Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ποια η διαφορα Cartoon με Anime


  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#16 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 July 2006 - 22:39

Βασικά ο επίσημος ορισμός των Ανιμε είναι "Κινούμεμα Σχεδια Ιαπωνικης Παραγωγής". Ουσιαστικά, οτιδήποτε είναι φτιαγμένα απο τα χέρια Ιάπωνα (ή και κορεάτη πολλές φορές) σχεδιαστή θεωρήτε Ανιμε, ανεξαρτήτως αν τυρεί τις παραδοσιακές "τεχνηκές". ¶λλωστε για αυτό απο ότι ξέρω κανένας ξένος εκτός ιαπωνίας δεν έχει θεωρηθεί Anime Creator. (Αντίθετα υπάρχουν Mangakas από πολλές εθνικότητες).

oR4yYRl.gif


#17 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 09 July 2006 - 23:15

Η γνώμη μου είναι οτι σε σχέση με το cartoon τα anime έχουν ένα κόλλημα ή δυσκολία στην κίνηση σε σχέση με αλλα cartoon, της walt disney κυρίως...


Ερμ... Αυτό συμβαίνει λόγω της έλλειψης budget, όχι από επιλογή. Σε anime movies ή σε σειρές με μεγάλο budget δε συμβαίνει ιδιαίτερα. Γενικά το animation στα anime πολύ σπάνια φτάνει αυτό των ταινιών της Disney, για ευνόητους λόγους.

#18 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 July 2006 - 23:39

Η γνώμη μου είναι οτι σε σχέση με το cartoon τα anime έχουν ένα κόλλημα ή δυσκολία στην κίνηση σε σχέση με αλλα cartoon, της walt disney κυρίως...


Ερμ... Αυτό συμβαίνει λόγω της έλλειψης budget, όχι από επιλογή. Σε anime movies ή σε σειρές με μεγάλο budget δε συμβαίνει ιδιαίτερα. Γενικά το animation στα anime πολύ σπάνια φτάνει αυτό των ταινιών της Disney, για ευνόητους λόγους.


Βασικά, αυτό συμβαίνει γιατί βλέπετε anime απο fansubs με το frame rate μειωμένο στα 23,976 fps..... :lol: :bleh:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#19 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 09 July 2006 - 23:59

Dante:

Βασικά, αυτό συμβαίνει γιατί βλέπετε anime απο fansubs με το frame rate μειωμένο στα 23,976 fps..... Lol Bleh


:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

#20 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 July 2006 - 00:43

Η γνώμη μου είναι οτι σε σχέση με το cartoon τα anime έχουν ένα κόλλημα ή δυσκολία στην κίνηση σε σχέση με αλλα cartoon, της walt disney κυρίως...


Ερμ... Αυτό συμβαίνει λόγω της έλλειψης budget, όχι από επιλογή. Σε anime movies ή σε σειρές με μεγάλο budget δε συμβαίνει ιδιαίτερα. Γενικά το animation στα anime πολύ σπάνια φτάνει αυτό των ταινιών της Disney, για ευνόητους λόγους.


Βασικά, αυτό συμβαίνει γιατί βλέπετε anime απο fansubs με το frame rate μειωμένο στα 23,976 fps..... :lol: :bleh:


Mpa en nomizo

To Berserk ke to Noir pou ta exo dei apo ta original DVD pali to paratirisa afto :calm:
Idika sto Noir itan poli enoxlitiko ores ores :angry:

Alla afou etsi kialios to frame rate ton funsubs ine ipsilotero apo to rithmo enalagis ton kare sta anime.
Den mpori na ftene ta funsubs gia tin moufa kinisi.
Posted Image


#21 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 10 July 2006 - 00:52

kienzan:

Mpa en nomizo

To Berserk ke to Noir pou ta exo dei apo ta original DVD pali to paratirisa afto Calm
Idika sto Noir itan poli enoxlitiko ores ores Angry

Alla afou etsi kialios to frame rate ton funsubs ine ipsilotero apo to rithmo enalagis ton kare sta anime.
Den mpori na ftene ta funsubs gia tin moufa kinisi.


συγγνώμη αλλα είσαι σίγουρος έχω δει και εγώ το berserk και το noir και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο,μήπως τα DVD που τα είδες είχανε κάποιο πρόβλημα η μήπως το DVD σου δηλαδή τόσα "ανιμε" έχω δει και κανένα δεν μου το έκανε αυτό(και πιστεψε με θα το είχα παρατηρείσι)

#22 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 10 July 2006 - 01:15

ε masaka
αυτο το τρομερο avatar που εχεις απο ποιο ανιμε ειναι?

Einai apo to jungle wa itsumo hale nochi guu:)(ligo asheto me to thema)

#23 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 July 2006 - 04:16

Alla afou etsi kialios to frame rate ton funsubs ine ipsilotero apo to rithmo enalagis ton kare sta anime.
Den mpori na ftene ta funsubs gia tin moufa kinisi.


To na xrhsimopoihseis ypsilotero frame rate ki auto la8os einai.Polles fores to spasto scrolling ey8ynetai se la8os twn groups.Alla ypo8etw oti esy milas genika gia oxi toso smooth kinhsh sta frames pragma pou einai pragmatikothta,an kai pleon exei beltiw8ei poly h katastash.
Sigoura sta animes logo xamhloy budget to animation polles fores ysterei.

#24 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2006 - 07:15

Η γνώμη μου είναι οτι σε σχέση με το cartoon τα anime έχουν ένα κόλλημα ή δυσκολία στην κίνηση σε σχέση με αλλα cartoon, της walt disney κυρίως...


Ερμ... Αυτό συμβαίνει λόγω της έλλειψης budget, όχι από επιλογή. Σε anime movies ή σε σειρές με μεγάλο budget δε συμβαίνει ιδιαίτερα. Γενικά το animation στα anime πολύ σπάνια φτάνει αυτό των ταινιών της Disney, για ευνόητους λόγους.


Βασικά, αυτό συμβαίνει γιατί βλέπετε anime απο fansubs με το frame rate μειωμένο στα 23,976 fps..... :lol: :bleh:


Καμία σχέση... :S Ούτως ή άλλως το frame ratio που έχουν φτιαχτεί τα anime δε ξεπερνάει τα 23,976 fps... Και έχω ακόμα και raws των 120 fps, που μπορείς να δεις την ίδια σπαστή κίνηση.

#25 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 10 July 2006 - 10:59

παιδιά τα 23,976 δεν δημιουργούν το σπάσιμο που βλέπετε στα "ανιμε"
διαβαστε τα δυο αρτηα που σας δηνω και θα καταλαβετε

http://en.wikipedia.org/wiki/Frames_per_second
http://en.wikipedia.org/wiki/Flicker_fusion_threshold

edit:ουτε το budget οφηλετε για αυτο.

#26 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 10 July 2006 - 15:14

To budget σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο στο πόσο smooth είναι γενικά το animation.Όσα περισσότερa frames χρησιμοποιήσει ένα studio τόσο ποιο smooth animation θα καταφέρει.Tα 24 fps ειναι για αναπαραγωγή video,δεν το φτιάχνουν στα 24 fps προφανώς.Έχει HUGE διαφορά αν χρησιμοποιήσεις 24 frames,100 ή 1000 για να αναπαράγεις animation 1 sec.

Τα άρθρα τα διάβασα.Δεν βρήκα κατί που να δικαιολογεί το σπάσιμο στο scrollling.Είμαι απόλυτος ότι είναι λάθος των fan sub groups.Υπάρχουν animes που το real source τους είναι τα 30 fps.Αν το κάνεις στα 24 πάει σπαστά ετσι απλά.

#27 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 July 2006 - 15:16

Nαι αυτό λέω...επιπροσθέτως, το encoding δημιουργεί και άλλα προβλήματα με το scrolling...πάντως το πιο smooth animation και με διαφορά κιόλας, σε anime το έχω δει... ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#28 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2006 - 16:03

Έχει HUGE διαφορά αν χρησιμοποιήσεις 24 frames,100 ή 1000 για να αναπαράγεις animation 1 sec.


Δεν νομίζω. Από τη στιγμή που ένα animation 1 sec έχει φτιαχτεί με 30 frames για παράδειγμα, όσα frames και να έχει το video δε θα αλλάξει τίποτα.

Ακόμα και σε DVD υπάρχουν πολλές φορές animation που δεν είναι ιδιαίτερα ομαλό. Ακόμα και στις παραγωγές με μεγάλο budget (ή μάλλον με καλό animation, αφού υπάρχουν μεγάλες παραγωγές όπως το Ergo Proxy με άθλιο animation) μπορεί να δει κανείς μερικές φορές σπαστό animation.

#29 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 10 July 2006 - 16:16

Dante:

Nαι αυτό λέω...επιπροσθέτως, το encoding δημιουργεί και άλλα προβλήματα με το scrolling...


ο Dante έχει δίκιο ως προς το encoding από την άλλη ξαναλέω ότι δεν έχω παρατήρηση κάποιο πρόβλημα σε όσα "ανιμε" έχω δει εσείς δηλαδή σε κάθε "ανιμε" που βλέπετε το έχετε παρατήρηση η είναι κάποια συγκεκριμένα?,σημαντικό επίσης είναι και τα kbps και όχι μονο τα fps έχω δει "ανιμε" στα 190kbps και το ίδιο στα 300kbps με σαφώς τρομερά καλύτερη εικόνα,πάντως στο θέμα budget δεν πιστεύω ότι λείπουν λεφτά από τα studio που φτιάχνουν τα "ανιμε" τώρα για το τι λάθη μπορεί να κάνουν τα funsub groups δεν ξέρω πάντως απόκλειεται (εστί πιστεύω εγώ)τα groups τα κάνουν επαγγελματική δουλειά να αφήνουν τα "ανιμε" που funsubaroun να έχουνε προβλήματα μιας και ξέρω ότι γίνεται οέλεγχος ως την ποιότητα του "ανιμε" που έχουν κάνει encoding και έχουν funsubari.

πάντως και τα 24fps μην τα περιφρονείς μπορούν να δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα τώρα όμως όταν βλέπεις ένα video στον υπολογιστή η "ανιμε" το ποσο καλά θα παίξει δεν εξαρτάται μονο από τα fps η τα kbps αλλα και από τον υπολογιστή στον οποιο πεζή.τα fps αλλάζουν από region σε region δηλαδή στην U.S χρησιμοποιούν 30fps - 60fps για ενώ για U.K στα 25fps - 50fps τα ίδια fps χρησιμοποιούνται και για τι δημιουργία CGI movies p.xFFVII:AC.

#30 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 10 July 2006 - 17:06

Δηλαδή νομίζεις ότι όλα τα anime studios είναι τόσο πλούσια; Ή ότι έχουν τόσο πολύ χρόνο να προσθέσουν τόση πολύ λεπτομέρεια μέσα σε 1-2 βδομάδες;

Δε λέω ότι δεν υπάρχει ΚΑΛΟ animation στα anime, αλλά το ότι δεν υπάρχει τόση λεπτομέρεια στο animation για ευνόητους λόγους. Γιατί το αν υπάρχουν "κολλήματα" στο animation σχετίζεται τόσο στο ταλέντο των animators αλλά περισσότερο στο χρόνο που θα πρέπει να διαθέσουν. Για παράδειγμα, το Haruhi. Έχει απίστευτα λεπτομερές animation, σε σημείο όπου υπάρχουν animations που δεν προλαβαίνεις να παρατηρήσεις. Δε θα πει όμως αυτό ότι είναι υπερβολικά καλό ή έξυπνο animation, όπως υπάρχει π.χ. στο Noein.

Μη μου πείτε ότι δεν έχετε δει διάφορες τεχνικές για να σωθεί budget σε διάφορα anime. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό, Evangelion. Υπάρχει σε πάρα πολλά σημεία σκοτάδι που κρύβει σχεδόν τα πάντα, ή στατικές εικόνες που μένουν για υπερβολική ώρα στην οθόνη. Δε νομίζω να είναι πάντα επιλογές του σκηνοθέτη...