Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πώς μπορώ να γράψω ιαπωνικά στο PC;


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 September 2008 - 00:55

Konichiwa! Αυτό το thread θα κάνει πολλούς weaboos σ' αυτό το forum λίγο πιο ευτυχισμένους. Θα σας δείξω πως θα βάλετε (και πως θα χρησιμοποιήσετε) το ιαπωνικό keyboard στον υπολογιστή σας.

(Οι παρακάτω οδηγίες αφορούν Windows, για άλλα λειτουργικά συστήματα δεν ξέρω. Gomenasai.)

1. Στον Πίνακα Ελέγχου επιλέξτε "Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας".

Posted Image

2. Πάτε στην καρτέλα "Γλώσσες" και επιβεβαιώστε ότι το πεδίο "Εγκατάσταση αρχείων για γλώσσες Ανατολικής Ασίας" είναι επιλεγμένο. Αν δεν είναι, επιλέξτε το και πατήστε "Εφαρμογή". Θα σας ζητήσει το CD των Windows, θα εγκαταστήσει ~200 MB από απαραίτητα αρχεία, και θα κάνει επανακκίνηση του συστήματος (έπειτα επανέρχεστε σ' αυτό το βήμα). Αν είναι επιλεγμένο, απλά πατήστε "Λεπτομέρειες...".

Posted Image

3. Πατήστε "Προσθήκη...".

Posted Image

4. Στο πάνω menu, επιλέξτε "Ιαπωνικά". Το δεύτερο menu δεν χρειάζεται να το πειράξετε.

Posted Image

5. Αφού πατήσετε "OK", "Εφαρμογή" κι "Εφαρμογή", επιτέλους έχετε ιαπωνικό πληκτρολόγιο! Omedetou! Έπειτα από 1 ή 2 [alt]+[shift], θα δείτε το εξής, κάτω δεξιά.

Posted Image

6. Όμως λόγω της πολυπλοκότητας της γλώσσας, είναι σχεδόν απαραίτητο να εμφανίσετε κι άλλα κουμπιά στη γραμμή γλώσσας. Πατήστε το άσπρο βελάκι κάτω δεξιά, και το παρακάτω menu θα εμφανιστεί. Πατήστε την επιλογή "Πρόσθετα εικονίδια στη γραμμή εργασιών".

Posted Image

7. Τώρα θα έχουν εμφανιστεί περισσότερα κουμπιά, τα οποία πιθανότατα δεν θα ξέρετε τι κάνουν. Don't panic yet, πατήστε ξανά το άσπρο βελάκι και επιλέξτε αυτά που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα, είναι τα πλέον χρήσιμα.

Posted Image

8. (Προαιρετικό) Επειδή τώρα η γραμμή γλώσσας καταλαμβάνει μεγάλο χώρο στη γραμμή εργασιών και ίσως σας εμποδίζει όταν έχετε πολλά παράθυρα ανοιχτά, μπορείτε να πατήσετε το κουμπί με τα δύο τετραγωνάκια, για να στείλετε την γραμμή γλώσσας πάνω δεξιά στην οθόνη.

Posted Image

9. Δυο λόγια στο πως γράφονται τα ιαπωνικά. Τα ιαπωνικά γράφονται μέσω των romaji, δηλαδή πληκτρολογούμε σαν να γράφουμε ιαπωνικά με λατινικούς χαρακτήρες. Η μετατροπή των λατινικών χαρακτήρων σε hiragana γίνεται σε πραγματικό χρόνο, και έπειτα από κάθε πάτημα του [space], το σύστημα μαντεύει την λέξη που θέλουμε, πιθανότατα αντικαθιστώντας κάποια hiragana με kanji ή katakana.

Κι αφού το είπα κι αυτό, πάμε τώρα να γράψουμε ιαπωνικά! Ας διαλέξουμε μια απλή φράση, το "μιλάω ιαπωνικά", το οποίο είναι "私は日本語が話せる" και προφέρεται (άρα και πληκτρολογείται) "watashihanihongogahanaseru". Ανοίγουμε λοιπόν το Σημειωματάριο, επιλέγουμε ιαπωνική γλώσσα, πληκτρολογούμε, και...

Posted Image

... shippai! Δεν το μετέτρεψε σε ιαπωνικά! Τί φταίει; Προσέξτε το κεφαλαίο A στη γραμμή γλώσσας. Είναι το menu "Input method". Το A συμβολίζει το direct input, δηλαδή τη γραφή λατινικών χαρακτήρων μόνο (όπως ακριβώς και το αγγλικό keyboard), όχι hiragana. Για να γίνουν όλα αυτά που περιέγραψα στην προ-προηγούμενη παράγραφο, θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε το Hiragana, όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα.

Posted Image

Tip of the pro: Η αλλαγή από Direct input σε Hiragana γίνεται και χωρίς ποντίκι, πατώντας [ctrl]+[caps lock].

11. OK, τούτη τη φορά είμαστε πραγματικά έτοιμοι να πληκτρολογήσουμε ιαπωνικά. Yosh, ikuzo!

Posted Image

12. Μόλις πατήσουμε [space], magic happens! Ορισμένα hiragana αντικαθιστούνται από kanji.

Posted Image

13. Υπάρχουν περιπτώσεις που γράφουμε μια λέξη, αλλά τα kanji που εμφανίζονται δεν είναι αυτά της λέξης που θέλουμε, αλλά κάποιας άλλης λέξης. Ας πάρουμε για παράδειγμα την ιαπωνική λέξη για τη λειτουργία, η οποία είναι "機能" και προφέρεται "kinou". Πάμε λοιπόν στο Σημειωματάριο, πληκτρολογούμε "kinou", πατάμε [space], και...

Posted Image

NANI SORE? Αυτή είναι η ιαπωνική λέξη για το χθες, η οποία επίσης προφέρεται "kinou". Πώς λοιπόν θα γράψουμε "機能"; Don't panic, η απάντηση είναι πολύ απλή. Πατάμε ξανά [space], κι ένα menu με λέξεις που προφέρονται "kinou" θα εμφανιστεί. Επιλέγουμε αυτήν που θέλουμε και συνεχίζουμε.

Posted Image

14. Μέχρι τώρα έχει γίνει σαφές ότι για να γράψουμε ιαπωνικά στο PC, πληκτρολογούμε το πως προφέρονται. Τί γίνεται όμως όταν δεν ξέρουμε πως προφέρεται ένα kanji, και συνεπώς, η λέξη που το περιέχει; Υπάρχει λύση. Πάμε στο menu "IME pad", και επιλέγουμε "Hand Writing"

Posted Image

Θα εμφανιστεί κάτι σαν το εξής.

Posted Image

Στο πεδίο αριστερά ζωγραφίζουμε με το ποντίκι το kanji που θέλουμε. Όπως θα διαπιστώσετε, δεν απαιτείται το τέλειο σχέδιο, μπορείτε να το κάνετε στα πρόχειρα και πάλι θα το βγάλει. Δείτε το παράδειγμα.

Posted Image

Στο πεδίο δεξιά είναι τα guesses. Επιλέγουμε με το ποντίκι αυτό που θέλουμε, και αυτό ήταν.

Αυτά τα ολίγα. Happy typing, weaboos! ^^

Edited by Kenny, 27 September 2008 - 13:13.
a few typos fixed

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 27 September 2008 - 01:02

すばらしい!! :P
sucks I don't have the WinXP cd,and have to use a word processor to write.. >_>

#3 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 27 September 2008 - 01:10

Ίσως θέλετε να κοιτάξετε και το IMETool το οποίο εγκαθιστά γλώσσες χωρίς απαραίτητο restart του υπολογιστή. Google for it.

Posted Image


#4 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 11 December 2008 - 01:02

kenny i love you. ειχα εγκαταστησει κι απο μονη μου την ιαπωνικη (κατεβαζα lang / i386 folders γιατι δεν εβρισκα το σιντι των win και δε λειτουργουσαν πληρως.. μια βγαιναν μια οχι.. μια εβγαινε hiragana,μια katakana .. oτι να ναι! Να σαι καλα!

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#5 Lilia20

Lilia20

    Want a cookie? ^^

  • Members
  • 48 posts

Posted 13 December 2008 - 16:57

Eμενα γιατι μου τα δειχνει τετραγωνακια???:nanana: Plus, i don't have the Windows XP cd either!!!!!:cry5: Σε σελιδες μου ζητα να κανω εγκατασταση! Γινεται χωρις το cd των XP??
Or κανενα αλλο τροπο???
:joyful:Yoshaaaa!! ;333

#6 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 13 December 2008 - 17:07

Χρειάζεσαι το CD για να εγκαταστήσεις το πακέτο με τις Ασιατικές γλώσσες.

Posted Image


#7 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 30 December 2008 - 16:43

Τωρα....Μήπως κανα καλό παϊδάκι(sic) ξέρει τι κάνουμε αν κολλήσει η γα**μενη επιλογή "show additional icons in toolbar" ?
Ξέρω όλα τα hotkeys oπότε δεν είναι σημαντικό το πρόβλημα αλλά αν υπάρχει μια ελπίδα να λειτουργήσει το IME pad (που δε λειτούργησε ποτέ σε μένα,thank you very much) θα ήθελα να το κάνω...Θα ριξω για αρχή κανα reboot αλλά αν ξέρετε κανα trick plz do not fear to oblige...
Posted Image

#8 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 15 February 2009 - 03:25

re παιδια εγω εκανα εγκατασταση απο cd των windows alla μου εβγαλε μονο τα εικονιδια στο βημα 5 το προσθετα ειναι ειδη ενεργοποιημενο και ετσι δεν βγαζει ολα εκεινα τα εργαλεια που δειχνει εκει ok to βρηκα απλα βαζεις τικ στις επιλογες που εχει στην αλλη καρτελα

Edited by Zabimaru, 15 February 2009 - 03:40.


#9 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 19 February 2009 - 03:57

Πολύ χρήσιμο topic. Ευχαριστώ Kenny. Δεν θα είχα ιδέα τι να κάνω μετά το βήμα 7, αν δεν είχα δει το ποστ σου.:nod2:

Posted Image

Posted Image


#10 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 17 November 2009 - 21:15

ありがとう御座いました. (Σωστά το έγραψα ?:hahaha:).
Ευτυχώς τώρα αρχίζω να μαθαίνω και εγώ αυτοδίδακτος τα ひらがな και τα カタカナ οπότε ελπίζω να τα πάω καλά :)

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 February 2010 - 15:59

μου ζητάει να βάλω cd....τι κάνω τώρα;

#12 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 04 February 2010 - 18:11

Χμ. Εμένα δεν μου είχε βγάλει κάτι τέτοιο. Ακολούθησες ακριβώς τα βήματα που λέει ο Kenny;

(Δεν είχες βάλει τόσο καιρό καλέ, Ιαπωνικά; )

Posted Image

Posted Image


#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 February 2010 - 14:37

ναι τα ακολουθησα.

#14 dysdaimona

dysdaimona

    i don't want a title

  • Members
  • 53 posts

Posted 05 February 2010 - 20:48

Ίσως μπορείς να δοκιμάσεις να ψάξεις στο ιντερνετ ποιο ακριβες αρχείο απο τα windows χρειάζεσαι για τις ασιατικές γλώσσες και μετά να κάνεις στο Google ποιο είναι το ακριβές path και εκεί που σου ζητάει το cd των windows να διαλέξεις την "επιλογή απο αρχείο "και με το browse να βάλεις το φάκελο που τα περιέχει.Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.Εγώ κάποια στιγμή που χρειάστηκε να αλλάξω κάποιες ιδιότητες(γιαι ασχετο πράγμα) και δεν είχα το Cd αυτό με βοήθησε πολυ!

#15 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 05 February 2010 - 22:19

μου ζητάει να βάλω cd....τι κάνω τώρα;


Χρειάζεσαι CD για να βάλεις την γλώσσα... Το Windows Service Pack 2,3 ξέρω γω.(κάποιο από αυτά).

Είναι μέσα στο πακέτο όπου ήταν ο υπολογιστής σου, μαζί με κάτι χαρτιά, + ένα CD.
Επειδή δεν έβρισκα το CD έψαχνα για ένα τρόπο να τα βάλω από το Νέτ. Αλλά για Windows XP Home Edition δεν είχε τίποτα από IME Tool ή κάτι τέτοιο. Μόνο για κάτι office XP και διάφορα άλλα.

Μετά από πολύ ξάψιμο.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.