Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Προτιμάτε evil or good-guy anime characters???


  • Please log in to reply
287 replies to this topic

Poll: Poin xaraktira protimate??? (392 member(s) have cast votes)

Poin xaraktira protimate???

  1. evil (98 votes [30.91%] - View)

    Percentage of vote: 30.91%

  2. good-guy (75 votes [23.66%] - View)

    Percentage of vote: 23.66%

  3. anti-hero (144 votes [45.43%] - View)

    Percentage of vote: 45.43%

Vote Guests cannot vote

#46 Anakin

Anakin

    Anime Fan

  • Members
  • 196 posts

Posted 10 August 2007 - 21:50

There's no Good without Evil...Both characters for me!


Κάπως έτσι είναι και για μένα.
Είναι αναλόγως το πως διαμορφώνεται ο χαρακτήρας στη σειρά.
Ακόμα πιστέυω ότι παίζει ρόλο καί η ψυχολογία μας όταν βλέπουμε το κάθε anime>χαρακτήρα.
Αυτό το καίρο για παράδειγμα, μου αρέσουν οι κακοί.

#47 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 10 August 2007 - 22:26

Εμένα μου αρέσουν οι χαρακτήρες που δημιουργούν μόνοι τη μοίρα τους και αντιδρούν στις καταστάσεις με βάση τα πιστεύω τους και όχι με βάση ταμπού και ηθικολογίες. Και αυτοί ως επί το πλείστον είναι οι αντι-ήρωες...
Go figure...
Posted Image

#48 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 11 August 2007 - 08:44

εγω προτιμω αντι-ηρωες γιατι πιστευω πως ζουν με εναν δικο τους κωδικα τιμης και εχουν συγκεκριμενη σταση ζωης και αποψεις που δεν αλλαζουν ακομα και οταν πλησιαζει το τελος του κοσμου.επισης ειναι πιο "cool" χαρακτηρες απο ηρωες και κακους.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#49 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 11 August 2007 - 18:41

Εγώ εκνευρίζομαι με το μέσο αντιήρωα: συνήθως είναι κάποιος που δε νιώθει καλά με τον εαυτό του ή που νιώθει ότι το να προσπαθείς να κάνεις το καλό είναι γελοίο. Άλλο ένα κλισεδιαρισμένο, αρχικά έξυπνο μοτίβο; Αμφιβάλλω. Περισσότερο κακός χειρισμός, και σπάνιο βάθος χαρακτήρα, συνήθως.

Γουστάρω εξ ίσου τον αντιήρωα και τον ήρωα, αρκεί να υπάρχει κάποιο νόημα από πίσω.

#50 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 August 2007 - 19:04

Γουστάρω εξ ίσου τον αντιήρωα και τον ήρωα, αρκεί να υπάρχει κάποιο νόημα από πίσω.

Όπως το γνωστό(τι γνωστό, σούπα έχει καταντήσει!) νόημα...''mamoru''?(to protect someone close to him):hahaha:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#51 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 11 August 2007 - 21:50

Όχι, αυτό ακριβώς λέω ότι δεν έχει νόημα. Δες το Juuni Kokki (νά 'ναι καλά η φίλη μου που μού το υπέδειξε) για να δεις ωραία παραδείγματα αντιηρώων και «καλών.»

#52 S4ppH1rE

S4ppH1rE

    One Piece Lover

  • Members
  • 20 posts

Posted 13 August 2007 - 16:31

Οι καλοί.. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να υποστηρίζει τον Cell αντί του Gohan, ή να θέλει να χάσει ο Yugi την μονομαχία με τον Pegasus, ή να θέλω να δω τον Luffy να χάνει από τον Arlong .... So... ψηφίζω Good-Guy..

Life is just a Shareware...with a random time trial limit..

Santōryū: Wadō Ichimonji - Shuusui (previously Yubashiri) - Sandai Kitetsu

Posted Image
Skype Me! : s4pph1re_


#53 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 13 August 2007 - 19:01

Εξαρτάται από το anime πάντα. Αν ο main hero είναι άθλιος/ενοχλητικός προτιμάω αυτόν που θέλει να τον σκοτώσει, προφανώς, αλλιώς τον κεντρικό ηρωα. Βέβαια με εκνευρίζουν τα πολύ ηθικά στοιχεία, δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέροντα. Αν θεωρείται ο Light evil, τότε ψηφίζω evil :P
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#54 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 03 September 2007 - 12:17

Οι καλοί.. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να υποστηρίζει τον Cell αντί του Gohan, ή να θέλει να χάσει ο Yugi την μονομαχία με τον Pegasus, ή να θέλω να δω τον Luffy να χάνει από τον Arlong .... So... ψηφίζω Good-Guy..

Αν κι ο Cell είναι ο αγαπημένος μου κακός στο Dragonball Z (και γενικά ένας από τους αγαπημένος μου κακούς σε anime) εννοείται ότι θα 'θελα να νικήσουν οι καλοί. Και τότε που έβλεπα Yu-Gi-Oh! και είδα την μάχη Yugi με Pegasus υποστήριζα τον Yugi. Aλλά όταν μετά είδα το παρελθόν του Pegasus κι άρχισα στην συνέχεια να σιχαίνομαι τον Yugi που ποτέ σχεδόν δεν λέει να χάσει καμιά μάχη αν ξαναέβλεπα τώρα την αναμέτρηση Yugi με Pegausu θα υποστήριζα Pegasus (που είναι κι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στο Yu-Gi-Oh!). Για την μάχη Luffy εναντίον Arlong εννοείται θα ψήφιζα Luffy που είναι από τους καλύτερους καλούς που 'χουν βγει ποτέ σε anime.


Γενικά το αν υποστηρίζω καλό, κακό ή αντι-ήρωα είναι αναλόγως με την σειρά που βλέπω. Δεν υπάρχει κανένα στάνταρ. Yπάρχουν και καλοί που καταντάνε εκνευριστικοί με την υπερβολική καλοσύνη τους, ύπαρχουν και κακοί που είναι τελείως ηλίθιοι και χωρίς κανένα επίπεδο και υπάρχουν κι αντι-ήρωες που προσπαθούν να φανούν cool αλλά καταντάνε τελείως γελίοι.

#55 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 03 September 2007 - 12:49

Συνήθως δεν μου αρέσουν οι goodies two shoes που λένε. Για όποιον πάιζει ή έχει παίξει D&D και παρόμοια, απεχθάνομαι τους Lawful Good χαρακτήρες, και ιδιαίτερα τους paladins.
Έχω μία τάση να μου αρέσουν οι anti-hero/evil χαρακτήρες συνήθως.

#56 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 03 September 2007 - 22:28

Οι χειρότεροι από τους καλούς.
Δηλαδή αυτοί που μεν είναι "καλά παιδιά" αλλά τους λείπει (κατά πολύ) το φωτοστέφανο....

#57 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 07 September 2007 - 17:30

Μ'αρεσουν οι χαρακτηρες που εχουν οτι πιο κακιασμενο και σατανικο γιατι...
1. ειναι ολοι/ες καρακουκλοι/αρες (αυτος και αν ειναι λογος!!!)
2. ειναι ολοι πανεξυπνοι (ε, πως θα καταστρωσουν τα σατανικα τους σχεδια να κατακτησουν τον κοσμο?)
3. ποτε δεν θα ριξουν την ατακα-δολοφονο "μη φοβασαι, θα σε προστατεψω εγω!"


#58 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 07 September 2007 - 18:47

Με εκνευρίζουνε αφάνταστα οι typical good-guy ή typical bad-guy.

Θέλω well defined χαρακτήρες που να είναι κατανοητό από κάποιο σημέιο κ έπειτα το γιατί αντιδρούν όπως αντιδρούν και ΟΧΙ πρόχειρες/κλισέ εξηγήσεις plz.

Ε μια αδυναμία στους αντι-ήρωες την έχω, αν αναλογιστεί κανείς απο που έχω πάρει το nick ή οτι ο Elric of melnibone είναι ο έταιρος αγαπημένος μου ήρωας :P

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#59 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 10 September 2007 - 12:02

Δεν ξέρω γιατί αλλα συνήθως μ'αρέσουν οί κακοί....

#60 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 September 2007 - 14:47

Ε μια αδυναμία στους αντι-ήρωες την έχω, αν αναλογιστεί κανείς απο που έχω πάρει το nick ή οτι ο Elric of melnibone είναι ο έταιρος αγαπημένος μου ήρωας :P


Λατρεύω τον Elric επίσης!