Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πώς μπορώ να γράψω ιαπωνικά στο PC;


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#16 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 February 2010 - 20:28

thanks dysdaimona θα προσπαθήσω αν και δεν πολυκατάλαβα τι πρέπει να κάνω.

όσο για σένα Night WIzard...θα σε ευχαριστούσα για την απάντηση αν δεν προοριζόταν για άτομο με ειδικές αυτιστικές ανάγκες.

αν είχα το CD θα καθόμουν να κάνω όλη αυτή τη συζήτηση;
Εμένα το PC μου ήρθε χωρις CD.

#17 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 06 February 2010 - 21:21

εγω παντως που δεν εχω cd εβαλα απο http://isohunt.com/torrent_details/43720272/proofing+tools?tab=summary τα proofing tools και γραφω μια χαρα δες αν σου κανει

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 February 2010 - 23:27

2007 windows έχεις;

#19 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 06 February 2010 - 23:53

win xp και office 2007

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#20 dysdaimona

dysdaimona

    i don't want a title

  • Members
  • 53 posts

Posted 07 February 2010 - 01:39

Λοιπόν το έψαξα πιο πολύ για εγκατάστση χωρίς cd και κατέληξα στα εξής:
Αν το πισι σου ήρθε χωρίς Cd για τους χ-ψ λόγους αλλά παράλο αυτα είναι αυθεντικά μπορείς να το εγκαταστήσεις απο το επίσημο site της microsoft.support με τις λεξεις κλειδια MUI packs ή MUI Pack languages and LCID folder for Japanese με κωδικο 1041(κάθε γλώσσα έχει το δικό της κωδικο.π.χ τα ελληνικά έχουν το 1032) αλλα για office γιατι μπορει να σε οδηγησει ώστε να αλλάξει η γλώσσα του λειτουργικού σου.Αν δε βγαλεις ακρη βαλε αυτα στο google και θα σου βγάλει τα αποτελέσματα.Αν τώρα είσαι στην "άλλη " περιπτωση όσο και αν έψαξα δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μόνα τους απο τη βασική εγκατάσταση του office και μάλλον ο τρόπος είναι να τα κατεβάσεις από το σύνδεσμο παραπάνω.Αλλά για να είσαι απόλυτα σίγουρη πριν αρχίσεις το ψαξιμο κάνε έναν έλεγχο ως εξής

1.ανοιξε το πρόγραμμα winrar για να μπορεις να βλέπεις και τα κρυφα σου αρχεια
2.μεσα απο το προγραμμα μπες στον υπολογιστή μου
3.στα Programs files
4.στο microsoft office
5.εκει μάλλον θα έχει 5-6 φακέλους ακόμα,ανοιγόκλεισε το καθένα απο αυτούς και αν σε κάποιον απο αυτους βρεις κανένα φακελάκι με το όνομα 1041 τότε υπάρχει εγκατεστημένη η γλώσσα

Μέχρι εκεί έχουν φτάσει οι γνώσεις μου :ureshii:

#21 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 08 February 2010 - 09:01

Για αυτούς που έχουν xp home edition υπάρχει κάποια λύση;

#22 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 10 October 2010 - 19:17

Δείτε και το Google Nihongo nyuuryoku http://www.google.com/intl/ja/ime/
Είπαν ότι θα ανοίξουν τον κώδικα του, οπότε ίσως το δούμε και σε πλατφόρμες πέραν των Windows.

#23 Loveless

Loveless

    love peace hope

  • Members
  • 11 posts

Posted 20 March 2011 - 23:42

Πραγματικα τελειο thread, αλλα μηπως ξερει κανενα καλο παιδακι τιποτα για ολους εμας που εχουμε vista? onegai:wooi2:

#24 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 20 March 2011 - 23:46

Δείτε και το Google Nihongo nyuuryoku http://www.google.com/intl/ja/ime/


^ Αν και δεν μ' άρεσε προσωπικά.

#25 Loveless

Loveless

    love peace hope

  • Members
  • 11 posts

Posted 20 March 2011 - 23:56

Ναι επειδη το ειδα το παραπανω (γιατι δεν καταλαβαινω και πολλα πραγματα απο αυτα που λεει) να κανω την ερωτηση αλλιως: Μηπως εχει την υπομονη ενα καλο παιδακι να μου εξηγησει με λιγα λογια τη διαδικασια εγκαταστασης για τα vista? (οποιος εχει κανει δηλαδη επιτυχως εγκατασταση στο δικο του vista)

#26 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 20 March 2011 - 23:58

Τι να 'σ' πω, δεν έχω Windows, αλλά ακούω φημίζονται για το install>next>next>finish τους. Τι άλλο να ζητά;

#27 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 21 March 2011 - 00:46

Τα mac δεν έχουν τέτοια προβλήματα! hohohoho :kakaka: *proud* *proud*
Spoiler:

Everything is so simple with mac :canthelp:

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#28 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 21 March 2011 - 01:04

Μα είναι γνωστό ότι το μόνο πρόβλημα των Mac είναι οι χρήστες τους.

#29 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 21 March 2011 - 01:39

Πραγματικα τελειο thread, αλλα μηπως ξερει κανενα καλο παιδακι τιποτα για ολους εμας που εχουμε vista? onegai:wooi2:

Tι εννοείς; Θα κάνεις ότι λέει ο Kenny στο 1ο post. Δεν έχει καμία διαφορά η διαδικασία στα vista.

Posted Image

Posted Image


#30 Loveless

Loveless

    love peace hope

  • Members
  • 11 posts

Posted 21 March 2011 - 11:28

Δεν έχει καμία διαφορά η διαδικασία στα vista.



Εχεις απολυτο δικιο:riiight: Το προσπαθησα λιγο χθες και επειδη ειχε καποιες διαφορες και μπερδευτικα λιγο, λεω κατσε να ρωτησω και κανεναν αλλο που εχει vista για παραπανω πληροφοριες! Αλλα μολις μου εστειλες αυτο ειπα να κανω αλλη μια προσπαθεια και:blingeye2:  よかった με καποιες μικροδιαφορες και χωρις να χρειαστει κανενα απολυτως cd!
Special thanks to Kenny and Nighteyes!:wooi2: