Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2008 Anime Awards - Categories And Nominees


  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#31 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 October 2008 - 15:32

Το Michiko to Hatchin μπήκε στο Best Newcomer (στη θέση του Shikabane Hime Aka).

fanboy

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο; :orly:

(Και το Shikabane Hime από fanboyισμό είχε μπει. :P)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#32 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 27 October 2008 - 15:39

Έχω να προτείνω να μη βιάζεσαι γιατί είναι αρχή ακόμα. Εσύ παιδεύεσαι με τις ανανεώσεις των λιστών. Άσε να προχωρήσουν λίγο.

Θα πρότεινα Kurozuka αλλά, αν και έχω δει 3 επεισόδια (σε αντίθεση με το Mitchiko to Hachin που έχει βγει μόνο ένα), πάλι λέω ότι είναι νωρίς ακόμα.

Posted Image


#33 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 October 2008 - 23:14

Kαποιες σκεψεις μου. Νομιζω οτι θα επρεπε να προστεθουν...

Best OP/ED ----> Gundam 00
Best OST ----> D.Gray man

A, και κατι αλλο. Δεν ειδα πουθενα το Code Geass R2, oχι το εχω καμια σκασιλα, απλα πιστευω οτι αρεσε σε πολυ κοσμο.
Posted Image

#34 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 31 October 2008 - 23:38

Best fanservice/ecchi χωρίς το Strike Witches ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! Παρακαλώ όπως επιληφθείτε του θεματος...

:smokingg:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#35 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 01 November 2008 - 09:58

το Code Geass R2, ειναι sequel, και ο κανονισμος λεει οτι δεν μπαινουν sequels. οποτε....:canthelp:
ασε που θα πατωνε αν εμπαινε

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#36 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 November 2008 - 13:21

το Code Geass R2, ειναι sequel, και ο κανονισμος λεει οτι δεν μπαινουν sequels. οποτε....:canthelp:
ασε που θα πατωνε αν εμπαινε


Ok my bad

Best OP/ED ----> Gundam 00 και Vampire Knight
Best OST ----> D.Gray man


Edited by digitaltracker, 01 November 2008 - 13:26.

Posted Image

#37 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 November 2008 - 19:31

μια ερώτηση, το A Country Doctor βγήκε το 2007, γιατί είναι μέσα;
μήπως subbaristike το 2008;

Posted Image


#38 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 November 2008 - 19:34

Ακριβώς.

BTW, stay tuned για πολλές προσθήκες και αλλαγές στη λίστα του πρώτου post.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#39 Zerro

Zerro

    Zero to Hero

  • Members
  • 56 posts

Posted 20 December 2008 - 03:31

εγώ από την άλλη είμαι φαν και του kannagi: crazy shrine maidens και απορώ γιατί δεν συμμετέχει... απλά φοβερό comedy με άπλετο humor και ωραίο σχεδιασμό.

#40 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 20 December 2008 - 15:54

Mnemosyne με 1000!!!!!!!!!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#41 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 27 December 2008 - 20:07

Mnemosyne με 1000!!!!!!!!!!


+10000
και Kara No Kyoukai (αν και δεν εχει ολοκληρωθει)

#42 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 December 2008 - 20:42

E coolαρετε ρε.Θα ερθει η ωρα να ψυφησουμε και τοτε θα δουμε...Τωρα απλα στρονετε το ολο θεμα...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#43 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 December 2008 - 02:20

Το Mnemosyne είναι ήδη μέσα σε αρκετές κατηγορίες. Το Kara No Kyoukai είναι μέσα στα Best Newcomer, μιας και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα σαν έργο.

Όποτε βρω αρκετό χρόνο θα προσθέσω μερικά anime ακόμα στις διάφορες κατηγορίες (Ga-Rei Zero και Kannagi είναι μερικά που μου έρχονται στο μυαλό).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#44 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 28 December 2008 - 02:26

EDITED :

Βασικά πότε είναι η ημερομηνία λήξης. Είναι τώρα στις 31? Ή έχουμε και τον άλλον μήνα;;
Δλδ anime σαν το Kurozuka/Bounen θα προλάβουν να εμπεριέχονται άραγε;;;

Επίσης τέλειωσε και το "ef tale of melodies" οπότε φαντάζομαι κάπου θα μπει και αυτό έστω κι αν είναι με μετριότατα subs και το είδαν ελάχιστοι. (chihiro)

Επίσης το πολύ καλό και μικρό Flag αν δε κάνω λάθος φέτος ολοκληρώθηκε. Απορώ πως ξεχάστηκε. :oo: Θα μπορούσε άνετα να γίνει nominated για music, drama ακόμη και story ή και best overall. Βασικά είναι μάλλον ότι καλύτερο έχω πετύχει από anime του 2008 ίσως μαζί με Kaiba. (αν και εντελώς διαφορετικά)

Βtw ολοκληρώθηκε και το "Nodame Cantabile: Paris-Hen" αν και είναι sequel όπως και το ef.

Κι όσο αφορά το gits 2.0 (το remake του 95 movie), αν και έγινε release, δε νομίζω πως αξίζει να λάβει μέρος μιας και ήταν κατά 90-95% η ίδια παλιά ταινία.
Άλλωστε αν το κοιτούσαμε σαν ανεξάρτητη ταινία (pretending this was not a remake),
προσωπικά πιστεύω πως είτε σαν quickwatch είτε σαν scifi είτε σαν συνολικό ost αλλά και σενάριο, τα άλλα anime της χρονιάς δεν έχουν να πουν τπτ μπροστά του. Though it's just my opinion.

Το kaiba για ποιό λόγο είναι στο mystery/thriller/horror??? Δε νομίζω πως του ταιριάζει καν να είναι nominated εκεί. Pure drama/scifi με στοιχεία dementia μου φάνηκε εμένα.

Το bounen αμφιβάλλω αν θα έχει τελειώσει ακόμη και τέλη Γενάρη σαν σειρά/subbing πάντως.
In any case, όσο καλό κι αν είναι, το να το βλέπω σε πάνω από 2-3 categories it's just plain fanboyism και αδικία πιθανώς για άλλους τίτλους.

To ίδιο μάλλον ισχύει και για το Ghost hound που το τελειώνω αυτές τις μέρες.
Δλδ οκ εφέ, άντε και mystery/thriller, αλλά μάλλον τπτ άλλο. Από char development δεν με ικανοποίησε πάντως. Είχε άλλα καλά στοιχεία τουλάχιστον.

Miyori no mori slice of life? χμμμμ :S:S εμένα δε μου πάει πάντως. (Fantasy/adventure αρκεί και περισσεύει imo)

Επίσης το Mnemosyne, αν και αρκετά πρωτότυπο και καλούτσικο, σε καμιά περίπτωση δεν είναι για πάνω από 2 nominations imho. Αλλιώς μετά πάμε στην υπερβολή, ενώ έχουμε πάρα πολλούς καλούς τίτλους.
Sword of the stranger επίσης βλέπω σε άπειρα nominations (ελεεινά overrated) ενώ μιλάμε για ένα μέτριο movie που απλά είχε άρτιο τεχνικό τομέα. (animation, σχέδιο, μουσική, εφέ, voice acting) Best story??? No way.

Κι όσο αφορά τα best scifi/mecha nominations, άνετα θά'βγαζα strait jacket, για να έβαζα οτιδήποτε από flag/ghost hound/vexille ή και όλα. Πιο καλά μου φάνηκαν από scifi άποψης τουλάχιστον.
(Και αν σκεφτείς πόσο το concept του ghost hound βασίζεται σε ιδέες αλλά και έργα μεγάλων επιστημόνων, μια χαρά scifi στοιχεία είχε η σειρά.)

Για mystery ή/και slice of life θα μπορούσε να έμπαινε και κάνα "Natsume Yuujinchou" πάντως αν και οκ είναι ήδη στο fantasy-adventure.

To dmc μήπως παραέγινε το κακό και κατέληξε σε άπειρα categories?:oo: Ένα comedy/quickwatch και πολύ του έπεφτε, άντε και για την Manager που ήταν Θεά.

Ιδέα : Τι λέτε για κάνα award πιο "πρωτότυπο" series του έτους σαν ιδέα/concept ;;

Edited by Radagast, 02 January 2009 - 08:47.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#45 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 December 2008 - 02:42

Το Flag αν και ξεκίνησε την προβολή στα μέσα του 2006, ολοκληρώθηκε σαν fansub το 2008, επομένως μπορεί να πει κανείς πως πληρεί τις προϋποθέσεις. Από την άλλη το ξέρουν λίγα άτομα και δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει να πάρει τη θέση κάποιας άλλης σειράς. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν είναι καλή σειρά, το αντίθετο.

E5VV38U.jpg