Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Uzumaki


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#16 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 03 December 2009 - 20:02

Βασικά πιστεύω ότι δεν είναι ότι σου προκαλεί ακριβώς τρόμο όσο αυτήν την ενόχληση που ανέφερες, αυτό το άβολο συναίσθημα...Τώρα βέβαια εγώ δεν γέλασα πουθενά και με προβληματίζεις που το βρήκες τόσο αστείο σε σημείο που δεν ξέρω αν πρέπει να σε κάνω παρέα ή όχι :roar:

xbJ3b2w.jpeg


#17 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 03 December 2009 - 20:11

Βασικά πιστεύω ότι δεν είναι ότι σου προκαλεί ακριβώς τρόμο όσο αυτήν την ενόχληση που ανέφερες, αυτό το άβολο συναίσθημα...Τώρα βέβαια εγώ δεν γέλασα πουθενά και με προβληματίζεις που το βρήκες τόσο αστείο σε σημείο που δεν ξέρω αν πρέπει να σε κάνω παρέα ή όχι :roar:


:hahaha:

οταν σε ενα κεφαλαιο:

Spoiler:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#18 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 03 December 2009 - 20:17

tsk tsk tsk

Δεν είσαι άξιος να πιάσεις τα βαθύτερα νοήματα αυτού του manga...

Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#19 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 December 2009 - 14:49

Θα συμφωνήσω με το Serestrum, μιλάμε για ενα αρκετά αστείο manga! Γέλασα σε αρκετά κεφάλαια και δεν τρόμαξα σε κανένα. Είχα παρακολουθήσει την ταινία, πριν διαβάσω το manga και την είχα βαρεθεί. Σε αυτό τον τομέα(του εθισμού) το manga είναι πολύ πιο μπροστά!
Το Cthulhuιανο κλίμα είναι έντονο στο συγκεκριμένο έργο. Εσείς που διαβάσατε και τα υπόλοιπα έργα του μάστορα, θεωρείτε πως έχουν κι αυτά τον Lovecraftισμό τους;

#20 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 28 June 2010 - 02:05

διαβασα προς το παρον το πρωτο vol και απο οσα εχω δει τουλαχιστον,εχει ενδιαφερον,ομορφο σχεδιο,αλλα στις περισσοτερες ''horror'' φασεις γελας,κατι που οσο να'ναι ειναι μεγαλο μειον σε manga που θεωρειται horror =P

παντως με κραταει,θελω να δω τι παιζει.

#21 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 04 July 2010 - 18:32

οκ το τελειωσα,διασκεδαστικο,ειχε το ενδιαφερον του αν και θα προτιμουσα να ειναι περισσοτερο δεμενα τα chapters μεταξυ τους.

horror δεν μπορω να το χαρακτηρισω προσωπικα,αντιθετως γελασα πολυ σε πολλα σημεια,οπως τα σαλιγκαρια και και και...

γενικα συμφωνω στα περισσοτερα με Serestum και Nikos1451,με τη διαφορα οτι εξακολουθουσα να γελαω και στον 3ο τομο.

#22 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 July 2010 - 10:46

Ε εντάξει, δεν θα κατακρίνω όποιον γέλασε με το Uzumaki... αν και θεωρώ ότι τα υπόλοιπα έργα του Itou προσφέρονται πολύ περισσότερο για γέλιο (ειδικά το Gyo). Πάντως, μάλλον έχει να κάνει με το πόσα horror flicks έχει καταναλώσει κανείς. Εγώ δεν έχω λιώσει στο είδος, οπότε το Uzumaki μου φάνηκε αρκετά disturbing... κάποιος άλλος που είναι βετεράνος μπορεί να μην κουνήσει ούτε φρύδι. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#23 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 06 July 2010 - 12:42

to ουζουμακι δεν ειναι και πολυ disturbing αλλα εχει εναν ιδιαιτερο τροπο να τα λεει .
σαν να ειναι φυσικο αυτο που συμβαινει ... κατι σαν φυσικο επακολουθο. αυτο με τραβαει πολυ .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#24 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 09 September 2012 - 21:01

Λοιπόν, τώρα το τέλειωσα και εγώ. Διάβασα μονορούφι τα 20 τσάπτερς και ομολογώ πως είμαι λίγο ζαλισμένη.

Πολύ ωραίο manga, από τα πρώτα μου horror κιόλας. Δεν το βρήκα ενοχλητικό, λιγάκι αηδιαστικό μόνο αλλά όχι σε σημείο να με ενοχλήσει.

Spoiler:


Τα ρισπέκτια μου στα ζαλιστικά, σπιράλ background που σχεδίασε ο Itou Junji και το γενικότερο σχέδιο του, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Θα πιάσω και τα υπόλοιπα έργα του.

#25 comic_machine

comic_machine

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 27 July 2014 - 17:45

Attached File  Uzumaki_vol._1.jpg   21.71KB   0 downloads

Το Uzumaki δημιουργήθηκε από τον Junji Ito,τον πατέρα του τρόμου όσο αναφορά τα manga στην Ιαπωνία.Δημοσιεύθηκε από το 1998 ως το 1999 σε 3 τόμους και θεωρείται από πολλούς το πιο τρομακτικό manga.

Η ιστορία εξελίσσεται με πρωταγωνίστρια την Kirie,μια μαθήτρια από την μικρή πόλη Kurοzu-cho,και το αγόρι της Shuichi.Οι δυο αυτοί παρατηρούν διάφορα παράξενα γεγονότα που με τον καιρό γίνονται όλο και πιο έντονα.Η πόλη είναι καταραμένη.Πολλοί άνθρωποι αρχίζουν να έχουν μια εμμονή με την σπείρα (uzumaki) η οποία με τον καιρό τους οδηγεί στο θάνατο με όποιον τρόπο μπορείτε να φανταστείτε.
Μπορούμε να χωρίσουμε την ιστορία σε 3 μέρη.Το πρώτο,όπου βλέπουμε διάφορα αλλόκοτα συμβάντα που δεν συνδέονται μεταξύ τους αλλά θέτουν τα θεμέλια για τον κόσμο που θέλει να δημιουργήσει ο Ito.
Το τρίτο μέρος είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια των ηρώων μας να βγουν από την πόλη.Σε αυτό το στάδιο το manga παίρνει ένα παράξενο survival-horror ύφος,έχουμε περισσότερη δράση και ένταση.
Το δεύτερο μέρος είναι μια ομαλή μετάβαση από το πρώτο στο τρίτο όπου πάλι έχουμε ξεχωριστές ιστορίες οι οποίες τώρα αρχίζουν να συνδέονται μεταξύ τους.
Η Kirie και  ο Suichi έχουν αρκετά διαφορετικούς χαρακτήρες.Η Kirie είναι σχετικά ήρεμη,θέλει να βοηθήσει τους πάντες και κυρίως την οικογένεια της.Είναι διστακτική και δεν θέλει να αφήσει την πόλη τόσο εύκολα,στεναχωριέται για τα ''θύματα της κατάρας'' γύρω της και προσπαθεί να βρει ένα τρόπο για να την αντιμετωπίσει.O Suichi από την άλλη αν και φαίνεται 100% παράφρων,είναι ο πιο λογικός χαρακτήρας της σειράς.Οι γονείς του πέθαναν εξαιτίας της σπείρας και αυτό τον έχει κάνει άκρως επιφυλακτικό σε ότι έχει σχέση με αυτήν,πράγμα το οποίο τους σώζει σε πολλές περιπτώσεις.
 
Αυτό όμως που πραγματικά είναι εξωπραγματικό με αυτή τη σειρά είναι το σχέδιο της.Ανατριχιαστικό,λεπτομερές και άκρως σκοτεινό,το σχέδιο του Junji Ito στο Uzumaki είναι από άλλο πλανήτη!Ταιριάζει εξαιρετικά με την υπόθεση και σου προκαλεί τρόμο μόνο από την όψη του.Ορισμένες φιγούρες είναι τόσο τρομακτικές που σε απωθούν από το να το ξαναδιαβάσεις.Ακόμα και αν δεν θέλετε να διαβάσετε την συγκεκριμένη σειρά,απλά ρίξτε μια ματιά στο σχέδιο,θα σας τρομάξει ακόμα και αν δεν ξέρετε καν τι γίνεται σε όλο την ιστορία.
 
Προσωπικά λατρεύω το Uzumaki.Είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά που το διαβάζω και κάθε φορά νιώθω τα ίδια συναισθήματα τρόμου και φόβου που ένιωσα και την πρώτη φορά,αν και ξέρω τι πρόκειται να γίνει κάθε φορά που γυρνάω μια σελίδα.Είναι μια κλασσική ιστορία η οποία είναι must-read για κάθε φαν -και μη- του είδους.Έχω διαβάσει πολλά manga/comics τρόμου που προσπαθούν να φανούν τρομακτικά αλλά τίποτα δεν φτάνει ούτε λίγο το Uzumaki.
Attached File  Uzumaki13.jpg   221.21KB   0 downloadsAttached File  uzumaki-1136727.jpg   174.82KB   0 downloads
 


#26 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 November 2014 - 15:42

Σχεδον μονορουφι, εφυγε το Uzumaki!!!

Πραγματικα φανταστικο!Ηταν αηδιαστικο, μυστηριο και αν και μετα απο καποιο chapter και μετα δεν ηταν τοσο creepy, ευχαριστηθηκα ολα τα chapters ανεξαιρετος εκτως απο το Lost Chapter (μετα το τελος, ενα μονο chapter, με τους γαλαξιες), το οποιο ηταν ψιλομουφα.
Αυτο το πραγμα παντως με τους σαλιγκαρανθρωπους ηταν τελειως οτι να ναι χαχαχαχα :D
Συνεχιζω με το Gyo που ελπιζω να ειναι οσο καλο, οσο και τουτο εδω!!!


Edited by Itachi Akatsuki, 17 November 2014 - 15:42.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#27 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 17 November 2014 - 16:31

καλο δρομο στην φωτιση.

αυτο με τους...γαλαξιες ηταν το καλυτερο.

NAOKI URASAWA μετα


Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#28 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 December 2014 - 01:01

 Συνεχιζω με το Gyo που ελπιζω να ειναι οσο καλο, οσο και τουτο εδω!!!

 

τοσο καλο οσο αυτο οχι παντως

 

Spoiler:


#29 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 05 December 2014 - 13:15

Spoiler: ^

qzMHWHd.png


#30 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 December 2014 - 13:59

Το remina είναι γτ θυμάμαι μου είχε κάνει πολύ καλή εντυπώση απο τα short stories του Ito επίσης καλό το black paradox.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1