Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

hellsing


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#16 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 28 March 2008 - 18:12

Δε το είδα ακόμα, αλλά τι είναι αυτά που διαβάζω; :terror2:

Δηλαδή ο

Spoiler:



:hihi2::hihi2::hihi2::hihi2:

Νά'ξερες μόνο ΠΟΣΟ περίμενα αυτήν την αντίδραση!!!!

Ναι, αυτό είπε.

ΚΑΙ:

Orion:
Spoiler:


Zoro:
Spoiler:


Για οποιαδήποτε άλλη απορία, ρωτήστε!!:wis:

#17 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 28 March 2008 - 18:22

OMFG Teachan μ'αυτες τις αποκαλυψεις που μου γραφεις βλεπω οτι μας περιμενουν ακομη πολλα cool πραγματα στο hellsing:wooi2:

δεν βλεπω την ωρα να τα δω...(ναι,θα περιμενω)

παρ ολα αυτα μιας και το πες κι εσυ...εχω κι αλλες μικροαποριες(comendasai:emptyonexg1:):

Spoiler:


Arigato:orly:

#18 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 28 March 2008 - 18:39

Spoiler:

Spoiler:

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#19 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 28 March 2008 - 18:43

OMFG Teachan μ'αυτες τις αποκαλυψεις που μου γραφεις βλεπω οτι μας περιμενουν ακομη πολλα cool πραγματα στο hellsing:wooi2:

δεν βλεπω την ωρα να τα δω...(ναι,θα περιμενω)

παρ ολα αυτα μιας και το πες κι εσυ...εχω κι αλλες μικροαποριες(comendasai:emptyonexg1:):

Spoiler:


Arigato:orly:


Kαταλαβαίνω. Αλλά μην ανησυχείς, φαίνεται ότι είμαι η απόλυτη καμένη φαν του Hellsing σ'αυτό το φόρουμ! :hahaha: (Και καμάρι μου!) Ρωτώντας με για Hellsing με θρέφετε!!:orly:

Λοιπόν! Πάμε για απαντήσεις!

Spoiler:


Τέλος!

(Και είναι gomenasai!)

EDIT: Το Black Dog βγήκε ξεχωριστά. Υπάρχει ένα άλλο Limited Edition που βγήκε με το OVA ΙV. Τα ανέβασα στο gendou, αλλά... δεν.

#20 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 28 March 2008 - 19:55

Domo για ολα Tea,αλλα τις τελευταιες ερωτησεις μου τις αφησες ημιτελεις(+ηρθαν κι αλλες:hehe:):

Spoiler:


gomenasai αυτη τη φορα!

παντως φοβερη η θεωρια σου για την αλλαγη του ονοματος(φερνει και κατι σε hell),αλλα γιατι να παει αγγλια ο Abe?

(sorry που ρωταω πολλα αλλα οπως ειπαν και οι αλλοι,εισαι η μονη καμενη αρκετα για να κραταει ολες τις απαντησεις(να υποθεσω ησουν θεωρητικη???:hahaha:)...in this thread you are god:8)::hero:

#21 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 28 March 2008 - 20:16

omfg wtf lmao kai 150 lol ρε παιδια ελεος τραβηξτε στο manga για τετοιες αποριες, μισοκοιμισμενος ανοιξα ενα σποιλερ και ευτυχως καταλαβα γρηγορα οτι ηταν απο manga και το εκλεισα.

Δε ξερω για τους αλλους αλλα εγω ΔΕ θελω mangas spoilers στο anime thread. ffs δλδ πρεπει να μου χαλασετε εμενα τη κ***α που εχω για το hellsing ...... ελεος πια

#22 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 March 2008 - 20:29

Manga spoilers moved to manga thread, chat removed. Δείξτε λίγο έλεος. :deadga6:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#23 SetAbominae

SetAbominae

    Manga Καμενος

  • Members
  • 68 posts

Posted 28 March 2008 - 20:37

μπαι δε γουει ξερετε που μπορω να βρω "μαυρα" μανγκα γιατι εχει γινει lincensed απο black horse και εχει κατεβει απο ολες τις ιστοσελιδες...
(βασικα εχει βγει το 91 η τζαμπα ψαχνω?)

#24 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 28 March 2008 - 20:57

Το 91 δεν έχει βγει ακόμα.Γενικά διαβάστε μέχρι το 90 και μετά ρωτίστε ότι θέλετε. Πάντως δεν παλεύεται να βγαίνουν τόσες λίγες σελίδες όποτε να 'ναι.
Posted Image

#25 SetAbominae

SetAbominae

    Manga Καμενος

  • Members
  • 68 posts

Posted 28 March 2008 - 21:01

το εχω διαβασει απο τοτε που βγηκε
και το επομενο εχει ηδη αργισει εαν σκεφτει κανεις οτι εχουν περασει 2 μηνες σχεδον απο τοτε που βγηκε το 90 ενω συνηθως βγαινει καθε μηνα

20(περιπου) σελιδες το μηνα ειναι οντως πολυ λιγες :sigh2:

#26 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 29 March 2008 - 13:36

Manga spoilers moved to manga thread, chat removed. Δείξτε λίγο έλεος. :deadga6:


Κι ότι αναρωτιόμουν... Sorry, δε θα επαναληφθεί.:emptyonexg1:


Το ch 91 βγαίνει αύριο! Άιντε, αμήν πια! Και δε το κόβω για 20 σελίδες. Μάλλον λιγότερο... :uhh:

Για να το διαβάσετε "μαύρο" (ωραίος χαρακτηρισμός αυτός!:hahaha:), υπάρχει στο

Hellsing — www.vimanga.ru


Ο.ο! Γιατί βγήκε το link έτσι;;

#27 Demeter

Demeter

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 March 2008 - 16:12

Πάντως το όνομα to Dracula πρέπει να το άλλαξε ο Abraham van Helsing ως χαρακτηριστικό ιδιοκτησίας. όπως για παράδειγμα όταν παίρνεις ένα ζωάκι του δίνεις καινούριο όνομα. Άμα κρατούσε το δικό του θα παρέμενε ένας ανεξάρτητος χαρακτήρας, ενώ με το να του δώσουν ένα όνομα (που παραπέμπει στο δικό τ) δείχνουν τη σχέση ιδιοκτησίας π έχουν μαζί του μεν, ότι είναι ο ίδιος βρυκόλακας που φοβόταν όλη η Βλαχία πριν τόσους αιώνες δε.

τώρα το κατα πόσο ισχύει αυτό δν ξέρω, αλλα εμένα μ φαίνεται λογικό..

#28 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 29 March 2008 - 16:41

Τώρα το είδα αυτό... και μιας και φαίνεται ότι δε θα γλιτώσω... και ναι, ήμουν θεωριτική. Και τώρα ξανά σπουδές με φιλολογία έχω. Go ahead and figure.

Domo για ολα Tea,αλλα τις τελευταιες ερωτησεις μου τις αφησες ημιτελεις(+ηρθαν κι αλλες:hehe:):

Spoiler:


gomenasai αυτη τη φορα!

παντως φοβερη η θεωρια σου για την αλλαγη του ονοματος(φερνει και κατι σε hell),αλλα γιατι να παει αγγλια ο Abe?

(sorry που ρωταω πολλα αλλα οπως ειπαν και οι αλλοι,εισαι η μονη καμενη αρκετα για να κραταει ολες τις απαντησεις(να υποθεσω ησουν θεωρητικη???:hahaha:)...in this thread you are god:8)::hero:



Spoiler:

-Η αρίθμιση των chapters είναι χιλιομπερδεμένη. Στα πρώτα volumes τα chapters ήταν πέντε-πέντε. Αργότερα, καθώς ο Hirano έδειχνε το πόσο τεμπέλης ήταν, ο αριθμός των σελίδων ανά chapter μειώθηκε αισθητά, με αποτέλεσμα ο αριθμός των chapter ανά volume να αυξηθεί. (Τί μπέρδεμα, Θεέ μου...) Τώρα ο αριθμός των chapter ανά volume είναι 10-11, αλλά:

Πλέον ο Hirano προσθέτει σελίδες όταν η ιστορία πάει στο πιεστήριο για να βγει σε takoubon, και επιπλέον, ενώνει πολύ μικρά chapters δημιουργώντας ένα ενιαίο, μεγαλύτερο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η αρίθμηση από το ΥΚΟ (Young King Ours) και από τα takoubons να διαφέρει. Το volume 9 ξεκίνησε από το 71 και σταμάτησε στο chapter 85. Αλλά μέσα το takoubon έχει 11 chapters.

Η αρίθμηση είναι:

Chapter 1 (71 & 72) Castlevania 2
Chapter 2 (73) Heart of Dream
Chapter 3 (74) Relics
Chapter 4 (75) Heart of Iron
Chapter 5 (76 & 77) Finest Hour 1
Chapter 6 (78 ) Finest Hour 2
Chapter 7 (79) Finest Hour 3
Chapter 8 (80 & 81) Lunatic Dawn
Chapter 9 (82) Operation Wolf
Chapter 10 (83 & 84) Warcraft 1
Chapter 11 (85)Warcraft 2


Όποιος έχει το manga από magazine έκδοση, να ξέρει ότι υπάρχει group που τα βγάζει από takoubon έκδοση.

demonrin.bloodknight.net

-Η υπόθεση ότι θα το πάνε ένα volume-ένα OVA έχει καταρριφθεί ήδη.



Y.Γ. Τα τελευταία δεν είναι spoilers, οπότε δεν χρησιμοποιώ tags.

#29 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 29 March 2008 - 17:03

Arigato once again:riiight:....και καλη και η θεωρια σου Demeter,μ'αρεσε:)

-Για την 1η ερωτηση:
Spoiler:


-Mετα μπερδευτικα λιγο με την αριθμιση,αλλα μου αρκει να ξερω οτι δεν ειναι οπως νομιζα...

μα καλα τι τεμπελιδες που ειναι ο Hirano και ο Miura(Berserk)...καλα κι εγω που παραπονιομουν για τον Oda του One Piece που το βγαζει μια φορα την εβδομαδα...μπροστα τους ειναι εργασιομανης αυτος...

-Τελικα,συμφωνα με την θεωρια σου,για ποιο λογο ομως να παει στην Αγγλια (και να αλλαξει το ονομα του)ο Abraham?

-Τελος,δλδ τι εννοεις οτι εχει καταρριφθει η θεωρια 1 Volume-1 OVA?οτι θα κοψουν πολλα πραγματα για τα OVA?(τουλαχιστον ελπιζω να κρατησουν τα βασικα...μεχρι τωρα στα 4 OVAs κρατησανε τα βασικα τουλαχιστον?)

#30 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 31 March 2008 - 15:39

Παίδες!! Νέα! Τα raws του ch 91 βγήκανε! 18 σελίδες είναι!

Αυτά ξέρω μόνο. Σε λίγες ώρες ήαύριο θα έχουμε και scanlations!:congrats: Αναμείνατε!




Arigato once again:riiight:....και καλη και η θεωρια σου Demeter,μ'αρεσε:)

-Για την 1η ερωτηση:

Spoiler:


-Mετα μπερδευτικα λιγο με την αριθμιση,αλλα μου αρκει να ξερω οτι δεν ειναι οπως νομιζα...

μα καλα τι τεμπελιδες που ειναι ο Hirano και ο Miura(Berserk)...καλα κι εγω που παραπονιομουν για τον Oda του One Piece που το βγαζει μια φορα την εβδομαδα...μπροστα τους ειναι εργασιομανης αυτος...

-Τελικα,συμφωνα με την θεωρια σου,για ποιο λογο ομως να παει στην Αγγλια (και να αλλαξει το ονομα του)ο Abraham?

-Τελος,δλδ τι εννοεις οτι εχει καταρριφθει η θεωρια 1 Volume-1 OVA?οτι θα κοψουν πολλα πραγματα για τα OVA?(τουλαχιστον ελπιζω να κρατησουν τα βασικα...μεχρι τωρα στα 4 OVAs κρατησανε τα βασικα τουλαχιστον?)


Άμα δε σε κάνω εγώ ν'ακολουθήσεις το manga...:hahaha:

-Λοιπόν, η θεωρία μου να πάει ο Abraham στην Αγγλία βασίζεται στο βιβλίο του Stoker (η κύρια πηγή έμπνευσης για τον Hirano -καλά τόσο βαρετό βιβλίο κάθησε και διάβασε για να γράψει το manga του ο άνθρωπος;; Τί να πω...)

Εκεί ο Dracula, εκτός από τη Mina και τη Lucy είχε ως θύματα και άλλες κοπέλες. Όταν ο Jonathan, παντρεμένος πια με τη Mina, επιστρέφει από την Τρασυλβανία, τον βλέπει στο Λονδίνο να κοιτά επίμονα και να ακολουθεί μια νέα και όμορφη κοπέλα. (Το καλύτερό του!)

Πάνω σ'αυτό συμπεραίνω ότι ο Abraham αποφάσισε να καταστρέψει όλα τα "δημιουργήματα" του Dracula, (χρησιμοποιώντας τον ίδιο) τα οποία βρίσκονταν κατ'εξοχήν στην Αγγλία. Να ο πρώτος λόγος.

Επίσης, μαθαίνουμε από τον ίδιο τον Abraham ότι είχε κάποτε ένα γιο που πέθανε από φυματίωση, η οποία θέριζε εκείνη την εποχή. (Βικτωριανή) Η σύζηγός του έχασε τα λογικά της από τον πόνο και ο Abraham αναγκάστηκε να την κλείσει σε άσυλο. Από την άλλη, του ήταν αδύνατο να πάρει διαζύγιο και να ξαναπαντρευτεί, επειδή, σαν Γερμανός, η Καθολική εκκλησία απαγόρευε κάτι τέτεοιο. Και όμως, απ'ότι καταλαβαίνουμε, όχι μόνο ο Abraham ξαναπαντρεύτηκε, αλλά έγινε και Άγγλος Προτεστάντης! Η άποψή μου είναι ότι αλλαξιόπίστησε για να ξαναπαντρευτεί. Και μόνο στην Αγγλία θα μπορούσε να γίνει Προτεστάντης και να κόψει κάθε επαφή με την παλιά εκκλησία του.

Επίσης, ο Hirano έχει πει ότι η αιώνια αυτή έχθρα μεταξύ Καθολικών και Προτεστάντων τον ενδιαφέρει πολύ. Και δεν υπάρχει καλύτερο φόντο για να παρουσιαστεί αυτή η κατάσταση από την Αγγλία, την χώρα που βυθίστηκε σε εμφύλιο στο όνομα της θρησκείας!

Όσο για το όνομά του, Van Helsing στα Γερμανικά σημαίνει "από την κόλαση". Οπότε απλά το αγγλικοποίησε λίγο.

Γενικά, ο Abraham του Hirano πιστεύω ότι ήταν ένας ιδιοφυής καιροσκόπος. Παίρνοντας τον Dracula υπό τις διαταγές του, κέρδισε νέα οικογένεια, τίτλο, χρήμα...

Spoiler:


-Στην αρχή, φαινόταν ότι το κάθε επεισόδειο OVA θα περιείχε τα γεγονότα καθ'ενός volume. Αλλά ήδη από το δεύτερο αυτό καταργήθηκε. Το OVA IV, για παράδειγμα, είχε το τέταρτο και μισό από το πέμπτο volume.