Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Το Νησί (νέα σειρά του mega)


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 16 October 2010 - 01:14

[Off topic] Ξενερώνω λίγο με to cropping που έχει κάνει το caption team στον GT :s [/Off topic]


Νομίζω δεν είναι cropping, απλά το έκαναν anamorphic.
Εγώ το έκανα stretch to 16:9 και έχει σωστό AR.

Sorry, έχω άλλο rip και όχι αυτό των GrLTv.

[on-topic]
Το περίμενα πιο βαρύ και ωμό. Περισσότερο συγκινήθηκα με τα ντοκυμαντέρ-αφιερώματα παρά με τη σειρά.
Ελπίζω να έχουμε συγκρούσεις χαρακτήρων στα επόμενα επεισόδια γιατί αλλιώς με βλέπω να με παίρνει ο ύπνος.
Καλή συνολικά η φωτογραφία, αλλά η κατά κόρον χρήση του racking focus σε συνδυασμό με το υπερβολικά shallow depth of field καταντάει βαρετή και κουραστική.

Edited by Erebos, 16 October 2010 - 01:34.

Posted Image
Posted Image

#32 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 18 October 2010 - 22:09

Eιδα και το 2ο επεισοδειο... νταξ δεν εδειξε και τιποτα το ιδιατερο...πηγαινει λιγο αργα αλλα οκ...
Spoiler: episode 2

Παντως εχουν κανει πολυ καλες επιλογες στους μικρους μας ηθοποιους... ολα ειναι γλύκα! :3


2bbd14fc.jpg


#33 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 October 2010 - 23:31

ναι, να ταν ολα τα ελληνοπουλα τοσο καλοθρεμμενα τοτε. Επισης μου φαινεται δεν θελουν να παρουσιασουν τη λεπρα οπως ειναι για να μη σοκαρουν τους θεατες.


καλο και το δευτερο επεισοδιο, αλλα οντως το να προβαλλουν τη σειρα σε μαυρα πλαισια για τη μεταδοση 16:9 αντι να το κανουν οπως τα κρατικα και ο σκαι, φανερωνει προχειροτητα εκ μερους του καναλιου και αδικει τη σειρα. Εγινε και ψηφιακο τρομαρα του. Τα βασικα δεν αναβαθμιζετε ρε και κανετε υπερπαραγωγες; ασχετοι τελειως

Ισως δεν επρεπε να δω πριν την ταινια χιροσιμα αγαπη μου. Ειδα το νησι αμεσως μετα και δεν μου εκανε αισθηση....

#34 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 19 October 2010 - 00:39

Για όσους δεν πρόλαβαν να το δουν από το MEGA, βγήκε και το 2ο ep από τους Cosmoleech.

Σημείωση: Μεγαλύτερη ανάλυση και bitrate από ό,τι στο release των GrLTv.
Posted Image
Posted Image

#35 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 19 October 2010 - 10:27

Thanx Erebos για το link, δεν πρόλαβα να το δω χθες οπότε πάω να το κατεβάσω...

@Petran Η λέπρα είχε στάδια, δεν πήγαιναν από την αρχή στο τελικό στάδιο...Για μερικούς αυτό έπαιρνε χρόνια ενώ οι ασθενείς σε τελικό στάδιο ήταν απομονωμένοι ακόμα και από τους κατοίκους του νησιού.

xbJ3b2w.jpeg


#36 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 October 2010 - 10:42

ναι και αυτο θα θελα να δω πως θα το αντιμετωπισουν. Φοβαμαι μην την κανουν πολιτικα ορθη και δεν δειξουν πραγματα που σοκαρουν ή το κανουν φευγαλέα.

Οπως ελεγε αστειολογοντας ο θ.αναστασιαδης, σου ερχεται με τη σειρα να κολλησεις λεπρα για να πας να ζησεις ιδανικα.

#37 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 19 October 2010 - 14:59

ναι, να ταν ολα τα ελληνοπουλα τοσο καλοθρεμμενα τοτε. Επισης μου φαινεται δεν θελουν να παρουσιασουν τη λεπρα οπως ειναι για να μη σοκαρουν τους θεατες.


ναι και αυτο θα θελα να δω πως θα το αντιμετωπισουν. Φοβαμαι μην την κανουν πολιτικα ορθη και δεν δειξουν πραγματα που σοκαρουν ή το κανουν φευγαλέα.


+1
Αλλά μην περιμένουμε και ντοκυμαντέρ...
Prime-time tear-jerker σειρά είναι, για τις νοικοκυρές που παλιότερα βλέπανε Μάρθα Βούρτση και Ξαρχάκο...
Αυτό που μένει για το υπόλοιπο κοινό είναι η καλή (αν και cliche) φωτογραφία και μόνο.


Mono, no problem, άλλωστε και εγώ μόνο από rips το βλέπω. Το θεωρώ κοροϊδία να μας δείχνουν 15 λεπτά διαφημίσεις για 10 λεπτά πλοκής.
Posted Image
Posted Image

#38 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 21 October 2010 - 08:15

Είδα και εγώ αργοπορημένα το 1ο επεισόδιο.

Δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Ωραία παραγωγή, υπέροχη φωτογραφία και, παραδόξως, πολύ καλή ερμηνεία και από τα παιδιά! Ωραία και η Λέχου (είχαν δίκιο τελικά στο Αυστηρώς Κατάλληλο)... xD
Φοβόμουνα ότι θα ήταν απλά sobfest και δεν σκόπευα να το δω (και εάν φόρτωνε πιο γρήγορα το next top model μάλλον δεν θα το έβλεπα), και χάρηκα πολύ που δεν ήταν όπως το περίμενα.
Έχει πλοκή και ενδιαφέρον πέρα από το όλο μπου χου χου. Θέλω να δω πώς θα συνεχίσει γιατί οι ελληνικές σειρές έχουν μια τάση να αυτοκαταστρέφονται μετά από τα πρώτα επεισόδια....

Προς το παρόν πάω να κατεβάσω το 2ο και βλέπουμε..

Posted Image


#39 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 30 November 2010 - 17:26

Θεε μου τι κλαμα ηταν αυτο στο 7ο επεισοδειο?
Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#40 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 30 November 2010 - 17:44

όντως αυτή η σειρά σου δημιουργεί έντονα συναισθήματα...
Spoiler:

Edited by Kenny, 30 November 2010 - 18:50.

"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#41 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 30 November 2010 - 17:56

^Use spoiler tag!
Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#42 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 18 December 2010 - 14:49

καλά εε χαλάστηκα άγρια που

Spoiler:

"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#43 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 14 March 2011 - 23:48

Ενω στην αρχη δεν ωρηκα το χρονω να αρχισω επισημα αυτη τη σειρα, παρολο που μου αρεσε, τελικα με την ευκαιρια των μαζικων επαναληψεων των χριστουγεννων εφτασα εκει που επρεπε.
Απο τοτε παρακολουθω καθε επεισοδιο και μπορω να πω πως γινεται ολο και πιο ενιαφερουσα.

Σιγουρα δεν ειναι τοσο τελεια οσο την παρουσιαζουν συνηθως, και πολλες φορες αποδιδει καπως αλλοκοτα την συμπεριφορα και τις εκφρασεις των ανθρωπων της εποχης, αλλα πιστευω πως κανουν καλα που βαζουν τους χαρακτηρες να μιλανε πιο λαϊκα και δημοτικα, αντιθετα με τον τροπο που οι Ελληνες συνηθως παρουσιαζουν την ιστορια τους, γιατι αυτη η συμπεριφορα τεριαζει περισσοτερο σε εναν Ελληνα χωριατη ή αστο.

Το οτι πολλοι λενε πως ειναι υπερβολικα σκοτεινο και ψυχοπλακωτικο δεν ισχυει, οπως βλεπω εγω τα πραγματα τουλαχιστον.Θα μπορουσαν ανετα να παραληψουν ολα τα αστιακια και τις σκηνες στην Κρητη, αλλα προτιμουν απο μονοι τους να το κανουν πιο αναλαφρο και χαλαρο.

Βεβαια, πρεπει να το πω οτι ειναι πραγματικα παραδοξο οτι εχουν βαλει για συμβολο τον μπλε κυκλο αντι για το τριγωνο.Οχι πως η τηλεωραση πρεπει να ειναι απαραιτητα πιο αυστηρη, αλλα εδω στη στιγμη της αληθειας ειχαν βαλει το τριγωνο, δεν μπορουν να κρατησουν μια ισσοροπια?

O6rrvsU.jpg


#44 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 28 March 2011 - 22:04

Last episode up to now:
Spoiler:


(Μονο τα μυξομαντηλα δεν καταλαβαινω που τα βρηκατε, γιατι εγω το θεωρω αδυνατο να κλαψω για ενα συριαλ, αλλα ομολογω πως ειναι αρκετα συγκηνιτικο σε στιγμες.)

O6rrvsU.jpg


#45 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 06 April 2011 - 12:18

Μονο εγω το βρισκω λιγο υπερεκτιμημενο???

sc5bab.jpg