Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Wolf's Rain


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#16 Gatoulas

Gatoulas

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 02 April 2007 - 01:11

Κουραστικο και επαναλαμβανομενο. Θα μπορουσε ανετα να ειναι 26 και οχι 30 επεισοδια (4 επ. ειναι απλη αναδρομη σε προηγουμενα επ., ενα για καθε βασικο χαρακτηρα). Αν και θελω να πιστευω οτι καταλαβα το νοημα, δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε ή οτι συμφωνω με πολλες απο τις ιδεες του.

Το μονο που μου αρεσε ηταν οι δυο ανθρωπινοι πρωταγωνιστες (ο ανδρας και η πρωην γυναικα του, δεν θυμαμαι τα ονοματα τους).

#17 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 04 April 2007 - 01:45

Όταν λέμε δράση μάλλον το Wolf's Rain
δεν είναι το πρώτο πράμα που θα σκεφτεί κανείς αλλά αξίζει και ανταμείβει όσους έχουν λίγη υπομονή ^^ (αν και με εκείνα τα 4 αναδρομικά επεισόδια πραγματικά τι #$%&*() τα ήθελαν ? )… τέλος οι σκηνές με τον αστυνόμο και τον κυνηγό στο αυτοκίνητο ήταν από τις κοριφεότερες στο είδος !
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#18 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 04 April 2007 - 11:58

Καταρχήν να πούμε πω στα spoilers στα προηγούμενα post φαίνονται κάργα και μπορούν να καταστρέψουν κάποιον που δεν το έχει δει... εγώ ευτυχώς το είδα πριν τα διαβάσω :P

Όσον αφορά το τέλος έχω να πω τα εξής:

Spoiler:


Πάντως έχουν αφήσει χώρο και για μια 2η σαιζόν... (wishful thinking...)

#19 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 05 April 2007 - 13:29

τελειωσα κ εγω τη σειρα...δν καταλαβα το τελος αλλα κ πολλα αλλα σημεια του anime!:shock: δν μ αρεσε παντως κ εχει ρουτινα πραγμα π μισω...

#20 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 April 2007 - 14:14

Εγω το ξεκινησα προσφατα και μου αρεσει πολυ σαν υποθεση και επισης μου αρεσει πολυ το σχεδιο και το γενικο στησιμο...

p.s. εχει και ωραιο closing theme αλλα ψιλομαπα opening.
Posted Image

#21 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 05 April 2007 - 20:29

Vlepontas to thread ida poles arnitikes gnomes gia to w.r...
Prota ap' ola den prokite gia anime 'drasis' alla gia sci-fi drama
Deuteron an perasoume ligo to kelifos tou anime mporoume na doume mia oligoria i opoia pragmatevete mesa se pola alla kirios tin diaforetikotita, tin agapi,to misos, ton polemo, tin apelpisia,ton altrouismo etc,,,,
Triton prokite gia mia poli kalodoulemeni istoria me vathos, kati to opoio stis meres mas se anime ligo diskolo na to vris mia kai to megalitero vathos pou mpori na ftasi ena meso senario autes tis meres einai to diplo saringan tou naroutou kai to poso megalo tha gini to spathi tou ichigo...an kapoios theli drasi na paei na dei dragonball...
ps.episis aristotexniki mousiki ependisi apo yoko kano...
Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#22 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 05 April 2007 - 20:44

Φίλε tokyo pig το ότι βλέπει κάποιος naruto ή bleach με πόρωση δεν σημαίνει ότι απορρίπτει τα άλλου είδους anime.
Μπορεί εξίσου να εκτιμήσει και ρομαντικά και sci-fi και μυστηρίου και δραματικά anime.
Το ποιο anime του αρέσει δεν νομίζω να καθορίζετε από την αρχή με το τι είδος είναι, αλλά με το πως το έχουν σκηνοθετήσει, με τι μουσική το έχουν ντύσει, πως το έχουν σχεδιάσει και με όλα τα άλλα πράγματα που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα σε μία παραγωγή anime.
Εμένα με πορώνει το naruto και το bleach αλλά έχω ξετρελαθεί και με το serial experiments lain και με το Akira και με το Escaflowne και με άλλα anime οποιουδήποτε είδους.
Το wolfs rain κατάλαβα πολύ καλά ότι είναι sci-fi δράμα αλλά δεν μου άρεσε και τόσο στην τελική για τους δικούς μου λόγους. Το ότι είναι προσεγμένο στην παραγωγή του anime φαίνετε αλλά κάπου χάσανε τον ρυθμό της εξέλιξης της ιστορίας και τα κάνανε τόσο βαθιά τα νοήματα που με κούρασε στην θέαση.

ΥΓ: Ο naruto δεν κάνει sharingan αλλά το sharingan είναι ιδιότητα του Sasuke (bloodline limit)!
O naruto κανει rasengan αν αυτό εννοούσες...:bleh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#23 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 06 April 2007 - 13:59

ΥΓ: Ο naruto δεν κάνει sharingan αλλά το sharingan είναι ιδιότητα του Sasuke (bloodline limit)!
O naruto κανει rasengan αν αυτό εννοούσες...

lol καλά αστο μην το ψάχνεις έχω να δω "ναρουτο" από το επεισόδιο "εκατοκατι"...

αλλά κάπου χάσανε τον ρυθμό της εξέλιξης της ιστορίας και τα κάνανε τόσο βαθιά τα νοήματα που με κούρασε στην θέαση.

Ποιος είπε ότι εγώ δεν απολαμβάνω το εβδομαδιαίο μου bleach?Απλά όπως ακριβώς είπες και εσύ κουράζει...χωρίς να θέλω να φανό κακός η να θέλω να σε μειώσω όταν παρακολουθείς πολλά "ανιμε" του τύπου "ναρουτο" και bleach είναι γεγονός ότι ένα "ανιμε" με "βαθιά" υπόθεση θα σε κανεις να κουραστείς και να βαρεθείς(και πάλι χωρίς να θέλω να σε μειώσω)
Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#24 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 06 April 2007 - 14:20

Θα συμφωνήσω πως το wolf's rain ήταν ένα πολύ καλό anime, αλλά είχε τα φόντα να γίνει αρκετά καλύτερο. Όντως το τραβήξανε πολύ με τα ηλίθια επεισόδια επανάληψης τη ιστορίας , ενώ γενικά το τέλος το τραβήξανε πολύ... πάντως είμαι από αυτούς που θα ήθελαν κι άλλο :)

#25 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 06 April 2007 - 15:04

όταν παρακολουθείς πολλά "ανιμε" του τύπου "ναρουτο" και bleach είναι γεγονός ότι ένα "ανιμε" με "βαθιά" υπόθεση θα σε κανεις να κουραστείς και να βαρεθείς(και πάλι χωρίς να θέλω να σε μειώσω)


Σου απάντησα ήδη στο προηγούμενο μήνυμά μου ότι δεν πιστεύω ότι αυτό ισχύει!

Φίλε tokyo pig το ότι βλέπει κάποιος naruto ή bleach με πόρωση δεν σημαίνει ότι απορρίπτει τα άλλου είδους anime.
Μπορεί εξίσου να εκτιμήσει και ρομαντικά και sci-fi και μυστηρίου και δραματικά anime.
Το ποιο anime του αρέσει δεν νομίζω να καθορίζετε από την αρχή με το τι είδος είναι, αλλά με το πως το έχουν σκηνοθετήσει, με τι μουσική το έχουν ντύσει, πως το έχουν σχεδιάσει και με όλα τα άλλα πράγματα που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα σε μία παραγωγή anime.


Άλλωστε όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου...

Προσωπικά τα έχω λιώσει τα bleach και naruto και είμαι και dragonball fan, και σε αυτό που λες εννοείς ότι ένας shounen fan δεν θα εκτιμήσει ένα drama, romance anime. Αν λοιπόν θεωρήσω το εαυτό μου shounen fan τότε γιατί μου άρεσε πολύ ένα drama,romance anime όπως το Saishuu Heiki Kanojo?
http://www.animeplanet.gr/?system=database&id=67
http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=113

Δεν μπορείς να πεις ότι επειδή κάποιου του αρέσει το μποξ δεν θα του αρέσει το πατινάζ ή το μπαλέτο!

EDIT:
ΥΓ: Δεν πρόκειται να νιώσω ποτέ μειωμένος επειδή βλέπω φανατικά naruto και bleach !
Είναι σαν να νιώσω μειωμένος επειδή βλέπω anime γενικότερα!
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#26 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 07 April 2007 - 03:21


Άλλωστε όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου...

Προσωπικά τα έχω λιώσει τα bleach και naruto και είμαι και dragonball fan, και σε αυτό που λες εννοείς ότι ένας shounen fan δεν θα εκτιμήσει ένα drama, romance anime. Αν λοιπόν θεωρήσω το εαυτό μου shounen fan τότε γιατί μου άρεσε πολύ ένα drama,romance anime όπως το Saishuu Heiki Kanojo?

Δεν μπορείς να πεις ότι επειδή κάποιου του αρέσει το μποξ δεν θα του αρέσει το πατινάζ ή το μπαλέτο!

EDIT:
ΥΓ: Δεν πρόκειται να νιώσω ποτέ μειωμένος επειδή βλέπω φανατικά naruto και bleach !
Είναι σαν να νιώσω μειωμένος επειδή βλέπω anime γενικότερα!


Αγαπητέ Fingol με παρεξήγησες, ποτε μου δεν ηπα ότι όταν κάποιος βλέπει μονο shounen δεν μπορεί να δει οτιδήποτε...απλά παρατήρησα το γεγονός ότι πολλά "ανιμε" δεν εκτιμούνται λόγο έλλειψης διαρκούς δράσης κτλ.Εννοείτε πως δεν πρέπει να νιώσεις μειωμένος με κανένα τρόπο το ότι δεν σου άρεσε το wolfs rain είναι σεβαστό. Όπως και να έχει είναι γεγονός πως τα "ρικαπια" ήταν μακροσκελή και βαρετά αν και νομίζω πως το τέλος ήταν μια χαρά...
Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#27 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 April 2007 - 13:24

Ελεος με τις επαναληψεις!!! Μετα απο 15 επεισοδια μας βαζουν 4 επεισοδια επαναληψη? ελεος!
Posted Image

#28 EUROJUMP

EUROJUMP

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 07 January 2008 - 07:42

Spoiler:

Edited by mono, 04 February 2012 - 16:18.
spoiler tags

Do you remember love?

#29 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 07 January 2008 - 23:45

Τα spoilers σου για το Evangelion μαζεψε, κυριε!:oo:

Εγω δεν το εχω δει και παρα λιγο να το διαβαζα!

Οσο για το wolf's rain, ψιλομετριο και δυσνοητο anime, με αρκετες (κουραστικες) επαναληψεις, αλλα και με ωραιους χαρακτηρες....

Καλουτσικο, αλλα οχι και πιο πανω απο αυτο....

#30 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 08 January 2008 - 02:21

Όσον αφορά το τέλος έχω να πω τα εξής:

Spoiler:

Πάντως έχουν αφήσει χώρο και για μια 2η σαιζόν... (wishful thinking...)


μολις το τελιωσα
πιστευω οτι δεν χρειαζεται 2η σεζον. οτι ειχε να πει η σειρα το ειπε.
τι ακριβως? στο σποιλερ μονο αν το εχετε δε ιπαρακαλω

Spoiler:


αυτα τα ολιγα.η μουσικη εξαιρετικη. η σειρα ειχε κατι να πει. με αργο ρυθμο αλλα αξιζει να τη δει κανεις

1345977285497_zps066ae44a.jpg