυδαιες σκηνες και βρισιες που για κομικ ντισνευ ηταν κατι σοκαριστικο. Με αλλα λογια υπεροχο!

Μήπως εννοείς τον Reiser που εφερνε το περιοδικό Βαβέλ;


Οχι. Το γνωστο γαλλο, ιδρυτη του περιοδικου hαrα-kιrι, που πεθανε μεσα τη δεκαετια του 80. Reyser λεγεται.
Διορθωση: μας το δωρισε πριν χρονια ενας γερμανος παντρεμενος με γαλλιδα.

#15 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 29 October 2010 - 00:50

1. Λογαχος Μαρκ ( υπαρχει αραγε αλλος στην Ελλαδα που τα διαβαζει.... )
2. Spiderman
3. Batman
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image