Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

JIRO MATSUMOTO [Thread για μεγάλα παιδάκια 18+ ]


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#16 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 20 December 2010 - 22:21

Yeps το Freesia παίζει να είναι και η μοναδική δουλειά του Matsumoto που δεν είναι mindfuck, όλες οι υπόλοιπες όμως νομίζω μπορούν να περιγραφούν σχεδόν εξολοκλήρου από αυτό τον χαρακτηρισμό. xD

Τσέκαρέ τες, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Κάνει παπάδες ο άτιμος.

Posted Image


#17 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 posts

Posted 20 December 2010 - 23:11

Μόνο η σημερινή μου μένει (Velveteen & Mandala), και ετοιμάζομαι ψυχολογικά ! :D

Αγαπημένος ο Jiro, πολύ διαφορετικός από τον άλλο μουρλό τον Kago που αν πρέπει να διαλέξεις μία λέξη που να τον χαρακτηρίζει είναι "absurd"

#18 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 21 December 2010 - 01:35

Bump, revive και magic zombie spell στο thread!:zombie:


Ο καλός, φανταστικός ΦΟΒΕΡΟΤΡΟΜΕΡΟΣ Kenny μας είχε την ευγενή καλοσύνη να μου φτιάξει τη σημερινή μέρα με μια απλή πληροφορία, συνοδευόμενη από ένα λινκάκι.

Και αυτή ήταν ότι το manga, Velveteen & Mandala,(το οποίο θα κυκλοφορήσει για αγορά στα Αγγλικά στις 9 Αυγούστου 2011) μεταφράστηκε επιτέλους από κάποιους άξιους και πανάγαθους ανθρώπους, και είναι έτοιμο να το ξεκοκαλίσετε ΕΔΩ.


Για όσους βαριούνται να κατεβάζουν μάνγκα για τα οποία δεν έχουν πολλές πληροφορίες, κάνω μια copy-pasta από την περίληψή του.

Θα πάθω συγκοπή και 6 εγκεφαλικά από τη χαρά μου. Τρέχω να το διαβάσω, σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο.:lovulovu:





[So Kenny, was that credit i gave you enough? :P ]


Ηοho...
Matsumoto is awesome.
Zombies are awesome.
Super awesome combo!

Κατεβαινει ηδη...


2bbd14fc.jpg


#19 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 21 December 2010 - 05:49

"Sexual intercourse drawn by Jiro Matsumoto......*puts goggles on ala Horatio Caine*.......is kinda dirty."

Mε σκοτωσε αυτη η ατακα xD.

Κλασικα γαματος Jiro κατα τα αλλα.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#20 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 December 2010 - 10:40

Δεν είχε τύχει να ξαναδιαβάσω έργο του συγκεκριμένου (ναι το ξέρω ντροπή μου) οπότε αυτό το τομάκι ήταν η πρώτη μου επαφή με τις δουλειές του.

Μου άρεσε πάρα πολύ. Και σαν concept και σαν setting και γενικότερα σαν εκτέλεση. Πιο συγκεκριμένα μου άρεσε το όλο κλίμα παράνοιας που έβγαινε.

Και πέρα από τις πάμπολλες otaku culture αναφορές και τις αυτοσατηρικές ατάκες που ανέφερε ο Hanzo αυτό που με σκότωσε σε κάποια φάση ήταν η αδέσποτη Rei Ayanami που εμφανιζόταν σε άκυρες φάσεις. :hahaha:

Οι GW είναι από τα αγαπημένα μου scanlation groups και όχι μόνο πιάνουν τέλεια projects αλλά κάνουν και φανταστική δουλειά σε αυτά.

ΥΓ. Το link κατέβαινε πιο αργά και από τον θάνατο, αλλά το περιεχόμενο άξιζε και με το παραπάνω.:hahaha:

#21 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 posts

Posted 23 December 2010 - 23:36

Epic ! ( & Jiro is a studio Ghibli fan )

:nooooo:

Ακόμα και για τα δεδομένα του Matsumoto, this is waaaay too fucked up...

#22 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 10 January 2011 - 21:43

Λοιπον να πω και εγω οτι διαβασα τα Becchin To Mandara και A Revolutionist in the Afternoon εδω και κανα 2 βδομαδες.

Δεν εχω να πω κατι, απλα μου αρεσαν οπως και τ αλλα εργα που εχω διαβασει απ τον ιδιο. Ολα στο ιδιο στυλ, ολα το ιδιο γαματα :P

Βασικα θα σταθω σε ενα πανελ στο Becchin To Mandara οπου εμεινα μαλαkας.
Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#23 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 10 January 2011 - 22:10

Εξαιρετικο. Απλα.
Ο συγγραφεας αυτος θεωρειται γνωστος?(Γιατι αν οχι μου κανει εντυπωση..):erk:

#24 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 28 March 2011 - 12:31

*bump*

Η νέα δουλειά του mangaka aka "A City of Honests and Heretics"είναι σίγουρα ένα πολύ ενδιαφέρον σύνολο. Mικρές αυτοτελείς ιστορίες καθημερινής και μη τρέλας.

#25 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 28 March 2011 - 13:24

Κακώς είναι από τους υπερελάχιστους που έχουν γράψει σε manga για ναρκωτικά...
Posted Image

#26 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 04 April 2011 - 16:25

Να ρωτησω και εγω κατι πριν αρχισω να διαβαζω το Freesia. Ή πριν δεν αρχισω να το διαβαζω αναλογα.

Υπαρχει rape μεσα σε αυτο? Οχι τυχαιων, αλλα καμιας main heroine η τιποτε τετοιο.

#27 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 04 April 2011 - 16:40

Μονο αν έχει θα το διαβάσεις ?

Αστειάκι...:P
Posted Image

#28 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 05 April 2011 - 11:00

Μονο αν έχει θα το διαβάσεις ?

Αστειάκι...:P



:hahaha: Καλο το αστειακι :D

Περα απο την πλακα ομως, ρωταω γιατι με ενοχλει αφανταστα σε σημειο αηδιας (δεν ξερω γιατι) να υπαρχει βιασμος καποιας main character. Απλα δεν μπορω να το δω σε manga/anime. Νιωθω μια αποστροφη οταν συμβαινει κατι τετοιο σε καποια χαρακτηρα με την οποια εχω δεθει.
Π.χ. το Gekkoh (ασχετο) τραβηξα τα χιλια μυρια μεχρι να το τελειωσω.

#29 Mitsuhashi

Mitsuhashi

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 11 April 2011 - 23:47

:hahaha: Καλο το αστειακι :D

Περα απο την πλακα ομως, ρωταω γιατι με ενοχλει αφανταστα σε σημειο αηδιας (δεν ξερω γιατι) να υπαρχει βιασμος καποιας main character. Απλα δεν μπορω να το δω σε manga/anime. Νιωθω μια αποστροφη οταν συμβαινει κατι τετοιο σε καποια χαρακτηρα με την οποια εχω δεθει.
Π.χ. το Gekkoh (ασχετο) τραβηξα τα χιλια μυρια μεχρι να το τελειωσω.


Το ξέρω το συναίσθημα :uhh:
:Crying2: :run: :nanteee: :joyful:

#30 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 09 May 2011 - 03:13

soon-to-be-fan εδω,διαβασα Keep On Vibrating & A Revolutionist In The Afternoon.

πανεμορφο σκιτσο και καποιες εξαιρετικες μικρες ιστοριες,πολυ καλος δημιουργος με ιδιαιτερο στυλ σα συνολο.

θα ξεκοκκαλισω και τα υπολοιπα εργα του σιγα-σιγα,λογικα θα συνεχισω με Tropical Citron.