Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Το Νησί (νέα σειρά του mega)


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2010 - 11:50

~Το Νησί~

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5r7x48ZAQbE&feature=related[/youtube]



Όλοι θα έχετε ακούσει για τη νέα σειρά του mega που έκανε πρεμιέρα χθες και εκανε τα μηχανάκια της AGB να πάρουν φωτιά (μα πόσο κλισέ μπορώ να γίνω? :P ).

Τί διαφορετικό έχει όμως έχει αυτή η σειρά που την κάνει τόσο ξεχωριστή πέρα ότι περιέχει μια συνταγή για σίγουρο κλάμα?

Καταρχάς μιλάμε για υπερπαραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα. Επιτέλους θα δούμε σινεμά στην μικρή οθόνη κατά τα πρότυπα του εξωτερικού. Κινηματογραφικές λήψεις, εξολοκήρου εξωτερικά γυρίσματα, άρτια σκηνοθεσία, υπέροχη φωτογραφία και επαγγελματικό μακιγιάζ, είναι προσεγμένο μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Οι περιοχές της Πλάκας (του χωριού που διαδραματίζεται) και της Σπιναλόγκας (το νησί που βρίσκεται το λεπροκομείο) αναδημιουργήθηκαν για τις ανάγκες της σειράς σε άλλες περιοχές για να δίνουν την αυθεντικότητα της εποχής. Σημειωτέον ότι στη Σπιναλόγκα δεν επιτρέπεται να πειράξεις ούτε πετραδάκι οπότε εκ των πραγμάτων πολλά γυρίσματα δεν μπορούσαν να γίνουν εκεί...

Για όσους δεν γνωρίζουν την ιστορία της Σπιναλόγκας (και εγώ την έμαθα αρκετά πρόσφατα σε μια εκπομπή της μηχανής του χρόνου) εκεί βρισκόταν το λεπροκομείο και πήγαιναν και δια της βίας πολλές φορές όσους είχαν προσβληθεί από τη νόσο του Χάνσεν, τη γνωστή σε όλους λέπρα. Ένα μέρος απομόνωσης με κατοίκους καταδικασμένους σε θάνατο που όμως δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν να ζήσουν μέχρι και την τελευταία τους στιγμή ανθρωπινά. Μιλάμε για ένα από τα πιο συγκινητικά κομμάτια της σύγχρονης ελληνικής ιστορία που όμως για κάποιο λόγο δεν έχει βρει το δρόμο του στα σχολικά βιβλία...

Η ιστορία της σειράς βασίζεται στο best seller μιας Αγγλίδας, της Victoria Hislop και πραγματέυεται τις ζωές των ανθρώπων του χωριού της Πλάκας που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τη Σπιναλόγκα και των ίδιων των κατοίκων του νησιού και του αγώνα τους να αποδεχτούν τη νέα τους ζωή μακριά από τους ανθρώπους που αγαπάνε χωρίς να χάνουν την αξιοπρέπεια τους. Η ιστορία 3 γενεών σπουδαίων γυναικών που καθορίστηκε από την αρρώστια αλλά και μεγάλα πάθη ξετυλίγεται μέσα από την εξιστόρηση μιας ηλικιωμένης γυναίκας σε μια νεαρή κοπέλα που ήρθε αποφασισμένη να μάθει το παρελθόν της...


Μια ιστορία που μας διδάσκει πώς να αγαπάμε, να συμπάσχουμε και ν’ αγκαλιάζουμε όσους εύκολα ο φόβος, η αρρώστια και οι κοινωνία στιγματίζει.
Το Νησί, στην άγνοια και τον στιγματισμό αντιπαραθέτει τη γνώση, την αλληλεγγύη και την ανθρωπιά και μας θυμίζει ότι οι «Σπιναλόγκες» χτίζονται με το φόβο και καταρρέουν με τη γενναιότητα και την αγάπη...




Επειδή πρόκειται από τις καλύτερες ελληνικές σειρές που έχω δει, σκέφτηκα ότι της αξίζει ένα thread, να συζητάνε όσοι θέλουν :gotit:






Edited by mono, 12 October 2010 - 21:05.

xbJ3b2w.jpeg


#2 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 12 October 2010 - 11:57

Τhumbs up! ;)
Εκλπηκτικη σειρα. Για να μην επαναλαμβανομαι θα με κανω ενα quote

Eιδα και εγω ''Το νησι.''
Μπορω να πως πως θα συνεχισω να την παρακαλουθω την σειρα. Το παλιο περιβαλλον, ο τροπος ζωης τους και γενικα η παλια αυτη εποχη παντα μου κεντριζε το ενδειαφερον. Πολυ δυσαρεστη σειρα και αυτο το ειδος ειναι στα αγαπημενα μου. Πολυ καλη και η μουσικη επενδυση.

Spoiler: 1st episode spoiler

Συγκινηθηκα...

Πολλα μπραβο σε ολη την παραγωγη...

Παντως απ την ωρα που ειδα το επεισοδειο δεν σταματησα να ψαχνω πληροφοριες για την Σπιναλογκα. Μου εχει κινησει το ενδειαφερον...

Οριστε ενα ποιημα που βρηκα

«Περπατώντας στον δρόμο της Σπιναλόγκας,
σταμάτησε και κράτησε την αναπνοή σου.
Από κάποιο χαμόσπιτο τριγύρω σου θα ακούσεις
τον απόηχο από κάποιο μοιρολόγι μιας μάνας,
μιας αδελφής ή τον αναστεναγμό ενός άνδρα.
Άφησε δύο δάκρυα από τα μάτια σου
και θα δεις να λαμπυρίζουν εκατομμύρια δάκρυα
που πότισαν αυτόν τον ίδιο δρόμο,
που εσύ διαβαίνεις σήμερα».

Επισης κοιταξτε τουτο δω το βιντεο οσοι ενδειαφερεστε
[media]http://www.youtube.com/watch?v=JGHJ9B0x0qQ[/media]Τα λογια του Κυριου Ρεμουντακη στο 5:58 και μετα ειναι πραγματικα απιστευτα...

Edited by didimakia, 12 October 2010 - 13:26.


2bbd14fc.jpg


#3 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 12 October 2010 - 12:01

Εξαιρετικό το βιβλίο, το πρωτο επισοδειο ομως δεν ηταν οπως το περιμενα. Νομιζω εχανε σε καποια σημεια και αν δεν εχεις διαβασει το βιβλιο προηγουμενως ισως να εχεις καποια κενα. Φιλοδοξω ομως να υπερκαλυφθουν στην συνέχεια. Εγω προσωπικα συγκινουμαι και ανατριχιαζω με την ιστορια της Σπιναλογγας, ειναι εμμονη. Εχω παει στο νησι και θελω να ξαναπαω Χριστουγεννα που δε θα εχει τοσο κοσμο οσο καλοκαιρι.

#4 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 12 October 2010 - 12:10

Το trailer φαίνεται πάντως πολύ κινηματογραφικό όντως.... Θα προσπαθήσω να δω και εγώ κάποιο επεισόδιο (μετά από πολλά χρόνια χωρίς TV)
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#5 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 12 October 2010 - 12:14

Useless info: και η lady gaga πριν 6 μέρες πήγε στο νησί, δεν ήθελε να έχει φαίνεται κόσμο.
Που να ξέραν οι λεπροί 70 χρόνια μετά η lady gaga θα πατούσε εκει το πόδι της.




Όσο για την σειρά και το πρώτο επεισόδιο: Μαγεύτηκα

#6 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2010 - 12:25

To σκεφτόμουν να γράψω για τη Gaga αλλά ήμουν σίγουρη ότι θα πεταγόσουν να το πεις εσύ :hahaha:

xbJ3b2w.jpeg


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 October 2010 - 13:22

Ήταν η πρώτη σειρά που κάθισα έπειτα από πολύ καιρό να δώ στην τηλεόραση. Αυτό που είδα μου άρεσε πάρα πολύ τόσο σε οπτικοακουστικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο υπόθεσης πλοκής και ανάπτυξης χαρακτήρων. Πάρα πολύ καλή δουλειά από του συντελεστές με έκανε να θέλω να αγοράσω το βιβλίο.

Μακάρι να βλέπουμε τέτοιες παραγωγές πιο συχνά στην ελληνική τηλεόραση.

Απίστευτη παρουσίαση mono. Omedetou~

#8 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 12 October 2010 - 13:29

Για μας που δε μπορέσαμε να δούμε το επεισόδιο παίζει να το βρούμε κάπου?



Edit: Βρήκα λινκ και κατεβάζω ολόκληρο το episode.

Άκουσα πολύ καλά λόγια για τη σειρά. Μόλις δω το επεισόδιο θα γυρίσω με μια ολοκληρωμένη άποψη.

Edited by Tenshi, 12 October 2010 - 13:39.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#9 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 12 October 2010 - 13:37

Για μας που δε μπορέσαμε να δούμε το επεισόδιο παίζει να το βρούμε κάπου?

Απο το site του mega.
1ο επεισοδιο

Δε ξέρω αν υπάρχει για downloading.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2010 - 13:39

Στο site του mega αλλά η ποιότητα είναι άθλια...Ψάχνω να το βρω να το κατεβάσω αλλά δεν βρίσκω κάτι, αν βρει κάποιος pls share :3333

Από κει και πέρα είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα το δείξει επανάληψη.

xbJ3b2w.jpeg


#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 October 2010 - 13:44

Βρε Tenshi μοναχοφάη δώσε και από εδώ τίποτα. ~Τσιφούτη~

#12 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 12 October 2010 - 13:48

Αν δεν επιτρέπεται λινκ για downloading μπορείτε να με ρωτήσετε να το στείλω με vm.

http://hotfile.com/dl/75403887/00fb5d2/Mega.To.Nhsi.S01E01.DVB-T.CLGrTv.avi.html

Tiger-stock-blog-header.jpg


#13 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 October 2010 - 13:49

what a good boy *hugs*

#14 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 12 October 2010 - 14:39

what a good boy *hugs*


one line and off offtopic... Ο_Ο

Spoiler:

____

καταπληχτική σειρά με ενθουσίασε!!

#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 October 2010 - 17:48

και εγω χωρις να εχω διαβασει το βιβλιο τη βρηκα αρκετα ποιοτικη, αν και το παρακαναν με τις ληψεις στο τελος.
Παντως το πολυκαναν φολκλορ και δεν μου αρεσε.
Ασε που στην αρχη νομιζα πως θα μιλουσαν περισσοτερο με κρητικη διαλεκτο γιατι ειχα διαβασει πως οι ηθοποιοι μαθαιναν να μιλουν κρητικα για αυτο το σκοπο! Παντως αν μιλουσαν ντομπρα κρητικα των χωριων οπως γινονταν εκεινη την εποχη, θα επρεπε να τη δουμε με υποτιτλους γιατι οι μη κρητικοι μονο μια στις πεντε λεξεις θα καταλαβαιναμε.

Ασε που ουτε ενα μουρελο δεν ειδαμε και ουτε μια μπαλωθια δεν ακουστηκε. Τι σοι κρητη ειναι αυτη!