Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Uzumaki


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#31 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 05 December 2014 - 20:04

Το remina είναι γτ θυμάμαι μου είχε κάνει πολύ καλή εντυπώση απο τα short stories του Ito επίσης καλό το black paradox.

.Απ' όσα έχω διαβάσει απ' αυτόν το black par είναι το αγαπημένο μου,ήταν το μοναδικό που οι άνθρωποι συμπεριφερόνταν ως...άνθρωποι.Σε όλα τα άλλα του που έχω δει πάντα διακρίνω στους πρωταγωνιστές και στα άτομα γενικότερα μια τρομερή απάθεια.Κόσμος ψοφάει,παραμορφώνεται και αυτοί ξαφνιάζονται λίγο στην αρχή και μετά συνεχίζουν τις ζωές τους σαν να μην συνέβη τίποτα.Επίσης έλλειψη επιθυμιών ή ανεπαρκής αποτύπωση του τρόμου πάνω τους.

 

Θεωρώ σημαντικό στα horror να είναι έστω και λίγο ρεαλιστικές οι ανθρώπινες αντιδράσεις.'Αμα δεν μπορώ να ταυτιστώ σε κανένα σημείο με τους πρωταγωνιστές και να νιώσω λίγο chilly ατμόσφαιρα αναγκαστικά το παίρνω στην πλάκα όπως έκανα και με το Uzumaki,που ούτως ή άλλως προσφέρεται για τέτοια φάση.

Από horror mangaka είχα διαβάσει πρώτα Umezu και μετά πήγα σε Ito γιατί συνήθως αυτοί οι δυο προτείνονται πακετάκι στο φόρουμ,αλλά δυστυχώς στην περίπτωσή μου ούτε που πλησίασε ο Ito τα feels από Umezu.


Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#32 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 December 2014 - 21:29

.Απ' όσα έχω διαβάσει απ' αυτόν το black par είναι το αγαπημένο μου,ήταν το μοναδικό που οι άνθρωποι συμπεριφερόνταν ως...άνθρωποι.Σε όλα τα άλλα του που έχω δει πάντα διακρίνω στους πρωταγωνιστές και στα άτομα γενικότερα μια τρομερή απάθεια.Κόσμος ψοφάει,παραμορφώνεται και αυτοί ξαφνιάζονται λίγο στην αρχή και μετά συνεχίζουν τις ζωές τους σαν να μην συνέβη τίποτα.Επίσης έλλειψη επιθυμιών ή ανεπαρκής αποτύπωση του τρόμου πάνω τους.

 

Θεωρώ σημαντικό στα horror να είναι έστω και λίγο ρεαλιστικές οι ανθρώπινες αντιδράσεις.'Αμα δεν μπορώ να ταυτιστώ σε κανένα σημείο με τους πρωταγωνιστές και να νιώσω λίγο chilly ατμόσφαιρα αναγκαστικά το παίρνω στην πλάκα όπως έκανα και με το Uzumaki,που ούτως ή άλλως προσφέρεται για τέτοια φάση.

Από horror mangaka είχα διαβάσει πρώτα Umezu και μετά πήγα σε Ito γιατί συνήθως αυτοί οι δυο προτείνονται πακετάκι στο φόρουμ,αλλά δυστυχώς στην περίπτωσή μου ούτε που πλησίασε ο Ito τα feels από Umezu.

Γενικά έχουν ένα σουρεαλισμό τα μανγκα του Ιτο άρα δεν με ενοχλεί αυτό ιδιαίτερα και γένικα στον κόσμο των μανγκα του είναι πιο "συνηθισμένοι" σε περιεργα γεγονότα και κατάστασεις αλλά εν τέλει είναι ανάλογα το στυλ που θέλει να γράψει την κάθε ιστορία και στο γούστο του καθενός.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#33 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 February 2017 - 19:06

Το τελείωσα πρόσφατα, πολύ καλό αλλά σε κάποιο σημείο απλά αναρωτιόμουνα γιατί οι πρωταγωνιστές συνέχιζαν να μένουν σε αυτή τη πολή. Εγώ θα είχα φύγει χτες! Βέβαια εξηγεί στο τέλος αλλά στα πρώτα chapter μας αναφέρει ότι ο πρωταγωνιστής πάει σχολείο σε άλλη πόλη, μπορούσαν να φύγουν οποιαδήποτε στιγμή. Δεν είναι δυνατόν να γίνονται όλα τα άκυρα (ανθρωπός μεταμορφώνεται σε γεωσκώληκα) και συ οκ i am digging. Τέσπα ευτυχώς είναι μικρό και καλό ακόμα και με τα λίγα "κακά" που έχει.

 

ps: Μετά το koroshiya οι καφρίλες που είχε μέσα ήταν καλές άλλα όχι τελείως ακραίες! 


Edited by Hazuki, 12 February 2017 - 19:09.

rsrGbGx.gif

#34 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 February 2018 - 13:03

Λοιπόν, λίγα λόγια και από μένα.

 

Επειδή διάβασα τα παραπάνω σχόλια, έχω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα περί απάθειας και αδιαφορίας των ανθρώπων στο Ουζουμάκι. Έπρεπε να φτάσουμε στους τυφώνες και στην καταστροφή της πόλης για να αποφασίσουν να αποδράσουν και τότε ήταν πολύ αργά. Δηλαδή σοβαρά, άνθρωποι τρελένονται, μεταμορφώνονται, εξαφανίζονται, και η κοινωνία τον χαβά της. Το βιβλίο έπεσε θύμα του μεγέθους του. Ενώ τα 1-off, όπως το The Enigma of the Amigara Fault δεν τους νοιάζει καθώς δεν θα υπάρξει συνέχεια, σε ιστορίες σχετικής πλοκής είναι ανύκουστο να μην λαμβάνουν υπόψην τα δρόμενα.

Το ότι κάθε κεφάλαιο μέχρι το πολύ τέλος συμπεριφέρεται σαν ''monster of the week'' είναι η αχίλλειος πτέρνα του έργου.

 

Κατά τα άλλα, υπέροχη πέννα όσον αφορά το σχέδιο. Η παραστατικότητα και λεπτομέρεια στο σχέδιο των σκηνών και των εκφράσεων ήταν εξαίσια. Ο τύπος έχει ταλέντο στο να παίρνει το μάξιμουμ από το γύρισμα της σελίδας.

Spoiler:

 

Για τις εκάστοτε ιστορίες, μου άρεσαν πολύ οι τρεις πρώτες με τους γονείς του αγοριού και την κοπέλα με το σημάδι στο μέτωπο. Γενικά είχε πολύ δυνατή αρχή. Μετά έκανε κοιλιά και για τον παραπάνω λόγο και γιατί οι ιστορίες έχασαν λίγο από το αποκρουστικό τους. Η τριπλέτα με τον πλακατζή ''jack-in-the-box'' και τις εγκύους ήταν η χειρότερη του βιβλίου. Μετά ξαναπήρε τα πάνω του όταν πλέον έφτασε στο χάος και την διάλυση της κοινωνίας και των κανόνων της.

 

Ευχάριστη ανάγνωση και τέρψη για τα μάτια. Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο αν ήταν μικρότερο και έφτιαχνε πιο αληθινούς χαρακτήρες.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018