Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mononoke


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#16 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 26 August 2008 - 15:01

Το ξεκίνησα σήμερα, είδα τα πρώτα 2 επεισόδια και μπορώ να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που η Glastenen μου άνοιξε τα μάτια.... :D Πραγματικά πολύ καλή δουλειά, κι ας μην το έχω δει ολόκληρο...

Btw έχω και link για torrentaki όποιος θέλει από mininova.

ΕDIT: Το τελείωσα και ξετρελλάθηκα! Trully amazing!!

Edited by dmvagos, 28 August 2008 - 23:00.

Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#17 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 August 2008 - 15:53

Το ξεκίνησα σήμερα, είδα τα πρώτα 2 επεισόδια και μπορώ να πω ότι χαίρομαι πάρα πολύ που η Glastenen μου άνοιξε τα μάτια.... :D Πραγματικά πολύ καλή δουλειά, κι ας μην το έχω δει ολόκληρο...

Btw έχω και link για torrentaki όποιος θέλει από mininova.



Το λινκ που δινεις δεν θα το συνιστουσα ... καθως εκτος του οτι ειναι Low Definition ειναι και Shinsen. Προτεινω την εκδοση των Black_Sheep που εχουν και pdf notes που βοηθουν παρα πολυ και επεξηγουν καποια σημεια τα οποια πολυ δυσκολα θα εντοπιζαν οι κοινοι θνητοι. Για αυτο πηγαιντε ολοι στο irc τους και κατεβαστε το τωρα.

υ.γ. Υοu will, most likely, find Raziel666 there... he loves them and everything it has to do with Anime-Kraze. (He also worships Pino from Ergo Proxy) :)
Posted Image

#18 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 26 August 2008 - 16:56

Αντε μολις χθες το κατεβασα σε μια μερα...και σημερα λεω επιτελους να το αρχισω....απο οσο ειδα το ΛΑΤΡΕΨΑΑΑ ΑΠΛΑ!!! ΘΕΙΚΟΟΟ!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#19 lily

lily

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 28 August 2008 - 21:46

Απο που μπορο να το κατεβάσω???
Μου κινησε τρελα το ενδιαφερον......!!!!
:awww:

#20 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 28 August 2008 - 21:53

there are simply no words to describe this anime..m(_ _)m
το χω δει 10 φορες (οι 3 απο τις οποιες σερί in a single night) και ανετα καθομαι να το ξαναδω αλλες τοσες.. -not kidding, sheer fact-
perfection worth of a jihad. word.

(and btw υπαρχει και στο lolipower για ddl..)

Posted Image

Spoiler: &#33909


#21 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 28 August 2008 - 22:44

κατόπιν πολλών ρηκουέστς προσέθεσα λινκ κατεβάσματος στο τέλος του ρηβιού, οι γνώστες ας το τσεκάρουν παρακαλώ και να πουν τη γνώμη τους ή να προτείνουν κάτι καλύτερο. επειδή δεν ήμουν σίγουρη για ποιο τόρρεντ/γκρουπ έχει τη βέλτιστη απόδοση δεν έβαλα, αλλά απ' ότι φαίνεται χρειαζόταν^^

Posted Image


#22 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 October 2008 - 15:00

Το λατρεψα!!!!! Πραγματικα είναι απιστευτο!!!! Οτι και να πω ειναι λιγο πραγματικα. Μπηκε στην λιστα με τα αγαπημενα με την μια και δεν το κοβω να φευγει ποτε απο εκει......

#23 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 30 October 2008 - 15:22

Καταρχάς δεν έβαλα το 10 στα graphs, γιατί μπορεί να απωθήσουν κάποιον σε πρώτο επίπεδο, αλλά παρακολουθώντας το καταλαβαίνεις το awesomeness των graphs...

Λοιπόν τι να πρωτοπώ? 5 stories με ποικίλα και βαθειά νοήματα, sound ειδικό για τις περιπτώσεις, τέλειο και αποκλειστικά εκεί μονο που χρειάζεται. Also, Kusuri Uri:nod: is... well... ok just:nod:

Από τα καλύτερα anime που έχω δει (και θα ξαναδώ)!! Αξίζει να του ριξουν όλοι μια ματιά.

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#24 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 30 October 2008 - 15:41

Mustsee πραγματικά ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πόσο λίγα επεισόδια είναι.:nod:
Απαιτεί σχεδόν σίγουρα rewatch τουλάχιστον 1-2 φορές.

Για όσους το ψάχνουν ακόμη, να ξέρετε ένα καλό ddl link είναι από εδώ (mu) :
Mononoke - GetFansub.com Wiki

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#25 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 23 November 2008 - 15:15

πραγματικά πολύ καλό , ένα έργο τέχνης

#26 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 February 2009 - 20:25

Καλό ανιμε που σίγουρα αξίζει να το τσεκάρει κάθε anime fan.

Μοναδική ένσταση όσο αφορά τη ποιότητα της είναι το γεγονός ότι το σενάριο σε κάθε ιστορία είναι ουσιαστικά πανομιότυπο, έχουμε τον ίδιο πάνω κάτω τρόπο που εξελίζεται η πλοκή και αυτό σε κάποια σημεία γίνεται μονότονο.

Το απο πάνω θα καθιστούσε τη σειρά μέτρια αν δεν ήταν το πολύ δυνατό και ξεχωριστό σκίτσο της, που κατ' εμέ αυτό είναι που δίνει ενδιαφέρον στο σενάριο και τους χαρακτήρες και κρατάει τον αναγνώστη να δεί τη γίνεται παραπάνω. Αν είχαμε ένα συνηθισμένο σκίτσο στο ύφος ενός μέσου anime μάλλον θα είχε περάσει στα ψιλά.

Όπως και να χει, αξίζει να το δείτε, αν όχι 10 φορές τουλάχιστον μία.
Posted Image

#27 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 16 February 2010 - 23:01

Τι να πώ και εγώ; Το είδα όλο και απλά έχω μείνιε άφωνος. ότι είπαν και οι αποπάνω και πραγματικά κάποιος πρέπει να το έχει δει για να προχωρήσει στον χώρο των άνιμε. Πραγματικά ήταν μια υπέροχη εμπειρία και ο Medicine Seller και γαμ!@# τους χαρακτήρες. Σίγουρα από τους Τόπ μου.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#28 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 21 April 2012 - 20:53

Εδώ και καιρό θέλω να γράψω σε αυτό το πριβιου αλλά δεν έχω αξιωθεί η αχαίρευτη.

Εντάξει δεν υπάρχουν λόγια για να το περιγράψεις. Είναι ένα καταπληκτικό ανιμε σχεδόν άριστα συμπληρωμένο από όλες τις πλευρές.

Η μουσική ήταν πολύ ωραία και κόλλαγε βάζοντας σε στον κόσμο των Mononoke.
Κάτι που επίσης μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο ωραία έχει συνδιάσει τα παραδοσιακά στοιχεία της Ιαπωνίας και τις παλιές ιστορίες με ένα καθόλου μα καθόλου βαρετό τρόπο. Το σχέδιο επίσης ήταν πανέμορφο και έπαιξε μεγάλο ρόλο και τα πολλά και αναμειγμένα χρώματα ήταν πολύ μεγάλο ατού της σειράς.

Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο είχα ένα παράπονο. Ήταν μικρό! Ήθελα περισσότερες ιστορίες και περισσότερους εξορκισμούς καθώς και λίγο-τοσο-δα πιο πολύ εμβάνθυνση του χαρακτήρα του κυρίου Φαρμακοτρίφτη.

Είναι πραγματικά μια απόδειξη του ότι τα άνιμε είναι τέχνη και αξίζει να το δει κάποιος.

#29 L Lawliet

L Lawliet

    Αμύνεσθαι περί πάτρις...

  • Members
  • 66 posts

Posted 05 July 2013 - 21:51

ωραιο ανιμε το ειδα σε δυσκολη περιοδο για μενα δεν το εκτιμησα οπως επρεπε και το droppara στο 7ο επεισοδιο...
Αυτα τα παραδοσιακα στοιχεια της Ιαπωνιας ειναι too much για μενα για να μου τα παρουσιασει ενα ανιμε με ενα περιεργο σχεδιο...
Απο την αλλη τα πρωτα 2 επεισοδια με συνταραξαν με τα μονονοκε στις καμαρες....ισως γι'αυτο να το ξαναρχισω αλλα και παλι εχω τους ενδοιασμους μου
καθως ειμαι mid IQ anime fan...

#30 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 09 July 2013 - 12:57

Μου κινησε την περιέργεια.....

Μπαίνει στη λίστα για το σαββατοκύριακο..

:riiight:

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/