Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Λυκόφως a.k.a. Twilight


  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#16 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 31 December 2008 - 01:11

Πρώτον ότι καλό είναι να βάζεις σπόιλερ επειδή αν μόλις περιέγραψες το τέλος δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να το πάρω :P

δεύτερον: ότι μου έχει μείνει η απορία, τελικά είναι σοβαρή ιστορία τρόμου, ρομαντική, χαβαλετζίδικη ή και τα 3?
Posted Image

#17 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 31 December 2008 - 01:20

Όσο για την ταινία: Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει άλλα ξέρω πολύ καλά την πλοκή και τους χαρακτήρες. Γενικά, οι βρυκόλακες είναι από τα αγαπημένα μου θέματα στις τέχνες και τις ιστορίες.
Το Twilight το περιμένω κι εγω να το δω κι ελπίζω να σταθεί αντάξιοτου πρώτου βιβλίου.
το παράπονο μου όμως, έχω να πω, είναι το τέλος: η απόκτηση ενός παιδιού και το πόσο μεγάλη ολοκλήρωση φαίρνει πλέον δεν προκαλει τα ίδια συναισθήματα και την ίδια αντιμετώπιση οπως τις πιο παλιές εποχες.:erk:
Δηλαδή, το τέλος μου φάνηκε πολύ κλισέ και απαρχαιωμένο.
εσεις τι λέτε;


εμμ... με μπέρδεψες.... έχεις διαβάσει τα βιβλία ή είδες την ταινία;
Εγώ διαβάζω το τέταρτο βιβλίο και δεν ξέρω το τέλος.... Το διάβασες κάπου;;;

Α, αφού είμαι εδώ ας βάλω και κάτι
Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


edit: Λοιπόν Red Pyramid το Λυκόφως σίγουρα δεν είναι ιστορία τρόμου! Για 'μένα είναι πιο πολύ μεταφυσική περιπέτεια με τεράστια δόση "Love story", κάτι σε drama.... Χαβαλετζίδικη δεν θα την έλεγα, αλλά έχει χιούμορ!

Edited by ai_chan, 31 December 2008 - 01:25.


#18 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 31 December 2008 - 01:26

:emptyonexg1:ωχ, συγγνώμη, νόμιζα πως οι περισσότεροι εδω ήταν γνώστες της σειράς Twilight.
Κοίτα, αν και τίποτα δεν είναι αντικειμενικό, τουλάχιστον σε μεταφυσικά βιβλία, εγω λέω, ακόμα και να μην σου αρέσει στο τέλος, να ασχοληθείς με αυτό. Ο κόσμος των βρυκολάκων περιεγράφεται με έναν τόσο ιδιαίτερο τρόπο που πραγματικά νιώθεις κάποια στιγμή να σε τραβάει!
Επίσης, ο τρόπος που η συγγραφέας γράφει ειναι πολύ αμφιλεγόμεμνος. Βλέπεις, στο βιβλίο οι βρυκόλακες, και ιδιαίτερα το αγόρι, ο Edward, περιεγραφονται ως τα πιο όμορφα πλάσματα στον κόσμο και επαινούνται συνέχεια για την ομορφιά και την μυστικότητά τουσ. Αυτο έχει εκνευρίσει κάποιους κριτικούς και αρέσει σε κάποιους άλλους. Αν είσαι κορίτσι μου του αρέσει το μακάβριο ή, τελοσπάντων, ο μύθος των βρυκολάκων τότε πρέπει να του ρίξεις έστω μια ματιά.

Είναι σίγουρα μεταφυσικό, μυστηρίου και ρομαντικό μυθιστόρημα πάντως (αυτό είναι σίγουρο). Τώρα αν είναι και κάτι άλλο...

Edited by FinalFantasyVII-XIII, 31 December 2008 - 01:33.

Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#19 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 31 December 2008 - 01:31

εμμ... με μπέρδεψες.... έχεις διαβάσει τα βιβλία ή είδες την ταινία;
Εγώ διαβάζω το τέταρτο βιβλίο και δεν ξέρω το τέλος.... Το διάβασες κάπου;;;


Η ταινία έχει ήδη βγεί στις ΗΠΑ άρα πολλοί έχουν την δυνατότητα να την κατεβάσουν από το διαδίκτυο. Μπορείς να επισκεπτεις το Twilight Saga wiki και διάφορα forum για την σειρά γαι πληροφορίες και ενδότερες αναλύσεις γεγονότων κ.λ.π.
Περιμένω να την δω όταν βγεί σε DVD αλλά έχω δει πολλές σκηνές και επίσης, έχουν γραφτεί και preview της ταινίας.

Edited by FinalFantasyVII-XIII, 31 December 2008 - 15:03.

Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#20 nikoleta_aq

nikoleta_aq

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 05 January 2009 - 13:40

Είδα προχθες την ταινια και μου αρεσε πολυ!!Και οι ηθοποιοι το ιδιο!!Ιδιως οι πρωταγωνιστες!Τυχαια την επιλεξαμε, δεν ειχαμε δει κανενα τρειλερ ουτε γνωριζαμε για τα βιβλια..Απλα ειδαμε οτι γινοταν χαμος γι αυτην ταινια..Γι αυτο θα ηθελα να μαθω αν τα βιβλια κυκλοφορουν στα ελληνικα γιατι ενδιαφερομαι πολυ να τα διαβασω..

#21 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 05 January 2009 - 15:05

Είδα προχθες την ταινια και μου αρεσε πολυ!!Και οι ηθοποιοι το ιδιο!!Ιδιως οι πρωταγωνιστες!Τυχαια την επιλεξαμε, δεν ειχαμε δει κανενα τρειλερ ουτε γνωριζαμε για τα βιβλια..Απλα ειδαμε οτι γινοταν χαμος γι αυτην ταινια..Γι αυτο θα ηθελα να μαθω αν τα βιβλια κυκλοφορουν στα ελληνικα γιατι ενδιαφερομαι πολυ να τα διαβασω..


Mέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει τα 2/4:
Posted Image Posted Image

Edited by alpasar, 06 January 2009 - 18:45.


#22 Devilslayer_PS

Devilslayer_PS

    Starting...

  • Members
  • 25 posts

Posted 05 January 2009 - 16:02

απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι εδω εχουν την ιδια αποψη.πολυ κακο για το τιποτα.μη σου πω ψιλομπουρδα.ειχα την ατυχια να δω τα τραιλερ και ενα κοματι πειρατικο στο youtube.παντως γελαω με κατι που ειχα δει απο μια σκηνη στην τηλεοραση στην οποια αυτη εκανε ερευνα για να βρει τι ειναι αυτος και κοιταζε σε εγυπτειακα κειμενα και τετοια.ενα τρισεκατομυριο τερατα υπαρχουν,μονο οι βρυκολακες εχουν υπερανθρωπη δυναμη και λευκο δερμα?
Posted Image

#23 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 05 January 2009 - 19:40

Είδα κι εγώ την ταινία εχθές. Μου άφησε μέτριες εντυπώσεις. Αρκετά καλή σαν γενική ιδέα αλλά όχι και η καλύτερη εκτέλεση. Καταρχήν δεν έχω διαβάσει τα βιβλία (μόλις χθες έμαθα για την ταινία γενικότερα).

Ώς προς την υπόθεση την βρήκα κάπως... ψυχρή :P Το κύριο πρόβλημα είναι πως δεν με έπεισε πως αυτοί οι δύο ερωτεύτηκαν και μάλιστα τόσο παράφορα.

Τώρα ως προς το style... Τι να πω ρε παιδιά εμένα έτσι πως τους κάνανε τους βρικόλακες μία λέξη μου έρχεται στο κεφάλι: φρίκουλες :hihi2: Δηλαδή άσπρα δέρματα, περίεργα βλέμματα με κάτι μάτια λες και είναι ψυχοπαθείς.

Όσο για την σκηνοθεσία το θετικό είναι ότι σου έδεινε μια αίσθηση ρεαλισμού. Το αρνητικό είναι ότι σε εμένα τουλάχιστον, φαίνονταν τα πράγματα χωρίς συναισθήματα... κάπως απόμακρα.
phmava.php

#24 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 05 January 2009 - 22:25

Τwilight,my love!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wooi2:είναι μια καλή εισαγωγή ;D
Διάβασα στα ελληνικά τα 2 πρώτα βιβλία και με έχουν κυριευσει.
Ειδικά το δευτερο βιβλιο ,πιστεύω οτι ειναι πολυ πιο δυνατο απο το πρωτο.Η γυναικα(βλεπε author)κεντάει.Αν δεν είχες προλάβει να δεθεις με τους χαρακτηρες στο Λυκόφως(1ο book)τότε στο δεύτερο(Νεα σεληνη) ταυτιζόσουν και τους ένιωθες στο πετσί σου,με όλη την ένταση και την αδρεναλίνη που τους διακατείχε.Ηταν σκληρο μα και τρυφερο

Είδα και το movie.Η πιο πετυχημενη σκηνη ,in my opinion,ηταν στο baseball.Huge success x3
O ηθοποιος που επαιζε τον Edward τον ενσαρκωσε πιστα,με ολη την εννοια της λεξης.Είχε την απομακρη,κρυα σταση του "διαφορετικου απο τους αλλους",την ενταση καθως συγκρουονταν ο ερωτας και η φυση του,προσπαθώντας να μην υποκύψει στον πειρασμο να την βλαψει οσο ειναι κοντα της,αλλα μη μπορωντας να ειναι μακρυα της ταυτοχρονα
Φυσικα η ταινια ποτε δε φτανει το μεγαλειο του βιβλιου,ηταν ομως μοιραια απολαυστικη :P

Η εκλειψη μήπως γνωρίζετε buddies, ποτε θα κυκλοφορησει στα ελληνικα?? :(

Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#25 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 05 January 2009 - 23:02

"Η Έκλειψη θα κυκλοφορήσει στα Ελληνικά τον Μάρτιο" διάβασα εδώ: http://stepheniemeyer-gr.blogspot.com/2008/09/blog-post_08.html
Αν και μακριά μου φαίνεται....:fromabove:

#26 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 January 2009 - 14:21

αυτή η ταινία και τα βιβλία είναι ότι πρέπει για τους έφηβους
για όλους τους υπόλοιπου είνια μια μετριότητα.

Είδα την ταινία και μπορώ να πω:
Ωραίο Cast
Ιαπωνόφερνε σαν ταινία

Πολύ θετικό στοιχείο ότι οι βρυκόλακες δεν αλλάζουν σε εμφάνιση
Πολύ αρνητικό ότι αντέχουν στο φως
Πολύ καλός make up artist
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ για παρωδία:

Ιστορία μια οικογένειας χορτοφάγων βρικολάκων εναντίον μιας ομάδας Εβραίων ινδιάνων.
Ο Έρωτας ανάμεσα σε ένα πρώην μαθητευόμενο μάγο και νυν δεκαεπτάχρονο βρικόλακα με
ωριμότητα και εμπειρία 80χρονου με μία θνητή που λατρεύει το σκόρδο.
Πως μπορείς να είσαι με τον άντρα που αγαπάς όταν αυτός πνευματικά σε περνάει αιώνες
και εσύ δεν μπορείς να σταματήσεις να τρως σκόρδο; Μπορεί αυτή η οικογένεια με τις
μεταλλαγμένες ιδιότητες να γίνει αποδεκτή από το γκέτο των Εβραίων ινδιάνων;
Μια ταινία με μόνο ένα μαύρο αλλά με πολλές άλλες μειονότητες.

τον τίτλο βρείτε τον μόνοι σας.

Edited by Erisadesu, 06 January 2009 - 14:33.


#27 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 06 January 2009 - 14:51

Mέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει τα 3/5:
Posted Image Posted Image Posted Image


δεν νομιζω οτι ''το σωμα'' εχει καπια σχεση με τα αλλα...
απλα ειναι ενα βιβλιο που εχει γραψει η συγγραφεας!


εμενα μου αρεσαν πολυ τα βιβλια!!!!
η ταινια μου αρεσε αν και την περιμενα πολυ χαλια!!!!!
ο πρωταγωνιστης ηταν πολυ καλος αν και οχι τοσο θεο οσο τον δειχνει το βιβλιο........:bahhh:

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#28 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 06 January 2009 - 18:48

δεν νομιζω οτι ''το σωμα'' εχει καπια σχεση με τα αλλα...
απλα ειναι ενα βιβλιο που εχει γραψει η συγγραφεας!


Εχεις δικιο...Το διόρθωσα

#29 AnO!

AnO!

    ZINO-είσαι μέσα?

  • Members
  • 83 posts

Posted 06 January 2009 - 19:16

αυτή η ταινία και τα βιβλία είναι ότι πρέπει για τους έφηβους
για όλους τους υπόλοιπου είνια μια μετριότητα.

Είδα την ταινία και μπορώ να πω:
Ωραίο Cast
Ιαπωνόφερνε σαν ταινία

Πολύ θετικό στοιχείο ότι οι βρυκόλακες δεν αλλάζουν σε εμφάνιση
Πολύ αρνητικό ότι αντέχουν στο φως
Πολύ καλός make up artist
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ για παρωδία:

Ιστορία μια οικογένειας χορτοφάγων βρικολάκων εναντίον μιας ομάδας Εβραίων ινδιάνων.
Ο Έρωτας ανάμεσα σε ένα πρώην μαθητευόμενο μάγο και νυν δεκαεπτάχρονο βρικόλακα με
ωριμότητα και εμπειρία 80χρονου με μία θνητή που λατρεύει το σκόρδο.
Πως μπορείς να είσαι με τον άντρα που αγαπάς όταν αυτός πνευματικά σε περνάει αιώνες
και εσύ δεν μπορείς να σταματήσεις να τρως σκόρδο; Μπορεί αυτή η οικογένεια με τις
μεταλλαγμένες ιδιότητες να γίνει αποδεκτή από το γκέτο των Εβραίων ινδιάνων;
Μια ταινία με μόνο ένα μαύρο αλλά με πολλές άλλες μειονότητες.

τον τίτλο βρείτε τον μόνοι σας.


ghahahahahahah!
με εστειλες Λιζα! την θελω αυτην την παρωδια!:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
Posted Image
I'd make the vampire cry.Great.I felt like a superhero. Harry Dresden,breaker of monsters' hearts.
Spoiler:

#30 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 January 2009 - 19:46

αρα απο οτι καταλαβα ειναι ρομαντζο?