Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Εκδοτικοί οίκοι εναντίον manga scan sites


  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#136 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 07 December 2010 - 21:38

what. τι σημαινει αυτο? δεν εχει νοημα αυτη η φραση. εννοεις το μεσο επιπεδο ζωης (κατα κεφαλην εισοδημα?) αυτο δεν αυξανεται πρακτικα για τον μεσο ανθρωπο εδω και 30-40 χρονια.

ελπιζω οτι στο μελλον θα υπαρχουν αρκετοι φαν μανγκα εκτος ιαπωνιας/κορεας, και θα βγαινουν τα αντιστοιχα περιοδικα τυπου shonen jump κλπ (εννοω με πολλες σειρες μαζι) και σε αλλες χωρες, που ειναι πολυ φτηνα και ειναι για τον χαλαρο φαν.
οι πιο hardcore τυποι θα αγοραζουν tankobon (τομους) απο βιβλιοπωλεια, θα πανε σε φεστιβαλ, κλπ κλπ. με αλλα λογια περιπου οτι γινεται σημερα στην αμερικη αλλα με καπως περισσοτερη προβολη των ανιμε και μεγαλυτερο αριθμο φαν απο οτι τωρα.


Εννοούσα ότι δεν πεθαίνουμε πολύ νωρίς (προσδόκιμο ζωής) για να δίνουμε χώρο στους νέους, που συνήθως είναι κατιτί πιο ανοιχτοί σε νέα πράγματα από τους προηγούμενους. Και με αυτό βέβαια εννοώ ότι α) κρίνουμε με τις δικές μας προκαταλήψεις προς τα άυλα (αλήθεια, η ύλη, δηλαδή το χαρτί, μας νοιάζει σε ένα λογοτεχνικό ή έστω ψυχαγωγικό έργο; ) και την άρνηση στο αδιαμφισβήτητο, ότι εκεί προχωρούμε και είναι απόλυτα λογικό.
Μπορείς βέβαια να επικεντρωθείς στην ακρότητα με την οποία το εξέφρασα.

Εγώ ελπίζω στο μέλλον, να υπάρχουν πολλοί και καλοί ebook readers προσβάσιμοι σε όλους από παντού (DRM Free προφανώς), ώστε να ανθήσει όχι μόνο η αγορά των manga στην Ευρώπη, αλλά και σε όλους τους τομείς των εκδόσεων, αφού θα είναι πιο εύκολη η πρόσβαση σε όλους τους συγγραφείς και τους αναγνώστες επίσης.
Να πάψουν επιτέλους και οι βλακείες με τα out of print που ταλανίζει τόσο το επιστημονικό βιβλίο, όσο και το τελευταίο manga του σωρού. Το ζω αυτό και στα δύο του άκρα.

Για τους συλλέκτες, τους hardcore fan, φυσικά και θα υπάρχουν ειδικές εκδόσεις σε χαρτί, μέταλο, πλαστικό, και λίθο ακόμα, ελπίζω με αρκετά extra ώστε να δικαιολογούνται, αλλά ο casual αναγνώστης έχει κάθε δικαίωμα στο ηλεκτρονικό βιβλίο και δεν έχω/έχεις/έχει/έχουμε κανένα δικαίωμα να του το απαγορεύουμε την πρόσβαση στη γνώση και την ψυχαγωγία επειδή μας αρέσει να γεμίζουμε τα ράφια των βιβλιοθηκών μας με βιβλία που διαβάζουμε μόνο μια φορά.

#137 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 07 December 2010 - 21:56

εγω παρακολουθω το ενχειρημα J-comi αλλα αμα μας πλασαρουν τα "σκουπιδια" τους οι εκδοτικες περιμενω αμεσο fail.Πιο λογικο ειναι να κανουν διαθεσιμο τα 1α chapter πχ απο FT ή Air Gear για Kodansha ή Naruto,OP,κλπ απο Shueisha.Και θα τραβουσαν ευκολοτερα κοσμο και και παραλληλα θα προοθουσε ισως κοσμο να αγορασουν τα tankobon των αντιστειχων μανγκα.Για τωρα καλως κακως αν το 0,001% αυτων που το κατεβασουν αγορασουν εστω και τπτ θα πρεπει να χαιρονται.Το υλικο που βαλαν ειναι αθλιο προς το παρον.(δεν θελω να απαξιωσω τα εργα των καλλητεχνων που τα φτιαξαν αλλα καλως κακως σε σχεση με κατι αλλα που θα μπορεσαν να προσφερουν οι εκδοτικες αυτες δεν ποιανουν μια).On the other hand ακομα το J-comi ειναι σε open beta αρα σε επισημο launch του ισως και να χουμε καλυτερο και περισσοτερο υλικο.
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#138 DaiKenja

DaiKenja

    άλλου παπά Evangelion

  • Members
  • 42 posts

Posted 08 December 2010 - 12:12

Εννοούσα ότι δεν πεθαίνουμε πολύ νωρίς (προσδόκιμο ζωής) για να δίνουμε χώρο στους νέους, που συνήθως είναι κατιτί πιο ανοιχτοί σε νέα πράγματα από τους προηγούμενους. Και με αυτό βέβαια εννοώ ότι α) κρίνουμε με τις δικές μας προκαταλήψεις προς τα άυλα (αλήθεια, η ύλη, δηλαδή το χαρτί, μας νοιάζει σε ένα λογοτεχνικό ή έστω ψυχαγωγικό έργο; ) και την άρνηση στο αδιαμφισβήτητο, ότι εκεί προχωρούμε και είναι απόλυτα λογικό.
Μπορείς βέβαια να επικεντρωθείς στην ακρότητα με την οποία το εξέφρασα.

Εγώ ελπίζω στο μέλλον, να υπάρχουν πολλοί και καλοί ebook readers προσβάσιμοι σε όλους από παντού (DRM Free προφανώς), ώστε να ανθήσει όχι μόνο η αγορά των manga στην Ευρώπη, αλλά και σε όλους τους τομείς των εκδόσεων, αφού θα είναι πιο εύκολη η πρόσβαση σε όλους τους συγγραφείς και τους αναγνώστες επίσης.
Να πάψουν επιτέλους και οι βλακείες με τα out of print που ταλανίζει τόσο το επιστημονικό βιβλίο, όσο και το τελευταίο manga του σωρού. Το ζω αυτό και στα δύο του άκρα.

Για τους συλλέκτες, τους hardcore fan, φυσικά και θα υπάρχουν ειδικές εκδόσεις σε χαρτί, μέταλο, πλαστικό, και λίθο ακόμα, ελπίζω με αρκετά extra ώστε να δικαιολογούνται, αλλά ο casual αναγνώστης έχει κάθε δικαίωμα στο ηλεκτρονικό βιβλίο και δεν έχω/έχεις/έχει/έχουμε κανένα δικαίωμα να του το απαγορεύουμε την πρόσβαση στη γνώση και την ψυχαγωγία επειδή μας αρέσει να γεμίζουμε τα ράφια των βιβλιοθηκών μας με βιβλία που διαβάζουμε μόνο μια φορά.


Δεν ξέρω αν έχεις όρεξη για κακίες, μια φορά όμως έχεις όρεξη!!! Τι θα στερήσεις από τους νέους αν τυπώσεις το manga σε χαρτί - κανείς δεν μίλησε για άλλα υλικά - να το πιάνεις να το ξεφυλίξεις να το τρώει η μούχλα κ ο σκώρος να βρωμάει ΧΑΡΤΙΛΑ, αλλά να είναι σε χαρτί γιατί ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ γιατί τη γνώμη μου λέω...

#139 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 December 2010 - 14:42

Αρχίζει και ξεφεύγει η συζήτηση λίγο παίδες back on topic pls.

Κατά δεύτερο λόγο DaiKenja χαμήλωσε λίγο τους τόνους και διάβασε πιο προσεκτικά αυτά τα οποία σου λέει ο meidei. Με την βιομηχανία των manga υπάρχουν αρκετά προβλήματα τα οποία κλέβουν κόσμο από τις εταιρείες και τον δίνουν στα online sites.

- Το φαινόμενο out of print. Το να θες να αγοράσεις μια σειρά και να μην υπάρχουν αντίτυπα είτε επειδή εξαντλήθηκαν είτε επειδή η σειρά είναι παλιά είτε επειδή έκλεισε.

- Το κόστος. Καλώς ή κακώς από άποψη κόστους και μόνο το βιβλίο/manga ξεπερνά κατά πολύ την ηλεκτρονική μορφή του.

- Λόγω του χαμηλού κόστους είναι πιο εύκολο να μεταφραστούν έστω και μόνο online αρχικά περισσότεροι τίτλοι στα αγγλικά και οι οποίοι πιθανόν να μην περιορίζονται στα δημοφιλή shounenοειδή και τα παράγωγά τους. Υπάρχουν κάποιοι τους οποίους βλέπουμε στο mangaupdates και θα δίναμε νεφρό για να τους δούμε μεταφρασμένους.

- Δυστυχώς, και με λυπεί που το λέω αλλά κάποιες εκδοτικές έχουν κάνει εγκλήματα στα tankoubon τους. Δεν είναι δυνατόν να βάζεις πχ το Angel sanctuary με το λεπτομερές βαρύ σχέδιο στο μικρούλι το tankoubon που του βγαίνει του άλλου το μάτι να το διαβάσει. Η ηλεκτρονική μορφή αντίθετα είναι πιο προσαρμόσιμη στο τι μέγεθος βολεύει οπτικά τον καθένα.

Δεν θα πω αυτό το οποίο λέει ο Daz να βασίζονται οι εκδοτικές στα έσοδα από τις διαφημίσεις και να μοιράζουν τα αρχεία δωρεάν (γιατί πολύ απλά δεν συντηρείται εταιρεία έτσι), ούτε λέω να μην υπάρχουν manga σε έντυπη μορφή. Λέω το πολύ απλό ότι αν θέλει η οποιαδήποτε εταιρεία να ανταγωνιστεί την πειρατεία πρέπει να εξελιχθεί στο πνεύμα της εποχής και να μάθει από τα online sites και όχι να καταφεύγει σε κυνήγι μαγισσών. Καλώς ή κακώς ήδη έχουμε αποσυνδέσει τα manga από το χαρτί γιατί η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα διαβάζει από online readers.

#140 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 08 December 2010 - 14:47

αλλά να είναι σε χαρτί γιατί ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ

Κι εμένα μ' αρέσει, δεν το αρνούμαι. Αλλά άλλα το να μπορώ εγώ ο συλλέκτης να έχω βιβλία σε χαρτί όταν γίνει το ebook mainstream (θα ήθελα να έχω την δυνατότητα αυτή, για συλλεκτικές εκδόσεις, ας πούμε τόμων manga), και άλλο το να λέω μακάρι να μην επικρατήσει ποτέ το φορμά του ηλεκτρονικού βιβλίου. Στην πρώτη περίπτωση έχω μια ειδική προσωπική ανάγκη για τυπωμένες συλλεκτικές εκδόσεις, και στην άλλη, αρνούμαι εγωιστικά να έρθει ένα μέσο έκδοσης που θα προσφέρει τόσα θετικά (οικονομία, ευκολία πρόσβασης τόσο για τον συγγραφέα τόσο και για τον αναγνώστη, εξοικονόμηση πόρων, διασφάλιση του περιεχομένου, πιο εύχρηστο μέσο - ευκολότερες μετατροπές/μεταφράσεις, περιβαλλοντολογικά ζητήματα κλπ).

Αντίθετα, είτε σχεδιάζουμε να αγοράζουμε στο μέλλον κυρίως ηλεκτρονικά βιβλία, είτε θα προτιμήσουμε τα έντυπα, πρέπει να στηρίξουμε τις άξιες υλοποιήσεις του ebook και είναι και μια χρυσή ευκαιρία να περιορίσουμε την δύναμη των μεγάλων εκδοτικών οίκων αφού θα περάσουμε σε μια νέα τεχνολογία, πιο δημοκρατική.

#141 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 08 December 2010 - 15:38

Κι εμένα μ' αρέσει, δεν το αρνούμαι. Αλλά άλλα το να μπορώ εγώ ο συλλέκτης να έχω βιβλία σε χαρτί όταν γίνει το ebook mainstream (θα ήθελα να έχω την δυνατότητα αυτή, για συλλεκτικές εκδόσεις, ας πούμε τόμων manga), και άλλο το να λέω μακάρι να μην επικρατήσει ποτέ το φορμά του ηλεκτρονικού βιβλίου. Στην πρώτη περίπτωση έχω μια ειδική προσωπική ανάγκη για τυπωμένες συλλεκτικές εκδόσεις, και στην άλλη, αρνούμαι εγωιστικά να έρθει ένα μέσο έκδοσης που θα προσφέρει τόσα θετικά (οικονομία, ευκολία πρόσβασης τόσο για τον συγγραφέα τόσο και για τον αναγνώστη, εξοικονόμηση πόρων, διασφάλιση του περιεχομένου, πιο εύχρηστο μέσο - ευκολότερες μετατροπές/μεταφράσεις, περιβαλλοντολογικά ζητήματα κλπ).

Αντίθετα, είτε σχεδιάζουμε να αγοράζουμε στο μέλλον κυρίως ηλεκτρονικά βιβλία, είτε θα προτιμήσουμε τα έντυπα, πρέπει να στηρίξουμε τις άξιες υλοποιήσεις του ebook και είναι και μια χρυσή ευκαιρία να περιορίσουμε την δύναμη των μεγάλων εκδοτικών οίκων αφού θα περάσουμε σε μια νέα τεχνολογία, πιο δημοκρατική.


Εδω μποροει ετσι να καταργηθουν οι εκδοτικες.Γιατι καλιστα ο συγγραφεας θα ανεβαζει το εργο του κατευθειαν το εργο του προς αγορα και ετσι δεν θα υπαρχουν ενδιαμεσοι.Επισης μπορει ετσι να υπαρξει το μοντελο "πληρονοντας για την δημιουργεια" οπως συζηταγαμε σε ενα αλλο τοπικ.Ετσι ισως θα μπορουμε να εχουμε και πιο απελευθερομενους συγγραφεις που περιοριζονται απο τους εκδοτες τους για να ειναι πιο mainstream κλπ το εργο τους
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#142 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 08 December 2010 - 15:52

Υπάρχει και ο κίνδυνος, όπως τόνισα και πριν, οι εκδοτικοί οίκοι στην γενικευμένη αβεβαιότητα που τους διακατέχει, να θελήσουν να αποκόψουν από τα κεντρικά κανάλια διανομής (όπως amazon, barnes & noble ετσετερά) όσους συγγραφείς δεν εκδίδονται κάτω από κάποιο label.
Γιαυτό τονίζω ότι πρέπει να πολεμήσουμε το DRM εδώ που ακόμα τα πράγματα είναι ρευστά, γιατί αλλιώς πάει αυτό που εγώ θεωρώ το σημαντικότερο πλεονέκτημα της μετάβασης.

Επί τη ευκαιρία, υπάρχει ένα blog που εξειδικεύεται στο θέμα ηλεκτρονικό βιβλίο και Ελλάδα.
http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/

#143 johntheo95

johntheo95

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 08 December 2010 - 16:00

DRM??
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

Posted Image

#144 DaiKenja

DaiKenja

    άλλου παπά Evangelion

  • Members
  • 42 posts

Posted 08 December 2010 - 16:05

δεν ύψωσα τόνο - καμία σχέση - τα κεφαλαία ήταν για να δώσω έμφαση στο πόσο μου αρέσει η χαρτίλα... ούτως ή άλλως δεν είναι καν επιστημονική φαντασία πλέον το ebook είναι γεγονός - και φυσικά οι νέοι άνθρωποι θα προτιμούν τα ebooks κ φυσικά οι εταιρείες θα σταματήσουν να εκδίδουν έντυπα... και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να ξεχάσουμε τα manga όπως τα ξέρουμε κ τα αγαπάμε τουλάχιστον από την artwork πλευρά τους...
τπ επειδή όντως έχουμε ξεφύγει.... πολύ από το θέμα... ας επανέλθουμε λοιπόν
βάσει του άρθρου αυτού λοιπόν οι εταιρείες αποφάσισαν να "χτυπήσουν" το παράνομο scanlation με έναν τρόπο που δεν το βλέπω να γίνεται ούτως ή άλλως εκ των πραγμάτων. κ ούτε βλέπω να σταματήσουν να εκδίδονται έντυπα manga any time soon οπότε τσάμπα χαλάμε τις καρδιές μας.
μου αρέσει δε η ιδέα του alxdjo - από την παραγωγή στην κατανάλωση - θα παίρνεις το προϊόν uncut & uncensored χωρίς τα "μεσιτικά" - θα σου βγαίνει κ πιο οικονομικό - οπότε, ποιος τις χέζει τις εταιρείες, κλείνουν δεν κλείνουν.

#145 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 08 December 2010 - 16:08

DRM??


http://www.urbandictionary.com/define.php?term=drm

Digital *Restrictions* Management.

Policy/Code that restricts usage of media that you "own".
You buy a CD. You copy its tracks to your computer. DRM steps in and restricts how you use those tracks -- you can only play the song XX times, you can't send it to anyone, you can't copy it to your portable audio player, etc.



DaiKenja δεν ειναι δικια μου ιδεα και μαλιστα υπαρχει νημα εδω που το συζηταγαμε κιολας
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#146 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 08 December 2010 - 16:08

DRM??

Digital Rights (Restrictions) Management
Ο περιορισμός των δικαιωμάτων του καταναλωτή να μεταχειριστεί αυτό που αγοράζει όπως δικαιούται, αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις που μονομερώς αποφασίζει ο εκδότης/διανομέας/κατασκευαστής.

http://www.fsfe.org/projects/drm/drm.el.html
http://drm.info/

ΥΓ. Αυτό που θύμισε ένα "παραμύθι" του Stallman στο οποίο χρησιμοποιούσε τα βιβλία για να δείξει πόσο παράλογοι είναι οι περιορισμοί των πνευματικών δικαιωμάτων στο λογισμικό. Είμαι όμως σίγουρος ότι ήξερε ότι θα έρθει και η μέρα που θα μιλάμε πράγματι για περιορισμό της πρόσβασης στο Βιβλίο (με κεφαλαίο, ως ιδέα). Αν βρω το κείμενό θα το παραθέσω.

Το δικαίωμα στην ανάγνωση
, Ρίτσαρντ Στόλμαν,

Edited by meidei, 08 December 2010 - 16:15.


#147 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 09 December 2010 - 21:58

η μονη μας ελπιδα ειναι να συνεχισουμε να ειμαστε τοσοι πολλοι που να ειναι υπερβολικα ακριβο να μας κυνηγησουν.

η νομικη μαχη, σε αυτο το νομικο συστημα και κλιμα, εχει χαθει εξ αρχης- πρεπει να κερδισουμε την ηθικη μαχη για να σωσουμε τα δικαιωματα μας απο τις αδηφαγες δισκογραφικες και τους εκδοτικους οικους... το γελιο ειναι οτι σκαβουν και τον ταφο τους με αυτα που κανουν αλλα δεν το καταλαβαινουν

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.