Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay: Αγορές μέσω internet


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 13 September 2008 - 20:15

Βασιζόμενοι στις δικές μας εμπειρίες από αγορές αξεσουάρ και κοστουμιών cosplay από το ιντερνετ, όπως πχ. αυτή του Room302 για το cosplay Sephiroth,

[...]
αυτό το costume ήταν παραγγελία.
Όταν παραγγέλνεις ρισκάρεις αρκετά, μια που ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος πότε, αν και τι θα φτάσει στα χέρια σου, όσο αξιόπιστο και αν είναι το site. [...] (όταν παραγγέλνεις non-custom costume προσέχεις και προσεύχεσαι όλα τα conversions που έχεις κάνει να έχουν πολύ μικρή απόκληση από το μέγεθός σου),


ή τις γνωσεις μας επάνω στις αγορές cosplay items από ιντερνετ, σς δωσουμε εδώ μερικές συμβουλές επάνω σ' αυτό το ζήτημα. Επισης μοιραζόμαστε

*Αναποδιές που μας έτυχαν (πχ. αλλο να παραγγείλαμε και άλλα-ντ-άλλων να 'ρθανε)
*Σημειώνουμε, ποια πράγματα θα πρεπει να προσέξει κάποιος, όταν εχει να κάνει με cosplay αγορά στο ιντερνετ
*Διάφορες άλλες εμπειρίες ή γνώσεις επάνω σε αυτό το θέμα.

#2 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 15 September 2008 - 16:45

Αχ εγω θα θελα να αγορασω τα ROM της Usagi Tukimiya >.< Και εκεινη μου πε να τσεκαρω τις αποστολες κλπ αλλα βλεπω οτι στελνει μονο Ιαπωνια....

Εξαλου πιστευω οτι μετρανε και τα τελωνεια και η τιμη ανεβαινει αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#3 neste

neste

    anbu_xousou _ANBU Squad

  • Members
  • 88 posts

Posted 15 September 2008 - 17:43

εγω ειθελα την ρομπα των akatsuki παιδια θα γελασεται η αποστολη γεινοταν μεχρι τουρκια και δεν γεινοταν greece..... ρε Tomodachi2 ξειρεις μιπος την πουλαναι ελλαδα ? γιατη 3 site και τα 3 δεν εκανα τα εστελναν ελλαδα :sadist:

#4 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 15 September 2008 - 22:44

εγω ειθελα την ρομπα των akatsuki παιδια θα γελασεται η αποστολη γεινοταν μεχρι τουρκια και δεν γεινοταν greece..... ρε Tomodachi2 ξειρεις μιπος την πουλαναι ελλαδα ? γιατη 3 site και τα 3 δεν εκανα τα εστελναν ελλαδα :sadist:


*Ρόμπα των akatsuki: μαγαζί, στην Ελλάδα, που να την έχει έτοιμη όπως τη θέλεις στο ράφι....από τραγικά δύσκολο εως εντελώς αδύνατον το κόβω.
Όμως, εκτός από το ιντερνετ, σου χω μια άλλη λύση σχετικά με τη συγκεριμμένη ρόμπα. Το..."πνευματικό μου τέκνο στο cosplay" ο Six-winged-angel εχει ήδη κάνει cosplay με την akatsuki ρομπα που σ' ενδιαφέρει, ως Itachi (αυτή πρεπει να ναι αν δεν κάνω λάθος) και την εχει φτιάξει μόνος του!! Για περνα ρώτα τον με κανα pm! Οι cosplayers που έχουν ήδη κάνει το cosplay που θέλουμε να κάνουμε εμείς, είναι οι...καλύτεροι φίλοι μας!

*Η Tomodachi2 & οι αγορές μέσω ιντερνετ: Προσωπικά, ακομα δεν εχω εμπειρία από αγορές μεσω ιντερνετ (ουτε γενικά ουτε σχετικά με cosplay). Για να καταλάβετε, μολις σήμερα εγινε η παραγγελιά, μέσω eBay, του κοστουμιου της Roberta (Black Lagoon),με την πολύτιμη βοήθεια του clampman17. Ακόμα δεν έχω ιδέα γι αυτό το θέμα, για να δώσω καποια συμβουλή...

Ομως υπαρχει κόσμος που, και ξερει να χρησιμοποιεί τα sites αγορών και τα μυστικά τους και εχει εμπειρία από αναποδιές ή ευχάριστα που του χουν συμβει. Ετσι, για να ενημερωνώμαστε και να βοηθιόμαστε όλοι, κι εγώ μαζί!

Να διευκρινήσω: μεσα εδώ μιλάμε για αγορές που αφορούν μόνο cosplay items μέσω ιντερνετ.

#5 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 16 September 2008 - 11:35

Γενικά αποφεύγω την αγορά cosplay μέσω internet γιατί εκτός από το ότι οι τιμές είναι λίγο υπερβολικές, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να παιχτεί (π.χ. size problems ect) Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο πολύ καλό μαγαζί για αγορές, πάντως η e-bay έχει αρκετά μεγάλη πικοιλία

Ένα πράγμα για το οποίο είμαι πολύ θετικός όσων αφορά την αγορά μέσω internet, είναι η αγορά accessories όπως headbands, περούκες κτλ. Πάρα πολύ καλές τιμές (οι full στολές σου τρώνε πολλά στο shipping) και ακριβώς αυτό που θέλεις!

*Ρόμπα των akatsuki: μαγαζί, στην Ελλάδα, που να την έχει έτοιμη όπως τη θέλεις στο ράφι....από τραγικά δύσκολο εως εντελώς αδύνατον το κόβω.
Όμως, εκτός από το ιντερνετ, σου χω μια άλλη λύση σχετικά με τη συγκεριμμένη ρόμπα. Το..."πνευματικό μου τέκνο στο cosplay" ο Six-winged-angel εχει ήδη κάνει cosplay με την akatsuki ρομπα που σ' ενδιαφέρει, ως Itachi (αυτή πρεπει να ναι αν δεν κάνω λάθος) και την εχει φτιάξει μόνος του!! Για περνα ρώτα τον με κανα pm! Οι cosplayers που έχουν ήδη κάνει το cosplay που θέλουμε να κάνουμε εμείς, είναι οι...καλύτεροι φίλοι μας!


Yeh, το cloak δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο και πείρε περίπου μια εβδομάδα να το φτιάξω
Θα ποστάρω σε ανάλογο topic τη δημιουργεία του άμα είναι
Θα τον έδεινα κιόλας, αλλά δυστηχώς ενώ γυρνούσα με το αμάξι σκίστηκαν/τσαλακόθηκαν κάποια συννεφάκια :fromabove:

#6 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 16 September 2008 - 12:47

Yeh, το cloak δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο και πείρε περίπου μια εβδομάδα να το φτιάξω
Θα ποστάρω σε ανάλογο topic τη δημιουργεία του άμα είναι


Θα...γκρεμοτσακιστείς να πας να ποστάρεις στο http://www.anime.gr/forums/cosplay/5491-cosplay-%F0%EF%F5-%DD%F7%EF%F5%EC%E5-%EA%DC%ED%E5%E9-%F4%E9-%EA%E1%E9-%F0%F9%F2.html !!! Θελουμε να ξερουμε πώς εφτιαξες εκεινο το κοστούμι μόνος σου. Χωρια που ο Itachi εχει τόση τρελλή ζήτηση, όσο τα φρεσκα ζαχαροκούλουρα....

Από την άλλη, η δική μου παραγγελια για το maid costume της Roberta (Black Lagoon) έγινε ήδη, και μάλιστα με express shiping. Την περιμένω μεσα στις επόμενες 5 το πολύ 6 μέρες και μόλις φτασει στα χερια μου, θα σας πω εντυπώσεις....

#7 slateras

slateras

    ►§╚Ât3r[a]§±!!◄AMV MaKeR

  • Members
  • 129 posts

Posted 14 February 2009 - 12:34

μήπως ξερει κανεις που μπορω να βρω στολή shinigami ?
πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολο...

#8 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 14 February 2009 - 21:24

μήπως ξερει κανεις που μπορω να βρω στολή shinigami ?
πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολο...


στο ιντερνετ.

(εχεις ήδη κάνει την ιδια ερώτηση σε 3 διαφορετικά threads) :smokingg:

#9 MitHuNa

MitHuNa

    Annie-maki

  • Members
  • 327 posts

Posted 15 February 2009 - 17:26

Tomodachi τον έχεις βάλει στο μάτι? χι χι χι...

άσχετο αλλά εκτός το ρίσκο στο νούμερο, το είδος του ρούχου , τις αποστολές κτλ τυχαίνει να παραγγέλνεις κάτι κ να σου φέρνουν άλλη παραγγελία τότε τρέχα γύρευε...
Posted Image


Οταν οι σφουγγαρίστρες γίνονται pon pon :nosey:

#10 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 15 February 2009 - 19:26

Προσωπικά, δεν εχω ακόμα πείρα από παραγγελίες μέσω ιντερνετ. Ως τώρα, όταν ήθελα ενα κοστούμι, εψαχνα στο ιντερνετ (eBay συγκεκριμμένα), εβρισκα αυτό που μου κάνει σε τιμή κι επειτα "αγγάρευα" καποιο φίλο να κανει αυτός τα διαδικαστικά για την online παραγγελία.

Ως τωρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα 3 κοστούμια που ειχα παραγγείλει. Ηταν ΟΚ! σε ποιότητα και δεν υπήρξε θέμα καθυστέρησης στην αποστολή ουτε άλλο κόλλημα με τα χρήματα.

Καλό είναι να προσέχει κανείς πάντα (και ειδικά στο eBay) τα comments που εχουν κάνει προηγούμενοι αγοραστές πρϊόντων από το store ή τον ιδιώτη που πουλά κάτι μέσω eBay. Βοηθούν πολύ στο να αποφύγει κανείς να παραγγείλει από καποιον ή απο κάπου που δεν είναι αξιόπιστα...

#11 jimvrionis

jimvrionis

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 22 February 2009 - 19:58

cosplaymagic.com για να παρετε μια ιδεα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ομος...

#12 fakeobsession

fakeobsession

    ~What I love, I destroy~

  • Members
  • 6 posts

Posted 06 June 2009 - 23:44

Εγω γενικα εχω ακουσει για τα ασιατικα μαγαζια για την ποιοτητα και ετσι αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα αμα το ψαξεις το πραγμα.
Αυτο που εχω να πω, ειναι να κοιτατε παντα τα στοιχεια του κατασκευαστη, επισης αν εχει καποια διευθυνση για να επικοινωνησετε μαζι του και βασικα αν στην ιδια την σελιδα υπαρχει καποια εγγυηση. Κατι σαν αυτο για παραδειγμα...
click
Επισης, για οσους θελουν να παραγγειλουν απο δευτερο χερι cosplay πραγματα πρεπει να ειναι πολυ προσεχτικοι και να προτιμουν συναλλαγες μεσω Paypal.

Απο δικη μου εμπειρια ηθελα να αγορασω αξεσουαρ κοκανδρα, και μποτες για το cosplay, και πρωτα αυτο που εκανα ηταν να ρωτησω περισσοτερες λεπτομερειες. Απερριψα ορισμενους που δεν απαντησαν.
Πηρα τις μεσα σε 1,5 βδομαδα αυτο που ηθελα απο USA, και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
Βεβαια το περιεργο με την κονκαρδα ηταν οτι την πηρα σε 2 εβδομαδες και το σχεδιο ηταν λιγο μμ "καπως" αλλα εντα3ει.
Και ηταν απο Αγγλια.

Ελπιζω να βοηθησα καπως.
Posted Image

#13 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 07 June 2009 - 10:11

Μια χαρα βοήθησες! :congrats: Ευχαριστούμε πολύ!

#14 princess serenity

princess serenity

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 29 September 2009 - 19:54

paidia mhpws kserei kaneis pou borw na brw to rabdi artemis ths yuuki (vampire knight)gia cosplay ?epsaksa sto ebay alla to brika se brelok:unlucky:
thnx:ureshii:

#15 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 29 September 2009 - 22:15

Βρήκα μια λίστα με reviews για διάφορα ebay stores στο EGL community. Και ενώ η λίστα αυτή είναι πρωτίστως για να βοηθάει άτομα που ενδιαφέρονται για Lolita fashion αγορές, τα περισσότερα από τα stores στα οποία κάνει review πουλάνε και cosplay costumes, οπότε μπορεί να φανούν χρήσιμα σε κάποιον. Το link http://community.livejournal.com/egl/11376960.html.

Τέλος, ενώ δεν αφορά καθαρά cosplay αλλά επειδή κάποιοι μπορεί να θέλουν να κανουν cosplay lolita, ή να ντυθούν lolita γενικότερα (κάτι που συμβαίνει αρκετά στο j-community μας) παραθέτω και το γενικότερο link με συμβουλές για Internet αγορές για lolita...http://www.livejournal.com/tools/memories.bml?user=egl&keyword=Shopping/Reviews&filter=all:wis:

Εάν είναι τελείως ανάρμοστο να το παραθέτω εδώ, παρακαλώ ειδοποιήστε με για να το σβήσω! :ureshii:

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809