Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Mahjong Players


  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#181 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 April 2012 - 10:59

τι εννοεις τα κανουν οταν βαριουνται?ειναι στημενα δηλαδη???
πωω αν ειναι δυνατον...εγω 3 φορες εχω παει για daishangen με σχεδον ετοιμο χερι δεν εχω βγει >.< q_q
αληθεια kenny ποσο καιρο παιζεισ στο tenhou???
btw και εγω φυσικα ειμαι μεσα για τις 19 μαιιου για το τουρνουα λογικα και ο jcenawl βεβαια 21 αρχιζουν πανελληνιες αλλα νομιζω οτι μονο ο kamui πρεπει να δινει οποτε...sorry kamui next time:P
i wish the world was more ero and peaceful...

#182 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 April 2012 - 12:19

Ακριβώς πότε ξεκίνησα, ούτε που θυμάμαι. Πάντως παίζω τουλάχιστον από το φθινοπωρο τον Απρίλη του 2010.

Nah, δε νομίζω να στήνουν κανονικούς αγώνες. Ο αλγόριθμος που παράγει την αλληλουχία των tiles στους τοίχους παραείναι περίπλοκος για να κάτσει κάποιος και να κάνει reverse engineering. Απλά βλέπεις όλα αυτά τα τρελά logs που έχουν συλλέξει (λογικά μετά από λιώσιμο ετών πολλών ανθρώπων μαζί) και σε πιάνουν τα νεύρα σου διότι εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ κάτι τόσο perfect. Ειδικά εκείνο το Pure Nine Gates στο 1:37... not a single wasted draw, και απευθείας ron. Ντάξ ρε φίλε, μόνο στο Mudazumo Naki Kaikaku γίνονται αυτά. XD

Όχι ότι δεν έχω κι εγώ τα δικά μου τρελά logs να μοιραστώ... διαλέγω δύο στην τύχη.

http://tenhou.net/0/?log=2011021103gm-0099-0000-x4830c83a6d88&tw=0

3p, παίρνω όλους τους πόντους κι από τους δύο αντιπάλους.

http://tenhou.net/0/?log=2011021622gm-0089-0000-xfcc08c8b8e2b&tw=3

4p, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είμαι ο μόνος που νικάει.

Αλλά OK, σαν αυτά που βλέπεις στο video δεν είναι.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#183 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 April 2012 - 12:51

δεν ξερω αμα παιζεις ετσι σε ολα τα games αλλα αμα παιζεις ετσι και εχεις κ αυτο το flow (και εσυ και οι αλλοι εκει πανω) δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να γινει (αν καποτε γινει) τουρνουα αθηνα-θεσσαλονικη :P
i'm kidding of course...μαρεσουν τα strong challenges!!! οταν σε κερδισω (ειναι λιγο νωρις ακομα) θα ειναι η μερα που θα παω να κανω application για pro:P

edit:ειναι σε πραγματικο χρονο τα games παιζεις δηλαδη στα γρηγορα rooms???
i wish the world was more ero and peaceful...

#184 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 April 2012 - 13:03

Παίζω εξίσου σε fast και normal rooms (όπου έχει περισσότερα άτομα στην ουρά, βασικά).

Έτσι κι αλλιώς σπάνια χρειάζομαι πάνω από 3 δευτερόλεπτα για να αποφασίσω discard.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#185 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 April 2012 - 13:10

καταλαβα..μια ερωτηση στο λινκ που ποσταρες το game σου με 4p στο τριτο γυρο οταν ησουν Nan ειχες 3 φορες το 4 μπαμπου και σου ηρθε και το 4ο γιατι δεν εκανες κλειστο καν σιγουρα ειχες το 5 μπαμπου και το 6 μπαμπου ηταν ντορα μπορει να ηθελες να κανεις κανα τσι(για να καβατζωσεις το ντορα) αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο.. ηταν spur of the moment??
i wish the world was more ero and peaceful...

#186 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 April 2012 - 13:49

Αν και δεν μ' αρέσει να εξηγώ τις στρατηγικές μου εδώ μέσα (με διαβάζουν και πιθανοί αυριανοί αντίπαλοι XD)...

Απλούστατα γιατί ένα κλειστό kan στο 4 sou θα επηρρέαζε προς το χειρότερο τις πιθανές επιλογές από iishanten προς tenpai (και συνεπώς από tenpai προς tsumo/ron).

Για να γίνω πιο αναλυτικός: Ένα κλειστό kan στο 4 sou θα με άφηνε μ' ένα ξεκάρφωτο 5 sou κι ένα σχήμα 4-5-6-6 στα man. Όχι κι ό,τι καλύτερο. Μ' ένα τέτοιο χέρι, η πιο πιθανή διαδρομή από iishanten προς tenpai είναι με ένα 6/9 στα pin (8 tiles στα 136). Μετά απ' αυτό, είτε θα πήγαινα για tanki wait στο 5 sou (3 tiles στα 136, εκ των οποίων ένα akadora... πιθανότητες = thin on the ground), είτε για ryanmen wait στο 4-5 man για 3/6 man (8 tiles στα 136, αλλά έχω ήδη 2 από τα 4 6άρια, άρα 8 - 2 = 6... μέτρια πράγματα).

Αντιθέτως, έτσι όπως κράτησα το σχήμα 4-4-4-5 στα sou, είχα καλύτερες πιθανότητες για tenpai (και συνεπώς για tsumo/ron), διότι το 4-4-4-5 συμπληρώνεται είτε με 3/6 sou είτε με 5 sou (11 tiles στα 136, pretty good). Τελικά βέβαια έφτασα σε tenpai με το 3 man, αλλά αυτό δεν αναιρεί κάτι. Άλλωστε την συνυπολόγιζα κι αυτήν την πιθανότητα, γι' αυτό κρατούσα κι ένα δεύτερο 6άρι man.

Γενικά, όπως συνηθίζω να λέω σε όλους (και κανείς δεν με ακούει)... το γεγονός ότι σε κάποια φάση μπορείς να κάνεις κλειστό kan δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να το κάνεις. Μερικά kan περιορίζουν τους "δρόμους προς τη νίκη" σου, κι αυτό είναι κακό.

Φυσικά, αν είσαι οπαδός του "occult" mahjong αντί του "digital", όλα όσα διάβασες παραπάνω είναι meaningless. Απλά προσπαθείς να καβαλήσεις το "flow", και κάνεις ό,τι πιστεύεις ότι σου λένε οι δαίμονες που κάθονται στην πλάτη σου. XD

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#187 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 April 2012 - 14:09

χμμμ ναι καταλαβα τι εννοεις και εχεις και απολυτο δικιο απο θεμα τουλαχιστον επιλογων
επιτρεψε μου να πω 2 πραγματα
πρωτον μενω αφωνος που μεσα σε 2-3 sec καταφερες να το σκεφτεις ολο αυτο (λογικα θα βοηθανε και τα 2 χρονια που παιζεις/λιωνεις)!!!!
και δευτερον με το flow του παιχνδιου που ηταν ολοφανερα με το μερος σου οτι και να εκανες οπως και να επαιζες το χερι θα κερδιζες :P

ισως να φταιει και το akagi περα απο τα games που εχω παιξει για αυτο που θα πω (σιγουρα δηλαδη τι ισως) αλλα εχω καταλαβει οτι οσα waits και να εχεις αν δεν σε θελει το flow δεν κερδιζεις με τιποτα..μπορεις να αποτρεψεις να χασεις αν μπορεις και διαβαζεις discards η εχεις αναπτυξει μια 6η αισθηση αλλα δεν μπορεις να κερδισεις :P
i wish the world was more ero and peaceful...

#188 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 24 April 2012 - 00:41

Ελεος

http://www.nicovideo.jp/watch/sm9778092
http://www.nicovideo.jp/watch/sm10324869
http://www.nicovideo.jp/watch/sm10743489

Δεν υπαρχουν αυτα πουθενα. Θα νομιζετε οτι ειναι στιμενα :/
Posted Image

#189 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 24 April 2012 - 01:12

Μπα δεν είναι και τόσο εντυπωσιακά όσο το άλλο που έβαλες.

Εγώ πάλι νομίζω ότι όλο το JanRyuMon είναι στημένο :hahaha:

Πάντως δες και άλλα βίντεο που βάλαμε στο παρελθόν.
phmava.php

#190 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 11 May 2012 - 09:51

Έχουμε μαζευτεί και παίζουμε χτες, εγώ, ο Cloud1234, o Μπουμπου (πρώην Skinner) και η Tsunade-sama, με την τελευταία να μαθαίνει ακόμα τα yaku. Ο Cloud ο οποίος είναι και dealer, ήρεμος και με pokerface αντάξιο επαγγελματία, είναι δύο tiles μακριά από 2x Yakuman (τι χέρι, θα σας διαφωτίσει ο ίδιος), και περιμένει είτε πράσινο άσπρο είτε κόκκινο δράκο (τον οποίο, χωρίς να το ξέρει θα τον έριχνα εγώ που κάθομαι στα αριστερά του) και κάτι άλλο. 'Ηρεμος, τραβάει tile, που είναι το "άλλο" που του κάνει, είναι πλέον ένα tile μακρυά από το υπερχέρι του (το οποίο θα το πλήρωνα εγώ) και κάνει discard με σιγουριά, μόνο και μόνο για να ακούσει την ενοχλητική φωνούλα της Tsunade από τα δεξιά του να φωνάζει μελωδικά "roooooon!"

Απίστευτα ξενερωμένος, που η Tsunade βγήκε φαινομενικά με ένα χέρι του κώλου, κοιτάει το ανοιχτό πλέον χέρι της και έντρομος ρωτάει:
"Που είναι το yaku σου;"
"Τι; Έπρεπε να έχω yaku;"
"Γιατί, είχες δηλώσει riichi;", ρωτάει ο Cloud, αρχίζοντας να συνειδητοποιεί τι ακριβώς έχει κάνει η Tsunade.
"Όχι", απαντάει αυτή, "Τι, έπρεπε να έχω δηλώσει riichi, αλλιώς έπρεπε να έχω yaku, ε; Ήξερα ότι κάτι είχα ξεχάσει..."
"Ναι ρε, τόση ώρα αυτό δεν λέμε;", της λέει ο Skinner, γελώντας. Ξανακοιτάει το χέρι της. "Έχω την εντύπωση, ότι αυτό είναι... chombo..."
Ο Cloud ξανακοιτάει έντρομος το χέρι της Tsunade, ύστερα το δικό του χέρι και ύστερα εμένα να του λέω ότι τον δράκο θα τον έριχνα στον γύρο μου.
Μπροστά, όμως, στο αθώο trollface της Tsunade, το pokerface του ξαφνικά γίνεται κομμάτια και ξεσπά σε ατέλειωτο rage. Το 2x Yakuman του, το καμάρι του που δεν πρόκειται να ξαναπετύχει ποτέ και που ήταν, όπως αποδείχθηκε, κυριολεκτικά 2 παίχτες μακριά από το να πραγματοποιηθεί, έχασε τελικά από ένα chombo...
από ένα chombo...
από ένα chombo...
από ένα chombo...

Cloud, u mad bro? :P

Edited by Osama Bin Laden, 11 May 2012 - 10:02.


#191 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 11 May 2012 - 09:59

!!!!!!!!!!

Το χερι μου : Triplet of green dragon, Triplet of 6 bamboo, Triplet of 7 bamboo pair of white and red dragon.
Posted Image

#192 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 11 May 2012 - 11:43

έχασε τελικά από ένα chombo...
από ένα chombo...
από ένα chombo...
από ένα chombo...

Cloud, u mad bro? :P


:kakaka: Χτυπιέμαι κανά 10λέπτο μόνη μου από τα γέλια...Κλαίω!!!

Δεν έδωσες όμως σαφή εικόνα με το πως βγήκα...κυριολεκτικά ήμουν κάπως έτσι :yahoo: ...παίζει να σηκώθηκα και από την καρέκλα μου φωνάζοντας "Rooooon"!

Για ακόμη μια φορά gomenasai Άρη!Μετά από δυο μέρες σκληροπυρηνικής προπόνησης να μην θυμάμαι να δηλώνω riichi όταν δεν έχω yaku...Είμαι αδικαιολόγητη!!! :hot:

x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#193 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 11 May 2012 - 11:50

Eγω που δεν το δα και εχω ψοφησει. Θεικο.
Εκει φορτωνεις το Blunderbuss με mahjong tiles και οποιον παρει ο χαρος,

stasou%2520mygdala.jpg


#194 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 11 May 2012 - 11:54

Xaxaxaxa δεν πειραζει ^^ Καλυτερα που μου το εκοψες τωρα για να το κανω στο τουρνουα :P
Posted Image

#195 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 May 2012 - 12:22

Το χερι μου : Triplet of green dragon, Triplet of 6 bamboo, Triplet of 7 bamboo pair of white and red dragon.

Δεν θα ήταν διπλό yakuman. Για την ακρίβεια, αν νικούσες με ron δεν θα ήταν καν yakuman.

Με tsumo θα ήταν Suuankou → 1x yakuman
Με ron θα ήταν: Sanankou Toitoi Shousangen Honiisou → 2+2+4+3 = 11 han (sanbaiman)

Εκτός φυσικά κι αν δήλωσες riichi κάνοντας το discard, το οποίο θα σου χάριζε τα επιπλέον yaku Riichi και Ippatsu, που θα σε ανέβαζαν στα 13 han (kazoe yakuman). Ή αν είχες κάποιο τριπλό dora, dunno.

Πάντως αν κάποιος ετοιμάζει yakuman και δεν μπορεί να κρύψει τον ενθουσιασμό του, ένα bullshit chombo (ακόμα κι από έμπειρο παίκτη, που δεν θα έκανε ποτέ τέτοιο λάθος από απροσεξία) θεωρείται fair game. Προφανώς δεν αναφέρομαι στην προκειμένη περίπτωση, μιας και ο Cloud1234 απ' ότι λέτε μπορούσε να το κρύψει και η Tsunade-sama σίγουρα δεν έκανε "στρατηγικό chombo", απλά το αναφέρω για να το έχετε κατά νου. Για όσους έχουν δει Legendary Gambler Tetsuya, ίσως θυμάστε ένα επεισόδιο στο οποίο έγινε ακριβώς αυτό.

Κάτι άσχετο τώρα, απλά έτυχε σ' ένα παιχνίδι που έπαιζα προχθές στο Tenhou, και σκέφτηκα ότι καλό είναι να το αναφέρω κι εδώ, σε περίπτωση που τύχει σε official game. Όταν γίνονται 4 kan στο παιχνίδι και δεν είναι και τα 4 από τον ίδιο παίκτη, όπως γνωρίζετε, ο γύρος σταματά και κρίνεται ισόπαλος. Αυτό που ίσως δεν ξέρετε είναι το πότε ακριβώς σταματά. Ο γύρος δεν λήγει αμέσως μετά το 4ο kan (όπως νομίζουν πολλοί), ούτε αφού αυτός που κάνει το 4ο kan διαπιστώνει ότι δεν βγαίνει με το tile που τράβηξε από το νεκρό τοίχο (όπως νόμιζα εγώ), αλλά αφού κάνει κι ένα τελευταίο discard. Έχει σημασία, διότι αυτό το discard μπορεί να είναι το ron tile κάποιου άλλου παίκτη. Για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω log, και συγκεκριμένα το 5ο honba του 1ου ανατολικού γύρου (αυτό με το 7700 ron).

05/10 | 牌譜 | 三上東喰赤速 | http://tenhou.net/0/?log=2012051000gm-00d1-0000-x9bba5f280742&tw=0
1位 _gatos_(+90.0) みやこん0385(-61.0) 8463(-29.0)

(Άλλο ένα log στο οποίο νικάω μόνο εγώ, BTW. I love it every time it happens. XD)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||