Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Shiki


  • Please log in to reply
316 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 July 2010 - 02:41

Η Funimation ανακοίνωσε το licensing του Shiki πριν καλά καλά ξεκινήσει. >.>

Ωραία. Θα μας βγεί η πίστη για subs και εδώ.

Άντε να περιμένουμε μέχρι τις 8 να δούμε αν είναι όντως τόσο καλό όσο προβλέπεται από τα production values ή άνθρακες ο θησαυρός.

Btw σε περίπτωση που παραπλανηθηκε κανείς (όπως εγώ) από το anidb, η σειρά δεν έχει βγεί ακόμη και ας λέει το anidb oτι θέλει.

#17 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 05 July 2010 - 20:27

Αγαπάμε gothic lolis. ^^ Ειδικά αυτά που είναι cute on the outside / will-fuck-your-shit-up on the inside. :hihi2:

Will watch. :drink:


What he said ^^^:kawaii:
Δεν έχω υπογραφή :oo:

#18 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 07 July 2010 - 13:45

Βασικά το anidb καλά τα λέει απλά χρησιμοποιεί λίγο ηλίθιο τρόπο για να το πει:sigh2:

Posted Image


Στο θέμα τώρα, το γεγονός ότι έγινε licenced είναι πραγματικά αποθαρρυντικό. Ας ελπίσουμε να το αρχίσει κανείς subber της προκοπής χωρίς να λάβει το γνωστό απειλητικό μυνηματάκι από την Funanimation..

Posted Image


#19 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 08 July 2010 - 22:30

Ωραίο το πρώτο επεισόδιο. Οι χαρακτήρες είναι καλοσχεδιασμένοι και το animation ικανοποιητικό. Κάτι που με ξένισε είναι ο τρόπος που ζωγραφίζουν τα μάτια. Βλέπετε η κόρη του οφθαλμού είναι υπερβολικά μεγάλη και αυτό κάνει τους χαρακτήρες κάπως περίεργους. Δείτε κι ένα screenshot για του λόγου το αληθές

[media]http://img341.imageshack.us/img341/2917/pupil.jpg[/media]

Σεναριακά είναι πρωτότυπο αν μη τί άλλο
Spoiler: επεισόδιο 1


#20 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 09 July 2010 - 04:25

Mμμ not bad I guess...
Συμπαθητικο πρωτο ep με ωραια δοση μυστηριου και σαπιων φονων που παραπεμπει σε higurashi.Το χαλασε αρκετα ομως η αντιπαθεστατη,απαραδεκτη πρωταγωνιστρια.Tερμα καθυστερημενη και ακυρη ακομα συγκριτικα με τα lolis της σειρας naku koro ni.

Spoiler:


Aπο χαρακτηρες μας εδειξε πολλους αλλα δεν τους γνωρισαμε καλα.Μεχρι στιγμης συμπαθησα τον γιατρο του χωριου που λογικα θα παιξει βασικο ρολο,την συμπαθεστατη country girl Kaori και τον μοναχο με τα γυαλια.
Παντως φαινεται να εχει μεγαλο καστ.Μετρησα ηδη καμια 15αρια χαρακτηρες.

Απο story τωρα ε δεν ειδαμε και πολλα,αλλα λογικα θα πεσουν πολλες supernatural καταστασεις.Θα προτιμουσα οι φονοι να ηταν ανθωπινης φυσεωs αλλα oh well...
θα δουμε.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#21 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 July 2010 - 09:27

Tελικά βρήκα άλλη μία σειρά για αυτήν την season. Και πάνω που νομίζαμε ότι δεν έχει και πολλά πράγματα να δούμε.

Spoiler: 1


#22 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 July 2010 - 11:29

Ο χαρακτήρας που συμπάθησα αμέσως, η anime εκδοχή του epic beard man, είναι ο ιδιοκτήτης του liquor store Tomio Ookawa.

#23 papous

papous

    Sky Ojii-san

  • Members
  • 472 posts

Posted 09 July 2010 - 14:32

Ενδιαφέρον το πρώτο επ.
Lots of potential,looking forward to this.

Posted Image


#24 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 09 July 2010 - 14:37

Ο χαρακτήρας που συμπάθησα αμέσως, η anime εκδοχή του epic beard man, είναι ο ιδιοκτήτης του liquor store Tomio Ookawa.


Aν παρατηρησες
Spoiler:


Παντως ολοι οι χωριατες εχουν ενδιαφερον σιγουρα.Η κοκκινομαλα Kanami,o αλλος με τα γαλαζια neko-ears για μαλλι και ο γιος του Ookawa που δεν εχει αναπτυξει ακομα τα απαραιτητα χαρακτηριστικα της οικογενειας. xD

Oσο γιαυτο

Από μία άποψη καταλαβαίνω το γιατί μπορεί να ασφυκτιά σε μια μικρή πόλη όπου κυριολεκτικά δεν συμβαίνει τίποτα.


Ναι οκ δεν με ενοχλησε αυτο.Θα ηταν απολυτως λογικο να θελει να σπουδασει στην πολη πχ αλλα ο υποτιμητικος τροπος με τον οποιο αντιμετωπιζε ολους τους χωριατες -εκτος του Yuuki και αυτον επειδη "He is sooo kewwl" - δεν μου εκανε καλη εντυπωση.Ολο το χωριο κινητοποιηθηκε για να την ψαξουν και φαινεται να της φερονται μια χαρα.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#25 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 09 July 2010 - 14:53

Ωραίο το πρώτο επεισόδιο.
Η πρωταγωνίστρια εκνευριστική
Spoiler:

Μας έδειξε αρκετούς χαρακτήρες αλλά δεν θυμάμαι κανενός το όνομα.
Η μουσική,πιστεύω, οτι δένει πολύ ωραία με τις σκηνές.
Το animation ήταν και αυτό καλό.

Μου θύμησε αρκετά το higurashi.
Spoiler:


Spoiler: 1

Spoiler:

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#26 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 10 July 2010 - 13:50

Από ποιο group παρακολουθείτε την σειρά? Στo nyaatorents δεν λένε και τόσο καλά λόγια για τους horriblesubs, λόγω της ποιότητας που έχει η εικόνα. Bλέπω πως υπάρχουν 3 ακόμα groups αλλά δεν βλέπω κάποιο σχόλιο για αυτούς .
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#27 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 10 July 2010 - 14:30

Από ποιο group παρακολουθείτε την σειρά? Στo nyaatorents δεν λένε και τόσο καλά λόγια για τους horriblesubs, λόγω της ποιότητας που έχει η εικόνα. Bλέπω πως υπάρχουν 3 ακόμα groups αλλά δεν βλέπω κάποιο σχόλιο για αυτούς .


ποια ποιοτητα των HorribleShit ? το ελαχιστο απο αποψη ποιοτητας για μενα ειναι commie. Για το shiki επιλεγεις [umee] aka [umai]

Η Funimation ανακοίνωσε το licensing του Shiki πριν καλά καλά ξεκινήσει. >.>

Ωραία. Θα μας βγεί η πίστη για subs και εδώ.
......


or not ^^

Και αυτη η σειρα φαινεται να εχει καποιο μελλον. Αντιθετα με τους περισσοτερους εγω δεν την αντιπαθησα τοσο τη δεσποινιδα, εχει τις παραξενιες της σιγουρα αλλα οκ.

Spoiler: 1


#28 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 10 July 2010 - 14:36

είδα και αυτό το πρώτο επεισόδιο. δεν είναι πως μου φάνηκε άσχημη σειρά αν και η πρωταγωνίστρια είναι κάπως σπαστική αλλα το θέμα είναι πως υπάρχουνε αλλα 2 με πιο occult supernatural θέμα, Occult academy kai High School of The Dead τα οποια μου φάνηκαν πολύ καλύτερα. anyways είναι λάθος να κρίνουμε από το πρώτο επεισόδιο γιατί πολλά anime άρχισαν άσχημα στα πρώτα 1-2 και μετά έφτιαξαν. απλά προς το παρόν δεν μου έκανε και μεγάλη εντύπωση

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#29 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 10 July 2010 - 20:40

Κλισέ σενάριο καλή εκτέλεση, το πρώτο επ παρόλο που δεν ήταν κάτι φοβερό νομίζω ήταν αρκετά κάλο ώστε να σου τραβήξει το ενδιαφέρων να δεις κι άλλο ελπίζω να εξελιχθεί σε κάτι κάλο και να μην βγει τίποτα Ookami Kakushi.

Και κάτι ακόμα πολύ θετικό
Spoiler:

[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#30 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 10 July 2010 - 22:08

ποια ποιοτητα των HorribleShit ? το ελαχιστο απο αποψη ποιοτητας για μενα ειναι commie. Για το shiki επιλεγεις [umee] aka [umai]


Εγώ το είδα από Funisubs (who the fuck they are I don't even) και έμεινα ευχαριστημένος από εικόνα, μετάφραση και typesetting. Απλά το filesize ξεφεύγει λίγο από το στάνταρ 320mb των 720p tv-rips.

Αν πάντα είναι ένα βήμα μπροστά από τους ουμάι και θέλω να το βλέπω as soon as it airs, λογικά θα τους προτιμήσω.

HnH5aB0.jpg