Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η τέχνη της φωτογραφίας


  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#76 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 04 July 2011 - 20:09

Γιατί για να θεωρείσαι φωτογράφος πρέπει είναι να έχεις τον έλεγχο των ISO/aperture/shutter speed, και αυτά δεν γίνονται με τις μηχανές του 100ευρου.
Αυτά είμαι σίγουρος τα γνωρίζεις, απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Το καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά και με μια απλή μηχανή, με αυτές τις βασικές ρυθμίσεις, μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά. Έστω με μια Canon 7ετίας, που τη βρίσκεις και γύρω στα 150 ευρώ πλέον.
Απλά είναι συχνό το φαινόμενο του τύπου που σκεύτεται "έχω 800ευρώ μηχανή= είμαι φωτογράφος κ ας μην αλλάζω τις ρυθμίσεις" και που διαδίδει αυτή τη νοοτροπία.

Βέβαια ένας καλός φωτογράφος μπορεί να κάνει θαύματα και με polaroid και lomo, που ούτε στα όνειρά τους δεν έχουν τις βασικές ρυθμίσεις :hihi2:

Posted Image


#77 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 09 July 2011 - 16:44

Spoiler:

Posted Image

#78 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 11 July 2011 - 19:15

τις τελευταιες μερες περα απο το photoshop μαθαινω τεχνικες για hdr και πειραματιζομαι me to photomatix και το photoshop

οριστε μερικα αποτελεσματα:
(απο την σελιδα μου στο facebook , ναι ναι σπαμεεεεεεεερ :nanana:)
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

και τελευταια που νομιζω εκανα την καλυτερη δουλεια (και την εβαλα και στο deviantart)
Spoiler:


#79 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 11 July 2011 - 20:26

WOW !!! Η τελευταία photo πραγματικά τα σπάει !! Που τραβήχτηκε ? Μήπως μπορείς να δώσεις 1 Link της αρχικής και άμα γίνεται ποια effect χρησιμοποίησες !

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#80 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 11 July 2011 - 20:43

WOW !!! Η τελευταία photo πραγματικά τα σπάει !! Που τραβήχτηκε ? Μήπως μπορείς να δώσεις 1 Link της αρχικής και άμα γίνεται ποια effect χρησιμοποίησες !

αν πατησεις πανω εκει που λεω facebook θα πας στη σελιδα μου, μολις μπεις φατσα καρτα ειναι η φωτογραφια που λες, πατα πανω της και στο description εχω λινκ για την original που μπορει να το δει οποιος θελει (βαριεμαι να τα ψαχνω τωρα)

τραβηχτηκε σε ενα στενακι της παλιας κερκυρας (στην πολη του νησιου) (οταν πηγα 5ημερη το μαρτι), μας ειχε κανει πολυ καλο καιρο (καθαρη ατμοσφαιρα και τετοια) και ειχα τραβηξει παρα πολες

ειναι hdr αλλα απο μια φωτογραφια..
με photoshop απο τη βασικη φωτογραφια μειωσα και αυξησα το brightness κατα 25 και αποθηκευσα αλλες 2 φωτογραφιες, τις ανοιξα με photomatrix (hdr programm) και τις 3 και τις ενωσε σε μια με διαφορα 1/2 EV, ε μετα επαιξα εκει με τις ρυθμισεις και αποθηκευσα 2 φωτογραφιες, μια με πολυ σατουρεσιον, λεπτομερια και φωτεινη παντου και μια απρομαυρη με επισις λεπτομερια
μετα αυτες τις 2 τις ανοιξα με photoshop και εβαλα σε layer την ασπρομαυρη απο πανω και πειραζοντας τα opacity και fill του layer με το ματι οσο μου αρεσε και τις ενωσα...
πανω κατω ετσι.
η ιδεα με την ασπρομαυρη πανω στην αλλη για εφε μου ηρθε μετα, στην αρχη απλα σκευτικα να κανω 2 (μια εγχρωμη μια ασπρομαυρη) και στο τελος να διαλεξω την καλυτερη αλλα μετα σκευτικα γιατι να μη τα ενωσω αφου ειχα κανει πολυ εντονη τελικα την εγχρωμη

#81 anime365

anime365

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 20 September 2011 - 09:15

Εξαιρετική photo. Εσύ την τράβηξες; Θέλει τύχη να βρεις τόσο πολλά πουλιά μαζεμένα και σχετικά κοντά.

:thatsit:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.Πολύ χαίρομαι που σας άρεσαν.
Θα βάλω και άλλες αύριο...και την άλλη βδομάδα έχω photoshooting για τις νεες φωτο που θελω...αυτες θα ειναι Masterpiece!!!
Τι φωτογραφική έχεις Piou? ( sry but i dont know your real name )

Αντε ακομα μια για σημερα....

την ονομαζω Freedom

Posted Image



#82 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 28 December 2011 - 19:35

pic 1 golden moon
http://www.flickr.com/photos/59318277@N07/6116991888/

pic 2 Blue Sea
http://www.flickr.com/photos/59318277@N07/6073526406/

Posted Image