Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Radiohead


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#16 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 09 February 2010 - 02:40

εχμ δε πιασατε το νοημα ( δεν εχω ακουσει ποτε radiohead - τουλαχιστον συνειδητα ) αλλα θα το τσεκαρω :P


Καλύτερα να αρχήσεις απο το Ok computer, το Airbag/how am i driving EP και το the bends κατα την γνώμη μου, και μετά να πας στα KID A -> Amnesiac -> In rainbows.

#17 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 09 February 2010 - 02:44

εχμ δε πιασατε το νοημα ( δεν εχω ακουσει ποτε radiohead - τουλαχιστον συνειδητα ) αλλα θα το τσεκαρω :P


Ααα, οκ τοτε. Ενα ιδιαιτερο στοιχειο του δισκου αυτου ειναι το ηλεκτρονικο στοιχειο, οχι τοσο ομως οπως στο kid A.

Γενικα ο ηχος δεν ειναι της κλασσικης alternative rock μπαντας. Ειδικα εδω εχουν ξεφυγει πολυ. Τα μελη μαλιστα συχνα δεν παιζουν καν το οργανο που συνηθως παιζουν, ειναι πιο ελευθερος ο ηχος, τα φωνητικα σε μερικα σημεια λειτουργουν μαλλον ως οργανο παρα ως φωνητικα, και οι μελωδιες ειναι πιο ψυχεδελικες.(και υποτονικες)

Το pyramid song καποτε ειπαν οτι ειναι το καλυτερο τραγουδι που εχουν γραψει,οκ καλο ειναι, αλλα δεν ειναι και το αγαπημενο μου πια! Το life in a glass house που μου αρεσει ιδιαιτερως εχει πολλα jazz στοιχεια(αν και δεν ακουω jazz :P)


Give it a try στην τελικη! Αμα δεν σου αρεσει, μην απορριψεις τη μπαντα, μιας και το στυλ της ειναι σχεδον παντα διαφορετικο. Σε μερικους αρεσει αυτο το στυλ, σε καποιους αλλους αρεσει το ok computer, σε μια αλλη μεριδα αρεσουν ολα. Γουστα ειναι. Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο ειναι μονο ενα μικρο κομματι της μουσικης τους.



ps:
Το in rainbows νομιζω μπορει να το ακουσει ανετα και τωρα. Ειναι φοβερο απο μονο του, δεν χρειαζεται να εχεις ακουσει τα απαντα πριν. :P

Edited by samurai_pizza_dora, 09 February 2010 - 02:49.


#18 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 09 February 2010 - 03:39

Οι Radiohead είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα.

Τo album που ενδείκνυται περισσότερο για πρώτη επαφή είναι το The Bends νομίζω.

Το pyramid song καποτε ειπαν οτι ειναι το καλυτερο τραγουδι που εχουν γραψει,οκ καλο ειναι, αλλα δεν ειναι και το αγαπημενο μου πια! Το life in a glass house που μου αρεσει ιδιαιτερως εχει πολλα jazz στοιχεια(αν και δεν ακουω jazz :P)


Είχα διαβάσει ότι το αγαπημένο του Thom ήταν το How to Disappear Completely. Anyway, και τα 2 διαλάνε.

Ας πούμε τώρα πoιο είναι το favorite b-side μας. Ψηφίζω Killer Cars!

#19 Deedee

Deedee

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 20 June 2010 - 13:54

Ο drummer των Radiohead Phil Selway ανακοίνωσε ότι θα βγάλει solo album!
Το album θα ονομάζεται Familial και θα κυκλοφορήσει στις 30 Αυγούστου.
Για περισσότερες πληροφορίες εδω

Posted Image


#20 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 12 October 2018 - 12:13

Δεν γνωριζα οτι υπαρχει τετοιο Thread :o

Αγαπημενη μου μπαντα και θεωρω πως οι Radiohead ειναι το τελευταιο μεγαλο Rock συγκροτημα που βγηκε.

Εχω ολη την δισκογραφια τους + το The eraser του Thom Yorke και για καλη μου τυχη ενα φιλαρακι μου ειχε ενα σπανιο περιοδικο του ποπ & ροκ με πρωτοσελιδο και αφιερωμα στους Radiohead λιγους μηνες πριν τις συναυλιες πισω στο 2000.

Eπισης στην Γερμανια ειχα βρει ενα συλλεκτικο Boxset του 2007 με τα πρωτα 6 αλμπουμ (+1 το I might be wrong live) της μπαντας , ελαφρως μεταχειρισμενο μονο στα 55 ευρω.

Νιωθω τυχερος. 

 

Σε αλλα νεα, σε λιγες ημερες θα κυκλοφορησει σολο Album του Thom Yorke το οποιο θα εχει Soundtracks για την νεα ταινια Suspiria του Luca Guadagnino. Ηδη εχει ανεβασει 3 κομματια στο Youtube. Απολαυστε :)

Spoiler:


Edited by didimakia, 12 October 2018 - 12:16.


2bbd14fc.jpg


#21 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 12 October 2018 - 13:21

Αγαπάω Radiohead και Tom αλλά δύσκολη η σύγκρισης με τους Goblin και το υπερθεικό OST του Suspiria..


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear