Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Έχετε παρακολουθήσει κάποιο anime πάνω απο μία φορά;


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά? (139 member(s) have cast votes)

Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά?

  1. Ναι (133 votes [95.68%] - View)

    Percentage of vote: 95.68%

  2. Όχι (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

Vote Guests cannot vote

#31 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 07 January 2009 - 22:08

Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά?

Ναι, φυσικά.

Και μάλιστα καμιά φορά προτιμώ να ξαναδώ κάτι που γνωρίζω ότι είναι καλό, παρά κάτι καινούργιο που μπορεί να μου βγει ξινό. Ιδίως σε "βαριά" σκεπτόμενα anime με μεγάλο βάθος και πολλαπλά νοήματα (π.χ. το Serial Experiments Lain, που ανέφερε κάποιος από πάνω) σε κάθε θέαση βλέπεις τη σειρά υπό άλλο πρίσμα, κάνεις διαφορετικές σκέψεις και ανακαλύπτεις ένα μεγαλύτερο μέρος του παζλ. Όπως ένας καλός ζωγραφικός πίνακας ή φωτογραφία, μπορεί να σου ξυπνά διαφορετικά συναισθήματα κάθε φορά.

Καμιά φορά βέβαια, όταν πρόκειται για κάποια αγαπημένη σειρά, πάω κατευθείαν στα αγαπημένα μου επεισόδια και δεν τα παίρνω όλα σερί!
:tensai:

#32 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 January 2009 - 00:46

Δεν θα μιλήσω για rewatch μεμονωμένων επεισοδίων, γιατί εκεί χάνεται εντελώς η μπάλα. Παρομοίως για movies/OVAs που είναι έτσι κι αλλιώς σύντομα σαν έργα και τα επαναλαμβάνω αβίαστα. Θα περιοριστώ στις σειρές λοιπόν.

Έχω δει το Cowboy Bebop, από την αρχή μέχρι το τέλος (ναι, μαραθώνιος), 3 φορές. Το απόλαυσα

ΚΑΘΕ

ΜΙΑ

ΦΟΡΑ.

:nod2:

Από 2 φορές έχω δει διάφορα αγαπημένα, αλλά κι αυτή η λίστα είναι τεράστια, και η ώρα δεν βοηθά. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#33 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 08 January 2009 - 03:32

Οχι, ποτέ. Προτιμω να ζησω νεες συγκινησεις βλεποντας ενα καινουριο ανιμε παρα να επαναλαμβανω σειρες που εχω ηδη δει. Ασε που το να βλεπω μια σειρα ξεροντας πως θα καταληξει με ξενερωνει αφανταστα (εξ'ου και γιατι σιχαινομαι τα spoilers).

(Οσο για υπαρχον thread επι του θεματος, υπηρχε ενα με τιτλο Replay αλλα τουτο εδω ειναι, θαρρω, αρτιοτερο σαν thread)

Edited by Adventurer, 08 January 2009 - 03:38.

Posted Image

#34 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 08 January 2009 - 13:44

Για την ιστορία, εδώ είναι το thread που αναφέρει ο Adventurer http://www.anime.gr/forums/anime-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/5000-replay.html αλλά μιας και η συζήτηση επεκτάθηκε σε αυτό το thread, συνεχίζουμε κανονικά.

Έχω δει το Cowboy Bebop, από την αρχή μέχρι το τέλος (ναι, μαραθώνιος), 3 φορές. Το απόλαυσα

ΚΑΘΕ

ΜΙΑ

ΦΟΡΑ.

:nod2:


Το Bebop ε ? Κι εγώ με τόσα που άκουγα, 3 φορές προσπάθησα να το δω αλλά το σιχάθηκα και το παράτησα

ΚΑΘΕ

ΜΙΑ

ΦΟΡΑ

:terror2:


Μεμονωμένα επεισόδια έχω δει κάμποσα από μερικές σειρές αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι τα τελευταία επεισόδια του Gundam Seed που έχω χάσει το μέτρημα. Αν και γενικώς συμφωνώ με τον Adventurer και προτιμώ να δω κάτι νέο, σε μερικές σειρές δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.


  • Το Berserk το έχω δει δύο φορές (μία η κανονική και μία όσο διάβαζα το manga για να βρω διαφορές),

  • Το Kenshin 3 φορές (τα πρώτα 62 επεισόδια, υπολογίζοντας και την προβολή τους στη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV)

  • Τα πρώτα 135 του Naruto 2 φορές (μία μόνος και μία με παρέα)

  • Dragonball και DBZ από τότε που τα έγραφα σε βιντεοκασέτες έβλεπα 5-10 φορές το κάθε επεισόδιο μέχρι το επόμενο Σαββατοκύριακο, και κατά περιόδους έβλεπα μαζεμένα όλα όσα είχε δείξει μέχρι στιγμής. Γενικά έχω χάσει άπειρες ώρες από τη ζωή μου για Dragonball :stubborn: Από fansub έχω δει το DB 2 φορές και καμία το DBZ. Τόσες φορές που το είχα δει στον ΑΝΤ1 το έχω μάθει απ' έξω κι ανακατωτά + δεν αντέχω πλέον την τόσο αργή εξέλιξη. To DBGT το είδα μια φορά και πολύ ήταν.
  • Hellsing Ultimate κάμποσες φορές το κάθε επεισόδιο. Όποτε βγαίνει νέο επεισόδιο παρακολουθώ και όλα τα παλιά, όπως επίσης τα ξαναβλέπω και στο ενδιάμεσο μέχρι να βγει το επόμενο OVA.
Με ταινίες γενικά δεν ασχολούμαι και από όσες έχω δει, όσο ωραίες και αν ήταν δεν με τραβάει καμία να τη δω δεύτερη φορά.

Edited by Phantom Duck, 08 January 2009 - 13:52.

E5VV38U.jpg


#35 SakuraBiyori

SakuraBiyori

    I'm at home in the clouds

  • Members
  • 29 posts

Posted 08 January 2009 - 15:25

εχς δει 2 φορες το dragon ball GT κ 2 φορες το Death Note.δεν μπορω να το χορτασω.λολ.:wooi2:
Posted Image

#36 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 January 2009 - 15:30

το death note έχασα χρόνο που το είδα και μία φορά.
γενικότερα αφού όλοι γενικά μιλάμε
έχω δει άπειρες φορές το
Robotech
Candy Candy
Locke the superman
Lensman
Yatterman / ή όπως το λέει ο roricon Time Bokan

#37 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 08 January 2009 - 22:26

Χθες έγραψα ένα ημισέντονο και όταν πάτησα ποστ άρχισε να αυνανίζεται ο χοστ.

Σκατά στα μάτια του.

HnH5aB0.jpg


#38 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 09 January 2009 - 00:54

3 φορές το Nge και εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει πλήρως τι παίζει. Κατά τα άλλα μόνο το gungrave έχω ξαναδεί , κι αυτό γιατί ήθελα να το δω από την AC για να δω τι δουλειά κάναν ενώ πριν το χα δει από α4ε .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#39 Yuri

Yuri

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 09 January 2009 - 04:08

Οταν ειδα στο tread list το θεμα "Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά?" Νομιζα οτι η ερωτηση εννοουσε αν εχεις δει πανω απο ενα anime και θεωρισα την απαντηση προφανεις γιαυτους που ειναι σε αυτο το Forum. Βεβαια miko-chin οταν διαβασα στο πρωτο post τη εννοουσες καταλαβα την ερωτιση.Μοιπος θα ηταν καλυτερα να διατυπονωταν"Έχετε παρακολουθήσει συγκεκριμενο anime πάνω απο 1 φορά?" ή "Έχετε παρακολουθήσει ιδιο anime πάνω απο 1 φορά?"ή"Έχετε ξαναπαρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά?"?.Το λεω για να μην την πατησει κανεις σαν και εμενα και votαρει χωρις να καταλαβει.Αν και απο οτι βλεπω απο τα post γενικα δεν υπαρχει προβλημα στην κατανοηση.

Εγω προσωπικα δεν εχω χρονο λογο διαβασματων να βλεπω πολλα anime αλλα σιγουρα εχω δει τωρα τελευταια τον kabamarou μιας και το εβλεπα σε πιο μικρη ηλικια και μου ξυπναει αναμνησεις. Αυτος ειναι ο λογος που το ξαναειδα και ο λογος πιστευω που θα ξαναβλεπα ιδιο anime γενικοτερα.

Edited by Yuri, 09 January 2009 - 04:14.



Posted Image


#40 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 09 January 2009 - 15:12

Δεν είμαι τόσο του rewatch, γιατί προτιμώ να βλέπω νέες σειρές και όχι τα ίδια και τα ίδια, (δεν έχω και πολύ χρόνο) αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που για μένα το rewatch επιβάλεται.
Όπως mushishi, mononoke, moribito, μάλλον kino no tabi (πριν λίγες μέρες το τέλειωσα), μερικές miyazaki,satoshi και shinkai movies κ.λ.π.
Επίσης έχω ξαναδεί διάφορα επεισόδεια από anime που λάτρεψα πολλές φορές, αλλά μόνο και μόνο για το enjoyment που λέμε, έχω κάνει rewatch ολόκληρα τα: GTO, TTGL, FLCL και NGE (lol τώρα το παρατήρησα... :hahaha: )

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#41 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 09 January 2009 - 16:39

To Comedy το χω δει γυρω στις 15 φορες! Γιατι αφενος ειναι πολυ ομορφο κι επιπλεον καθε φορα που ερχεται γνωστος στο σπιτι , ακουει τη φραση ''εχεις 10 λεπτα να σου δειξω κατι?'' Ειναι ενας καλος τροπος να δειξεις στον κοσμο που δεν ξερει τι ειναι αυτα τα anime... Kαι το κανω συχνα :P
Posted Image

#42 jimmare

jimmare

    Anime Freak

  • Members
  • 339 posts

Posted 09 January 2009 - 17:11

Ψηφισα και δεν απαντησα:P

Εχω ξαναδει anime πανω απο μια φορα.Βεβαια οχι ολη τη σειρα αλλα μερικα επεισοδια.

Π.χ. το Gungrave το ξαναειδα λιγο γτ ειχα ξεχασει τις παλιες καλες μαχες!

#43 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 09 January 2009 - 17:21

Μεχρι στιγμης εχω δει 8 φορες το Serial Experiments Lain,5 φορες το Neon Genesis Evangelion
Spoiler:
Επιπλεον εχω δει 6 φορες το FLCL και 2 Φορες το Saikano...
Πρεπει να εχω δει και αλλα τα οποια δεν θυμαμε αυτη τη στιγμη.
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#44 Robin

Robin

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 10 January 2009 - 03:46

Είδα δεύτερη φορά το Air Gear και θα το ξαναδώ σίγουρα :) Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα που θα ήθελα να ξαναδώ, αλλά αυτά που δεν έχω δει είναι άπειρα, οπότε... :if:

#45 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 10 January 2009 - 04:13

Γενικά δε ξαναβλέπω κάποιο anime ακόμα και αν μου άρεσε πολύ μιας και προτιμώ να δω κάτι καινούριο.Το μόνο που κάνω είναι να βλέπω που και που κάποια σκηνή που μου άρεσε.Βέβαια αν είχα παρέα δε θα με πείραζε να τα ξαναέβλεπα για να έπεφταν και τα κατάλληλα σχόλια:wooi2:

Το μόνο που έχει τύχη να δω 3 φορές(τη πρώτη μόνος,τις άλλες 2 με παρέα) είναι το Colorful.

Posted Image