Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Εισαγωγή στην Ιστορία της Ιαπωνίας


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 26 August 2008 - 13:26

Μπαίνω στο ψητό γιατί βαριέμαι τους προλόγους. Θα ακολουθήσει όσο το δυνατόν συντομότερη και περιεκτική παρέθεση της Ιαπωνικής ιστορίας. Η βασική πηγή είναι η Ιστορία του Παγκόσμιου Πολιτισμού του Will Durant (αλλά όχι μόνο αυτή). Αν και είναι διεθνώς αναγνωρισμένη ως πηγή δεν είμαι ακόμα σε θέση να κρίνω απόλυτα την εγκυροτητά της. Γι' αυτό είστε ελεύθεροι να βάζετε τις προσθήκες-διορθώσεις σας, εφόσον παραθέτετε και την αντιστοιχη βιβλιογραφία. :congrats:

Σκοπός δεν είναι να αναλύσουμε σε βάθος την Ιαπωνική ιστορία, αλλα να ξύσουμε την επιφάνειά της και να κατανοήσουμε καλύτερα τον πολιτισμό που γνωρίσαμε μέσα από τα άνιμε.
Όπου δείτε κόκκινα γράμματα, υπάρχει λίνκ για αυτούς που θέλουν να ρίξουν μια ματιά σε περισσότερες on line λεπτομέρειες.
Οι δόσεις θα είναι μικρές για να μην υπάρχει υπερφόρτωση:dazed:
Δίνω τη γραμμή πλεύσης, δώστε όσες πληροφορίες θέλετε! Ξεκινάμε απ' τις απαρχές της ιαπωνικής ιστορίας και όπου μας βγάλει!



Ο μύθος της Δημιουργίας

Εν αρχή ήσαν οι αρχαίοι Θεοί που γεννιόνταν και πέθαιναν, μέχρις ότου δύο απ’ αυτούς, ο Ιζαναγκι και η Ιζανάμι, αδέλφια μεταξύ τους έλαβαν την εντολή απ’ τους αρχαιότερους να πλάσουν την Ιαπωνία.
Βύθισαν στον ωκεανό το δόρυ που τους δόθηκε και απ’ τις σταγόνες που διασκορπίστηκαν καθώς το τραβούσαν έξω, σχηματίστηκαν τα 4.223 νησιά της Ιαπωνίας.
Τα δυο αδέλφια έμαθαν το μυστικό της αναπαραγωγής παρατηρώντας τους βατράχους, ενώθηκαν μεταξύ τους και γέννησαν την ιαπωνική φυλή. (φυσικά υπάρχει εναλλακτική εκδοχή όπως σε όλους τους μύθους)
Απ’ τον αριστερό οφθαλμό του Ιζανάγκι, γεννήθηκε η Αματεράσου, Θεά του Ηλίου. Απ’ τον εγγονό της (Νινίγκι) κατάγονται κατ’ευθείαν γραμμή όλοι οι αυτοκράτορες της Ντάι Νιππόν.

Οι σεισμοί

Στην πραγματικότητα τα νησιά προήλθαν από τους τεράστιους σεισμούς που έπλητταν πάντα την περιοχή.
Το 559 η γή κατάπιε πόλεις, μετεωρόλιθοι έπεσαν απ’ τον ουρανό, το χιόνι σκέπασε τους δρόμους και χιλιάδες Ιάπωνες πέθαναν από λιμό.
Το 1703 ένας σεισμός είχε ως αποτέλεσμα 32.000 νεκρούς μόνο στο Τόκυο
Το 1855 η πρωτεύουσα καταστράφηκε και οι ρωγμές καταβρόχθησαν χιλιάδες
Το 1923 ο σεισμός, η παλίρροια και η πυρκαϊά σκότωσαν 100.000 ανθρώπους μόνο στο Τόκυο. (τέτοια βιώματα αποτυπώνουν και κάποια καταστροφολογικά άνιμε βλ. Άκιρα)

Φυσικά ο λαός έδωσε μυθολογική εξήγηση στο φαινόμενο

Ένα πελώριο ψάρι που ζούσε κάτω απ’ τη γη, εκινείτο όταν ταραζόταν ο ύπνος του.
Παρόλ’ αυτά την επομενη του σεισμού οι μαθητές χρησιμοποιούσαν κομμάτια απ’ τους σοβάδες για να γράψουν το μάθημά τους πάνω στα κεραμμύδια των κατεστραμμένων σπιτιών. «Το έθνος υπέφερε με υπομονήν όλας τας καταστροφάς και εξήλθεν από τα ερείπια με ακατάβλητον θάρρος και εργατικότητα.»

つづく

Edited by himawarinosekai, 28 August 2008 - 18:34.


#2 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 26 August 2008 - 16:12

Nice job grandma!!Omedeto!Can't w8 for the rest!

#3 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 26 August 2008 - 16:54

Τελειοοοοοοοοοο
Παρα πολυ καλο...αντε οπως ειπε και ο Me Loves Neliel περιμενουμε!! :)

Grandma!!!
xaxax

Edited by TheLastQuincy, 28 August 2008 - 09:36.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#4 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 26 August 2008 - 18:29

Πολύ καλό θέμα. Για να πω την αλήθεια σκόπευα και εγώ να κάνω ένα αντίστοιχο θέμα μόλις βρω το χρόνο. Θα βοηθώ όσο μπορώ.

Στο ψητό τώρα.

Μου φάνηκε λίγο παράξενο που ενώ λες ότι θα αναφερθείς για Ιαπωνική ιστορία, ξεκινάς με Ιαπωνική μυθολογία. Επίσης στο θέμα για τους σεισμούς αναφέρεις το λαϊκό μύθο. Αν σκοπεύεις να κάνεις σύντομη ιστορική αναφορά, καλύτερα θα ήταν να περιοριστείς στα ιστορικά γεγονότα. Εκτός βέβαια αν αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε "Ιαπωνική Ιστορία και κουλτούρα/μύθοι."

Απλά να πω ότι περισσότερες πηγές για την Ιαπωνική μυθολογία βρήσκονται στο Kojiki (古事記) και το Nihonshoki (日本書紀)

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#5 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 26 August 2008 - 19:49

Πολύ καλό θέμα. Για να πω την αλήθεια σκόπευα και εγώ να κάνω ένα αντίστοιχο θέμα μόλις βρω το χρόνο. Θα βοηθώ όσο μπορώ.

Στο ψητό τώρα.

Μου φάνηκε λίγο παράξενο που ενώ λες ότι θα αναφερθείς για Ιαπωνική ιστορία, ξεκινάς με Ιαπωνική μυθολογία. Επίσης στο θέμα για τους σεισμούς αναφέρεις το λαϊκό μύθο. Αν σκοπεύεις να κάνεις σύντομη ιστορική αναφορά, καλύτερα θα ήταν να περιοριστείς στα ιστορικά γεγονότα. Εκτός βέβαια αν αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε "Ιαπωνική Ιστορία και κουλτούρα/μύθοι."

Απλά να πω ότι περισσότερες πηγές για την Ιαπωνική μυθολογία βρήσκονται στο Kojiki (古事記) και το Nihonshoki (日本書紀)


Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Δεν είχα σκοπό να εμβαθύνω σε θρησκευτικά ζητήματα με την ελπίδα ότι θα μας διαφωτίσεις μιας και αν δεν κάνω λάθος είναι το αντικείμενό σου. :congrats:
Απ΄τη στιγμή που ξεκίνησα με τις καταβολές της, φυσικά και θα αναφέρω τα μυθολογικά στοιχεία εν συντομία! Είναι σα να μιλάς για την αρχαία Ελλάδα και να αφήσεις απ' έξω τους δώδεκα Θεούς! Η μυθολογία αποτελεί βασικό στοιχείο της κουλτούρας μιας χώρας, και η κουλτούρα μιας χώρας αποτελεί βασικό κομμάτι της ιστορίας της! Γι αυτό και στο μάθημα της ιστορίας απ' το σχολείο μέχρι το πανεπιστήμιο, αναφέρονται και πολιτιστικά στοιχεία. Είναι αυτά που μας βοηθούν να κατανοήσουμε τα στυγνά ιστορικά γεγονότα! Νομίζω ότι ο τίτλος μας καλύπτει :D
Οι πηγές που αναφέρεις είναι προσβάσιμες σε Έλληνες ή δώρον άδωρον;

TheLastQuincy και MelovesNeliel kisamatachi grandma janee himawari da!

#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 August 2008 - 21:04

himawari chan ειναι παρα πολυ καλη δουλεια!
περιμενω να δαβασω την συνεχεια!

Posted Image


#7 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 26 August 2008 - 22:17

Προσωπικά θα περίμενα μια αρχή του τύπου "Η καταγωγή των Ιαπώνων¨ ή κάτι σχετικό με τις μετακινήσεις πληθυσμών που άρχισαν να κατοικούν την Ιαπωνία.

Ας πούμε μια εισαγωγή στην Ελληνική ιστορία θα ξεκινούσε με την κάθοδο των Δωριέων και γενικά τα πρωτο-Ελλαδικά φίλα. Τουλάχιστον μια ιστορική αναδρομή θα ήταν καλό να έχει μια φυσική ιστορική ροή.

Δεν ξέρω στους άλλους πως φάνηκε, απλά λέω την άποψή μου σε κάτι που μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Το Kojiki κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις Εκδόσεις Καστανιώτη. (Κοτζίκι - Αρχαία Γιαπωνέζικη επική χρονογραφία), αν και δε μου άρεσε πολύ η μετάφραση.


Υπάρχει και στο διαδίκτυο στα βαρβαρικά. :Ρ
The Kojiki Index

Όπως και το Nihonshoki
Shinto Documents

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#8 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 26 August 2008 - 23:10

Προσωπικά θα περίμενα μια αρχή του τύπου "Η καταγωγή των Ιαπώνων¨ ή κάτι σχετικό με τις μετακινήσεις πληθυσμών που άρχισαν να κατοικούν την Ιαπωνία.

Ας πούμε μια εισαγωγή στην Ελληνική ιστορία θα ξεκινούσε με την κάθοδο των Δωριέων και γενικά τα πρωτο-Ελλαδικά φίλα. Τουλάχιστον μια ιστορική αναδρομή θα ήταν καλό να έχει μια φυσική ιστορική ροή.

Δεν ξέρω στους άλλους πως φάνηκε, απλά λέω την άποψή μου σε κάτι που μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Το Kojiki κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις Εκδόσεις Καστανιώτη. (Κοτζίκι - Αρχαία Γιαπωνέζικη επική χρονογραφία), αν και δε μου άρεσε πολύ η μετάφραση.


Υπάρχει και στο διαδίκτυο στα βαρβαρικά. :Ρ
The Kojiki Index

Όπως και το Nihonshoki
Shinto Documents


Η παρατήρησή σου αυτή είναι διαφορετική απ' την προηγούμενη. Συμπεραίνω λοιπόν ότι κατάλαβες την εξήγηση μου και προχωρώ.

Κοίταξε, κατ' αρχήν οι μυθολογικές καταβολές ενός λαόυ προηγούνται χρονολογικά απ' τις πραγματικές. Η μετακίνηση των φύλων λοιπόν ακολουθεί της δημιουργίας του κόσμου.

Από κει και πέρα, στην πορεία που θα ακολουθήσω, σκοπεύω να παραμείνω πιστή στην πηγή μου. Ο λόγος είναι απλός. Δίνω προτεραιότητα στις αυθεντίες και μαθαίνω απ' τις μεθόδους τους (μέχρι να γίνω κι εγώ μία λολ!). Από κει και πέρα φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος-ευπρόσδεκτος να προσθέτει τις παραπομπές του. Γι' αυτό θα ήθελα στο εξής τα ποστ μας να είναι γεμάτα πληροφορίες για τους επισκέπτες του θρεντ και όχι διαφωνίες επί της σειράς που θα ακολουθηθεί ή το άν γράφονται περισσότερα ή λιγότερα απ' οσα χρειάζεται. Αυτό άλλωστε ειναι υποκειμενικό πολλές φορές:congrats:

Και παρεπιπτόντως οι πηγές που δίνεις φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες!

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω για να είμαι ξεκάθαρη ότι θέλω αποκλειστικά να ενημερώσω τα παιδιά που βαριούνται να ψάξουν μόνα τους ή για κάποιο λόγο δεν έχουν πρόσβαση σε ελληνικά βιβλία αλλά έχουν μια περιέργεια για την ιαπωνική ιστορία.

#9 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 27 August 2008 - 23:58

Η πρωτόγονη Ιαπωνία 30.000π.Χ - 250μ.Χ:knock-knock:

:bike:Από πού ήλθαν οι Ιάπωνες;
Με απλά λόγια, για να μάθει κανείς από ποιά γεωγραφική περιοχή ήρθε μια φυλή, δεν έχει παρά να εξετάσει τα ευρήματα που χρονολογούνται την εποχή που τον ενδιαφέρει . Όταν αυτά μοιάζουν ή έχουν σπουδαίες ομοιότητες με ευρήματα άλλων περιοχών, αντίστοιχης περιόδου, δε μπορεί παρά να συμπεράνει μια μαζική μετακίνηση πληθυσμού.
Για την προέλευση της Ιαπωνικής φυλής υπάρχουν διάφορες θεωρίες, και όσο η τεχνολογία προοδεύει, τόσο αυξάνονται τα μέσα για την επαλήθευσή τους.


Παλαιολιθική Εποχή 30.000 – 10.000 π.Χ.
Γνωστή και ως προκεραμική εποχή. Φαίνεται ότι τότε οι άνθρωποι ζόυσαν απ’ το κυνήγι και τη συλλογή καρπών. Χρησιμοποιούσαν τη φωτιά και κατοικούσαν σε λάκκους και σε σπήλαια. Ακόμα δεν γνωρίζουμε πολλά για την εποχή αυτή.


Νεολιθική εποχή 10.000 – 3ος ή 2ος αιώνας π.Χ.
Καταγωγή: Μέχρι πρόσφατα λεγόταν ότι πρόκειται για τη φυλή Αϊνού που εισέδυσε στην Ιαπωνία απ’ την περιοχή του ποταμού Αμούρ. Πρόσφατες μελέτες κατέρριψαν τη θεωρία. Οι άνθρωποι της περιόδου αυτής χαρακτηρίζονται πια ως Πρωτοϊάπωνες.

Πολιτισμός Τζομόν (απ’ τα αγγεία τζομόν = αποτυπώματα σχοινιών.) Χωρίζεται σε έξι υποπεριόδους.
Χαρακτηριστικό: Την εποχή αυτή αναπτύχθηκε για πρώτη φορά η αγγειοπλαστική.
Κατοικίες: Είτε ένας λάκκος με πάτωμα από πατημένο χώμα και σκεπή, είτε οίκημα με κυκλικό πάτωμα στο ύψος του εδάφους καλυμμένο από πηλό ή πέτρες και από πάνω σκεπή.
Βιοπορισμός: Κυνήγι ή ψάρεμα και συλλογή καρπών και ριζών
Ρουχισμός: από δέρματα και φλοιούς
Νεκροί: θάβονταν σε μικρούς λάκκους κοντά στα οικήματα


Πολιτισμός Γιαγιόι (όχι γιαόι ρεεεε!)(απ’ την ομώνυμη περιοχή του Τόκυο όπου ανευρέθη αγγείο) 250π.Χ – 250μ.Χ
Καταγωγή: Οι αλλαγές που σημειώθηκαν μαρτυρούν μεταναστεύσεις από Κίνα και Κορέα.
Πρωτοεμφανίστηκε στη νήσο Κυουσού και διαδόθηκε σταδιακά προς τα ανατολικά καλύπτοντας στο πέρασμά του τον πολιτισμό Τζομόν.
Χαρακτηριστικό: Βελτίωση τεχνικής και απουσία υπερβολικής διακόσμησης στα αγγεία. Η αγγειοπλαστική στράφηκε στην παραγωγή αγγείων για πρακτική χρήση. Εισαγωγή της μεταλλουργίας.
Βιοπορισμός: Υδροκαλλιέργεια ρυζιού που είναι δυνατόν να εισήλθε απ’ την νότιο Κίνα.
Κατοικίες: Όπως στον πολιτισμό Τζομόν.
Ένδυση: ανάπτυξη της υφαντικής τέχνης
Νεκροί: Σε πήλινες υδρίες ή σε βαριά πέτρινα φέρετρα
Στους τάφους βρέθηκαν σπαθιά, καθρέφτες και άλλα αντικείμενα που μαρτυρούν ότι η κοινωνία είχε ήδη διαιρεθεί σε τάξεις.

Τελικά από πού ήρθαν ρε θεία οι Ιάπωνες δεν κατάλαβα!
Φύλα απ’ τις γύρω περιοχές μετακινήθηκαν προς την Ιαπωνία,
η μογγολική φυλή απ’ την Κορέα
η φυλή των Ινδονησίων και των Μαλαισίων απ’ το Νότο
και φυσικά πληθυσμιακές μετακινήσεις εκ Κίνας.
Όμως οι διαμάχες των ειδικών και οι έρευνες συνεχίζονται μέχρι σήμερα!:nanana::erk:

つづく

#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 August 2008 - 07:26

πολη καλη συνεχεια!
ομως δεν καταλαβα ποια χρονολογικη περιοδο καλυπτει ο πολιτισμος τζομον, 300-250πΧ; (αν και δεν νομιζω οτι ειναι πιθανον να δημιουργηθηκε διαφορετικος πολιτισμος για 50 μοο χρονια)

Posted Image


#11 Nami-Swan

Nami-Swan

    .:Money-Lover:.

  • Members
  • 8 posts

Posted 28 August 2008 - 09:38

Καλα που υπαρχεις και εσυ και μπορουμε να ενημεροθουμε για την Ιαπωνικη ιστορια.Ελπιζω να υπαρξει και τριτο μερος το οποιο θα περιμενω με ανυπομονισια!!!!!!!!!!

#12 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 28 August 2008 - 14:12

πολη καλη συνεχεια!
ομως δεν καταλαβα ποια χρονολογικη περιοδο καλυπτει ο πολιτισμος τζομον, 300-250πΧ; (αν και δεν νομιζω οτι ειναι πιθανον να δημιουργηθηκε διαφορετικος πολιτισμος για 50 μοο χρονια)


Δεν κατάλαβες, γιατί δεν υπάρχει πλήρης συμφωνία. :orly:Όταν αναφερόμαστε σε τόσο πρώιμα χρόνια 50 και πολλές φορές ακόμα και 100 χρόνια δεν κάνουν τη διαφορά. (θα δεις ότι έχω διαζευκτικό ή στην νεολιθική περίοδο):congrats:

Εδώ να προσθέσω ότι η βιβλιογραφία μου εμπλουτίζεται σταθερά, την οποία θα παραθέσω στο τέλος για καθε ενδιαφερόμενο.

Το επόμενο κεφάλαιο θα έχει περισσότερο γιαπωνέζικο ζουμί ή μάλλον σόγια σός :frozen:

#13 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 28 August 2008 - 16:44


Τελικά από πού ήρθαν ρε θεία οι Ιάπωνες δεν κατάλαβα!
Φύλα απ’ τις γύρω περιοχές μετακινήθηκαν προς την Ιαπωνία,
η μογγολική φυλή απ’ την Κορέα
η φυλή των Ινδονησίων και των Μαλαισίων απ’ το Νότο
και φυσικά πληθυσμιακές μετακινήσεις εκ Κίνας.
Όμως οι διαμάχες των ειδικών και οι έρευνες συνεχίζονται μέχρι σήμερα!


Το θέμα της καταγωγής των Ιαπώνων είναι αρκετά περίπλοκο. Συχνά εντάσσονται εθνικιστικές ιδεολογίες στον τομέα της έρευνας. Γενικά οι Ιάπωνες συνήθως θεωρούν τους εαυτούς τους διαφορετικούς από τους άλλους πολιτισμούς, λογω της γεωγραφικής τους απομόνωσης. Πάντως πολλά στοιχεία άλλων πολιτισμών βρήσκονται στην Ιαπωνία, τα οποία όμως καλύπτονται, ενώ τονίζονται οι διαφορές.

Εδώ αναλύεται μια προπαγανδιστική θεωρεία καταγωγής των Ιαπώνων, η οποία έχει μεγάλη πέραση.

Nihonjinron - Wikipedia, the free encyclopedia

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#14 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 28 August 2008 - 17:16

Post removed due to himawari`s request. My bad for posting without reading the first post. Θα επανέλθω όταν φτάσουμε στις επόμενες περιόδους, για τις οποίες έχω περισσότερες γνώσεις

Edited by Namida, 29 August 2008 - 18:07.



#15 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 28 August 2008 - 18:27

Namida θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ακολουθούμε όλοι μαζί μια γραμμή εδω μέσα, αλλιώς οι αναγνώστες θα μπλέξουν τα μπούτια τους.
Βρισκόμαστε ακόμα στην Νεολιθική εποχή και τα ποστς με πληροφορίες θα ήταν καλό να αναφέρονται στο γεγονός της μετακίνησης των φύλων. Οι υπόλοιπες περίοδοι θα αναφερθούν στο μέλλον όπου και πάλι όλοι μαζί αν θέλουμε θα συνεισφέρουμε. Αν θες διάβασε το πρώτο ποστ μου για να μην επαναλαμβάνομαι:congrats:


ATANASHIOSU πολύ ενδιαφέρον το άρθρο!!!! Απ' ό,τι φαίνεται, ειδικά μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο τους έπιασε μια τάση να αποδείξουν την αυτοχθονία τους! Αναρρωτιέμαι που θα καταλήξουν οι έρευνες, γιατί υπάρχει μια τάση να μην αναγνωρίζονται οι μη Ιάπωνες Ιαπωνολόγοι...