Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Σύνοψη όλων των έργων του Leiji Matsumoto


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#46 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 21 November 2010 - 17:03

Εγώ να σας πω την αμαρτία μου, επειδή σε αυτήν την ταινία δεν εμπλέκει καθόλου ο Matsumoto, ενώ την έχω κατεβάσει από την πρώτη μέρα, φοβάμαι να την δω.
Εσύ προτείνεις να το επιχειρήσω δηλαδή...

Η ταινία εμπορικά πήγε καλά στην Ιαπωνία την πρώτη εβδομάδα, μετά όμως είχε μεγάλη καθίζηση εισπρακτικά.

#47 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 22 November 2010 - 13:26

Πραγματικά δεν το είχα δει ότι δεν εμπλέκεται ο Matsumoto, αλλά σε σχέση με κάτι άλλα που έχουν βγει κατά καιρούς και τα θεωρώ επιεικώς μέτρια (Cosmo Warrior Zero, Gun Frontier) η νέα ταινία είναι πολύ πιο Matsumoto απ' ότι αυτά! Κι όπως είπα και πριν από την στιγμή που στο είδος των Space Operas υπάρχει τέτοια "λειψυδρία" μια χαρά μου ήρθε και περιμένω να δω και την live action ταινία, όταν με το καλό βγει, καθώς και του Captain Harlock κι ελπίζω να μην απογοητευτώ. Οπότε φίλε μου δώσε στην ταινία μια ευκαιρία. Αν μη τι άλλο, το λιγότερο που θα την βαθμολογούσα είναι ένα 7/10 ( ακούς Radagast; ) αλλά εμένα με κέρδισε και της έβαλα ένα 8/10 σαν θαυμαστής του είδους.

Επίσης για όσους ενδιαφέρονται έχει βγει και το Fire Force DNA Sights 999.9 από τους Anonymous Russian Rippers. Αυτό για όσους θέλουν να τα δουν όλα τα έργα του Matsumoto κάποτε. Το 48λεπτο αυτό OVA είναι prequel του Galaxy Express 999.

Posted Image

Posted Image

#48 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 22 November 2010 - 14:09

To Fire Force DNA Sights 999.9 το έχω μεταφράσει και εγώ στα Ελληνικά εδώ και δύο χρόνια :)
http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v17197853nHyPKakt


#49 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 November 2010 - 14:14

Θα πρέπει να εχω δει κάτι άλλο πρώτα για να του ρίξω ένα βλέφαρο? Γενικά λίγο με τα έργα του Matsumoto έχω μπλεχτεί στο τι να πιάσω πρώτα και τι να αφήσω. >.<

#50 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 22 November 2010 - 15:20

Για το Yamato άμα δεν δεις την πρώτη season της σειράς του 1974, καλύτερα να μην το δοκιμάσεις, δε θα σε αρέσει και θα το κρίνεις τελείως λάθος.

Το διαστημόπλοιο Αργώ (έτσι το είχε δείξει στην Ελλάδα η ΕΡΤ τότε), είναι μια σειρά που κάθε επόμενο έχει δεδομένο ότι έχεις δει το προηγούμενο. Και το κακό είναι ότι η πρώτη ταινία recap της σειράς είναι χάλια, αφού κρατά μόνο την δράση και αφαιρεί όλα τα ανθρώπινα στοιχεία, τους φιλοσοφικούς διαλόγους και τα αλληγορικά συμβάντα της σειράς. Απουσιάζουν επίσης εκείνα τα ιδιαίτερα επεισόδια, που κατάφεραν να την κάνουν να δημιουργήσει το Space Opera Romance είδος των anime. Επίσης η σειρά ξεκινά κάπως "παράξενα", όπως όλα τα πειραματικά πράγματα.
Στον Captain Harlock ο Matsumoto χρησιμοποίησε ότι έμαθε από το Yamato, για αυτό η σειρά του 1978, όπως και τα Galaxy Express / Queen Millennia που ακολούθησαν είναι αξεπέραστα σεναριακά, σκηνοθετικά αλλά και μουσικά.

Αν θέλεις να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με Matsumoto, ξεκίνα από τις ταινίες Galaxy Express, έχοντας κατά νου ότι αυτό που βλέπεις είναι αλληγορία.

#51 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 November 2010 - 16:33

να προσθεσω επισης και τη σειρα Maeterlinck's Blue Bird, που παρολο που δεν ανηκει στο συμπαν του Μαtsumoto, ωστόσο συμμετειχαν ο παραγωγος του Yamato, Noshinobu Nishizaki και ο σκηνοθετης animation Toyoo Ashida, πιθανων και αρκετοι αλλοι για οσους διαβαζουν τα ιαπωνικα end credits μιας και το ανιματιον εγινε απο την Office Academy, που συμμετειχε στις ταινιες Yamato. Ο L.M εκανε το character design

αρκετα καλη και σουρρεαλιστικη σειρα για παιδια και μεγαλους.γνωστη σε Γαλλια, Ιταλια αλλα οχι στην Ελλαδα. μερικα επεισοδια ειχαν αρκετα καλο animation

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=453

ενω η εισαγωγη ειναι αστεια, η μουσικη στους τιτλους τελους θα ταιριαζε στις κλασσικες σειρες του Μatsumoto

[media]http://www.youtube.com/watch?v=2DeVznEZac4[/media]

#52 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 22 November 2010 - 18:22

To Fire Force DNA Sights 999.9 το έχω μεταφράσει και εγώ στα Ελληνικά εδώ και δύο χρόνια :)
http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v17197853nHyPKakt


Φίλε μου, πολύ καλή δουλειά και πραγματικά δεν το ήξερα κι ούτε το είχα πετύχει πουθενά.

Iristella θα συμφωνήσω ακριβώς σε ότι σου είπε ο Labrokratis. Η πρώτη σειρά του Yamato παρά τα σφάλματα και τους πειραματισμούς της είναι αρκετά καλή αλλά η 2η ταινία και η 2η σειρά είναι πολύ καλύτερες κατ' εμέ. Όσον αφορά το τι να δεις, θα σου πρότεινα την ταινία Arcadia of my Youth που πιστεύω είναι ότι καλύτερο έχει βγει στο σύμπαν του Harlock, χωρίς να θέλω να μειώσω την original σειρά που είναι εκπληκτική. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχει η σειρά Endless Orbit SSX μεταφρασμένη, καθώς οι Live-Evil που την έκαναν την παράτησαν στο 7ο επεισόδιο (από 22 συνολικά). Αυτή η σειρά ήταν η άμεση συνέχεια της ταινίας αλλά βλέπεται άνετα και χωρίς αυτή.

Posted Image

Posted Image

#53 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 22 November 2010 - 20:02

Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχει η σειρά Endless Orbit SSX μεταφρασμένη, καθώς οι Live-Evil που την έκαναν την παράτησαν στο 7ο επεισόδιο (από 22 συνολικά). Αυτή η σειρά ήταν η άμεση συνέχεια της ταινίας αλλά βλέπεται άνετα και χωρίς αυτή.


Υποτίθεται ότι οι L-E την ξανάπιασαν και περιμένουμε καινούριο επεισόδιο...
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#54 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 23 November 2010 - 16:29

Υποτίθεται ότι οι L-E την ξανάπιασαν και περιμένουμε καινούριο επεισόδιο...


Μακάρι να την τελειώσουν κι αυτήν όπως και την Queen Millenia που είναι στο 9ο επεισόδιο. Επίσης να ξαναπιάσουν κάποτε το Galaxy Express 999 να το τελειώσουν κι αυτό. Αν και η σειρά του Captain Harlock με "καίει" πιο πολύ απ' όλα! :lovulovu:

Posted Image

Posted Image

#55 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 23 November 2010 - 17:43

Μακάρι να την τελειώσουν κι αυτήν όπως και την Queen Millenia που είναι στο 9ο επεισόδιο. Επίσης να ξαναπιάσουν κάποτε το Galaxy Express 999 να το τελειώσουν κι αυτό. Αν και η σειρά του Captain Harlock με "καίει" πιο πολύ απ' όλα! :lovulovu:

Galaxy Express 999 αποκλείεται είναι licenced. Μπορείς να κατεβάσεις torrent από bakabt με όλη τη σειρά - τα επεισόδια από 34 ως 113 είναι rip από crunchyroll.
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#56 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 23 November 2010 - 18:54

Το Galaxy Express ξεκίνησε πάλι να γίνεται funsubbing...
Έχουν κυκλοφορήσει τα επεισόδια 34-41 και μάλλον είναι τα script των live-evil που δεν είχαν προλάβει να κυκλοφορήσουν. Θα τα βρείτε εδώ:
http://isohunt.com/download/203937953/Galaxy+Express+999.torrent

Εμένα μου είχαν στείλει srt αρχεία τους με πολλά διάσπαρτα επεισόδια πριν κάποια χρόνια που τα είχα ζητήσει.

#57 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 24 November 2010 - 16:30

Galaxy Express 999 αποκλείεται είναι licenced. Μπορείς να κατεβάσεις torrent από bakabt με όλη τη σειρά - τα επεισόδια από 34 ως 113 είναι rip από crunchyroll.


Απλά μου έχουν πει πως δεν είναι και τόσο καλή η ποιότητα για τα επεισόδια αυτά. Αλλά αν το ξαναπιάσουν ευχαρίστως θα το δω. Αλλιώς μόνο το να στραβωθώ στο laptop είναι μια λύση....

Να πω και κάτι χαριτολογώντας κι ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Όλοι οι "παππούδες" του forum γράφουμε εδώ μου φαίνεται! :hahaha:

Posted Image

Posted Image

#58 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 25 November 2010 - 04:45

Πάντως το animedb το project των Fading Sun-Navy που αναφέρει ο Λαμπροκράτης το έχει ως stalled άρα δεν ξέρω αν θα βγουν άλλα... Τώρα για την ποιότητα των crunchyroll rips όντως δεν είναι η καλύτερη (άλλωστε κάθε επεισόδιο είναι γύρω στα 50 mb) αλλά σε λάπτοπ τουλάχιστον βλέπονται... και είναι η μόνη λύση προς το παρόν αν θες να δεις όλη τη σειρά.
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#59 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 November 2010 - 14:31

Όλοι οι "παππούδες" του forum γράφουμε εδώ μου φαίνεται! :hahaha:



ασε, ασε, οι τελευταιοι της αναλογικης εποχης....

#60 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 December 2010 - 22:18

λοιπον, ειδα τη σειρα Galaxy Express. απο τις καλυτερες που εχω δει και ας κρατα 113 επεισοδια. Αντε 4 επεισοδια να ηταν βαρετα. το τελος απο τα καλυτερα. Λοιπον, Legend of Galactic Heroes had more brain but Galaxy Express had more heart (and imagination)

Aλλα μια απορια.
Spoiler: