Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Γνώμες για αγορές hardware


  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#1 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 30 August 2008 - 10:42

Εφόσον έχουμε ήδη αρκετά threads σχετκά με αγορές hardware και τα μέλη μας διακρίνονται (sic!) για τις γνώσεις τους περί οτιδήποτε σχετίζεται με ηλεκτρονικούς υπολογιστές (και όχι μονο) είπα να δημιουργήσω αυτό το θέμα με κυριους σκοπούς:


  • Παροχή απόψεων σχετικά με hardware-προς-αγορά-από-αλλα-μέλη
  • Feedback (λειτουργικότητα,pros and cons etc) σε περίπτωση που κάποιος ήδη κατέχει το επίμαχο αγροτεμάχιο
  • Εναλλακτικές προτάσεις σύμφωνα με τις απαιτήσεις του χρηστη
Αυτά τα ολίγα,ξεκινάτε:wooi2:

#2 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 30 August 2008 - 10:46

Και για να αρχίσω εγώ,δεδομένης της έλλειψης χορού που διακρίνει τον εσωτερικό σκληρό μου,σκέφτομαι να τσιμπήσω τούτο το μωρό.Για πείτε καμια γνώμη:congrats:

#3 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 30 August 2008 - 11:12

Πιστευω οτι θα ησουν καλυτερα αν επαιρνες μια εξωτερικη θηκη και εναν δισκο για να βαλεις μεσα ξεχωριστα. Μια καλη θηκη ειναι αυτη E-SHOP.GR: THERMALTAKE N0003US MAX4 COMBO 3.5'' ENCLOSURE σε συνδιασμο με αυτον τον δισκο E-SHOP.GR: ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SCSI|ATAPI|SERIAL ATA|SAS|2.5|1.8
θα σου κοστισει λιγο παραπανω απο αυτο που κοιτας αλλα εχει τα εξης πλεονεκτηματα:

1- Τα παντα θα ειναι καινουργια. Οι εταιριες που βγαζουν κλειστους εξωτερικους δισκους δεν σου λενε ποτε αν αυτο που αγοραζεις εχει μεσα παλιο στοκ ή επισκευασμενο σκληρο δισκο.

2- Οταν ο σκληρος σου γεμισει θα τον βαλεις στην ακρη, θα βαλεις μεσα εναν καινουργιο και θα συνεχισεις. Αν γεμισει ο κλειστος σκληρος θα παει ολος μαζι στην ακρη (εκτος αν εισαι προθυμος
να τον ανοιξεις και να ακυρωσεις την εγγυηση).

3- Αυτην την στιγμη ο 640 GB εχει απο τους καλυτερους συντελεστες χωρητικοτητας/τιμης.

4- Σαν συνολο αυτο που σου προτεινω θα ειναι πιο ελαφρυ και συμπαγες απο αυτο που προτεινες.

:nod:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#4 jimmare

jimmare

    Anime Freak

  • Members
  • 339 posts

Posted 30 August 2008 - 11:17

Τωρα τελευταια,σκεφτομουν να αγορασω ενα laptop...(η τιμη γυρω στα 500-600 Ευρω) και βρηκα αυτο στο e-shop.gr :

E-SHOP.GR: TOSHIBA SATELLITE A300-17N

Θελω να μου πειτε γνωμες για αυτο και αν εχετε να προτεινετε τπτ καλυτερο.
Posted Image

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 August 2008 - 11:24

Και για να αρχίσω εγώ,δεδομένης της έλλειψης χορού που διακρίνει τον εσωτερικό σκληρό μου,σκέφτομαι να τσιμπήσω τούτο το μωρό.Για πείτε καμια γνώμη:congrats:

Το έχω εδώ δίπλα μου. Μια χαρά δουλεύει, και η Seagate σαν εταιρία έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία από την Western Digital (άλλη πιθανή επιλογή για σκληρούς δίσκους).

Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα κατευθείαν για 1 TB ή και παραπάνω. Έχει πέσει και η τιμή τους. Τα 500 GB είναι πλέον λίγα. Έχω ήδη αγοράσει 2 500άρηδες και γέμισαν απελπιστικά γρήγορα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 grasos

grasos

    Anime Amateur

  • Members
  • 90 posts

Posted 30 August 2008 - 12:03

κατά την γνώμη μου ο σκληρός (είτε εξωτερικός, είτε εσωτερικός) δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 500 GB! κ αυτό γιατί σε περίπτωση που καεί ο 500άρης θα κλαις τα 500 κ όχι το 1 ΤΒ :thumbup:

#7 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 30 August 2008 - 12:16

Και για να αρχίσω εγώ,δεδομένης της έλλειψης χορού που διακρίνει τον εσωτερικό σκληρό μου,σκέφτομαι να τσιμπήσω τούτο το μωρό.Για πείτε καμια γνώμη:congrats:

Γνωμη μου για να το λυσεις ειναι μια απο τις παρακατω
Spoiler:


Κατα τ'αλλα θα προτεινα οπως και ο Clampman θηκη, αλλα με μεγαλυτερος σκληρους δισκους (της ταξης του ενος TB) ωστε να παραμεινει ο συνδυασμος χρησιμος μακροπροθεσμα. Αυτο που λεει ο Grasos απο πανω ειναι σωστο μεν, αυξανει την τιμη και διπλασιαζει τους απαιτουμενους σκληρους δισκους δε.
Posted Image

#8 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 August 2008 - 12:41

Σχετικα με τις χωρητικοτητες των σκληρων νομιζω οτι οι συζητησεις ειναι λιγο ανευ σημασιας γιατι δεν εχουν και καμια εξωπραγματικη τιμη. Συμφωνω με τον Κεννυ για σκληρο του 1 ΤΒ.

Εγω θελω να κανω μια ερωτηση. Μηπως τυχαινει να εχει κανενας δισκο solid-state drive (SSD) να μας πει την εμπειρια του, γιατι με ενδιαφερει σοβαρα η αγορα ενος.
Posted Image

#9 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 30 August 2008 - 15:59

Μηπως τυχαινει να εχει κανενας δισκο solid-state drive (SSD) να μας πει την εμπειρια του, γιατι με ενδιαφερει σοβαρα η αγορα ενος.

Οι solid state δισκοι εχουν τα εξης καλα: Ειναι ανθεκτικοι στα χτυπηματα γιατι δεν εχουν κινουμενα μερη,καταναλωνουν λιγοτερο ρευμα και ειναι ποιο ελαφροι απο τους συμβατικους.

Εχουν τα εξης κακα: Ειναι πολυ ακριβοι γιατι η τεχνολογια ειναι καινουργια. Ειναι ποιο επιρρεπεις στο να χασουν data απο αυξομοιωσεις ρευματος (και να καουν). Εχουν αλλοιωση της ικανοτητας αποθηκευσης μετα απο καποιες χιλιαδες γραψε-σβησε (σκεψου τους σαν μπαταριες - οσο καλες και να ειναι μετα απο πολλες φορτησεις-εκφορτησεις αρχιζουν και χαλανε).

Γνωμη μου: ασε την τεχνολογια να ωριμασει και τις τιμες να πεσουν. Αν δεν τον χρειαζεσαι σαν ενα υπερμεγεθες USB stick, δεν εχεις και πολλους λογους να το αγορασεις...

:tensai:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#10 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 30 August 2008 - 20:02

Μπιζουδάκι, ο 640 που έδωσε ο clampμανς είναι ΤΑΜΑΜ, και έχει αυτή την στιγμή στην αγορά το καλύτερο value/cost. Έπεσε και η τιμή στα 59. ΒΟΥΡ!

Μακριά από 1TB ακόμα, εκτός και αν είστε μαζόχες να πληρώνετε premium...με τα λιγότερα παίρνετε 2 640αρηδες, δλδ 30% περισσότερο χώρο. Και βαράτε και raid αμα λάχει.

Για τους σκληροαποθηκευτές. Παρατάτε τους εξωτερικούς, και πάρτε 1-2 θήκες και εσωτερικούς SATA. Γεμίζει ο σκληρός, βγάλσιμο, ντουλάπι, επόμενος. Αυτά για archiving, για τα άλλα την παλεύετε με εσωτερικούς και 1 εξ.


DVD πάπαλα πλέον,
εξ. πάπαλα πλέον. Bάλτε και μια e-sata αργότερα, και hotswap απ έξω από το κουτάκι πλέον (για αυτούς που τα έχουνε μικρά). Η στήνετε ένα nas και ξεμπερδεύετε...;)

Επίσης....πεταχτε ρε τους 80αρηδες που είχατε στα νιάτα σας...τι τους έχετε μέσα ακόμα?...:hahaha:


digitaltracker, μακριά ακόμα, είναι άγουρη η τεχνολογία. Eπίσης, έχεις bottleneck από άλλους controllers κτλ, το ίδιο γρήγορα bootaρεις και τρέχεις πάνω κάτω...T_T

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#11 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 06 September 2008 - 10:13

Θελω να αγορασω ενα καινουριο modem/router το οποιο να διορθωνει τα δυο βασικα προβληματα του τωρινου μου που το εχω 4 χρονια :

* Να μην "μπουκωνει" οταν κατεβαζω torrents με πολλα sources. Το τωρινο μου αν κατεβαζω απο πανω απο 70-80 sources κανει ολο το ιντερνετ να σερνεται.
* Να σηκωνει την 24αρα συνδεση μου. Το τωρινο μου εχει μεγιστο οριο 8mbit.

Και να ειναι φτηνο για να το αντεχει η τσεπη μου :

Κατα προτιμηση να εχει και θυρες ethernet για να μπορω να κατεβαζω ταυτοχρονα με τον συγκατοικο (αν παρει PC).

Εχετε καμια ιδεα;
Posted Image

#12 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 September 2008 - 11:29

Για μεχρι 60 ευρω εγω ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 2

E-SHOP.GR: D-LINK DSL-524T ADSL OVER PSTN ROUTER 4XLAN

E-SHOP.GR: LINKSYS AG241-EU ADSL OVER PSTN 4 PORT GATEWAY


Λιγο πιο ακριβο αλλα Zyxel

E-SHOP.GR: ZYXEL PRESTIGE 660HA ADSL2+ OVER PSTN 4 PORT GATEWAY


βασικα το ψαχνω κ εγω... γιατι αυτο που μου εδωσε ο ΟΤΕ απλα δεν....

Edited by digitaltracker, 06 September 2008 - 11:37.
Λαθος links

Posted Image

#13 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 06 September 2008 - 19:44

LINKSYS WAG200G-EU WIRELESS-G ADSL HOME GATEWAY (ADSL OVER PSTN)

Αυτό έχω αγοράσει, ως τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.
Καλύπτει ότι ανέφερες παραπάνω...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#14 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 September 2008 - 20:15

Ωραιο ωραιο μ αρεσει! εχει και wireless!

Aπο περιεργεια, εχει on/off κουμπι? :) ή το βγαζεις απο τη πριζα καθε φορα που θες να κανεις restart?

Ρωταω επειδη εγω εχω παρει το Linksys WRT54GL για να μπαινω στο twmn και δεν εχει on/off κουμπι (οχι οτι εχει και πολυ συμασια)
Posted Image

#15 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 September 2008 - 07:03

Βασικά, για restart απλά τραβάω το βύσμα του, το οποίο το πιάνω εύκολα μιας και έχω το router πάνω στο γραφείο.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.