Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance


  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#151 Noitora

Noitora

    δεν αλλαζω τα stats μου:o

  • Members
  • 43 posts

Posted 13 June 2010 - 23:27

παιδια την εχω κατεβασει απο coal girls mkv file.δεν το παιζει ομως κανενα player μου σωστα,η δεν θα εχει ηχο,η θα εχει ηχο και θα κολλαει η εικονα. :S καμια βοηθεια??
Posted Image



#152 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 14 June 2010 - 14:26

παιδια την εχω κατεβασει απο coal girls mkv file.δεν το παιζει ομως κανενα player μου σωστα,η δεν θα εχει ηχο,η θα εχει ηχο και θα κολλαει η εικονα. :S καμια βοηθεια??


Με 12Mbps bitrate, μάλλον το pc σου δεν τραβάει...
Κατέβασε άλλο release.
Posted Image
Posted Image

#153 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 15 June 2010 - 08:55

Μόλις είδα το 2.22..... και έμεινα.
Περίμενα ότι θα έχει "ελαφριές" αλλαγές, όπως το 1.11, όμως είναι ριζικά διαφορετικό. Το μόνο που έχει μείνει απείραχτο είναι κάποιοες κλασσικές σκηνές, όμως ακόμα και σε αυτές οι πρωταγωνιστές που εμπλέκονται είναι διαφορετικοί.

Evangelion for the new generation, λοιπόν; Έτσι φαίνεται....

ΥΓ: Πάντως νομίζω ότι μέχρι στιγμής βγάζει καλύτερο νόημα (αυτό έλειπε, μετά από "10 χρόνια" επανεκδόσεις και συνεχές ξαναγράψιμο και spin offs :) )
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#154 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 15 June 2010 - 14:04

Evangelion for the new generation, λοιπόν; Έτσι φαίνεται....

ΥΓ: Πάντως νομίζω ότι μέχρι στιγμής βγάζει καλύτερο νόημα (αυτό έλειπε, μετά από "10 χρόνια" επανεκδόσεις και συνεχές ξαναγράψιμο και spin offs :) )


Δεν ξέρω κατα πόσο για κάποιον που δεν έχει ξαναδεί Evangelion, θα βγάζει νόημα το Rebuild...
Πιστεύω πως η παρουσίαση των χαρακτήρων στις ταινίες δεν είναι πλήρης γιατί λόγω έλλειψης χρόνου κάνουν κάποιες παραδοχές. Συν το γεγονός ότι κάποιες σκηνές τις προτιμώ όπως ήταν στην σειρά (mainly EVA Unit-03).
Γι' αυτό θεωρώ ότι το Rebuild είναι fix για τους EVA-tards παρά reboot της σειράς με κοινό τις νέες γενιές.

Edited by Erebos, 19 June 2010 - 19:12.

Posted Image
Posted Image

#155 chris_ace

chris_ace

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 19 June 2010 - 19:05

Συμφωνω με τον erebos καθως αν καποιος προσπαθησει να δει τα rebuild χωρις να εχει δει τη σειρα το πιο πιθανο ειναι να σιχαθει τα Evangelion ή να μην καταλαβει τιποτα.

#156 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 24 August 2010 - 02:38

Δεν ξέρω κατα πόσο για κάποιον που δεν έχει ξαναδεί Evangelion, θα βγάζει νόημα το Rebuild...
Πιστεύω πως η παρουσίαση των χαρακτήρων στις ταινίες δεν είναι πλήρης γιατί λόγω έλλειψης χρόνου κάνουν κάποιες παραδοχές. Συν το γεγονός ότι κάποιες σκηνές τις προτιμώ όπως ήταν στην σειρά (mainly EVA Unit-03).
Γι' αυτό θεωρώ ότι το Rebuild είναι fix για τους EVA-tards παρά reboot της σειράς με κοινό τις νέες γενιές.

Ακριβώς αυτό. Καλύτερα να ξεκινούσαν μια νέα σειρά.

#157 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 25 August 2010 - 05:28

Το project του Rebuild ξεκίνησε με σκοπό τη δημιουργία ενος alternative storyline που θα πατάει σε κάποια από τα γεγονότα της σειράς,τι νέα σειρά το NGE είναι όχι το Gundam.

#158 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 26 August 2010 - 19:36

Άργησα κάπως αλλά την είδα κι εγώ την ταινία. Τελικά δεν είναι remake (και δεν αναφέρομαι στο ότι υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις στο σενάριο). Περισσότερο με sequel μοιάζει! Στο rebuilt βλέπω, οι χαρακτήρες δείχνουν πολύ περισσότερο τον εσωτερικό τους κόσμο από την αρχική σειρά. Οπότε αντί για remake είναι ωραίο να το δεις ως μια άλλη version όπου οι χαρακτήρες έχουν ωριμάσει κάπως έστω και λίγο.

Όσο για τον καινούριο χαρακτήρα ενδιαφέρον φαίνεται αλλά θα φανεί στην συνέχεια τι ρόλο παίζει φαντάζομαι. Πάντως οι πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες (ως προς τις διαφορές που είχε η ταινία μη την παλιά σειρά) είναι η Asuka και ο Ikari Gendou.
phmava.php

#159 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 08 October 2010 - 13:02

Λοιπόν το τελείωσα μόλις τώρα και πρέπει να πω ότι η ταινία τα έσπασε. Πρέπει να έχεις δει την σειρά κατά την γνώμη μου για να έχεις καλύτερη εικόνα τι παίζει στην ταινία.

Το μεγάλο ευτύχημα είναι ότι οι χαρακτήρες είναι διαφορετικοί, αντιμετωπίζουν διαφορετικά τα πράγματα και φαίνεται ότι αρχίζουν να έχουν ανθρώπινες σχέσεις.

Εντάξει το animation είναι κορυφαίο. Διασκέδασα την κάθε μάχη.

Λοιπόν αυτά τα λίγα είναι ακόμα επηρεασμένος από την ταινία.

Τέλος κάτι που μου έκανε εντύπωση :
Spoiler:

Posted Image

#160 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 November 2010 - 05:31

H αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής τα Rebuild δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα. Και δεν τα συμπαθώ γιατί ξέρω ότι απευθύνονται καθαρά στο ΕVAtard που κρύβω μέσα μου και το οποίο προσπαθώ μετά βίας να κρατήσω υπό έλεγχο.

Είναι τα υπέροχα γραφικούλια τους και το θεικό animation τα οποία χαρίζουν απανωτούς οργασμούς με κάθε λεπτό που περνάει, είναι το γεγονός ότι έχω εθιστεί στον τίτλο, είναι η ομολογουμένως τρομερή ατμόσφαιρα και απίστευτες μάχες... Όλα αυτά μαζί και πολλά ακόμη με κάνουν να περιμένω πώς και πώς παρά το γεγονός ότι ξέρω ότι ο Anno πιθανότατα, απλά αρμέγει την επιτυχία της σειράς και γελάει κλείνοντας μας πονηρά το μάτι και ρίχνοντας και άλλο δόλωμα στο νερό.

Και με όλον αυτόν τον σαματά και την αναμπουμπούλα σχεδόν παραβλέπει κανείς το γεγονός ότι οι ταινίες είναι σε ψυχολογικό επίπεδο κενές. No offense αλλά το να βλέπω όλους τους χαρακτήρες να έχουν μετατραπεί σε στερεότυπα και να είναι για τα δεδομένα τους like santa in disneyland on drugs getting laid, ενώ παράλληλα υπάρχει resolution στου καθενός τα θεματάκια ως εκ θαύματος, δεν είναι το ΝGE που γνώρισα και αγάπησα. Πώς μια τύπισσα στο next top model έλεγε ότι διαβάζει Freud και είχε την "for dummies" έκδοση? Κάτι τέτοιο είναι και αυτό. Superficial and stating the obvious εκεί που η σειρά άφηνε πράγματα να συμπεράνει ο θεατής μόνος του. (but i still like it and i hate myself for it)

Και μεσα σε όλα αυτά περιμένω εδώ και δύο ταινίες να δώ Kaworu και με τρολλάρει ώς εκεί που δεν πάει ο άθλιος Annoκαι βλέπω μόνο λειψές σκηνές. Τ^Τ (cries) Though the Kaji x Shinji troll was relevant to my interests.:himitsu:

Αυτό που λέει ο Alexiel για την σχέση των Rebuild με το EoE το έχω σκεφτεί και εγώ, και δεν αποκλείεται τίποτα. Να δούμε...

#161 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 19 November 2010 - 11:19

Ποτέ μη λες ποτέ~ Ήδη έχει καταφέρει ο anno να τρολάρει στο άπειρο και ακόμα παραπέρα~
Μην ξεχνάμε πως και η κανονική σειρά, μέχρι τη μέση της περίπου προχωρούσε στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα savior narative (ναι ξέρω ότι έχουμε περάσει από εκείνο το σημείο αλλά δεν πάβουμε να είμαστε στη μέση, no?) Τώρα, αυτό που λέει ο Kaworu "I will make you happy" μας προιδεάζει ίσως για καλό (και gay >_>) τέλος το οποίο δεν ξέρουμε αν θα εκπληρωθεί, αλλά θα είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό.
Όλο αυτό πέρι character development πάντως, θεωρώντας πως οι ταινίες απευθύνονται σε eva-tards και πρέπει να έχεις δει τη σειρά και το eoe για να τα ευχαριστηθείς πλήρως (βάζοντας τα δηλαδή μαζί, ακόμα και αν είναι 2 διαφορετικά πράγματα) δε με χαλάει.

#162 pi77of

pi77of

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 23 December 2010 - 01:49

μόλις τελειωσα τα 1.0 και 2.0 και ενώ τις ταινίες τις ευχαριστήθηκα με την ψυχή μου και σε τεχνικό τομέα περνούν άριστα με ξενίζουν λίγο .

οι χαρακτήρες δεν φαίνονται τόσο σκοτεινοί και διαταραγμένοι όπως στην σειρά και για τις ψυχολογικές αναλύσεις που με κάναν να κολλήσω με την σειρά δεν γίνετε ούτε καν λόγος .

γενικά δεν φαίνεται τόσο σαν original δουλειά του Anno όσο μίμηση κάποιου αλλου .φυσικά αυτό δεν με εμπόδισε από το να απολαύσω τις ταινίες και ακολουθούν άλλες 2 οποτε εκείνες ίσως εμβαθύνουν περισσότερο .

αλλα αφήνει μια πιο viewer friendly αισόδοξη απροβλημάτιστη αίσθηση... :if:

anyway κανένα νέο για την 3η τάινα έχουμε γιατί νιώθω πως δεν μπορώ να περιμένω για πολύ

#163 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 23 December 2010 - 02:04

Το μόνο νέο που έχουμε είναι πως η ιαπωνική ονομασία θα είναι Evangelion Q: Quickening
Αν και γουστάρω πολύ τις καινουργιες ταινίες, ελπίζω και εγώ πως στις επόμενες θα εμβαθύνουν τα πράγματα-

#164 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 06 March 2011 - 18:21

To rebuild 2 εμενα μου φανηκε αριστο.Το μονο που με ενοχλησε λιγο ηταν τα πολλα eva.Βλεπω το 05 και λεω τη βλακεια ειναι αυτη.Βλεπω τη θεογκομενα που το οδηγει(για μενα παντα)και λεω συγχωρηστε!!Ακουω και για 06......ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ.Το βλεπω,βλεπω και τον tabruis να το οδηγει.Παλι συγχωρηστε.Βλεπω στο τραιλερ για το επομενο, unit 08....Ε ΑΙ ΧΕΣΤ*ΗΤ**!!!!

sc5bab.jpg


#165 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 March 2011 - 18:26

Έλα έλα τσώπα τσώπα. Είμαι σίγουρη ότι κάτι θα έχει προβλέψει η Gainax τον κατάλληλο τρόπο για να σε κάνει να τους συγχωρήσεις κάθε καινούριο EVA μέχρι την Unit 100. xD