Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

hellsing


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#31 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 31 March 2008 - 15:52

Domooooo:D για τον κοπο σου κ ολα αυτα που εγραψες...

Βασικα και Hellsing ομως εγω βρισκω οτι εχει νοημα σαν ονομα...τραγουδι απο την κολαση...brrr:colddd:

Μετα,κατι που αναρωτιωμουν ειναι:

Μα,καλα υπερανθρωπος ηταν ο Abraham?

Ενας mere human καταφερε να αντεξει και το χασιμο του γιου του και της γυναικας του και να ναι γερός?και σαν να μην εφτανε νικησε και τον Dracula?

ή για να το πω αλλιως:

Τοσο αδυναμος ηταν τοτε ο Dracula(γιατι τωρα τον Alucard ποιος τον σταματα...)?

Τελος,δλδ αν καταλαβα καλα,στα OVA βαζουνε παραπανω απο ενα volume και υποθετω οτι κοβουνε λιγα μονο...ε,καλο δεν ειναι αυτο(να μπαινουν παραπανω απο ενα volume σε OVA)?

#32 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 31 March 2008 - 16:25

Μετα,κατι που αναρωτιωμουν ειναι:

Μα,καλα υπερανθρωπος ηταν ο Abraham?

Ενας mere human καταφερε να αντεξει και το χασιμο του γιου του και της γυναικας του και να ναι γερός?και σαν να μην εφτανε νικησε και τον Dracula?

ή για να το πω αλλιως:

Τοσο αδυναμος ηταν τοτε ο Dracula(γιατι τωρα τον Alucard ποιος τον σταματα...)?


ΠΟΛΥ καλή ερώτηση! Αλλά δεν ξέρουμε την απάντηση! Από διάφορες αναδρομικές αφηγήσεις που βλέπουμε στο manga κατά καιρούς, ο τρόπος με τον οποίο νικήθηκε ο Dracula φαίνεται να είναι αυτός του βιβλίου και όχι αυτός της ταινίας( =ΜΠΛΙΑΧ!) Μάλλον η απάντηση βρίσκεται τον ίδιο το Dracula και όχι στον Abraham.

Spoiler:


#33 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 31 March 2008 - 16:30

"ο τρόπος με τον οποίο νικήθηκε ο Dracula φαίνεται να είναι αυτός του βιβλίου και όχι αυτός της ταινίας( =ΜΠΛΙΑΧ!)"...ποιας ταινιας,του Coppola?(του βιβλιου ποιος ειναι btw?)

Μετα δεν εχω ακομη καταλαβει,τι ειναι αυτο το Cromwell?

Τελος,απαντας λιγο και στην τελευταια ερωτηση που ειχα στο προηγουμενο Post(περι σχεσης OVA-volume)?

(Sorry που ρωταω πολλα,πανω που νομιζω οτι τελειωνω μου ρχονται κι αλλες αποριες:wooi2:)

Παντως πολυ καλη η θεωρια σου,μου φαινεται και η πιο λογικη...:)

#34 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 31 March 2008 - 16:39

zomg...δεν έπρεπε να ανοίξω τα spoilers...αλλά ξακαθάρισαν πολλά πράγματα

Μετα δεν εχω ακομη καταλαβει,τι ειναι αυτο το Cromwell?

I would like an answer to that 2...arigato!!:orly:
Posted Image

#35 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 31 March 2008 - 16:45

-Ναι, του Coppola. Ο Ηirano είπε ότι η βάση της ιστορίας του ήταν το βιβλίο, αλλά έχει πάρει στοιχεία και από την ταινία. Φαντάζομαι ποιά... (μη ρωτήσεις!)

-Τράβα να δεις OVA II! Το σκυλάκι του Alucard είναι. Ιστορικά, ο Cromwell έζησε την Αγγλία κατά το 17ο αιώνα και ηγήθηκε κατά τον εμφύλιο ενάντια στον βασιλιά. Τώρα γιατί το σκυλί λέγεται έτσι... μάλλον για εφέ.:nosey:

-OVA I: Volume 1 με κάποιες κομένες σκηνές, αλλά 90% πιστό.
OVA II: Volume 2 αλλά όχι ολόκληρο. Πάντως απ'ότι έβαλαν, τα έβαλαν όλα.
OVA III: Volume 2 (τέλος με filler) & όλο volume 3 με κάτι κοψίματα και αρχή volume 4.
ΟVA IV: Volume 4 (υπόλοιπο) & volume 5 μεκάτι λίγα στο τέλος έξω.

Αυτά

#36 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 31 March 2008 - 16:49

Εγινε,για σημερα μπορω να πω οτι χορτασα απο Hellsing και δεν εχω αλλες αποριες:D

Arigato once (again) and for all!!

#37 SetAbominae

SetAbominae

    Manga Καμενος

  • Members
  • 68 posts

Posted 31 March 2008 - 18:17

Παίδες!! Νέα! Τα raws του ch 91 βγήκανε! 18 σελίδες είναι!
Αυτά ξέρω μόνο. Σε λίγες ώρες ήαύριο θα έχουμε και scanlations!:congrats: Αναμείνατε!


επιτελους... γερασαμε να το περιμενουμε αυτο το manga...
μηπως ξερεις scanlation group;

#38 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 31 March 2008 - 19:31

Άκυρη παρατήρηση και ερώτηση: Νόμιζα ότι το σκυλί του Alu το έλεγαν Baskerville (στο manga at least) και ότι δεν αναφέρεται παρα μόνο όταν γίνεται μια συγκεκριμένη φάση στο manga την οποία το Ova δεν έχει δείξει ακόμα.
Cromwell είναι αυτά τα επίπεδα που λέει ο Alu και ελευθερώνει περισσότερη δύναμη, isn't it?:hahaha:

Posted Image


#39 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 01 April 2008 - 00:10

Cromwell είναι αυτά τα επίπεδα που λέει ο Alu και ελευθερώνει περισσότερη δύναμη, isn't it?


Να πω την αληθεια κατι τετοιο ειχα καταλαβει κι εγω στην αρχη...να δουμε τι θα μας πει και η ειδικος μας(Teachan:P)...

#40 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 01 April 2008 - 15:52

Έφτασεεε!!:bike:



Ωραία παρατήρηση, Sparda. Λοιπόν, μιας και φαίνεται ότι μπορώ να αναφερθώ σε πρόσφατα γεγονότα, επειδή καταλαβαίνω ότι το διαβάζεις...

ZORO μακριά!

Spoiler:



Το group που έχει αναλάβει το Hellsing τώρα, λέγεται HiranoMoe. Οι DemonRin συνεχίζουν, αλλά μόνο στην takoubon έκδοση.

#41 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 01 April 2008 - 17:10

Good theories there. Ναι το είχα παρατήσει (το Manga)αλλά μόλις βγήκε το 4ο OVA το ξαναδιάβασα μαζί με ότι καινούργιο είχε βγει μέχρι τότε για να μπω στο κλίμα πριν δω το OVA.
Δεν το ήξερα ότι υπάρχουν 2 μεταφράσεις για το συγκεκριμένο που ανέφερες, αλλά μιας και έπεσα σε Hellsing Master (yeah that's you:drink:) έχεις ακούσει τίποτα για τη συνέχεια του Hellsing: The Dawn μόλις τελειώσει το κανονικό;

Μας έριξε φλασιές στο τέλος του 3ου OVA αλλά μέχρι εκεί ο άτιμος:congrats:

Posted Image


#42 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 01 April 2008 - 17:19

Λοιπόν, για το The Dawn, ο Hirano είπε ότι είναι on hiatus μέχρι να τελειώσει το Hellsing. Από την άλλη, έχουν βγει φήμες ότι θέλει να κάνει καινούριο manga χρησιμοποιώντας σαν βάση έργο του Σέξπηρ! Τρέχα γύρευε...:fromabove:


Γενικά ο Hirano δεν είναι αξιόπιστος. Έχει αλλάξει πολλά από αυτά που έχει πει ότι θα κάνει. Για παράδειγμα, είχε πει ότι το Hellsing θα τελείωνε στο τέλος του 2007! (Ναι, καλά...) Go ahead and figure...

Όσο για τον "άτιμο"... με τα τελευταία δεν ξέρω αν θα πρέπει να τον λυπηθώ ή να τσαντιστώ!:stubborn:

#43 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 01 April 2008 - 17:37

Αν λέμε τον ίδιο παραμένει ο fav char μου ότι και να έκανε μέχρι στιγμής:wooi2:
Αλλά για αυτόν ακριβώς θέλω να συνεχιστεί το Dawn.
Spoiler:


Είναι όντως λίγο ότιναναι ο Hirano:fromabove:

Posted Image


#44 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 01 April 2008 - 17:45

Και 'γω, αυτόν λέω.

Αλλά, ως φαν του, για πες μου τη γνώμη σου.

Spoiler:


#45 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 01 April 2008 - 18:17

Και 'γω, αυτόν λέω.

Αλλά, ως φαν του, για πες μου τη γνώμη σου.

Spoiler:


Βασικά νομίζω ότι τον έχω ψυχολογίσει ως ένα σημείο. Κάτσε να σου πω όλη μου τη θεωρία σαν spoiler μη μου ξεφύγει τίποτα που δεν πρέπει.
Spoiler:

Posted Image