Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Λυκόφως a.k.a. Twilight


  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 21 December 2008 - 22:30

Αυτό το θέμα αναφέρεται στο Twilight (Λυκόφως στα ελληνικά) το βιβλίο της Stephenie Meyer που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε όλο τον κόσμο (έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά). Έχει γίνει τεράστια επιτυχία και σαν βιβλίο αλλά και σαν ταινία που ξεκίνησε να παίζεται στην Αμερική φέτος τον Νοέμβριο. Έχουν βγεί άλλα τρία βιβλία που είναι συνέχειες του αρχικού και είναι με τη σειρά: New Moon (έχει μεταφραστεί κι αυτό στα ελληνικά και αναμένεται του χρόνου η ταινία), Eclipse και το τελευταίο το Breaking Dawn.

Posted Image


Λοιπόν, πέρα από την παραπάνω σοβαρή (εχμ... ας πούμε) περιγραφή, να προσθέσω και ένα λινκ για το βιβλίο Twilight (novel) - Wikipedia, the free encyclopedia και ένα για την ταινία Twilight (2008/I) για να δείτε την πλοκή κ.λ.π.

Απλά θα πω ότι το λάτρεψα και ότι τώρα είμαι στο τέταρτο βιβλίο (που, ναι, το διαβάζω στα αγγλικά).
Οι χαρακτήρες είναι μαμάτοι:nbleed::kawaii::awww::lovulovu: και σου προκαλούν πολλά διαφορετικά συναισθήματα:wooi2::terror2::deadga6::oo::uhh::sigh2::blingeye2::sadist: .....
Το έχει διαβάσει κανείς? Πώς σας φάνηκε? Προσωπικά, νομίζω ότι θα ήταν ένα πολύ καλό shoujo manga-anime.....
Spoiler:


Αχχχχχ.....:awww: Edward-sama:if:

#2 4rtemis

4rtemis

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 21 December 2008 - 23:27

εγω δεν εχω διαβασει το βιβλιο αλλα θα παω να δω την ταινια:gn2::wooi2: πως & πως την περιμενω :wooi2::orly::blingeye2:αλλα μπορει να διαβασω το βιβλιο:wooi2::kawaii::awww:!! θα ηταν τελιο να εβγενε σε manga:lovulovu::joyful: στην αρχι εβλεπα τα trailer ειχε κατι εικονες & νομιζα οτι ηταν & manga:hihi2::hot:

#3 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 22 December 2008 - 21:26

:wooi2:Την ταινία την περιμένω κι εγώ πως και πως!!!!
Αλλά τα βιβλία έχουν ένα άλλο καλό, ότι σε αφήνουν να φανταστείς τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις καθώς διαβάζεις για αυτά... Αυτό μου αρέσει σε τέτοιου είδους βιβλία ότι έχουν πολύ άμεσο λόγο και πολύ ζωντανές περιγραφές αλλά σε αφήνουν πάντα να το "δεις" μέσα σου, με τα "μάτια" της φαντασίας σου!!!!

#4 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 22 December 2008 - 21:57

:wooi2:Την ταινία την περιμένω κι εγώ πως και πως!!!!
Αλλά τα βιβλία έχουν ένα άλλο καλό, ότι σε αφήνουν να φανταστείς τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις καθώς διαβάζεις για αυτά... Αυτό μου αρέσει σε τέτοιου είδους βιβλία ότι έχουν πολύ άμεσο λόγο και πολύ ζωντανές περιγραφές αλλά σε αφήνουν πάντα να το "δεις" μέσα σου, με τα "μάτια" της φαντασίας σου!!!!


βασικα αυτο γινεται σε ολα τα βιβλια........:nosey::nosey::nosey:

τελως παντων αυριο θα παω να παρω το βιβλιο!!!!!!!!!!!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#5 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 23 December 2008 - 12:36

η ταινια ειναι απειρο φεηλ.

Posted Image


#6 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 23 December 2008 - 12:39

ο πρωταγωνιστής μοιάζει λίγο με τον Yagami Light και έχει και μήλο ή είναι η ιδέα μου?
Posted Image
Spoiler:

#7 AnO!

AnO!

    ZINO-είσαι μέσα?

  • Members
  • 83 posts

Posted 23 December 2008 - 12:54

η ταινια ειναι απειρο φεηλ.


και το βιβλιο τι ηταν? διαβασα το πρωτο(στα αγγλικα μαλιστα) και μου φανηκε απειρως ρηχο και γλυκαναλατο.. εχω διαβασει πολυ καλυτερα πραγματα
βεβαια γουστα ειναι αυτα...
Posted Image
I'd make the vampire cry.Great.I felt like a superhero. Harry Dresden,breaker of monsters' hearts.
Spoiler:

#8 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 23 December 2008 - 14:54

Έχω (δυστυχώς) διαβάσει το μισό βιβλίο, που να μην έσωνα... Έχει γραφτεί από fangirl για fangirls. Ότι βίτσιο για βρικόλακες έχετε (και δεν έχετε) σκεφτεί έχει καταχωνιαστεί εκεί μέσα.

Και φυσικά, το πόσο Mary Sue και Gary Stu είναι οι πρωταγωνιστές, ΔΕ περιγράφεται!



Νόου, θενκ γιου.

Edited by Teachan, 23 December 2008 - 15:09.

Posted Image


#9 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 26 December 2008 - 16:27

ο πρωταγωνιστής μοιάζει λίγο με τον Yagami Light και έχει και μήλο ή είναι η ιδέα μου?


μαλλον είναι η ιδέα σου!!! αλλα γιατι????:dazed:
Όσο για την ταινία,δεν τη έχω δει ακόμη... Αλλά θα πάω σήμερα στην avant premiere στα village να την δώ!!!!!!:hahaha::hahaha::hahaha: Τι χαρά!!!!:kakaka::kakaka::kakaka: Δεν ήθελα να την κατεβάσω γιατί αλλιώς την απολαμβάνεις στον κινηματογράφο με παρέα!!!! Έχει άλλη χάρη!

Και ναι Teachan οι χαρακτήρες είναι ωραιοποιημένοι (υπερβολικά ίσως:nbleed:) αλλά αυτό ισχυεί μόνο για τους βρικόλακες. Αν παρατηρήσεις τους υπόλοιπους χαρακτήρες (πχ. τις τρελλές ανασφάλειες της Bella) θα δεις ότι είναι πολύ (έως υπερβολικά) ανθρώπινοι και πολύ κοντά στον μέσο έφηβο. Γι'αυτό άλλωστε έκανε και τόσο μεγάλη επιτυχία! (καλά βόηθησαν και τα τέλεια χαρακτηριστικά των βρικολάκων!, δε λέω:hot:)

#10 AnO!

AnO!

    ZINO-είσαι μέσα?

  • Members
  • 83 posts

Posted 26 December 2008 - 16:57

Έχω (δυστυχώς) διαβάσει το μισό βιβλίο, που να μην έσωνα... Έχει γραφτεί από fangirl για fangirls. Ότι βίτσιο για βρικόλακες έχετε (και δεν έχετε) σκεφτεί έχει καταχωνιαστεί εκεί μέσα.


ευχαριστω για την διατυπωση γλυκια μου,αυτο ακριβως σκεφτομουνα...
Posted Image
I'd make the vampire cry.Great.I felt like a superhero. Harry Dresden,breaker of monsters' hearts.
Spoiler:

#11 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 26 December 2008 - 17:54

το διαβασα και εγω...............
πολυ διαφημηση για το τιποτα!!!!!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#12 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 28 December 2008 - 16:35

Την είδα παιδιά την ταινία!:orly: Μου άρεσε σε γενικά πλαίσια, αλλά με απογοήτευσε γιατί είχε σοβαρές ελλείψεις. Π.χ. δεν εξηγούσε την ιστορία των βρικολάκων καθόλου, τις δυνάμεις του Jasper. Δεν παρουσίαζε την Bella όπως είναι στο βιβλίο, δηλαδή την τεράστια απέχθεια που έχει για το αίμα (σε φάση λιποθυμίας), ή πως η μεγάλη ταχύτητα της δημιουργεί ναυτία, στοιχεία που δείχνουν το ανθρώπινο του χαρακτήρα της, το ακραία εύθραυστο, το ακριβώς αντίθετο αυτού που αντιπροσωπεύουν οι βρικόλακες... Το τραγικό που κάναν στην ταινία είναι ο τρόπος που "ξέφυγε" η Bella από τα οράματα της Alice. Απλά βγήκε από το ξενοδοχείο που έμεναν και πήρε ταξί!!!! Αν είναι δυνατόν!!!! :terror2:Α, και σαν cast πιστεύω ότι ήταν πετυχημένο, εκτός από την ηθοποιό που έπαιζε την Bella, η οποία μου φάνηκε λίγο ξενέρωτη.....:uhh:
Αλλά παρόλ'αυτά νομίζω ότι ήταν σχετικά μια καλή απόδωση βιβλίου σε ταινία, με την έννοια ότι ήταν στο πνεύμα του βιβλίου.
Α!!!! και ΤΟ κορυφαίο:
Εκεί που ο Edward προσπαθεί να φιλήσει την Bella για πρώτη φορά (με μεγάλη προσοχή για να μην της κάνει κακό), δηλαδή ένα φιλί που γενικά αργεί να συμβεί με τους πρωταγονιστές να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής για αρκετή ώρα, πετάγεται ένας από τις πρώτες σειρές και λέει με μια αγανάκτηση δυνατά: "Άντε αγόρι μου!!!!":hahaha::hahaha::hahaha: και πέφτει ένα γέλιο σε όλη την αίθουσα!!!!! Και εκεί που γελούσαμε όλοι μαζί με τον καημένο τον Edward, την φιλάει επιτέλους! και ταυτόχρονα όλη η αίθουσα ξεσπάει σε χειροκροτήματα!!!!!!:hihi2::hihi2::hihi2: Μπορεί να μου χάλασαν την σκηνή αλλά πραγματικά γέλασα κι εγώ μαζί τους!!!!

#13 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 29 December 2008 - 21:07

:tensai:Κάτι τέτοιο έγινε και όταν πήγα να δω τους Πειρατές της Καρα'ι'βικής, το 1. Μόνο που τότε όλοι στην αίθουσα σηκώθηκαν όρθιοι και ζητοκραύγαζαν. Εντάξει, ήταν στον τέλος, εντάξει, υπήρχαν άπειρες στιγμές με τέτοια ατμόσφαιρα πριν στην ταινία, μα να είχαν αγανακτήσει τόσο πολύ δεν το περιμενα!
Μιλαμε ούτε πανηγύρι δεν έστησαν, κι εγω απ'την άλλη να είχα κατατρομάξει γιατι ήταν αποτομο από την μία και από την άλλη αυτη η μουσική με συνεπήρε.
Αγρινώτες, τι να πεις;!:canthelp: (κι εγω Αγρινιώτισσα ειμαι... να λέμε την αλήθεια...):drink:
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#14 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 30 December 2008 - 22:55

ναι ασε:bahhh: το καταλαβαίνω πολύ καλά.... Ξέρεις εκεί που περιμένεις να ευχαριστηθείς επιτέλους (σαν ρομαντική ψυχή) το πολυαναμενόμενο φιλί, στα χαλάνε όλα!!!!:uhh:

#15 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 31 December 2008 - 00:53

Όσο για την ταινία: Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει άλλα ξέρω πολύ καλά την πλοκή και τους χαρακτήρες. Γενικά, οι βρυκόλακες είναι από τα αγαπημένα μου θέματα στις τέχνες και τις ιστορίες.
Το Twilight το περιμένω κι εγω να το δω κι ελπίζω να σταθεί αντάξιοτου πρώτου βιβλίου.
το παράπονο μου όμως, έχω να πω, είναι το τέλος: η απόκτηση ενός παιδιού και το πόσο μεγάλη ολοκλήρωση φαίρνει πλέον δεν προκαλει τα ίδια συναισθήματα και την ίδια αντιμετώπιση οπως τις πιο παλιές εποχες.:erk:
Δηλαδή, το τέλος μου φάνηκε πολύ κλισέ και απαρχαιωμένο.
εσεις τι λέτε;
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!