Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

JIRO MATSUMOTO [Thread για μεγάλα παιδάκια 18+ ]


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 September 2010 - 10:11

JIRO MATSUMOTO
松本次郎

ή αλλιώς τα ναρκωτικά, η ψυχασθένεια, η κατάθλιψη και η φιλοσοφία συναντούν το σεχχ και τη βία σε σκηνικά που θυμίζουν Shintaro Kago...

Posted Image
Ο Jiro Matsumoto, γεννημένος το 1970, είναι ένα ψυχάκι που παριστάνει τον mangaka, και είναι κυρίως γνωστός κυρίως για τα Freesia , Uncivilized Planet, Keep on Vibrating, A Revolutionist in the Afternoon και το υπέροχο Tropical Citron. Οι περισσότερες δουλειές του περιλαμβάνουν ΜΕΓΑΛΕΣ ποσότητες σεξ και βίας.
(Ψηθήκατε ; )
Ας τα πάρουμε λοιπόν με τη σειρά, μιας και ο καλύτερος τρόπος να παρουσιάσεις ένα δημιουργό είναι μέσα από τη δουλειά του.
Το Freesia, ένα ψυχολογικό θρίλερ 12 volumes που αν και underrated έκανε πάταγο. Σε μια φουτουριστική Ιαπωνία όπου οι φόνοι ως αντίποινα έχουν νομιμοποιηθεί. Μια ιστορία που φεύγει νεράκι, με βία, αίμα, βία, σεξ, φιλοσοφία και ένα αξέχαστο σχέδιο. Δεν είναι shonen, δεν είναι sheinen, είναι κατηγορία από μόνο του. ΕΔΩ υπάρχει ένα πολύ καλό review με εικόνες, περίληψη και τα σχετικά.


Posted Image
A revolutionist in the afternoon [1 volume], κλασσικό ψυχολογικο-θριλεροτέτοιο στα όρια του hentai, short stories που σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Καλό review εδώ.

Posted Image
Το Keep on vibrating [1 volume] είναι ακόμα μια ανθολογία ιστοριών του Matsumoto που στην αρχή μπορεί να σας φανεί ως ένα ακόμα απλό καθημερινό hentai στα όρια του guro. Φταίει η αναλογία σπέρμα-αίμα-πτώμα που επαναλαμβάνεται πολλάκις ανά ιστορία. Και παρόλα αυτά το μάνγκα αυτό δεν είναι hentai. Σουρεάλ χαρακτήρες, από τον αθώο νεαρό φιλόσοφο που τριγυρνάει παντού γυμνός, μέχρι τα παιδάκια που φοράνε μονίμως gass masks και την πορνοστάρ στα χωράφια που συνουσιάζεται με ένα γουρούνι αυτό το μάνγκα είναι ο ορισμός του mindfuck-wtf (αυτό και το tropical citron). Θα σας εκπλήξει, θα σας αρέσει και θα θέλετε να το ξαναδιαβάσετε. Τώρα αν γίνετε σκληροί απέναντί του, well, that's just a bonus i guess. Μικρό αλλά καλό review εδώ.

Posted Image
Και τέλος γιατί το παραχέσαμε, η πιο πρόσφατή μου αγάπη το Tropical Citron [2 volumes]. To νούμερο 1 στην λίστα μου για τα top mindfucks ever. Από αλλού σε αρχίζει, αλλού σε πάει, και τελικά καταλήγει στο διάολο και του λες και ευχαριστώ μετά. Μια coming of age ιστορία με πρωταγωνιστή έναν wannabe φωτογράφο που προσπαθεί να πάει στο Βιετνάμ. Χαμένος στο πουθενά σε ένα σκηνικό ναρκωτικών και σεξ θα αρχίσει την ιστορία του με ένα φρικαλέο τέλος σε ένα ατυχές one night stand. Extra bonus οι αναφορές και η γενικότερη συσχέτιση με την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων.

Posted Image


-Όχι πολλά, μόνο η σημείωση ότι πρόσφατα έβγαλε ζομποκόμικ (αααα, έτσι εξηγείται το ότι έκανε πάλι θρεντ η Ανελίς...), ονόματι Velveteen & Mandala [1 volume ], με 2 κοριτσόπουλα να σφαγιάζουν απέθαντους. Το manga αυτό αποτελεί την 1η licensed δουλειά του sensei στα Αγγλικά (βγαίνει καλοκαίρι 2011).
Posted Image

eyecandy

Το σχέδιο σπέρνει.
Τέλος!


Edited by Anelis, 30 September 2010 - 13:20.

Posted Image


#2 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 30 September 2010 - 10:22

MUUUUUUUUUUUUUSTTTTTTT REEAADDD !! WILL read!!

Γιατί μας τα έκρυβες αυτά τα διαμάντια τόσο καιρό δεσποινίς μου??? εε? εε?? xD

ζομποκόμικ (αααα, έτσι εξηγείται το ότι έκανε πάλι θρεντ η Ανελίς...), ονόματι Velveteen

Ελπίζω να φταίει αυτό :P
Πραγματικά με τράβηξαν με τη μια.
Καμιά ιδέα για το που μπορώ να τα βρώ ή αν μπορείς να μου στείλεις link σε παρακαλώ? :blingeye2:

Tiger-stock-blog-header.jpg


#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 September 2010 - 10:26

Χο ~χο
Βαριόμουνα να κάνω θρεντ με βαριά πράγματα, αλλά τελικά υπέκυψα!

Υπάρχουν όλα στο bakabt αλλά λόγω του ότι είναι 18+ δεν μπορώ να βάλω links. Με ένα γρήγορο search πάντως βρίσκονται. :)

Posted Image


#4 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 30 September 2010 - 10:48

These sound so incredibly interesting... :kill4u: To Freesia το έχω κατεβάσει εδώ και καιρό, αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να ανοίξω τους φακέλους .zip. Τρέχω τώρα.

Posted Image


#5 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 30 September 2010 - 12:47

Εγώ το Freesia κάπου το έκανα drop πάντως. Ίσως τα άλλα να είναι καλύτερα;
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 September 2010 - 13:05

Κοίτα πάνω-κάτω στο ίδιο στυλ τριβιλίζει πάντα. Δοκίμασε το keep on vibrating ή το tropical citron, ε και αν δεν σου αρέσουν μάλλον δεν είναι καθόλου του στυλ σου ο Matsumoto.

Posted Image


#7 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 30 September 2010 - 16:41

Χο ~χο
Βαριόμουνα να κάνω θρεντ με βαριά πράγματα, αλλά τελικά υπέκυψα!

Υπάρχουν όλα στο bakabt αλλά λόγω του ότι είναι 18+ δεν μπορώ να βάλω links. Με ένα γρήγορο search πάντως βρίσκονται. :)


Must.Read.keep On Vibrating.

Aυτα ειπαμε ειναι μανγκα, και οχι ανιμε, ετσι ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#8 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 30 September 2010 - 16:56

aNiMe//GR Forums > Anime & Manga Discussion > Manga Γενικά > JIRO MATSUMOTO [Thread για μεγάλα παιδάκια 18+ ]

Τα κατέβασα και ξεκινάω το διάβασμα. Θα ξεκινήσω με τα μικρά αν είναι και θα αφήσω τα μεγάλα στο τέλος! ;)

Tiger-stock-blog-header.jpg


#9 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 30 September 2010 - 20:45

Φοβερος.O τυπος ειναι απιστευτος.Εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο αυτον(τωρα κατεβαινει το revolutionist in the afternoon που για καποιο λογο ειχα παραμελησει) και εχω μονο τα καλυτερα να πω.Kudos to Kenny που μου τον προτεινε πριν κατι μηνες

Αγαπημενο μου απ αυτον,εκτος του freesia, ειναι μαλλον το keep on vibrating και η ιστορια με τον snipera και την ιεροδουλη.Η σκηνη που κατασκοπευε την απεναντι ταρατσα με κυαλια και ταυτοχρονα εκανε προσπαθειες για διαιωνιση του ειδους ειναι αξεχαστη.Πολυ "γλυκα" επισης τα παιδακια με τις αντισφυξιογονες μασκες και τα κοινωνικα τους μηνυματα.

Anelis δεν χρειαζεται καν το 18+ tag.Λες και θα αποτρεψει τους επιδοξους αναγνωστες :P Εξαλλου ολοι πρεπει να τον διαβασουν.Ωραια παρουσιαση επισης.

Edited by Hanzo, 01 October 2010 - 03:27.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#10 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 30 September 2010 - 23:08

Διαβασα το Keep On Vibrating.
Αγαπημενα chapter αυτο με τα παιδακια και με τον sniperα.

Αγαπαμε αυτο το καρε :D
Keep on vibrating - chapter 7, page 25

Edited by Nighteyes, 01 October 2010 - 00:42.
link removed


2bbd14fc.jpg


#11 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 01 October 2010 - 04:34

Φοβερος.O τυπος ειναι απιστευτος.Εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο αυτον(τωρα κατεβαινει το revolutionist in the afternoon που για καποιο λογο ειχα παραμελησει) και εχω μονο τα καλυτερα να πω.Kudos to Kenny που μου τον προτεινε πριν κατι μηνες

Αγαπημενο μου απ αυτον,εκτος του freesia, ειναι μαλλον το keep on vibrating και η ιστορια με τον snipera και την ιεροδουλη.Η σκηνη που κατασκοπευε την απεναντι ταρατσα με κυαλια και ταυτοχρονα εκανε προσπαθειες για διαιωνιση του ειδους ειναι αξεχαστη.Πολυ "γλυκα" επισης τα παιδακια με τις αντισφυξιογονες μασκες και τα κοινωνικα τους μηνυματα.

Anelis δεν χρειαζεται καν το 18+ tag.Λες και θα αποτρεψει τους επιδοξους αναγνωστες :P Εξαλλου ολοι πρεπει να τον διαβασουν.Ωραια παρουσιαση επισης.

Keep on vibrating is the best!
Το 18+ επιβάλλεται, για να είμαστε σωστοί και με τους κανόνες του φόρουμ (αν και προσωπικά νομίζω ότι προσελκύει περισσότερο απ' ότι απωθεί). Και μιας και η ιδέα για αυτό το θρεντ μου ήρθε αφού είδα το θρεντ του Kenny για τον Shintaro Kago όπου μόνο 10μετρες φωσφορίζουσες πινακίδες δεν έβαλε για να προειδοποιήσει ότι είναι mature, ε, θεώρησα σωστότερο να μην το αμελήσω...

MikamiTeru το mindfuck tag δεν θα μπορούσε ποτέ να αμεληθεί αναφορικά με τέτοια αναγνώσματα.

Posted Image


#12 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 04 October 2010 - 20:29

Διαβασα και το Tropical Citron
Ενω στην αρχη σου φενεται σκετο Mindfuck μετα αρχιζει και γινεται εξαιρετικα ενδειαφερον. Ο Mangaka ειναι ψαγμενος :P


2bbd14fc.jpg


#13 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 04 October 2010 - 21:13

Πω ρε σεις, τα διαβασα, και οντως ειναι mindfuck ! xD !

Πολυ νοημα , η φαση με τα παιδακια.....
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 20 December 2010 - 21:02

Bump, revive και magic zombie spell στο thread!:zombie:


Ο καλός, φανταστικός ΦΟΒΕΡΟΤΡΟΜΕΡΟΣ Kenny μας είχε την ευγενή καλοσύνη να μου φτιάξει τη σημερινή μέρα με μια απλή πληροφορία, συνοδευόμενη από ένα λινκάκι.

Και αυτή ήταν ότι το manga, Velveteen & Mandala,(το οποίο θα κυκλοφορήσει για αγορά στα Αγγλικά στις 9 Αυγούστου 2011) μεταφράστηκε επιτέλους από κάποιους άξιους και πανάγαθους ανθρώπους, και είναι έτοιμο να το ξεκοκαλίσετε ΕΔΩ.


Για όσους βαριούνται να κατεβάζουν μάνγκα για τα οποία δεν έχουν πολλές πληροφορίες, κάνω μια copy-pasta από την περίληψή του.

Teenage girls, Velveteen and Mandala, take refuge along a river in the Toyko outskirts of Suginami. Residing together in a fully-equiped army tank the pair are essentially all the seperates their neighborhood and the rest of Tokyo from a full-on zombie invasion. While the countless undead may appear to threaten their survival, cohabitating with each other may expidite their ultimate demise, as they fight over technology, substanance, and personal space.

Velveteen & Mandara reminds readers that while there are an increasing number of external forces terrorizing our lives, true horror often lurks much closer to home. Ultimately zombies can be vanquished with enough firepower, but escaping one's memories may be impossible.

Θα πάθω συγκοπή και 6 εγκεφαλικά από τη χαρά μου. Τρέχω να το διαβάσω, σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο.:lovulovu:





[So Kenny, was that credit i gave you enough? :P ]

Posted Image


#15 Skyhigh

Skyhigh

    In need of vacation...

  • Members
  • 99 posts

Posted 20 December 2010 - 22:13

Well done παίδες !!!

:riiight:

Δεν θα χαρακτήριζα ως το κύριο χαρακτηριστικό των δουλειών του Jiro το mindfuck. Ειδικά το freesia είναι εξαιρετικά σοβαρή δουλειά.
Αν κάποιος ψάχνει αποκλειστικά κάτι τέτοιο ας διαβάσει το Ultraheaven.