Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Radiohead


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 03 January 2010 - 01:52

Μα είναι δυνατόν να μην υπάρχει thread για τους radiohead?

Ο μόνος λόγος που δικαιολογεί το να μην ειναι στο top 5 καποιου είναι να μην τους ξέρει απλως. :P Το αγαπημένο μου συγκροτημα by 66666666 ετη φωτός απο την υπολοιπη μουσική. Το παραδέχομαι ότι στην αρχη μου φανηκαν ψιλοβαρετοί και δεν μπορουσα να καταλάβω όλο το hype. Τους παρατησα για λίγο, αλλα όταν τους άκουσα αργοτερα λιγες παραπάνω φορές, άρχισα να νιώθω το πόσο μουσικά ανώτεροι είναι. Όσο πιο πολύ τους ακούω μάλιστα, τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω την μουσική τους.

Φυσικά οι ποταπές λογοτεχνικές μου ικανότητες δεν ειναι αρκετές για να περιγράψουν το μεγαλείο και την τελειότητα της μουσικής τους.Ετσι κι'αλλιως όποιος τους ακούσει το καταλαβαίνει και απο μόνος του. Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω, είναι το ότι κάθε φορά που ακούω κάποιο τραγούδι δεν μπορω να εντοπίσω ούτε ένα λάθος. Πραγματικά, αν και μουσικά είμαι n00b, ακόμη και με την απλοϊκή μου κρίση μπορώ να νιώσω ότι κάθε νότα "is in its right place". Δεν ειναι απλως όμορφη η μελωδία, είναι και περίπλοκη.
(δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά όταν ο matthew bellamy είπε ότι οι muse μπορουν να παραγουν τον ίδιο ηχο με τους radiohead με 3 οργανα μόνο, έδειξε πόσο μα πόσο λίγος είναι...)

My fav albums είναι το ok computer και in rainbows. Βεβαια δεν μπορώ να πω ότι υπαρχει και κάποιο τραγούδι που να μην μου αρεσει(εκτος απο κάποια στο pablo honey) Τρελή επιθυμία μου είναι να γνωρίσω προσωπικά τον Thom Yorke, απο περιέργια και μόνο για να δω τι είδους ανθρωπος μπορεί να γράφει τέτοια μουσική!

Το ξέρω ότι όλοι τους ξερετε, αλλα είναι κρίμα να μην υπάρχει ενα thread. :P

Edited by samurai_pizza_dora, 03 January 2010 - 01:58.


#2 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 03 January 2010 - 03:13

Δεν είναι στο top 5 μου, στο top 100 μου όμως μπορεί να είναι. Είναι ένα συγκρότημα που αξίζει να έχει δικό του τόπικ, γιατί αν εξαιρέσει κανείς 2-3 τόπικς π.χ. τους In flames, τους Gorillaz κλπ, τα περισσότερα συγκροτήματα που είχαν δικό τους τόπικ δεν άξιζαν να το έχουν. :D Όσων αφορά το οτι θα ήθελες κάποτε να τους γνωρίσεις θα πρέπει να σου πω πως κυκλοφορεί η φήμη πως ο Thom Yorke δεν είναι ιδιαιτέρως καλός χαρακτήρας.
Πολύ respect στους Radiohead επειδή μετά από την τεράστια επιτυχία που είχαν με το "Ok computer" δεν αρκέστηκαν στο να παράγουν μια από τα ίδια και πειραματίστηκαν με τον ήχο τους, με αποτέλεσμα αργότερα να βγάλουν πολύ αξιόλογους δίσκους όπως το kid a και το in rainbows. Επίσης σχεδόν όλα τα video τους παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον, και για συγκρότημα που είναι τόσο δημοφιλές η μουσική τους δεν είναι καθόλου απλοϊκή, ούτε και εύκολη. Τέλος πιστεύω πως οι radiohead είναι ένα απο τα λίγα συγκροτήματα που ωθούν πολύ κόσμο προς την εναλλακτική κουλτούρα γενικότερα, και γι'αυτό τον λόγο τους συμπαθώ πολύ.


Πάρε και ένα τραγουδάκι τους που θα έπρεπε να είχε μπει στο ok computer, αλλά μπήκε απλά σε ένα EP τους που είναι λιγότερο γνωστό:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LTGnujQfcRg[/youtube]


Και στο youtube έχουν ανεβάσει σε τρομερή ποιότητα διάφορες συναυλίες τους:

1997 - Glastonbury festival

2003 - Glastonbury festival

2006 - Bonnaroo festival

200? - Le Reservoir

2008? - the basement

2008 - Japan - Saitama

2009 - Sao Paolo



Επίσης σου προτείνω να ψάξεις να βρεις την εκτέλεση του fake plastic trees απο την συλλογή free tibetian concert του 98.

#3 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 04 January 2010 - 22:52

Έψαξα την εκτελεση που είπες για το fake plastic trees, αλλα δυστυχώς δεν τη βρήκα.(και δεν επεμεινα κιολας γιατι δεν είναι και απο τα αγαπημένα μου :P)


Αυτο που λες για τον Thom Yorke το κοιταξα(ε, δεν είχα κοιταξει ακόμη gossip αλλα σημερα ενημερωθηκα), αλλα δεν θα με πειραζε. Ετσι κι'αλλιως δεν είπα οτι ηθελα να γινουμε φιλαρακια, απλως θα ηθελα να τον γνωρισω απο επιστημονικη περιεργια.
Αλλα απ'οτι διαβασα ουτε η γυναικα του δεν μπορει να τον αντεξει ωρες ωρες και αμα γραψεις thom yorke+angry στο youtube θα βγουν τόσα πολλά video που δεν θα προλαβεις να τα δεις σε μια μερα. :P Αλλα όπως είπα δεν πειραζει, στις διανοιες όλα συγχωρούνται. Το παραξενο θα ήταν να ήταν και φυσιολογικός, μιας και τα τραγουδια του ειναι απο άλλη διασταση.
Παντως γενικά οι "οργισμενες" αντιδράσεις του ειναι συνήθως δικαιολογημένες,διοτι απλως απαιτεί τον απαραίτητο σεβασμο απο το κοινο. Δεν ειναι ass kisser των fans του.

Στην τελική ό,τι και να κάνει του το συγχωρούμε! :hahaha:

#4 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 05 January 2010 - 05:50

Μία απο τις μπάντες που όποτε τυχαίνει να ακούω κομμάτι τους, είτε χάρη σε κάποιο γνωστό είτε μέσω ραδιοφώνου το ευχαριστιέμαι με το παραπάνω, παρόλα αυτά ποτέ δεν με τρελάναν τόσο ώστε να ακούσω ολόκληρο δίσκο τους πάνω απο 3-4 φορές.

Το μόνο που έχω βαρεθεί πια 110% είναι το Karma Police, το οποίο πρέπει να είναι το πιο πολυπαιγμένο κομμάτι τους, σε βαθμό αρρώστιας όμως.
Posted Image

#5 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 05 January 2010 - 11:21

Lol, και εγω οταν τους πρωτοακουσα νομιζα οτι ηταν πολυ υπερτιμημενοι, και μετα απο λιγες επαναληψεις τους παρατησα. Βεβαια είναι λίγο υποτονικοι σε καποια κομματια και καποιου που δεν του αρεσει αυτος ο τυπος μουσικης μπορει να τους απορριψει.
Απλως αν τους δωσεις μια δευτερη ευκαιρια καταλαβαινεις οτι κάθε κομματι τους κρύβει πολύ περισσότερα απο όσα φαίνονται στην αρχή. Οπως ενα κομματι μοντερνας τεχνης που μπορεις να το κοιταζεις και μια ζωη, και να ανακαλυπτεις καθε μερα νέα πραγματα(καλα, όχι και κατι του στυλ "αχνοφαίνεται στον οριζοντα" :hahaha:, είναι απο αυτά που κατανοεί και ο μέσος ανθρωπος)

Εμενα τουλ αυτή την εντύπωση μου δίνουν.


Βεβαια μπορει και απλως να περναω φάση και να κάνω σα βλαμμένο, και μετα απο κατι μηνες να γελάω με αυτά που έλεγα. Αλλα έχω την υποψία ότι τουλ αυτή τη φορά δεν είναι φάση. :P

#6 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 05 January 2010 - 12:25

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, βέβαια εμένα πάντα αποτελούσε καλύτερη η "υποτονική" όπως αναφέρεται παραπάνω μουσική. :3

Eίναι επίσης από τα συγκροτήματα που δεν έχουν κάνει κοιλιά στην δισκογραφεία τους, δεν έχουν βγάλει δηλαδη κανένα άσχημο άλμπουμ. Επίσης, έχουν σε όλα τα αλμπουμ μια συνέχεια στα κομμάτια οπότε δεν μπορείς να μην το ακούσεις όλο και να αποφασήσεις ότι αυτό το τραγουδί είναι το πιο ωραίο του αλμπουμ, είναι ενα συνολο. :blingeye2:

#7 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 06 January 2010 - 07:48

Lol, και εγω οταν τους πρωτοακουσα νομιζα οτι ηταν πολυ υπερτιμημενοι, και μετα απο λιγες επαναληψεις τους παρατησα. Βεβαια είναι λίγο υποτονικοι σε καποια κομματια και καποιου που δεν του αρεσει αυτος ο τυπος μουσικης μπορει να τους απορριψει.
Απλως αν τους δωσεις μια δευτερη ευκαιρια καταλαβαινεις οτι κάθε κομματι τους κρύβει πολύ περισσότερα απο όσα φαίνονται στην αρχή. Οπως ενα κομματι μοντερνας τεχνης που μπορεις να το κοιταζεις και μια ζωη, και να ανακαλυπτεις καθε μερα νέα πραγματα(καλα, όχι και κατι του στυλ "αχνοφαίνεται στον οριζοντα" :hahaha:, είναι απο αυτά που κατανοεί και ο μέσος ανθρωπος)

Εμενα τουλ αυτή την εντύπωση μου δίνουν.


Βεβαια μπορει και απλως να περναω φάση και να κάνω σα βλαμμένο, και μετα απο κατι μηνες να γελάω με αυτά που έλεγα. Αλλα έχω την υποψία ότι τουλ αυτή τη φορά δεν είναι φάση. :P


Εμ, βασικά δεν είπα ότι είναι υποτονικοί ή υπερτιμημένοι ή οτιδήποτε τέτοιο. Αυτό που προσπάθησα να πώ είναι ότι ναι μεν η μουσική τους δεν ανήκει στο στυλ που ακούω κάθε μέρα, παρόλα αυτά όποτε ακούω κομμάτι τους το γουστάρω και με το παραπάνω ;)

υ.γ.Paranoid Android είναι το αγαπημένο μου κομμάτι τους :)

υ.γ.2: άσχετο αλλά είχα γράψει το μεσημέρι μία απάντηση σε αυτό το τόπικ, και ενώ μου έδειχνε ότι ποσταρίστηκε κανονικά, αργότερα δεν την βρήκα. Πρόβλημα του φόρουμ ή έκανα εγώ κάτι λάθος?
Posted Image

#8 Deedee

Deedee

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 08 February 2010 - 17:32

Είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα!
Τα τραγούδια τούς δεν τα βαριέμαι όσες φορές και να τα ακούω!
Κάπου διάβασα οτι θα βγάλουν νέο album στο 2010 και χαίρομαι ιδιαιτέρως γιαυτό!!
Fav albums: The Bends, OK Computer ,Kid A

Και ένα νέο τραγούδι:
"Lotus Flowers"

Youtube Video

Posted Image


#9 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 08 February 2010 - 19:10

Οmg omg omg! Νεο τραγουδι!

Αρκετα ωραιο ακουστηκε για πρωτο ακουσμα κιολλας, και χωρις ολα τα υπολοιπα όργανα. Στιχους δεν πολυπροσεξα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι εκπληκτικοι οπως παντα.

Παντως στο ίδιο στυλ με το in rainbows ειναι, ελπιζω να βγω λαθος ομως. Οχι οτι με χαλαει, αλλα οι ανθρωποι εξελισσονται σε καθε δισκο, παραξενο ειναι να μεινουν στασιμοι.

#10 twin

twin

    follow the white rabbit.

  • Members
  • 89 posts

Posted 08 February 2010 - 21:35

κι εγώ δηλώνω fan.

ελπίζω να το ξέρετε όλοι το παρακάτω βίντεο ε;

[media]http://www.youtube.com/watch?v=ukythkK4EPQ[/media]
Posted Image

#11 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 February 2010 - 21:54

Εχω σταματησει εδω και πολυ καιρο να ακουω Radiohead... οχι γιατι δε μου αρεσουν... απλα ετυχε....

παντως δε θα ξεχασω ποτε οταν πηγα στη συναυλια τους το 2000.... Απλα απιστευτη...
Και ο κοσμος ειχε τοσο παλμο παρολο που γενικα τα τραγουδια των Radiohead χαρακτηριζονται απο την χαλαρη ενταση...

....Ahhh good old OK COMPUTER days....
Posted Image

#12 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 09 February 2010 - 00:01

το amnesiac λεει? μου το κανε δωρο ο father ...

#13 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 09 February 2010 - 00:56

Of course και λεει. Ειναι στην ίδια φιλοσοφία με το Kid A, αλλα λιγο πιο listening friendly.
Φοβερα tracks ειναι το Life in a glass house, pyramid song και you and whose army. Οχι πως και τα αλλα δεν ειναι αριστα, απλως αυτα μενουν πιο ευκολα.

Φοβερο father εχεις! :P

#14 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 09 February 2010 - 01:21

Εξαρτάται.Εξαρτάται από το πόσο σου αρέσει η προσεγγιση των Radiohead βασικά.

Δεν είναι δισκάρα,οπως τα OK Computer,The Bends,μην πω ούτε In Rainbows,αλλά αν είσαι μεγάλος φαν θα σου αρέσουν nevertheless.

#15 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 09 February 2010 - 01:56

εχμ δε πιασατε το νοημα ( δεν εχω ακουσει ποτε radiohead - τουλαχιστον συνειδητα ) αλλα θα το τσεκαρω :P