Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR IRC Turorial and Helpdesk


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#16 aiord

aiord

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 18 April 2009 - 04:30

Ενω εχς κανει ολοκληρη την διαδικασια οπως την περιγαφει αναλητικα (mirc) εχει περασει 1,5 ολοκληρη μερα κ δεν μου εχει ερθει στο ε-μαιλ ο απαιτουμενοσ κωδικοσ...Το ε-μαιλ το ειχα γραψει σωστα....


εχεις κοιταξει spam / junk folders? υπαρχει μια περιπτωση να το εχει στειλει εκει.

Ξανα καντω ομως γτ εχει 24 ωρες time limit.

γραψε /msg nickserv resend


Παιδιά το έκανα και εγώ κατά γράμμα και μάλιστα με 3 διαφορετικά Nicknames+2 διαφορετικά e-mail, αλλά e-mail πουθενά να φανεί ΟΕΟ :nanteee: :deadga6:, μήπως και έχουνε κάποιο πρόβλημα από εκεί τίποτα?

Και χρείαζομαι να πάρει το identify για να κατεβάσω κάτι αρχεία που θέλω από Anime-Supreme, και δεν με αφήνουνε αν δεν κάνω identify. :nanana:
Αν βρει κάποιος την λύση ας μου κάνει και ένα pm αν δεν του είναι κόπος.
Ευχαριστώ
Posted Image

#17 Geutella

Geutella

    Anime-Greek

  • Members
  • 337 posts

Posted 18 April 2009 - 04:42

Παιδιά το έκανα και εγώ κατά γράμμα και μάλιστα με 3 διαφορετικά Nicknames+2 διαφορετικά e-mail, αλλά e-mail πουθενά να φανεί ΟΕΟ :nanteee: :deadga6:, μήπως και έχουνε κάποιο πρόβλημα από εκεί τίποτα?

Και χρείαζομαι να πάρει το identify για να κατεβάσω κάτι αρχεία που θέλω από Anime-Supreme, και δεν με αφήνουνε αν δεν κάνω identify. :nanana:
Αν βρει κάποιος την λύση ας μου κάνει και ένα pm αν δεν του είναι κόπος.
Ευχαριστώ


Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά τα κατάφερα χάρη στην πολύτιμη βοήθεια της psofias να πω πως το "λάθος" που έκανα ήταν πως ακολουθούσα κατά γράμμα το παρακάτω:

Πάμε στο tab του Rizon και πατάμε την εξής εντολή: /msg NickServ REGISTER *password* *email*, προφανώς στη θέση του *password* βάζουμε το κωδικό που θέλουμε και στη θέση του *email* το email μας.


Οι εντολές είναι ολόσωστες αλλά δεν πρέπει να βάλουμε τα αστεράκια (*) στην αρχή και στο τέλος του password και του e-mail.
Δηλαδή: /msg NickServ REGISTER password email
και φυσικά στη θέση του password βάζουμε το κωδικό που θέλουμε και στη θέση του email το email μας.
Posted Image

#18 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 18 April 2009 - 13:26

επισης για 2-3 μερες το yahoo ειχε μπλοκαρει τα emails απο τον rizon, το φτιαξανε.

#19 aiord

aiord

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 21 April 2009 - 19:33

επισης για 2-3 μερες το yahoo ειχε μπλοκαρει τα emails απο τον rizon, το φτιαξανε.


Είχες δίκιο Loke τελικά το yahoo μάλλον είχε πρόβλημα και το e-mail καθυστέρησε λίγο, ή ίσως και πιο πιθανόν να ερχέται μέσα στις επόμενες 24 ώρες και θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις αμέσως μόλις έρθει αλλιώς γίνεται expired-λήγει. :nod2:
Posted Image

#20 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 21 April 2009 - 20:19

ερχεται στα 15sec-2min (χοντρικα) και σε 24ωρες ληγει.

Anyway, επαναλαμβανω οτι οποιος/α χρειαστει βοηθεια με το irc, μπορει να επικοινωνησει με μενα η τoν Hajime_Saito, με pm / vm εδω στο forum ή καλυτερα και στο irc --> κανετε connect στον rizon (/server irc.rizon.net) και μετα ξεκινατε συζητηση με ενα απο τους 2 μας (/query Loke_AF | Hajime_Saito).

#21 SasukeUchiha

SasukeUchiha

    Sasuke 4 ever!

  • Members
  • 73 posts

Posted 22 April 2009 - 03:19

παιδια το δικο μου δεν μπορω να το φτιαξω help me..

#22 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 22 April 2009 - 15:27

διαβασε παλι το πρωτο ποστ προσεκτικα και ξανακαντο, αν δε βρεις ακρη τοτε δε μενει παρα να κανεις αυτο που εγραψα, ακριβως πανω απο το ποστ σου ....

#23 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 02 May 2009 - 02:04

παιδια το δικο μου δεν μπορω να το φτιαξω help me..

Απλως γραφεις αυτα που σου παταει στο παραθυρο...του mirc
Μετα θα σου στειλουν ενα email κανεις confirm το email που θα σου εχουν στειλει
μετα κανεις /msg NickServ identify "o κωδικος σου"
μετα /join #anime.gr
αυτα ειναι τα πιο δυσκολα σημεια
Spoiler:

Edited by Sora, 02 May 2009 - 02:15.


#24 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 18 September 2010 - 03:38

Καλησπέρα σας, είπα και εγώ να μπω στο IRC Channel του φόρουμ αλλά βρήκα την εξής δυσκολία. Διάβασα τις οδηγίες, όχι όλες βέβαια, διότι παρατήρησα κάτι συγκεκριμένο.... Έχω Mac!!!

Είδα ότι το mIRC δεν υπάρχει για Mac και γενικά δεν χρησιμοποιώ Mozilla (δεν θα ήθελα να το βάλω μόνο για αυτό) οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπω στο channel από Mac OS.
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#25 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 September 2010 - 03:54

Καλησπέρα σας, είπα και εγώ να μπω στο IRC Channel του φόρουμ αλλά βρήκα την εξής δυσκολία. Διάβασα τις οδηγίες, όχι όλες βέβαια, διότι παρατήρησα κάτι συγκεκριμένο.... Έχω Mac!!!

Είδα ότι το mIRC δεν υπάρχει για Mac και γενικά δεν χρησιμοποιώ Mozilla (δεν θα ήθελα να το βάλω μόνο για αυτό) οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπω στο channel από Mac OS.


Yπάρχει το Colloquy και είναι αρκετά εύκολο στη χρήση. Δοκίμασέ το.

#26 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 18 September 2010 - 04:02

Yπάρχει το Colloquy και είναι αρκετά εύκολο στη χρήση. Δοκίμασέ το.


Ευχαριστώ για το πρόγραμμα, το κατεβάζω τώρα (ωραίος, γρήγορος).
Δεν έψαξα μόνος μου Chat Clients για Mac διότι σκέφτηκα μήπως το channel του forum δουλεύει μόνο με mIRC. Θα ακολουθήσω τις υπόλοιπες οδηγίες του 1ου post για να συνεχίσω. Θα είναι οκ;
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#27 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 September 2010 - 04:14

Το mIRC είναι απλώς ένας client του IRC, όπως το Colloquy, το x-chat κλπ.

Όταν ζητήσει server, γράψε irc.rizon.net και νομίζω πως αν έπειτα ακολουθήσεις τις οδηγίες για το register δε θα έχεις πρόβλημα.

#28 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 07 April 2012 - 00:57

Δεν καταφερνω με τιποτα να κανω identify.Τι ενοειται στο tab του rizon?

sc5bab.jpg


#29 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 07 April 2012 - 01:06

Mε τι μπαίνεις;

#30 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 07 April 2012 - 01:38

mirc.

sc5bab.jpg