Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ποια η διαφορα Cartoon με Anime


  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#31 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 July 2006 - 18:01

Έχει HUGE διαφορά αν χρησιμοποιήσεις 24 frames,100 ή 1000 για να αναπαράγεις animation 1 sec.


Δεν νομίζω. Από τη στιγμή που ένα animation 1 sec έχει φτιαχτεί με 30 frames για παράδειγμα, όσα frames και να έχει το video δε θα αλλάξει τίποτα.


Παρερμήνευσες πολύ :).Είπα ότι για να αναπαράγεις 1 sec animation στα 24 fps 8α πάρεις διαφορετικό αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις p.x. 24,100,1000 frames.Και μιλάω για εμφανής διαφορά με το μάτι.Έχω ασχοληθεί με το movie making και τα frames.Ειναι πραγματικότητα όχι γνώμη μου.


Uzumaki τα έχεις μπερδέψει man.Μιλήsαμε κυρίως για σπαστό scrolling που πολλές φορές φταίνε τα fan sub groups.Και μιλάω για τα TOP groups από άποψη quality(πχ ΚΑΑ) που την έχουν πατήσει.Φαντάσου τι γίνεταi με τα πιο ερασιτεχνικά groups.Τώρα αν αυτό παρατηρείται σε DVD dormat τότε φταίνε οι animators ή η εταιρεία που κυκλοφόρισε το DVD(px Silver Star).Τα kbps αφορά τη ποιότητα εικόνας όχι το smooth animation.Τα 24 fps μια χαρά είναι για encode και playback τις περισσότερες φορές.Όχι πάντα όμως.

#32 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 10 July 2006 - 21:18

sandman:

Uzumaki τα έχεις μπερδέψει man.Μιλήsαμε κυρίως για σπαστό scrolling που πολλές φορές φταίνε τα fan sub groups.Και μιλάω για τα TOP groups από άποψη quality(πχ ΚΑΑ) που την έχουν πατήσει.Φαντάσου τι γίνεταi με τα πιο ερασιτεχνικά groups.Τώρα αν αυτό παρατηρείται σε DVD dormat τότε φταίνε οι animators ή η εταιρεία που κυκλοφόρισε το DVD(px Silver Star).Τα kbps αφορά τη ποιότητα εικόνας όχι το smooth animation.Τα 24 fps μια χαρά είναι για encode και playback τις περισσότερες φορές.Όχι πάντα όμως.


ρε ανθροπε αν δεν εχει ενα video αρκετα kbps τοτε εμφανιζονται στιν οθονη κατι πραγματακια που λεγοντε artifacts δηλαδει η εικονα θα σου σπαει σηνεχεια και τοτε δεν θα εχεις smooth animation ψαχτο λιγο καλιτερα και θα δεις.

Quajafrie:


Μη μου πείτε ότι δεν έχετε δει διάφορες τεχνικές για να σωθεί budget σε διάφορα anime. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό, Evangelion. Υπάρχει σε πάρα πολλά σημεία σκοτάδι που κρύβει σχεδόν τα πάντα, ή στατικές εικόνες που μένουν για υπερβολική ώρα στην οθόνη. Δε νομίζω να είναι πάντα επιλογές του σκηνοθέτη...


πηστευω οτι ειναι καλητερο να μηλαμε με χειρωπιαστα στηχεια γιατη δεν πιστευω οτι ηπαρχει καπιος εδω περα που να ξερει το τι κανει η GAINAX με
υποθεσης μπωρουμε ολοι να μηλαμε το θεμα ειναι το τι στηχεια εχει ο καθενας να παραθεση,οσο για το EVA ναι πηστευω οτι μπορει να το επελεξε ετση ο σκηνοθετης γιατι το EVA μην ξεχναμε οτι ηταν ενα ψηχολογικο anime και δεν νομιζο οτι το εκαναν για να σωθει budget μιας και δεν εχει ακοθστι κατι τετιο.

Υ.Γ.επισεις θελω να μου πειτε σε πια anime ειδατε αυτα τα προβληματα με το animation για να το κηταξω και εγω.

Υ.Γ.2 την αποψη μου λεω σεβομαι την αποψη σας και δεν θελω να προσβαλω κανεναν(ουτε παω να ανοιξω flameing)απλα διαλογο κανουμε.

#33 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2006 - 22:37

ρε ανθροπε αν δεν εχει ενα video αρκετα kbps τοτε εμφανιζονται στιν οθονη κατι πραγματακια που λεγοντε artifacts δηλαδει η εικονα θα σου σπαει σηνεχεια και τοτε δεν θα εχεις smooth animation ψαχτο λιγο καλιτερα και θα δεις.


Η ποιότητα της εικόνας αν και έχει κάποια σχέση δεν μπορεί να "προκαλέσει" το σπάσιμο του animation μόνη της.

πηστευω οτι ειναι καλητερο να μηλαμε με χειρωπιαστα στηχεια γιατη δεν πιστευω οτι ηπαρχει καπιος εδω περα που να ξερει το τι κανει η GAINAX με
υποθεσης μπωρουμε ολοι να μηλαμε το θεμα ειναι το τι στηχεια εχει ο καθενας να παραθεση,οσο για το EVA ναι πηστευω οτι μπορει να το επελεξε ετση ο σκηνοθετης γιατι το EVA μην ξεχναμε οτι ηταν ενα ψηχολογικο anime και δεν νομιζο οτι το εκαναν για να σωθει budget μιας και δεν εχει ακοθστι κατι τετιο.


Δηλαδή θες να βγει κάποιος από τη GAINAX και να πει "το κάναμε για να σώσουμε budget"; Ειδικά στα τελευταία επεισόδια παντού λέγεται ότι έγιναν έτσι λόγω έλλειψης budget. Ακόμα και η εγκυκλοπαίδια anime που έχω το αναφέρει (απλά για έμφαση το λέω). Η GAINAX είναι διάσημη για τους τρόπους που βρίσκει να σώζει το budget, δεν είναι κάτι που λέω εγώ.

Ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα με το animation στα anime, και πιστεύω πως έχω μάθει να ξεχωρίζω πότε υπάρχουν "κολλήματα" στο animation για να σωθεί budget. Για παράδειγμα, στο Suzumiya Haruhi 9: Η Yuki διάβαζε για 3 λεπτά ένα βιβλίο. Αν αυτό δεν έγινε για να σωθεί το budget, γιατί έγινε; Και το συγκεκριμένο anime έχει απίστευτη λεπτομέρεια στο animation, ίσως τη περισσότερη που έχω δει σε anime σειρά.

Για κολλήματα στο animation μπορείς να δεις μερικά eps του Ergo Proxy (τα 5 και 9 μου έρχονται στο μυαλό) αφού είναι ένα από τα πιο περίεργα παραδείγματα, το πώς κατάφεραν να σακατέψουν έτσι το animation και ας ήταν τόσο μεγάλη παραγωγή στην οποία διατέθηκαν τόσα χρήματα.

#34 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 11 July 2006 - 01:45

Quajafrie:

Η ποιότητα της εικόνας αν και έχει κάποια σχέση δεν μπορεί να "προκαλέσει" το σπάσιμο του animation μόνη της.


και αν για καπιο λογο πεσουν τα fps μπορουν να σου σπασουν το ανιματιον

Δηλαδή θες να βγει κάποιος από τη GAINAX και να πει "το κάναμε για να σώσουμε budget"; Ειδικά στα τελευταία επεισόδια παντού λέγεται ότι έγιναν έτσι λόγω έλλειψης budget. Ακόμα και η εγκυκλοπαίδια anime που έχω το αναφέρει (απλά για έμφαση το λέω). Η GAINAX είναι διάσημη για τους τρόπους που βρίσκει να σώζει το budget, δεν είναι κάτι που λέω εγώ.


σαφος και δεν περημενω κατι τετιο το οτι παντου λεγετε γιατι τα τελευταια επισοδια εγιναν ετσι που ακριβος το ακουσες αλλου εκτος απο την εγκυκλοπαιδια εγω απο την αλλη εχω ακουσει οτι για την εποχη του ηταν πολη μπροστα στο animation τωρα πως μπορει με low budget να κανει κορηφαια πραγματα στο animation δεν μπωρω να το καταλαβω γιατη σιγουρα θα ηπιρχαν και αλλα studios με ψηλο budget,απο την αλλη δεν μπορουμε να πουμε οτι τα animation ειναι σαν τα video games οστε να μπορουμε να κρινουμε την καθε εταιρια εμεις μηλαμε για ιαπωνικες εταιριαις στις οπιες δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβος το τι γινεται.

και αν ειναι οπως λες οτι εφθηνεται το budget θα μπορουσαν τα anime να τα δηνουν σε studios με ηψηλο budget μιας και ολοι ξερουμε οτι τα πιο πολλα anime δεν φτιαχνονται αν δεν ηπαρχει πρωτα σε manga και να εχει καπια απηχεισι στον κοσμο αρα στο θεμα χρηματων δεν νομιζω να ηπαρχει σημαντικο προβλημα.

τωρα το σηγκεκριμενο anime δεν το εχω δει αλλα 3 λεπτα να διαβαζει ενα βηβλιο ειναι λιγο περιεργο τουλαχιστον ειχε κανεναν διαλογο η ηταν τελειος μουγκα 8D η μεγαλητερι σκηνι που εχο δει ειναι ενα λεπτο και ειναι στο NGE αλλα ηπιρχε λογος που ηταν τοσο μεγαλη.

#35 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 11 July 2006 - 07:37

και αν για καπιο λογο πεσουν τα fps μπορουν να σου σπασουν το ανιματιον


Και αυτό έχει σχέση με τη ποιότητα της εικόνας; :S

σαφος και δεν περημενω κατι τετιο το οτι παντου λεγετε γιατι τα τελευταια επισοδια εγιναν ετσι που ακριβος το ακουσες αλλου εκτος απο την εγκυκλοπαιδια εγω απο την αλλη εχω ακουσει οτι για την εποχη του ηταν πολη μπροστα στο animation τωρα πως μπορει με low budget να κανει κορηφαια πραγματα στο animation δεν μπωρω να το καταλαβω γιατη σιγουρα θα ηπιρχαν και αλλα studios με ψηλο budget,απο την αλλη δεν μπορουμε να πουμε οτι τα animation ειναι σαν τα video games οστε να μπορουμε να κρινουμε την καθε εταιρια εμεις μηλαμε για ιαπωνικες εταιριαις στις οπιες δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβος το τι γινεται.


Το Evangelion όντως έχει κορυφαίο animation, αφού δούλεψαν σε αυτό 3 τουλάχιστον από τους κορυφαίους animators της Ιαπωνίας. Αλλά το καλό animation φαίνεται στις μάχες. Στα σημεία που δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες περικοπές για να σωθεί budget.

και αν ειναι οπως λες οτι εφθηνεται το budget θα μπορουσαν τα anime να τα δηνουν σε studios με ηψηλο budget μιας και ολοι ξερουμε οτι τα πιο πολλα anime δεν φτιαχνονται αν δεν ηπαρχει πρωτα σε manga και να εχει καπια απηχεισι στον κοσμο αρα στο θεμα χρηματων δεν νομιζω να ηπαρχει σημαντικο προβλημα.


Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου...

τωρα το σηγκεκριμενο anime δεν το εχω δει αλλα 3 λεπτα να διαβαζει ενα βηβλιο ειναι λιγο περιεργο τουλαχιστον ειχε κανεναν διαλογο η ηταν τελειος μουγκα


Βασικά ακουγόνταν φωνές έξω από το δωμάτιο που σατίριζαν διάφορα anime ή εκπομπές της Ιαπωνίας, αλλά σίγουρα δεν έγινε γι'αυτό η συγκεκριμένη σκηνή.

Το ότι τα studios χρησιμοποιούν αυτές τις τεχνικές για να σωθεί budget δεν είναι κάτι που το λέω εγώ, αλλά όλη η anime community, δε νομίζω πως μπορείς να το αμφισβητήσεις.

#36 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 11 July 2006 - 10:21

Quajafrie:

[quote]Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου...
[/quote]

απλα λεω οτι αν ειναι να παρει ενα studio την επιμελια ενως anime οπου εχει τρομερη επιτηχεια σαν manga δεν θα ηταν λιγο ατοπο να το δωσεις σε ενα studio το οπιο θα εχει εικονομικο προβλημα γιατι δεν θα εκανε καλη δουλια οσο και καλοι να ειναι oι animators 8) σε ενα studio δεν μπωρουν να κανουν και πολλα αν οι εταιρια που δουλευουν εχει οικονομικο προβλημα σηγουρα θα το εδινες σε ενα αλλο studio που να μπωρουσε να ιποστηριξει το project.

[quote]Το ότι τα studios χρησιμοποιούν αυτές τις τεχνικές για να σωθεί budget δεν είναι κάτι που το λέω εγώ, αλλά όλη η anime community, δε νομίζω πως μπορείς να το αμφισβητήσεις.[/quote]Στα σημεία που δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες περικοπές για να σωθεί budget.


δεν αμφισβητω οτι χρησιμοπιουντε καπιες τεχνηκες για να σωθει budget
μιας και αυτο γινεται σε καθε studio,αφου ολα τα studio ψαχνουν να βρουν τεχνηκες για να εχουν καλητερο αποτελεσμα γρηγορα και με οσο δηνατον λιγοτερο κοστος οχι ομως ησβαρος του anime.
[/quote]

#37 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 11 July 2006 - 11:56

Για να διευκρινηστούν λίγο τα πράγαμτα θέλω να επισημάνω πως αυτή ηταν η γνώμη μου... :dry: και ξεκίνησε όλο αυτο..... :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επίσης εννοούσα οτι ίσως η ομάδα anime την ώρα του σχεδιασμού ζωγραφίζει όχι την ολοκληρωμένη κίνηση του σχεδίου (του χαρακτήρα κτλ.) για να κερδίσει και χρόνο αλλα και να ανέβει η απόδοση του story. Δεν μιλάω για ταινίες anime διότι εκεί όλο το animation σκίζει. Μιλάω για σειρές οπου τους πιέζει ο χρόνος της τηλεόρασης και είτε αλοιώνουν τα χρώματα κ τις σκιές είτε γίνεται αυτο το ψηλοκόλλημα που λέω... τώρα για τα "άλλα" κολλήματα θα συμφωνήσω πως είναι θέμα ποιότητας!!!
Μην διαφωνείτε τόσο :clap: :clap: :clap: :clap:
Έλα να βλέπω ηθικό ανεβασμένο :clap: :clap: :clap:

:idea: Α και ήμαστε πολύ off topic (ποιά είναι η διαφορά cartoon με anime)...
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#38 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 11 August 2006 - 03:12

Παιδια δεν θελω να ανοιγω "κλεισμενες"υποθεσεις αλλα μιας και (τωρα...) ειδα αυτο το τοπικ θα συμφωνησω με τον neji...Τα ανιμ=ε μετα απο τον καιρο του Lupin to 69 τα ανιμε δεν φτιαχνονταν με τον παραδοσιακο τροπο...δηλαδη οπως τα Αμερικανικα(30 εικονες το δευτερο) αλλα εξαιτιας ενος μηχανηματος το οποιο ονομαζεται cv(νομιζω) μπορουν να απλοποιησουν τα σχεδια και να αποδωσουν κινηση με πολυ πολυ λιγοτερες εικονες το δευτερολεπτο για αυτο και ακουτε καθε τοσο τον Miyazaki να λεει οτι προτημαει τον αυθεντικο τροπο animation (και φυσικα εννοοντας και τα σκιτσα στο χερι...)Δεν παρατηρησατε ποτε σας στα ανιμε οτι οταν τρεχουν οι χαρακτηρες υπαρχουν μονο δυο framews τη φορα(δεξι ποδι μπροστα...αριστερο ποδι μπροστα...)?Η ταλλες προχειρουρες oπως οταν μηλανε οι χαρακτηρες(το πολυ 3 frames)η οταν κινουνε το backround αντι για αυτους?Αυτα που λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου καθως τα εχω δει σε ενα ντοκυμαντερ που περιλαμβανοταν σεστα extras του Metropolis (διπλο dvd)στο οποιο μηλουσαν οι αanimators(του 21 αιωνα)για τα ανιμε σημερα...Ολα αυτα γινονται για να υπαρχει παραγωγικοτητα και ποσοτητα... μονο ελαχισες σειρες ειναι πραγματικα ποιοτικες απο αποψη animation (οπως cowboy bebop το οποιο εχει τρελες επηροες απο lupin).Ακομα και η Disney διαβασα στο Βημα πριν μια βδομαδα λεει απολειει 1700(!!!) σκιτσογραφους οι οποιοι αποκαθηστουνται απο digital animation(υπ'οψη οτι οι αποληθησαντες λενε οτι θα φτιαξουν δικη τους εταιρια animation που εχει ως κυριο παραγοντα την δημιουργια απο ανθρωπινα χερια)ακομα και εκει σκαει μυτη ο miyazaki και κατακρινει την disney για τις πραξεις τις...Το θεμα παιδια ειναι οτι ειναι πολυ πολυ δυσκολο να γεινει ενα τετοιο animation γιατι χρειαζεται τρελο budjet κατι το οποιο ειναι και καλο και κακο καθως η βιομηχανια των ανιμε εχει μεγαλωσει αλλα τωρα πια βγαινει οποιος θελει και κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι και το ονομαζει ανιμε...Για αυτο και στην Ιαπωνια θεωρειτε πλεον υποκουλτουρα.
Τεσπα, ομως μπορουμε και μονοι μας να δουμε οτι οταν λεφτα υπαρχουν υπαρχει καλο αanimation ,γιαυτο και αυτο γινεται συνηθως στις ταινειες...Μην ξεχναμεοτι οι Ιαπωνες κι ας μην θεωρουνται οι εξπερτς της τεχνικης του πληρους framerated animation μας εκπλησουν με ατομα οπως τον Hayao Miyazaki και μας κανουν περηφανους που ασχολουμαστε για αυτασ τα so-called anime.
Υ.Γ.Παρ'ολα αυτα υπαρχουν και αριστουργηματα digital animation οπως το ghost in the shell 2:innoscence οτυ φιλτατου mamoru oshii το οποιο κατα τη γνωμη μου αν το δειτε σε καλη ποιοτητα(εχει και σε αυτο καποιο δικιο ο dante80)θα δειτε οτι ειναι οτι πιο καταπληκτικο εχει δει το ματι σας απο animation(εννοω το πως κινουνται οι χαρακτηρες,τα χρωματα,η ρεαληστικοτητα των τοποιων, αλλα οχι τα σκιτσα καθως ξερουμε οτι υπαρχουν μακραν καλυτερα απο αυτα του gits)...
不 林 カ 山
Posted Image

#39 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 10 August 2009 - 19:18

τα cartoon νομιζω ειναι αμερικανικα ενω ta anime ιαπωνεζικα ΝΟΜΙΖΩ:hot:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you

#40 Ground_zero

Ground_zero

    The Monk

  • Members
  • 35 posts

Posted 19 February 2014 - 09:43

Αnime και  cartoon ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα, το μονο που αλλαζει ειναι η χωρα προελευσης.
Τα Anime ειναι Ιαπωνικα  κινουμενα σχεδια, τα  cartoon  ειναι τα κινουμενα σχεδια ολου του υπολοιπου κοσμου.

Στην ιαπωνια τα κινουμενα σχεδια ειναι ολοκληρη βιομηχανια, μεγαλυτερη απο ολα τα υπολοιπα μερη και γιαυτο εχουν δικο τους ονομα, ωστε να τα ξεχωριζουμε.
Δεν υπαρχει συγεκριμενος ορισμος και κανεις δεν μπορει να εξηγισει τις διαφορες ακριβως επειδη δεν υπαρχουν.

Ο καθε καλλιτεχνης σχεδιαζει με τον δικο του προσωπικο τροπο, μπορω να δειξω κινεζικο η κορεατικο cartoon και κανεις δεν θα ξερει να το ξεχωρισει απο anime, ακομη και το Avatar  the last airbender που ειναι Αμερικανικο cartoon οι anime "fans" το μπερδευουν.

Το σεναριο επισης δεν ειναι τροπος να τα ξεχωρισεις, υπαρχουν anime με γελοιο σεναριο και cartoon  που κανουν τα ανιμε να ντρεπονται.

Bottom Line,  τα  anime ειναι κινουμενα σχεδια,τα cartoon  ειναι κινουμενα σχεδια, αρα ολα ειναι κινουμενα σχεδια.


Edited by Ground_zero, 19 February 2014 - 10:21.


#41 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 February 2014 - 11:13

Lol thread necromancy.

Εντάξει θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπορούν να διαχωρίζουν το Japanimation από το animation στα υπόλοιπα μέρη του κόσμου. Όπως αντίστοιχα να μιλάνε για Ευρωπαικό Animation και Αμερικάνικο και γενικότερα για χίλιες δύο άλλες κατηγορίες. Εν τέλη δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει πλέον κάποια ουσιαστική σημασία καθώς με τις συμπαραγωγές και το πώς λειτουργούν τα Studios τα όρια σταδιακά αρχίζουν και χάνονται.

PS. Και ο Kαναδάς έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι τώρα τελευταία.



#42 Ground_zero

Ground_zero

    The Monk

  • Members
  • 35 posts

Posted 19 February 2014 - 11:34

Ποτε δεν υπηρχαν  ορια μεταξυ ιδιων πραγματων για να χαθουν.
Το thread αναστηθηκε λογω της "συζητησης" που ειχα με εναν ασχετο με το θεμα και μου εδωσε αυτο το τοπικ ως "αξιοπιστη πηγη" και καλα.



#43 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 February 2014 - 11:39

Όρια όπως λεμε γεωγραφικα ορια που είναι και το κριτήριο μας ευθής εξαρχής. Πχ όταν για το νέο Thundercats ή για το επερχόμενο Ladybug υπάρχει τόσο στενή συνεργασία ανάμεσα σε δυτικά και ιαπωνικά studios δύσκολα μπορεις να πεις που ακριβώς παράγεται κάτι.



#44 Ground_zero

Ground_zero

    The Monk

  • Members
  • 35 posts

Posted 19 February 2014 - 12:14

Και ουτε καν χρειαζεται να πεις, οπως ελεγα πριν, το ιδιο πραγμα ειναι cartoon και  anime.



#45 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 19 February 2014 - 16:51

Καλα, ενταξει τα ανιμε εχουν εναν συγκεκριμενο τροπο με τον οποιο σχεδιαζονται δεν υπαρχει περιπτωση να περασεις ενα anime για cartoon η το αντιθετο.Μεχρι και το Last Airbender που ανεφερες "φαινεται" οτι δεν ειναι καθαρο ανιμε.
Ειπε ο Itachi Akatsuki.


Edited by Itachi Akatsuki, 19 February 2014 - 16:52.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om