Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Princess Tutu

summer 2002 anime review comedy fantasy magic romance

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#16 Panda Hero

Panda Hero

    Vocaloid Addict

  • Members
  • 1 posts

Posted 01 December 2011 - 18:35

Ναι, ναι, ομολογώ ότι κι εγώ αρχικά πέρασα το άνιμε αυτό για πολύ παιδικό και έμεινα με ανοιχτό το στόμα με το opening. Γιατί, γιατί να έχει πεθάνει η τραγουσίστρια; Το αγαπώ, όπως και τη μουσική, τις χορογραφίες και τις εισαγωγές στο κάθε επεισόδιο.

Αλλά ο Neko-sensei κορυφή! Πατήστε εδώ για ένα βίντεο με όλες τις προτάσεις γάμου του.

Επίσης ένα φοβερό amv, εκείνο που με έκανε να δω τη σειρά και ανατριχιάζω κάθε φορά που το βλέπω είναι αυτό.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=tHZqxecCukg[/media]Αλλάααα, έχει spoilers. Όχι τίποτε το τρομερό.

Έχω να προσθέσω κάτι σχετικά με αυτό το άνιμε για αυτούς που το έχουν δει και καταλαβαίνουν.
Spoiler:


#17 Elizabeth

Elizabeth

    Starting...

  • Members
  • 29 posts

Posted 16 December 2011 - 13:36

:cry:Το 2006 έψαχνα για το βαλς των λουλουδίων στο youtube όταν κατα τύχη έπεσα στο op της σειράς. Ειλικρινά, θα μπρούσα να μιλάω ώρες ατελείωτες απάνω στα φιλοσοφικά ζητήματα που μου είχε θέσει το Princess Tutu όταν το είδα. Δεν το έχω ξαναδεί από τότε γιατί δεν μπορώ να περάσω ξανά αυτή την συναισθηματική διαδικασία. Ήταν το πρώτο anime που είδα (συνειδητοποιόντας ότι είναι anime, γιατί μέχρι τότε είχα δει Sailor Moon, Kabamaru, Dragon Balls κλπ. αλλά ούτε που ήξερα τον όρο) στα ιαπωνικά. Ήμουν δευτέρα λυκείου όταν το είδα και χάρις αυτό η αγάπη μου για τη ιαπωνική γλώσσα άνθισε (όταν λέω σε κάποιον πως οι πρώτες κουβέντες που άκουσα στα ιαπωνικά ήταν yonde iru koe= μία φωνή με καλεί με κοιτάνε λες και ξέφυγα από το τρελοκομείο, εγώ φταίω που αυτά έλεγε το op; ) και τώρα πια στο τρίτο έτος της σχολής μου κάνω εργασίες πάνω στην ιαπωνική κουλτούρα. Για μένα αυτό το anime είναι σταθμός ζωής .:nod2:
Spoiler:


#18 KataraXAang

KataraXAang

    Ohayou minna!!!

  • Members
  • 6 posts

Posted 22 January 2012 - 17:08

Υπερλατρεμενο!!! Μια αγαπη που δε θα πεθανει ποτε!!!!!:lovulovu:
3 φορες το εχω ξαναδει, τοσο πολυ το αγαπησα!!!!
Απο τη μουσικη μεχρι την (ολως παραδοξως) βαθια ιστορια!!

Και φυσικα ο ανυπερβλητος Neko-sensei που σε καθε σκηνη που εμφανιζοτανε πεθαινα στα γελια....
Αχ κι αυτος ο Fakir :kawaii:.....
*anime and manga,my anti-drug,'cause when you are addicted to manga,you can't afford drugs!!!*
:OMG3:
-Avatar:the last airbender RULES!!!:wooi2:

#19 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 18 February 2018 - 21:18

Πρόσφατα είδα κι εγώ αυτό το διαμαντάκι. Αν και είχε κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν (πχ η δεύτερη season νομίζω πως πλατειάζει αρκετά) σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ. Με δυο λόγια πρόκειται για ένα ώριμο παραμύθι. Η μουσική και το πως δένει με τις σκηνές, ο τρόπος που γίνεται το story-telling και κυρίως το πολύ καλό character development κάνουν αυτήν την σειρά πολύ καλή.

Μην σας ξεγελάει το φαινομενικά παραμυθένιο κλίμα στην αρχή, η σειρά νομίζω απευθύνεται σε ενήλικο κοινό που του αρέσει να υπάρχει κάποιο επίπεδο ρεαλισμού.


Highly recommended και δυστυχώς και highly underhyped.
phmava.php

#20 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 18 February 2018 - 21:45

Την τελείωσα και εγώ πριν κανά μήνα σειρά.Το κεντρικό story και οι ιδέες μου άρεσαν πολύ αλλά όλο το γύρω γύρω side characters,comic relief,σχεδιο ήταν αρκετά μέτριο και γενικά η σειρά κούρασε σε πολλά σημεία και για μένα έπρεπε να είναι μικρότερη.Άμα σας ενδιαφέρει το θέμα θα σας αρέσει πολύ άμα όχι και ιδιαίτερα όπως εγώ θα έχεται mixed feelings γενικά την εκτίμησα την σειρά αλλά δεν την αγάπησα.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#21 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 February 2018 - 01:26

μόνο και μόνο για το Neko sensei αξίζει

 

neko-sensei.png





Also tagged with one or more of these keywords: summer 2002, anime review, comedy, fantasy, magic, romance