Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Avatar (James Cameron)


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#31 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 December 2009 - 09:55

E, όχι και Ποκαχόντας...

FurnGully βεβαίως! :hihi2:

Και τί promo... εγώ πριν από δύο βδομάδες το έμαθα.



Posted Image
rsrGbGx.gif

#32 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 27 December 2009 - 14:06

Screw Me.Έλεγα δεν θα γράψω για την ταινία αναλυτικά , αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.

Για την ίδια την ταινία:Το σενάριο ήταν κλισέ , καταλάβαινες ακριβώς τι θα γινόταν , καταλαβαίνες ότι ο Τζεικσουλί θα γινόταν Τούπακ Αμάρου ( ή κάτι τέτοιο πως το έλεγαν) καταλάβαινες ότι τελικά η Θεική οντότητα θα βοηθούσε να νικήσουν οι μπλε και δεν πιστεύω πως υπήρχε έστω και ένας που περίμενε κάτι διαφορετικό.Μου φάνηκε πολύ λογικό πάντως που ήταν κλισέ το σενάριο ,διότι όταν διαθέτεις μισό δισεκατομύριο για μια ταινία , το τλευταίο που θες είναι να μην βγάλεις λεφτά από μια μ@λ... στο σενάριο.Δίνεις κάτι που ξέρεις ότι παρόλο που είναι κλισέ θα αρέσει στον κόσμο και είσαι κομπλέ.Πάντως ήταν ταινία που σεβόταν το κοινό της.Ήξερες τι πας να δεις και αυτό είδες, όχι σαν κάτι άλλες που προσβάλλουν την νοημοσύνη σου (Γειά σου Μιχάλη Μπέη με τα transformers σου )
Μπορείτε να με θεωρήσετε γαϊδούρι , αλλά εμένα δεν με έγγιξε πουθενά η ταινία.Στην πραγματικότητα περισσότερο ταυτίστηκα με τους γήινους παρά με τους βλακοεξωγήινους. Ναι ρε φίλε , είμαστε , η ΓΗΙΝΟΙ , καταστρέψαμε τον πλανήτη μας γιατί γουστάρουμε και ήρθαμε να καταστρέψουμε και τον δικό σου γιατί μπορούμε.Άμα εσύ δεν έχεις τα όπλα να μας πολεμήσεις και πιστεύεις ότι το δέντρο είναι θεός και θα σε προστατέψει , ε τότε καλά να πάθεις.Ειδικά στην σκηνή
Spoiler:
!Επίσης θα ήθελα να δω και εξωγήινους να διαμελίζονται.Μπλε σπλατεριά...

Για το 3D:Δεν ξέρω γενικά τι συμβαίνει στα υπόλοιπα multiplex , πάντως στα ODEON που πήγα εγώ, μου φάνηκε πάρα πολύ κουραστικό.Το να φοράς αυτά τα γυαλιά για περίπου 3 ώρες πέραν του ότι είναι κουραστικό είναι και ενοχλητικό.Επίσης , πιστεύω πως δεν άξιζε τον κόπο.Ίσως φταίει το γεγονός ότι είχα πολύ υψηλές προσδοκίες από την νέα τεχνολογία.Παλαιότερα είχα πάει σε προβολή σε οθόνη IMAX (όσοι έχετε πάει καταλαβαίνετε τι λέω, είναι αυτή η κυκλική που έχει το Ευγενίδιο Πλανητάριο) και περίμενα κάτι ανάλογο.Δυστυχώς με τίποτα δεν πλησίασε την εμπειρία του IMAX. Απλά δίνει λίγο περισσότερο "βάθος" στην εικόνα και τίποτα παραπάνω.ουσιαστική διαφορά είδα μόνο σε δύο τρια κοντινά πλάνα που όντως έβλεπες κάτι διαφορετικό. Μπορεί βέβαια να φταίει και το γεγονός ότι η εν λόγω τεχνολογία παρόλο που υπάρχει από το 50' περίπου , μόλις τώρα άρχισε να επαναχρησιμοποιείται και να αναπτύσσεται ,οπότε έχει δρόμο μπροστά της για να αναπτυχθεί.Άκουσα πάντως ότι στην Αμερική βγήκε σε IMAX 3D η ταινία.Αυτό πρέπει να είναι όντως πολλά χρόνια μπροστά.

Για τα εφε:Υποκλίνομαι.Τίποτα άλλο.Φέτος έχω ξεσκιστεί να βλέπω blockbuster με κορυφαία εφε και απίθανο CGI , αλλά αυτή τη φορά ,έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Σβήνει ότι άλλο είδα , Transformers , 2012 οτιδήποτε.Τα πάντα έδειχναν αληθοφανή και απίστευτα προσεγμένα ,οπότε ότι άλλο και να πω ,είναι περιττό.Visual Treatment , eye-candy, whatever, it just rocks .

Γενικά:Σίγουρα είναι μια από τις ταινίες που πάει τον κινηματογράφο "ένα βήμα εμπρός".Όχι σε θέμα σκηνοθεσίας όυτε σε θέμα storytelling ,αλλά σε θέμα εφε σίγουρα.Πως συνέβη το '77 με το Star Wars και το 95' με την "Ημέρα ανεξαρτησίας" , έτσι ακριβώς κι εδώ.Θα γίνει ταινία αναφοράς στο μέλλον.

Οποιαδήποτε ταινία συντελεί στην εξέλιξη του κινηματογράφου δικαιούται τουλάχιστον ένα 8/10. Η συγκεκριμένη ,όμως πάιρνει ένα 9

Και μια απίστευτη ατάκα που άκουσα από τον τύπο που καθόταν πίσω μου ,ήταν όταν έβαλα τα 3D γυαλιά και λέω:
-Αισθάνομαι σαν μ@λ... μ' αυτά τα γυλιά .Για να πάρω την απίστευτη απάντηση

-Εγώ και χωρίς αυτά.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#33 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 27 December 2009 - 14:39

+1 απο μενα για το district 9

τωρα για το avatar δεν το εχω δει ακομα, αλλα σκοπευω
Posted Image

#34 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 December 2009 - 15:13

AVATAR for COSPLAY!! :joyful:

#35 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 27 December 2009 - 15:56

+1 απο μενα για το district 9

τωρα για το avatar δεν το εχω δει ακομα, αλλα σκοπευω



make them 2
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#36 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 27 December 2009 - 21:00

Υπάρχει κανα thread όπου ρωτάμε για anime που δεν θυμόμαστε τους τίτλους του και κάνουμε μια βασική περιγραφή του όπως το θυμόμαστε; Συγκεκριμένα, ψάχνω για ένα moe anime μ' ένα κοριτσάκι που έχει ένα κομμάτι κάρβουνο δεμένο στο κεφάλι του.

#37 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 27 December 2009 - 21:13

Πώς λέγεται αυτό το anime? (βλ. 1η σελίδα για λεπτομέρειες)

^^

#38 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 27 December 2009 - 21:20

Spoiler:

ακριβωωωωωωωωωωωωωωως
οταν πας να δεις μια τετοια ταινια δεν περιμενεις σεναριο.
και στην τελικη, δεν πας να την δεις για το σεναριο της, πας να την δεις για τα σουπερ ντουπερ μαμω και δερνω γραφικα της. αλλιως καθεσαι στο σπιτακι σου και βλεπεις το "χορευοντας με τους λυκους"
οσο για το 3d...
εκανα τον κοπο και πηγα στα Village του Cosmos να την δω, με παρεα. ηταν ισως η καλυτερη κινηση που εκανα φετος.
στην αρχη ζαλιστηκα λιγα με τις 3 διαστασεις, αλλα μετα το συνηθισα. και οταν βγηκα τα ματια μου δεν ειχαν κουραστει ιδιατερα.

και λιγα λογια για το District 9..
μπαααααααα, θα αφησω τον Chester να τα πει καλυτερα
http://thatguywiththeglasses.com/videolinks/thatguywiththeglasses/bum-reviews/11374-d9

ακομα και το District 9 ηταν blockbuster. και λυπαμαι που το λεω αλλα blockbuster και οριτζιναλ σεναριο δεν πανε μαζι.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#39 darkssj

darkssj

    the pacesetter

  • Members
  • 106 posts

Posted 27 December 2009 - 22:48

Περί Avatar..

HYPE HYPE HYPE HYPE HYPE HYPE HYPE

Από κει και πέρα αν θέλετε να πάτε να δείτε μια ταινία με εξωγήινους που πραγματικά αξίζει τα λεφτά της ένα έχω να πω DISTRICT 9-.

Απίστευτα εφέ, καταιγιστική δράση, μπόλικη βία ΚΑΙ με συγκινητικά μηνύματα χωρίς να σου τα σερβίρει αλα Disney πασπαλισμένα με μπόλικη πολιτική ορθότητα για να μας δούνε όλοι από 8 έως 88 και να βγάλουμε πουλά πουλά λεφτά...



+ 1 απο 'μένα για το District. Απο την άλλη το Avatar είναι καθαρά για τους λάτρεις των fx.
Posted Image

#40 Robin-Chwan

Robin-Chwan

    Anime Professional

  • Members
  • 564 posts

Posted 27 December 2009 - 22:54

Εγω το ειδα σημερα. Καποια στιγμη βαρεθηκα λιγο αλλα στο τελος ηταν πολυ καλο!

Posted Image
Devils don't ask favors from God


#41 FireFistAce

FireFistAce

    R.I.P.

  • Members
  • 163 posts

Posted 27 December 2009 - 22:56

Εδω που τα λεμε το avatar εχει επιτυχια μονο και μονο επειδη βγηκε σε 3D κατα την γνωμη μου, γιατι κατα τα αλλα ηταν αλλη μια ταινια με "πρωτοτυπο" σεναριο.
Το District 9 θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια απο πανω ειναι κλασεις ανωτερο.

Τωρα περιμενω πως και πως τα Clash of Titans και Prince of Persia, αποτι ειδα στα τρειλερ ειναι πολλα υποσχομενα.
Posted Image
"If I surrender my power to you, then there was no point in me being a man..."

#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 December 2009 - 23:50

ΠΡΟΣΟΧΗ ακολουθεί pretentious post

στο αβαταρ αξίζουν τα εφέ του, αποδεκτό αυτό
αλλά όχι το ότι είναι και ταινιάρα για αυτό το λόγο
και στο κάτω κάτω καλύτερα εφέ =/ καλή ταινία

το love of zero που είναι παμπάλαιο είναι κλάσεις ανώτερο με UBER εφέ για την εποχή του
το άβαταρ με εφέ στο διάολο είναι τρισάθλιο in comparison

δλδ ταινίες όπως η προαναφερόμενη, αν και πιο παλιές από τον πολίτη κέιν, mr smith goes to Washington και άλλα κλασσικά του κινηματογράφου, υπερβαίνουν όχι μόνο τη δεκαετία αλλά και τον αιώνα τους
το ότι τα εφέ πήγαν ένα βήμα πιο μπροστά δεν σημαίνει ότι οι επόμενες ταινίες με αυτή την τεχνολογία θα είναι υπερθεικές,
το ότι η τεχνολογία προχοράει δεν σημαίνει ότι οι ταινίες καλυτερεύουν (δόγμα 95 ftw)

9/10 το άβαταρ LOL zade χέσε μας :bleh: , εκτός αν μιλάμε μόνο για τον τεχνικό τομέα ή καθαρά για τρασιές (που ούτε για τρασιά παίρνει τόσο, moar like 7/10...ακόμα και το zombieland ήταν καλύτερο )

sorry για το namedropping και τα ορθογραφικά, none of them are intentional :hot:

Posted Image


#43 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 December 2009 - 02:17

Οποιαδήποτε ταινία πάει τον κινηματογράφο ένα βήμα μπροστά ακόμα ,σε οποιονδήποτε τομέα (ακόμα και τα εφε) αξίζει τέτοιον βαθμό.

Με την λογική σου ,ούτε το Star Wars αξίζει τέτοιο βαθμό (όχι ότι τίθεται σύγκριση ανάμεσα στις δύο ταινίες, Star Wars FTW) διότι όσο fan και να είμαστε το σενάριο του μπάζει από παντού και είναι κλισέ ακόμα και με τα δεδομένα της εποχής του.
Και όμως θεωρείται ταινία αναφοράς στον τομέα του sci-fi.Έτσι κι εδώ.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#44 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 28 December 2009 - 08:22

Γιατί συγκρίνουμε το Star Wars με το Avatar δεν καταλαβαίνω...Το πρώτο εκτός από τα εφέ είχε και πρωτότυπη υπόθεση...Τώρα μην πεταχτεί κανας καμμένος να μου πει βιβλίο/ταινία της δεκαετίας του 30 ξέρω γω με παρόμοια υπόθεση, εννοώ ότι αν μη τι άλλο δεν ήταν χιλιοειπωμένη...Το avatar είναι η Ποκαχόντας με μπλε εξωγήινους...Μέχρι και το δέντρο που επικοινωνεί με τους ιθαγενείς κράτησαν...

Ο τυπάς κάνει παπάδες στα εφέ. Το παραδέχομαι και προσκυνάω. Δημιούργησε έναν ολόκληρο πανέμορφο κόσμο. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν μου είπε τίποτα. Δεν με άγγιξε, δεν με συγκίνησε, είδα το παραμύθι μου, έφαγα τα ποπ κορν μου, ήπια τη Sprite μου, γύρισα σπίτι και αυτό ήταν.

zade με την τεχνολογία που έχουμε είναι λίγο πολύ αναμενόμενο να βελτιώνονται τα εφέ, δεν είναι πια και κανα κατόρθωμα με τα σημερινά μέσα...Δεν είμαστε ούτε στη δεκαετία του 80 ούτε στη δεκαετία του 90 για να μιλάμε για ταινία που πήγε τον κινηματογράφο μπροστά...

Τώρα κάποιος ίσως νομίζει ότι τη θάβω αλλά δεν το κάνω :P Απλά αποδίδω τα του Καίσαρος στω Καισαρι. Περνάς καλά όσο τη βλέπεις, αν εξαιρέσεις κάτι γελοίες ατάκες τύπου Ράμπο προς το τέλος, αλλά το μόνο πράγμα για το οποίο αυτή η ταινία είναι φαινόμενο είναι για τα ταμεία XD

xbJ3b2w.jpeg


#45 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 December 2009 - 12:54

Γιατί συγκρίνουμε το Star Wars με το Avatar δεν καταλαβαίνω...Το πρώτο εκτός από τα εφέ είχε και πρωτότυπη υπόθεση...Τώρα μην πεταχτεί κανας καμμένος να μου πει βιβλίο/ταινία της δεκαετίας του 30 ξέρω γω με παρόμοια υπόθεση, εννοώ ότι αν μη τι άλλο δεν ήταν χιλιοειπωμένη...Το avatar είναι η Ποκαχόντας με μπλε εξωγήινους...Μέχρι και το δέντρο που επικοινωνεί με τους ιθαγενείς κράτησαν...


Για να σου αποδείξω ότι τα εφέ μπορούν όντως να χαρακτηριστούν ως σημάδι προόδου.Την δεκαετία του 70 , γυρίστηκε το Seprico ,οι Τρεις μέρες του Κόνδορα , το Marathon Man , το Stray Dogs , το σύνδρομο της Κίνας,το Apocalypse Now και ακόμα καλύτερα ο Νονός.Και ο άλλος καθόταν και έφτιαχνε διαστημόπλοια και εξωγήινους...
Κια όμως το θεωρούμε κλασικό.

Ο τυπάς κάνει παπάδες στα εφέ. Το παραδέχομαι και προσκυνάω. Δημιούργησε έναν ολόκληρο πανέμορφο κόσμο. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν μου είπε τίποτα. Δεν με άγγιξε, δεν με συγκίνησε, είδα το παραμύθι μου, έφαγα τα ποπ κορν μου, ήπια τη Sprite μου, γύρισα σπίτι και αυτό ήταν.

zade με την τεχνολογία που έχουμε είναι λίγο πολύ αναμενόμενο να βελτιώνονται τα εφέ, δεν είναι πια και κανα κατόρθωμα με τα σημερινά μέσα...Δεν είμαστε ούτε στη δεκαετία του 80 ούτε στη δεκαετία του 90 για να μιλάμε για ταινία που πήγε τον κινηματογράφο μπροστά...

Τώρα κάποιος ίσως νομίζει ότι τη θάβω αλλά δεν το κάνω :P Απλά αποδίδω τα του Καίσαρος στω Καισαρι. Περνάς καλά όσο τη βλέπεις, αν εξαιρέσεις κάτι γελοίες ατάκες τύπου Ράμπο προς το τέλος, αλλά το μόνο πράγμα για το οποίο αυτή η ταινία είναι φαινόμενο είναι για τα ταμεία XD


Σίγουρα δεν με συγκίνησε η ταινία ούτε εμένα ούτε εσένα.Παραθέτω όμως τα λόγια του Γανωτή από το cine.gr για να δεις και μια άλλη πτυχή.

Θα ηθελα να κανω κι εγω μια μικρη αναφορα περι νοηματων, πανω στο συγκεκριμενο ειδος ταινιας. Μια βαρια σινεφιλικη ταινια μπορει να βριθει νοηματων που κανουν το Avatar να φαινεται αστειο μπροστα της. Όμως, αυτη την ταινια θα την δουν λιγοι και μαλιστα ηδη ψαγμενοι πανω σε νοηματικες και φιλοσοφια. Η ταινια του Cameron αγγιζει και θα την δουν ενα τεραστιο πληθος ανθρωπων ανα τον πλανητη. Ένα πληθος που δεν ειναι στην πλειοψηφια του δεκτης τετοιων μηνυματων, αφου συνηθως επιλεγει λαθος ΜΜΕ η ταινιες καθαρης ψυχαγωγιας με κανενα βαθος. Και το ειδος των νοηματων που επιλεγει ο Cameron ειναι απο αυτα που μπορει να πιασει αυτος ο καθενας. Όχι, δεν το κανουν πολλοι σημερα αυτο. Δεν χαλανε πανω απο 200 εκατομμυρια δολαρια και να σκεφτονται συλλογικες νοηματικες. Πανε εκ του ασφαλους, εκ της λιγοτερης και καθολικοτερης δυνατης κρισης του θεατη. Το Avatar ρισκαρει να χασει οσους βρισκουν απλοϊκο τον ρατσισμο, την αρνητικη πλευρα της ανθρωποτητας η την οικολογια. Και, πιστεψτε με, δεν ειναι λιγοι…


Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.