Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Το Νησί (νέα σειρά του mega)


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 12 October 2010 - 19:11

Ακουγα φημες για μια γαματη σειρα που λεγεται "Το Νησι" αλλα μεχρι πριν λιγες ωρες δεν ηξερα τιποτα απολυτως για αυτη.

Ειδα λοιπον το πρωτο επεισοδιο στο site του Mega. Με το που αρχισε επαθα ενα μικρο πολιτισμικο σοκ βλεποντας τον Ian Hislop να μιλαει ελληνικα. Αμεσως καταλαβα οτι η συγγραφεας η Victoria Hislop δεν ειναι αλλη απο την γυναικα του. Ειναι Βρετανιδα και οχι αμερικανιδα και ειναι δημοσιογραφος στην Daily Telegraph αν δεν κανω λαθος. Το βιβλιο πουλησε πολλα αντιτυπα στην Αγγλια, αν και πολλες κριτικες θεωρουνε το στυλ της Hislop απελπιστικα ερασιτεχνικο.

Youtube Video


Το πρωτο επεισοδιο ηταν καλο. Λιγο αργο σε σημεια αλλα πολυ προσεγμενη παραγωγη overall. Το πως θα παει η σειρα θα φανει απο το αν καταφερανε να μεταφερουν το περιορισμενο υλικο ενος βιβλιου σε 26 ωριαια επεισοδια με επιτυχημενο τροπο.

Παντως η επιτυχια του βιβλιου στην Αγγλια σημαινει οτι εχουν πολλες ελπιδες να πουλησουν την σειρα σε αγγλικο καναλι. Θα χεστει το Mega στο ταληρο δηλαδη..
Posted Image

#17 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 12 October 2010 - 19:39

επειδη πολλοι δεν ξερουν ουσιαστικα τι ειναι η λεπρα ...
[media]http://www.youtube.com/watch?v=C7yg9E6WAm0&feature=related[/media]
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#18 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 12 October 2010 - 20:17

εγω βασικα λεω καποια στιγμη στο μελλον να διαβασω πρωτα το βιβλιο και μετ ανα δω την σειρα γιατι παντα πετσοκοβεται ενα βιβλιο οταν μεταφερεται στην μικρη ή στην μεγαλη οθονη
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#19 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2010 - 21:08

Ναι, εκ παραδρομής έγραψα ότι είναι Αμερικανίδα ενώ είναι Αγγλίδα...Το είδα μετά και βαριόμουν να το διορθώσω :P

Όσο για το αν θα πουλήσει στην Αγγλία είμαι επιφυλακτική καθώς σχεδόν ποτέ στην Αγγλία δεν προβάλουν σειρές/ταινίες που δεν έχουν original γλώσσα την αγγλική. Από την άλλη είναι πιο πιθανό να το δούμε στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες που μεταγλωτίζουν τα πάντα...

xbJ3b2w.jpeg


#20 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 October 2010 - 18:04

προβαλλουν ξενες σειρες οι αγγλοι,αλλα ντουμπλαρισμενες.

#21 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 13 October 2010 - 19:09

Είδα κι εγώ το πρώτο επεισόδιο σήμερα, και μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την παραγωγή. Μόνο τα κρητικά ορισμένων ηθοποιών χωρούσαν κάμποση βελτίωση (προφορά και λεξιλόγιο), αλλά από την άλλη ίσως καλύτερα που δεν το επεδίωξαν, γιατί μετά οι εκτός Κρήτης θεατές όντως θα χρειαζόσασταν υπότιτλους.

Αυτό που θέλω να τονίσω πάντως είναι ότι κάθε άλλο στοιχείο ήταν προσεγμένο, και απέδιδε άψογα την όψη της προπολεμικής Κρήτης. Δεν ήταν υπερβολικά φολκλόρ, ήταν ακριβώς όπως πρέπει. Μου έδωσε πραγματικά την αίσθηση ότι έβλεπα καλογυρισμένη ταινία. Αν συνεχίσει έτσι, που το εύχομαι, θα έχουμε να λέμε για την καλύτερη δραματική σειρά στα χρονικά της ελληνικής τηλεόρασης.

Και μία λεπτομέρεια για το πρώτο επεισόδιο.

Spoiler:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#22 Portgas D. Spark

Portgas D. Spark

    ''ThiS WaR iS MinE''

  • Members
  • 152 posts

Posted 13 October 2010 - 20:21

Πραγματικα σαν αγορακι που ειμαι ειχα στα σχεδια μου το Next Top Model :P
Ομως η υπολιπη φαμιλια,μολις γυρισα απο το φροντοστηριο,ηταν καθηλομενοι στους καναπεδες και με την ματια τους καρφωμενα στη τηλεοραση!!!ε εκατσε και εγω να το δω...απλα φοβερο...τα εφε ηταν κατι παραπανω απο καλα σε σημειο που καταντουσαν υπερβολικα!!!ηταν τοσο καλοτραβηγμενο!οι ηθοποιοι ηταν φοβεροι,ακομα και τα παιδακια!!!δεν εχω λογια!!!Μπραβο στο Mega πραγματικα!!!και απο οτι ειδα 61,7 χτυπησε τηλεθεαση!!!μονο απο αυτο τα λογια ειναι περιττα...Μπραβο και παλυ!

Posted Image


#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 October 2010 - 20:58

παντως λευτερη, το αν θα ειναι η καλυτερη ελληνικη δραματικη σειρα που γυριστηκε ποτε δεν θα το μαθουμε εμεις γιατι εχουμε χασει αρκετες ελληνικες σειρες των περασμενων δεκαετιων πριν την ελευση της ιδιωτικης τηλεορασης και πολλες δεν προκειται να ξαναπροβληθουν.

Πρεπει δηλαδη να γραψει μια βρεττανιδα ενα βιβλιο για να κινηθουν οι υπευθυνοι να ριξουν χρημα, ενω υπαρχουν τοσοι ελληνες λογοτεχνες παλιοι και νεοι, κρητικοι και εκτος κρητης.
Δεν ξερω, ολο αυτο το σκεπτικο δεν μου αρεσει και ποτε δεν κρινω μια σειρα με το ποσο χρημα επεσε.
Το κακο που εκαναν τα καναλια αυτα στη τηλεοραση ειναι ανεπανορθωτο.
Θα δω και τα υπολοιπα επεισοδια, απλα με ξυνιζουν και με ξενιζουν ολα αυτα.

#24 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 October 2010 - 00:05

παντως λευτερη, το αν θα ειναι η καλυτερη ελληνικη δραματικη σειρα που γυριστηκε ποτε δεν θα το μαθουμε εμεις γιατι εχουμε χασει αρκετες ελληνικες σειρες των περασμενων δεκαετιων πριν την ελευση της ιδιωτικης τηλεορασης και πολλες δεν προκειται να ξαναπροβληθουν.

Πρεπει δηλαδη να γραψει μια βρεττανιδα ενα βιβλιο για να κινηθουν οι υπευθυνοι να ριξουν χρημα, ενω υπαρχουν τοσοι ελληνες λογοτεχνες παλιοι και νεοι, κρητικοι και εκτος κρητης.
Δεν ξερω, ολο αυτο το σκεπτικο δεν μου αρεσει και ποτε δεν κρινω μια σειρα με το ποσο χρημα επεσε.
Το κακο που εκαναν τα καναλια αυτα στη τηλεοραση ειναι ανεπανορθωτο.
Θα δω και τα υπολοιπα επεισοδια, απλα με ξυνιζουν και με ξενιζουν ολα αυτα.

Για το ότι δεν θα ξαναπροβληθούν σειρές των περασμένων δεκαετιών φταίει αποκλειστικά και μόνο η δημόσια τηλεόραση (που δεν φρόντισε να τις διατηρήσει για τις μελλοντικές γενιές), όχι η ιδιωτική. Η ελληνική δημόσια τηλεόραση κι αν διέπραξε εγκλήματα κατά της τέχνης. Να λέμε τα καλά, να λέμε και τα στραβά.

Από κει και πέρα, δε νομίζω ότι η εθνικότητα του συγγραφέα επηρρεάζει το αν κάτι θα γίνει δημοφιλές ή όχι. Δε νομίζω ότι ο κόσμος δίνει καν σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες. Το Νησί έχει γίνει επιτυχία από τα αποδυτήρια όχι τόσο λόγω της διαφήμισης που έχει δεχτεί, αλλά κυρίως διότι αγγίζει ένα πικρό κεφάλαιο της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας με το οποίο ελάχιστοι έχουν ασχοληθεί.

Από όσες σειρές βασισμένες σε έργα ελλήνων λογοτεχνών έχω δει (Η Αγάπη Άργησε Μια Μέρα της Λιλής Ζωγράφου, Όταν Ήμουν Δάσκαλος του Ιωάννη Κονδυλάκη, κι ένα έργο του Δημήτρη Ψαθά που δεν θυμάμαι τίτλο, όλα στην ΕΤ1 ασφαλώς), όλα τους ήταν εξαιρετικά. Το Νησί όμως πιστεύω ότι δίνει το κάτι παραπάνω. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι υπάρχουν κι άλλα έργα ελλήνων λογοτεχνών που μπορούν να γίνουν εξαιρετικές σειρές, αλλά από την άλλη δε νιώθω ότι έχουν "προτεραιότητα" έναντι έργων ξένων λογοτεχνών. Καλό να είναι, κι όποιος θέλει ας το έχει γράψει.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#25 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 October 2010 - 00:19

Για το ότι δεν θα ξαναπροβληθούν σειρές των περασμένων δεκαετιών φταίει αποκλειστικά και μόνο η δημόσια τηλεόραση (που δεν φρόντισε να τις διατηρήσει για τις μελλοντικές γενιές), όχι η ιδιωτική. Η ελληνική δημόσια τηλεόραση κι αν διέπραξε εγκλήματα κατά της τέχνης. Να λέμε τα καλά, να λέμε και τα στραβά.


To αυτό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ευθύνεται η ιδιωτική τηλεόραση για το ότι η EΡΤ ειχε κάνει το αρχείο της ξέφραγο αμπέλι. Ούτε για το ότι τους πόρους που έχει από το κράτος επέλεξε να τους χρησιμοποιήσει λανθασμένα αντί να επενδύσει στο να γίνει πιο ανταγωνιστική (γιατί πολλές από τις αξιόλογες σειρές που γυρίστηκαν κατά καιρούς έπεσαν θύματα ελλιπούς προβολής και κακού marketing).

Σε κάθε περίπτωση η σειρά φαίνεται να είναι κάτι το οποίο έλειπε από το τηλεοπτικό τοπίο εδώ και πολύ καιρό. Είναι κάπως κρίμα να μην την απολαμβάνουμε γι αυτό που μας προσφέρει και να της καταλογίζουμε πράγματα για τα οποία δεν ευθύνεται (όπως το γιατί δεν γυρίστηκαν άλλα έργα άλλων συγγραφέων). ^^

#26 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 October 2010 - 02:03

Σχετικοάσχετο, γνωστος που δουλευει χρονια στην κρατική διευθυντης σε κάτι που δε θυμαμαι, μου εχει πει οτι εχουν χρησιμοποιησει αρκετες φορές αρχεια απο ελληνικές παραγωγές για να γράψουν από πάνω αγώνες ποδοσφαίρου. νομίζω τότε (πάνε και κάποια χρόνια) ειχαμε πει ως παράδειγμα το "παραμύθι χωρις όνομα" (πηνελόπης δέλτα).
Τωρα βέβαια ο τύπος τα τσουζε και λίγο :ureshii: οπότε διατηρώ τις επιφυλαξεις μου, αλλά σε γενικές γραμμές των πιστεύω.

stasou%2520mygdala.jpg


#27 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 14 October 2010 - 05:15

Σχετικοάσχετο, γνωστος που δουλευει χρονια στην κρατική διευθυντης σε κάτι που δε θυμαμαι, μου εχει πει οτι εχουν χρησιμοποιησει αρκετες φορές αρχεια απο ελληνικές παραγωγές για να γράψουν από πάνω αγώνες ποδοσφαίρου. νομίζω τότε (πάνε και κάποια χρόνια) ειχαμε πει ως παράδειγμα το "παραμύθι χωρις όνομα" (πηνελόπης δέλτα).
Τωρα βέβαια ο τύπος τα τσουζε και λίγο :ureshii: οπότε διατηρώ τις επιφυλαξεις μου, αλλά σε γενικές γραμμές των πιστεύω.



Off topic

Αυτο που λες οτι εγραφαν απο πανω αγωνες ποδοσφαιρου το εχω ακουσει κι εγω. Κι ετσι εχουν χαθει αρκετες σειρες

#28 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 October 2010 - 15:03

μα η εκαστοτε διοικηση της ερτ δεν σχετιζεται με τη σκηνοθεσια. Διαβαστε και το βιβλιο του ροβηρου μανθουλη οταν ηταν εκει διευθυντης προγραμματος να δειτε τι απιστευτα γινοντουσαν. Εγω για το καλλιτεχνικο μιλαω και οχι για το αρχειακο.

Το οτι δηλαδη γεμισαμε ηθοποιους που παιζουν στα σηριαλ των ιδιωτικων καναλιων και οι οποιοι προωθουνται και παιζουν και στο θεατρο και στο σινεμα με αθλια αποτελεσματα, δεν σας λεει τιποτα;
Μεχρι και ο μανουσακης όταν ρωτηθηκε αν θα κανει σηριαλ απαντησε καταφατικα και συμπληρωσε πως η ιδιωτικη τηλεοραση εχει αλλαξει αρκετα.
Εγω σε αυτο αναφερομουν κυριως. Δεν επεκτεινομαι αλλο, απλα διευκρινιζω.

Βασικα εννοω αν ειχε γραφτει απο ελληνες κανα εργο σχετικα με τη σπιναλογγα (που σιγουρα γραφτηκε), απλα δεν τα θεωρησαν αξια και εμπορικα για μεταφορα επειδη δεν εγιναν bεστ σελλερ.

#29 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 October 2010 - 09:26

Έκατσα και είδα το τελευταίο τέταρτο της σειράς που δεν είχα προλάβει να δω...Κλάαααααααααααααααμα...Έχω ένα καναπέ γεμάτο μυξομάντηλα...Meaningless post αλλά έπρεπε να το μοιραστώ :P

xbJ3b2w.jpeg


#30 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 15 October 2010 - 23:28

Καλά έκανες και το μοιράστηκες...και εγώ "βάρυνα" σε εκείνο το σημείο.

Ήταν δυνατό το επεισόδιο και σε κάποιες φάσεις με άγγιξε και εμένα.
Ιδιαίτερα ο Δημητράκης.

Πολύ όμορφη και καλή παραγωγή που αξίζει την προσοχή και θα ανταμείψει, θέλω να πιστεύω, τον κόσμο. Μου άρεσε η αίσθηση ταινίας που άφηνε.

PS:
[Off topic] Ξενερώνω λίγο με to cropping που έχει κάνει το caption team στον GT :s
Μετά από το comment του Εrebos έψαξα και είδα ότι δεν χάνεται τίποτα γιατί κόβουν μόνο black bars. Όλα ok με το cap [/Off topic]

Edited by RiDeLub, 17 October 2010 - 11:53.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image