Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay: Αγορές μέσω internet


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#16 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 29 September 2009 - 22:57

Ως χρόνια καμμένη με online shopping, θα ήθελα να προσθέσω κάποιες εμπιρίες xD
καταρχήν ξέρω ότι πολλοί προτιμούν το ebay, αλλά η αληθεια είναι οτι χρειάζεται extra προσοχή εδεικά στα commisions, γιατι τείνουν να φτιάχνουν τις στολές κατι ίντσες μεγαλύτερες... (γενικά δεν είμαι οπαδός του αγορασμένου cosplay, αλλά whatever)

βέβαια είναι fixable αν ξέρει κάποιος να ράβει τα βασικα =)

Μην ξεχνάμε ότι το cosplay.com έχει μαγαζί, που πουλάνε χρησιμοποιημένες στολές ή μπορείς να κάνεις commision μια στολη, κάποιο prop κλπ απο ερασιτέχνες μεν, αλλά με περισσότερο μεράκι απο ότι κάποιοι ebay sellers

επίσης ως ενεργό μέλος του egl LJ comm, που προτάθηκε παραπάνω, θέλω να προειδοποιήσω να μην ποστάρει κανεις για βοηθεια or sth εκει, και να αναφερθεί στο lolita ως cosplay, θα του πάρουν τον λαιμό απλά xD (european/american lolitas tend to be bitches :P)

#17 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 30 September 2009 - 00:27

επίσης ως ενεργό μέλος του egl LJ comm, που προτάθηκε παραπάνω, θέλω να προειδοποιήσω να μην ποστάρει κανεις για βοηθεια or sth εκει, και να αναφερθεί στο lolita ως cosplay, θα του πάρουν τον λαιμό απλά xD (european/american lolitas tend to be bitches :P)

Lol, ναι η Yuna έχει δίκιο σε αυτό, τα loli δεν θέλουν να αναφέρεται κάποιος στον τρόπο ντυσίματος τους σαν cosplay, λογικό. Πάραυτα αρκετά από τα Loli ρούχα στο ebay είναι cosplay lolita, εξ'ου και ο διαχωρισμός. :ureshii:

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#18 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 30 September 2009 - 00:51

Lol, ναι η Yuna έχει δίκιο σε αυτό, τα loli δεν θέλουν να αναφέρεται κάποιος στον τρόπο ντυσίματος τους σαν cosplay, λογικό. Πάραυτα αρκετά από τα Loli ρούχα στο ebay είναι cosplay lolita, εξ'ου και ο διαχωρισμός. :ureshii:


ναι, ακριβώς, όταν δίνεις $200-$300 σε ένα φόρεμα δεν θες να το χαρακτηρίζουν ως cosplay xD για αυτό τα πιο φθηνά χαρακτηρίζονται ως cosplay lolita, και σε χειρότερες περιπτώσεις ita lolita, αλλά well, την δουλειά τους την κάνουν (θεωρώντας οτι στην χώρα μας τουλάχιστον, δύσκολο να ντυθείς lolita και να πας για καφέ αν δεν αντέχεις τα wtf-is-that kind of βλέμματα, και απλα τα χαίρεσαι στα party xD)

I can go on for hours, αλλά θα μας κράξουν οι mods lol :wis:

#19 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 30 September 2009 - 00:54

Lol, ναι όντως ας κρατήσουμε τα περί loli για αλλού πριν μας πάρουν με τις ντομάτες:hihi2:

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#20 Seven

Seven

    Γιές ιτ ιζ.

  • Members
  • 18 posts

Posted 30 September 2009 - 08:15

www.tokyotoys.com - Είναι Αγγλικό website με μερικά cosplay αντ. Γενικώς καλό online μαγαζί :S
Posted Image

#21 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 05 November 2009 - 19:32

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μια βασική παρατήρηση σχετικά με τις αγορές μέσω internet.
Πολλοί από εμάς παραγγέλνουμε cosplay ή υλικά για cosplay από το ebay, το οποίο συνήθως χρησιμοποιεί το standar ταχυδρομείο για να στείλει τα αντικείμενα. Αυτα μετά απο κάποιο διάστημα (ισως πολλών ημερών) φτάνουν και στην χειρότερη περίπτωση καλούμαστε να πληρώσουμε και extra 3 ευρώ και λήγει εκεί το θέμα. Τουλάχιστον εγώ μέχρι τώρα έτσι είχα συνηθίσει.
Μέχρι που αποφάσισα για κάποια αγορά να μην χρησημοποιήσω το ταχυδρομείο αλλά την υπηρεσία DHL για να μου έρθουν γρήγορότερα. Πλήρωσα κάποιο σεβαστό ποσό σε shipping fees, και περίμενα να έρθουν μέχρι που με πήρε υπάλληλος από την DHL τηλέφωνο να μου πεί πως το τελωνείο είχε κρατήσει τα αντικείμενα μου και επειδή είχαν κόστος άνω των 30 ευρώ θα έπρεπε είτε να τα εκτελωνίσω εγω - που σημαίνει να παω μέχρι το αεροδρόμιο και να πληρώσω συνολικα 90 ευρώ για τον εκτελωνισμό και τους δασμούς - είτε να πάει υπάλληλος να μου τα εκτελωνίσει - τον οποίο θα έπρεπε να πληρώσω έξτρα 90 ευρώ για τις υπηρεσίες του...σύν άλλα 90 ευρώ ο εκτελωνισμός, συνολο 180-. Όλα αυτά χώρια από τα 133 που είχα πληρώσει ήδη για να έρθουν στην Ελλάδα.

Μπορεί αυτό να ακούγεται παρανοικό αλλά συμβαίνει εάν τύχει και επιλέξεις εταιρία (όπως DHL, Feddex) και όχι το ταχυδρομείο, γιατί για κάποιον λόγο, μάλλον επειδή τις χρησιμοποιούν περισσότερο έμποροι, δίνουν πάντα αναφορά στο τελωνείο για τις κινήσεις τους. Φυσικά όλα αυτά τα μαθαίνεις μόνο κατόπιν εορτής, εάν δεν ασχολείσαι με το εμπόριο και είσαι ανυποψίαστος καταναλωτής, αφού δεν γράφουν κάπου στο site τους κάτι τέτοιο καθώς και ούτε οπουδήποτε αλλού.
Δεν συμβαίνει πάντα αυτό, ο φίλος μου που έκανε αγορά των 90 ευρώ δεν πλήρωσε κάτι extra αλλά εμένα μου έτυχε οπότε σκέυτηκα να το γράψω εδώ για να το έχετε υπόψην σας γιατι εγώ την έπαθα και είμαι με υπογλώσσια τωρα.

Και κάτι τελευταίο που έμαθα ψαχνοντας πώς να γλυτώσω όλη αυτή την ιστορία (τελικα δεν γλυτώνεις άμα μπλέξεις με τελωνεία no matter what) είναι ότι ακόμα και να χρησιμοποιεις το κανονικό ταχυδρομείο υπάρχει περίπτωση να σου κρατήσει τα πράγματα το τελωνείο εάν η αγορά είναι άνω των 100 ευρώ. Εάν είναι άνω των 200 ευρώ δε, η πιθανότητα αυξάνεται δραματικά αφού ουσιαστικά, ψωνίζοντας από το internet γλυτώνεις το Φ.Π.Α. το οποίο θα πλήρωνες εάν ψώνιζες από ελληνικό κατάστημα (ναι το ξέρω ότι τα ελληνικά καταστήματα δεν πουλάνε cosplay αλλά άντε να βρεις το δίκιο σου) και το ελληνικό κράτος δεν αφήνει να γίνονται τέτοιες φοροδιαφυγές για μεγάλα ποσά.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#22 kagome

kagome

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 10 January 2010 - 15:30

μπορει κανεις να μου δωσει ενα λινκ ,οπου μπορω να βρω τη στολη της kagome(inuyasha) σε φτηνη τιμη?κατα προτιμηση να ναι ευρωπαικο.

#23 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 January 2010 - 19:39

μπορει κανεις να μου δωσει ενα λινκ ,οπου μπορω να βρω τη στολη της kagome(inuyasha) σε φτηνη τιμη?κατα προτιμηση να ναι ευρωπαικο.


...σαν να ζητάς να ψαξουμε εμεις αντί για σένα ....:canthelp:
Ξεκίνα να ψαχνεις από eBay. Η στολή θα βρεθεί σίγουρα. Οσο για τις τιμές, αποφασίζεις και διαλέγεις. Ψαχνεις, συγκρίνεις, διαλέγεις.

Να ήταν για άλλο cosplay ζήτημα, ευχαρίστως να εψαχνα (εγω προσωπικά). Αλλα τωρα γι αυτό που ζητάς, δε θα το κάνω. Δεν μπορει να γινει cosplay χωρις την παραμικρή προσπάθεια. Και συ μ αυτό που ζητάς, είναι σα να βαριέσαι να δωσεις 15 λεπτά απ το χρόνο σου για ερευνα στο ιντερνετ.

#24 UchihaSasu

UchihaSasu

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 13 January 2011 - 20:29

mipws kserete knn site pou mporw na agorasw to spathi tou sasuke???gt exw faei ton kosmo alla tpt....

#25 Haruka_Tenoh

Haruka_Tenoh

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 January 2011 - 21:17

Δεν έλεγξα αν υπάρχει το συγκεκριμένο, αλλά εγώ που έψαχνα για ξίφος τύπου samurai είχα βρει στο kingofswords.com!!Έχει μεγάλη ποικιλία!Νομίζω θα το έχει εκεί!
Don't compromise yourself.You're all you've got.

#26 UchihaSasu

UchihaSasu

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 13 January 2011 - 21:58

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

#27 Kokoama

Kokoama

    TheOrangePuppeteer

  • Members
  • 2 posts

Posted 26 July 2011 - 14:37

Εγώ πάντως την πάτησα πολύ άσχημα....Πέραν του ότι πλήρωσα η στολή δεν έφτασε ποτέ και το ίδιο έγινε και σε άλλες τρεις παραγκελίες στην τέταρτη το size έκανε άνετα για Konata Izumi στο μέγεθος...και μιλάμε για εύκολα κουστούμια...οπότε τί έκανα?GAVE UP!Απλά τώρα διάλεξα έναν πιο εύκολο χαρακτήρα για cosplay (την Rin Asougy από Mnemosyne).Kατά τ'άλλα απογοητεύτηκα....ήθελα τόσο πολύ να κάνω την Makise Kurisu από Steins;Gate.....sob sob...
Μια καλή λύση είναι να πέρνετε στολές που φτιάχνονται εύκολα και να αγοράζετε μόνο τα accesories και τις περούκες.

#28 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 01 August 2011 - 13:31

Η καλύτερη λύση είναι να μάθει κάποιος να ράβει έτσι ώστε να μπορεί να φτιάξει μόνος του ότι χρειαστεί. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, απλά θέλει προσπάθεια.
Για να παραγγείλει κάποιος στολή μέσω internet πρέπει πρώτα να κάνει έρευνα για το site που θα χρησιμοποιήσει, να βρει κόσμο που έχει πάρει από εκεί κτλ. Γενικά είναι μεγάλη διαδικασία, αλλιώς το πιο πιθανό είναι να του έρθει διαφορετική απ' ότι φαίνεται (σε μέγεθος, υλικά, ακόμα και σχέδιο) ή να μην φτάσει ποτέ.
Οι αγορές μέσω διαδικτύου θέλουν πολύ ψάξιμο, για να ξέρεις τι θα σου έρθει και τι πληρώνεις.
Προσωπικά αγοράζω μόνο περούκες μέσω internet. Στην Ελλάδα το πιο πιθανό είναι να βρεις είτε περούκες καρναβαλιού είτε από μαγαζί με είδη κομμωτηρίου οι οποίες κοστίζουν πολύ. Αντίθετα, μέσω διαδικτύου βρίσκω πολύ καλές τιμές (γύρω στα 20 ευρώ, εξαρτάται από το μήκος) και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Μια συμβουλή μόνο, είναι καλύτερο να μην αγοράζετε περούκες που έχουν ήδη γίνει styled για ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα, γιατί πολλές φορές υπάρχουν διάφορα προβλήματα (μέγεθος, μπορεί να έρθει στραπατσαρισμένη, να πέφτουν τρίχες κτλ). Καλύτερο θα ήταν να παίρνατε μία περούκα στο μήκος και χρώμα που θέλετε και να την φτιάξετε εσείς όπως θέλετε.
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#29 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 14 December 2011 - 16:09

Λοιπόν αν ξέρει κανένας. Θέλω να πάρω απο το Animeshop.gr μια στολή ακατσούκι (Όχι δεν θα την φτιάξω μόνη μου) αλλά μου λέει ότι υπάρχει μόνο σε large. Ξέρει μήπως κανένας πόσο μάκρος περίπου θα έχει?? Γιατί δεν θα αξίζει να την πάρω αν δεν μου κάνει.

Επίσης θα πρότεινα στα μέλη να αγοράζουν με αντικαταβολή άμα είναι δυνατό. (Από εμπειρία το λέω.)


Αν το έχω γράψει σε άλα ντάλον θρεντ πείτε μου ένα που να τεριάζει για να ρωτήσω.

#30 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 16 December 2011 - 16:27

Γι' αυτό το θέμα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις μήνυμα στα παιδιά του site και να ρωτήσεις (λογικά θα υπάρχει κάποιο e-mail για επικοινωνία). Θα σου λύσουν όλες τις απορίες σχετικά με τα προϊόντα τους, και αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Όσο για αυτό με την αντικαταβολή, εξαρτάται από που αγοράζεις. Εδώ και καιρό κάνω αγορές μέσω e-bay από top sellers με pre-paid card και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews