Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay progress: 50%. HELP!


  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 August 2008 - 14:26

:nanteee: Έχετε ήδη ξεκινήσει την κατασκευή ενός cosplay, αλλά σκαλώσατε κάπου και ζητάτε βοήθεια??

Εδώ είμαστε! :try:

#2 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 06 September 2008 - 11:46

Tέτοια ημέρα και δεν έχετε απορίες; Nani koreeee?

#3 Kurosaki_Angellust

Kurosaki_Angellust

    Achieved Bankai

  • Members
  • 254 posts

Posted 06 September 2008 - 14:50

Ok σχεδιαζω ενα cosplay προς μαρτιο μερια αλλα το τελικο αξεσουαρ που ειναι το σπαθι δεν ξερω πιο ειναι το καταλληλο .

δλδ ειμαι αναμεσα σε αυτο

Amazon.com: 68" Sword Black Blade With Chain: Sports & Outdoors


και αυτο

Amazon.com: Ichigo Tensa Bankai Replica Sword: Sports & Outdoors

το πρωτο απο οτι ειδα κατι εικονες ειναι πολυ μεγαλο (μακρυ) και νομιζω καλυτερα το 2ο

τι νομιζετε?
Posted Image
Posted Image

#4 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 06 September 2008 - 15:25

Το 68ιντσο δεν σου κάνει σίγουρα! Είναι μεταλλικό και συνεπώς επικίνδυνο αλλά και παράνομο να το κυκλοφορήσεις γενικά (άσχετα αν το θες για cosplay). Τώρα το άλλο δεν είναι λίγο μικρό;
Επιπλέον, επειδή δεν διατίθεται από το amazon αλλά από amazon sellers (έχει διαφορά), δεν θα μπορείς να το πληρώσεις από Ελλάδα. Καλύτερα κοίταξε στο ebay σε sellers που στέλνουν πράγματα σ'όλο το κόσμο!

#5 Kurosaki_Angellust

Kurosaki_Angellust

    Achieved Bankai

  • Members
  • 254 posts

Posted 06 September 2008 - 15:29

hmmm to 56?

Amazon.com: 56" Bleach Anime Slicing Moon Ichigo Tensa Bankai Sword: Sports & Outdoors

kai btw ολα ειναι μεταλικα αλλα νομιζω οσο απλα τα φορας και δεν τα βγαζεις δεν απαγορευονται
Posted Image
Posted Image

#6 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 06 September 2008 - 15:39

hmmm to 56?

Amazon.com: 56" Bleach Anime Slicing Moon Ichigo Tensa Bankai Sword: Sports & Outdoors

kai btw ολα ειναι μεταλικα αλλα νομιζω οσο απλα τα φορας και δεν τα βγαζεις δεν απαγορευονται


Το είδα και αυτό, αυτό είναι που πουλάν οι περισσότεροι στο ebay και οι αγοραστές φαίνονται ενθουσιασμένοι! Και πάλι θέλει προσοχή! Πάρτο για καμιά φωτογράφιση αλλά δε θα σου πρότεινα να βγεις μ'αυτό. :tensai:

#7 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 06 September 2008 - 15:50

hmmm to 56?

Amazon.com: 56" Bleach Anime Slicing Moon Ichigo Tensa Bankai Sword: Sports & Outdoors

kai btw ολα ειναι μεταλικα αλλα νομιζω οσο απλα τα φορας και δεν τα βγαζεις δεν απαγορευονται

Ναι, δίκιο έχεις.
Και εγώ λέω να πάρω ένα Magnum και να κυκλοφορω με αυτό και δεν θα έχω πρόβλημα εφόσον δεν θα το βγάλω έξω από την τσέπη μου...:uhh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#8 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 06 September 2008 - 17:16

hmmm to 56?

Amazon.com: 56" Bleach Anime Slicing Moon Ichigo Tensa Bankai Sword: Sports & Outdoors

kai btw ολα ειναι μεταλικα αλλα νομιζω οσο απλα τα φορας και δεν τα βγαζεις δεν απαγορευονται


Δεν πάει έτσι!Ο φίλος μου κάνει σπαθασκία με katana like swords(δεν κόβεσαι και εύκολα αλλά από μετάλλο) και δεν τον αφήνουν να τα κυκλοφορήσει έξω παρα μόνο αν έχει την άδεια του δασκάλου!
Posted Image

#9 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 24 September 2008 - 12:54

Guys....help


Θα κανω cosplay Seguchi Tohma απο Gravitation και εχς επεξεργαστει ηδη την ξανθια περουκα.



Μου λειπει αυτο το καπελακι που φοραει και σκεφτομαι να κανω το look με αυτο το γουνινο που φοραει γυρω απο το παλτο.Any heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp?:blingeye2:

Posted Image


#10 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 September 2008 - 22:14

:smokingg:χμμ...σκέψη...σκέψη....

*Καπέλο: Βρήκα στο Μοναστηράκι, στην Ηφαίστου. Ακριβώς αυτό που θέλεις, σε χρώμα και ποιότητα. Το μονο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι καθαρά η τιμή του. Δεν ρώτησα (η μαγκούφα) πόσο κάνει, παρ' όλο που, με το που τα είδα, μου ρθε το cosplay σου στο μυαλό.
Για ενα καλό καπέλακι τετοιου στυλ, που θα σου μείνει κιόλας, κοιτάς στην Ηφαίστου...φάτσα-κάρτα...

Αλλη λύση περί καπέλου: Ρωτάς φίλες και γνωστες που πιθανόν να τρεφουν συμπαθεια για αξεσουάρ όπως τα καπέλα. Ισως καποια να εχει αυτό που ζητάς ή κάτι κοντινό σ΄αυτό που ζητάς και να στο δανείσει!

Φθηνή λύση περί καπέλου: Βρίσκεις ένα απλό, αποκριάτικο καπέλο, από εκείνα που μοιάζουν με ρεπούμπλικα (βεβαια, το στυλ καπέλου που ψάχνεις δεν είναι ρεπούμπλικα, αλλά δεν γνωρίζω και πως ακριβώς λέγεται!) Αν βρεις ενα τετοιο φθηνό καπέλο (τετοια εποχή ρωτάς μόνο όσους γνωστους σου μπορεί να εχουν κατι φυλαγμένο απ τις απόκριες) απλώς κονταίνεις το γείσο, κόβοντας γυρω-γύρω πάρα πολύ προσεχτικά.
Αυτή η λύση όμως θα σου δόσει απλώς κάτι που θα ψιλο-μοιάζει με το καπέλο που ψάχνεις. Και για να είμαι ειλικρινής...δε σου την πολυ-συνιστώ!

Για μένα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να κατεβεις στην Ηφαίστου.

Ημι-παλτό με γούνινα τελειώματα: Θέλεις κάτι σε μαύρο, με γούνινες λεπτομέριες και τελειώματα στο γιακά, στο μπροστινό μέρος κάθετα και γυρω γύρω από το κάτω μέρος.
Δυο λύσεις: Πέρσι-πρόπερσι ήτανε πολύ στη "λαίκή μόδα" κατι παλτό που εμοιαζάν ακριβώς με αυτό που ψάχνεις! Μα ακριβώς!
Παίρνεις σβάρνα τα "τελειωμένα" τετοιου είδους μαγαζάκια ακα: "Μπουτίκ-Ρούλα". Και άλλα τετοια φτηνά μαγαζιά.

Αλλιώς, παίρνεις ενα απλό μαυρο παλτό, περνας μια βόλτα από μαγαζιά με αξεσουάρ και αγοράζεις μερικά κομμάτια που να μοιάζουν με γούνα ή μποά (να μοιάζουν με μποα! Οχι μποά!) Επίσης σε μαγαζιά με υφάσματα ρωτάς και αγοράζεις λίγο μέτρο συνθετική γούνα.
Κόβεις τα κομμάτια στο σχήμα που πρέπει και τέλος, τα ράβεις επάνω στο παλτό. Τα ράβεις στο χέρι και όχι σφιχτά, για να μπορείς μετά να τα ξυλώσεις ευκολα....

Αυτά...

(βόηθησα καθόλου, άραγες...?):sleepy:

Edited by Tomodachi2, 25 September 2008 - 22:19.


#11 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 27 September 2008 - 15:32

thank you soooooooooooooooo much!!!


αλλα


1)δεν ξερω που ειναι αυτο που λες στο μοναστηρακι.λολ
2)ειμαι αχρηστη στο να ψαχνω και να κατασκευαζω πραγματα μονη μου.Τ_______Τ

Posted Image


#12 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 September 2008 - 17:30

Eίναι στην αρχή της Ηφαίστου. Εχει ενα παγκο μπροστά γεμάτο καπέλα. Εχει αυτό που θες, το ειδα με τα ματια μου και σε θυμήθηκα κιολας! Απο τιμές δεν πρεπει να ναι κατι φοβερό..δε νόμιζω...

Θα μπεις στην Ηφαίστου, στριβοντας ακριβώς στο πλάι του σταθμού μετρό-Μοναστηράκι. Το μαγαζί είναι λίγα μέτρα παρακάτω.

#13 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 September 2008 - 17:35

thank you soooooooooooooooo much!!!


αλλα


1)δεν ξερω που ειναι αυτο που λες στο μοναστηρακι.λολ
2)ειμαι αχρηστη στο να ψαχνω και να κατασκευαζω πραγματα μονη μου.Τ_______Τ

Its your First time @Monastiraki?:hahaha:
Yeah Το ξερω και εγω αυτο το μαγαζι με τα καπελα..:Blissfull:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#14 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 September 2008 - 17:48

Για εναν cosplayer που ζητάει υλικά όπως καπέλα, ρούχα, παπούτσια, ζωνες, φουλάρια κλπ. το Μοναστηρακι ειναι παντα η πρώτη του στάση! Και ειδικά η οδός Ηφαίστου! :thatsit:

Εκει βρήκα παπούτσια για τη Roberta (Black Lagoon) κι εκεί θα ψάξω επίσης και για σταυρό με κόμπους ή χάντρες στο κορδονάκι (τύπου: rosario).....

#15 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 28 September 2008 - 09:20

@Zauk


lol no,it's my first time looking for something SPECIFIC in Monastiraki :P


thank you tomodachiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii <3

Posted Image