Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Vagabond


  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 June 2009 - 21:54

Ήταν κάποτε ο μικρός Γιορίκας. Μια μέρα η δασκάλα του, του έβαλε διαγώνισμα βιολογία για το σκουλήκι (όχι το μογγολικό του θανάτου, το απλό). Ο Γιορίκας είχε διαβάσει και έγραψε ένα καταπληκτικό κείμενο πάνω στο σκουλήκι.Όπως ήταν φυσικό αρίστευσε. Την επόμενη μέρα η δασκάλα του, του έβαλε διαγώνισμα πάνω στα καιρικά φαινόμενα και συγκεκριμένα στην βροχή. Ο Γιορίκας όμως δεν είχε διαβάσει γιατί έβλεπε anime το προηγούμενο βράδυ. Ξάφνου μια ιδέα άστραψε στο κεφάλι του.... Το κείμενο του διαγωνίσματος ξεκινούσε ως εξής.... "Η βροχή είναι ένα πραγματικά εντυπωσιακό και καταπληκτικό καιρικό φαινόμενο. Γιατί με την βροχή βγαίνει το σκουλήκι. Το σκουλήκι... (+ copy paste το σύνολο του προηγούμενου διαγωνίσματος)."

Παρακαλώ να μην δούμε μεταφορά του παραπάνω ανέκδοτου στο παρόν thread. Από την έρευνα που έχω κάνει ο παρών τίτλος έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει που να μπορούν να στηρίξουν συζήτηση από την διαρκή σύγκρισή του με το Berserk. Είμαστε στο thread του Vagabond και βλέπω μεγαλύτερη ανάπτυξη για το Berserk παρά για το manga στο οποίο επικεντρώνεται το thread... :emptyonexg1:

Edited by iristella, 13 June 2009 - 22:05.


#17 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 14 June 2009 - 00:09

καλο φενεται συμφωνα με τα λεγομενα του zoro:tensai::tensai:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you

#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 July 2009 - 06:10

Chapter 275 is up on OneManga! Όσοι πιστοί προσέλθετε. ^w^

#19 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 04 July 2009 - 10:59

Ρε, πανάθεμά σε Zoro, πώς ΠΑΝΤΑ καταλαβαίνεις τί ζητάω από το επόμενο manga που θα διαβάσω; :congrats:

Είχα πετύχει κάτι τυχαίες σελίδες σε ένα man group και με είχε κολλήσει, αλλά τό'κοψα, επειδή είχα άλλο ένα βουνό manga να διαβάσω, οπότε μπήκε σε δεύτερη μοίρα... Νά'στε καλά που μου το θυμίσατε.

Τώρα, για τη σύγκριση με το Berserk, είναι σα να συγκρίνεις καρπούζια με πεπόνια: και τα δύο φρούτα της ίδιας εποχής μεν, διαφορετικά φρούτα δε. :canthelp: Μη το κουράζουμε.

Το ξαναπιάνω και επιστρέφω με εντυπώσεις!

Posted Image


#20 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 16 July 2009 - 21:04

Το αγαπημένο μου κομμάτι από το manga μέχρι στιγμής ήταν τα κεφάλαια που ασχολούνταν με το παρελθόν του Sasaki Kojiro. Είχαν φοβερό ενδιαφέρον σαν υπόθεση και υπήρχε και κάποια πρωτοτυπία στο να βλέπεις πως ένα παιδί με αναπηρία εξελίχθηκε σιγά-σιγά σε μεγάλο ξιφομάχο. Και ο ίδιος ο Kojiro ήταν αξιαγάπητος σα χαρακτήρας.

Και γενικά από χαρακτήρες το Vagabond έχει πάρα πολλούς που μου αρέσουν ενώ δεν έχει τόσους σπαστικούς η αδιάφορους όπως σε άλλες σειρές δράσης (με εξαίρεση τον απίστευτα βλαμμένο Matahatchi και τη σκύλα τη μάνα του), κι αυτό είναι που μου αρέσει τόσο σε αυτό. Και το απίστευτο σχέδιο εννοείται. :respect:

15fkk04.jpg


#21 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 17 February 2010 - 06:39

Το Vagabond εχει το καλυτερο σχεδιο που εχω συναντησει μεχρι στιγμης,εκπληκτικους χαρακτηρες,εντονη και συναρπαστικη ιστορια,και το κυριοτερο "αληθινες" μαχες!!:tensai:
Τι αλλο να ζητησω?Αριστουργημα για μενα,πραγματικα!!
Τα σεβη μου στον Takehiko :nod:

#22 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 April 2010 - 13:44

Διάβασα 26 κεφάλαια μέχρι τώρα και το επικόμετρο χτυπάει κόκκινα! Μεγάλη μορφή ο μοναχός.

#23 Hyuuga_Nikorasu

Hyuuga_Nikorasu

    Cine Iubeste Si Lasa

  • Members
  • 374 posts
  • LocationΠάτρα

Posted 14 April 2010 - 14:05

Ενα απο τα αγαπημενα μου, πραγματικα πολυ καλη σειρα, το σχεδιο ειναι πολυ ρεαλιστικο και εκφραστικο, η ιστορια του Miyamoto εχει παραμορφωθει λιγο αλλα βεβαια ειναι λογικο αφου προκειται για manga...

Ταυτοχρονα διαβαζω και το βιβλιο του Miyamoto, Go Rin No Sho, που ειναι πολυ ενδιαφερον εστω και αν στην σημερινη εποχη δεν γινονται ξιφομαχιες, αλλα ειναι διδακτικο για την ζωη γενικοτερα.

Ειμαι στο 150 κατι τσαπτερ και συνεχιζω με ενδιαφερον... μακαρι να το δουμε και σε ανιμε καποια στιγμη

Posted Image


#24 Blacker_than dark

Blacker_than dark

    chaotic evil

  • Members
  • 295 posts

Posted 17 July 2010 - 14:21

το ξεκινησα σημερα και τωρα ειμαι στο τσαπτερ 48. το σχεδιο ειναι το πιο ρεαλιστικο που εχω δει και η πλοκη δεν υστερει σε τιποτα.το πρωτο του ειδους του που εχω διαβασει αλλα μου φαινεται οτι ειναι και ενα απο τα καλυτερα........

#25 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 15 November 2010 - 19:39

το ειχα αφησει αρκετο καιρο στο 9ο vol. σημερα διαβασα το 10.

οτι και να πω για τη σειρα ειναι λιγο και εχει ηδη αναφερθει,τρομερο σκιτσο,ακρως ενδιαφερον σεναριο,δεν κουραζει,εχει πολυ καλη ροη,ομορφο humor και ροματζο,μπλα μπλα...

απο τα καλυτερα manga που εχω διαβασει.

ελπιζω σε καποια φαση να μπει στη θεση του ο matahachi κ η μαλακw η μανα του,να βαλει καποιος τελος στη γελοιοτητα και τη γλιτσα αυτης της οικογενειας!

#26 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 November 2010 - 15:30

Φανταστικο manga. Απο τα καλυτερα manga που εχουν σχεση με samurai. Μεχρι το Σ/Κ θα εχω φτασει λογικα στο 299 chap.

Ειναι αληθεια οτι το Vagabond θα τελειωσει το 2010?

#27 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 25 December 2010 - 15:37

Αρκετά ενδιαφέρον manga, πρόσφατα άρχισα να το διαβάζω και πρόσφατα έφτασα στο 300 τσάπτερ :P

Anyway... έχω να πω πως το σχέδιο είναι πολύ ωραίο... γενικά μ' αρέσει ο τρόπος που σχεδιάζει o συγκεκριμένος mangaka. Και η πλοκή είναι αρκετά καλή, αν και γινόταν κουραστική σε ορισμένα σημεία. Επίσης θέλω να πω πως το character development είναι απ' τα καλύτερα που 'χω δει σε anime και manga. Γενικά όλο το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό...

Απ' ό,τι καταλάβα έτσι όπως το πάει ο mangaka μάλλον σκοπεύει να το τελειώσει όπου να 'ναι. (άντε να τελειώνει και να πιάσει το Real επιτέλους XD)

#28 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 02 April 2011 - 22:37

Πολύ καλό το vagabond, από τα 2 μόλις volume που διάβασα.

Spoiler:

qzMHWHd.png


#29 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 26 August 2011 - 20:33

Thread Revival
Eρώτηση:
Το είχα κατεβάσει από το mangatraders, αλλά για κάποιο λόγο είχα ξεχάσει να κατεβάσω κάποια ενδιάμεσα chapters προς το τέλος. Έφτασα στο 242 και είπα να το συνεχίσω από online reading.
Πήγα στο 242 στο mangareader, αλλά πάλι για κάποιο λόγο έλειπαν οι τελευταίες σελίδες από αυτό που είχα κατεβάσει.
Can anyone tell me what the heck is going on?

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#30 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 08 February 2012 - 14:29

Γύρναγα στο anime network και παρόλο που δεν διαβάζω το συγκεκριμένο manga η είδηση πρέπει να ενδιαφέρει τους fan.
Here it is (click here)

Posted Image