Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η τέχνη της φωτογραφίας


  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#16 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 31 July 2008 - 18:14

i will now post something from a friend's blog:

David LaChapelle



Αμερικάνος φωτογράφος , ξεκίνησε επί εποχής Άντι Γουόρχολ, από τους διασημότερους στο είδος του, βαθιά βουτηγμένος στην ποπ κουλτούρα, έχει επίσης σκηνοθετήσει πολλά βίντεο κλιπ, όπως το "Rich Girl" της Gwen Stefani, το "Advertising Space" του Robbie Williams και το "Natural Blues" τoυ Moby.


Δημοσιευμένη  εικόνα

Eίναι γνωστός για τα έντονα παστέλ του χρώματα, τις υποβόσκουσες ερωτικές διαθέσεις και τα πρωτότυπα κόνσεπτ που λανσάρει. Έχει φωτογραφήσει τους πάντες και όλοι κόπτονται να κάνουν κάτι μαζί του. Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι θεσμός στο χώρο του. Τον δέχομαι, παρόλο που δεν τα πάω καλά με τις αυθεντίες, γιατί χάραξε δικό του στυλ, έγινε αναγνωρίσιμος μέσα από αυτό και είναι πολύ καιρό Νο 1. Πάρε και ένα δείγμα της δουλειάς του για να έχεις άποψη.



Κατηγορία: Σουρεαλιστικό περιβάλλον
Δημοσιευμένη  εικόνα
Alexander McQueen: Burning Down The House, 1996



Κατηγορία: Έχω σεξ, σεξ, σεξ απίλ...


Δημοσιευμένη  εικόνα








Κατηγορία: Είμαι διάσημη και πρέπει να κάτσω σε άβολες πόζες για να με φωτογραφίσουν κουλοί καλλιτέχνες


Δημοσιευμένη  εικόνα
Christina Aguilera: American Vogue, 2006





Δημοσιευμένη  εικόνα



Κατηγορία: ***** και δέρνω




Δημοσιευμένη  εικόνα



Δημοσιευμένη  εικόνα
Breakfast of Champions, 2001


Κατηγορία: Κοινωνικές Ευαισθησίες



Δημοσιευμένη  εικόνα
The house at the end of the world, 2005


for more info : *The Right Pl@ce*



#17 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 31 July 2008 - 19:09

Θα βάλω κι εγώ τις δικές μου φωτογραφίες..

[media]http://fc03.deviantart.com/fs26/f/2008/131/2/2/Purple_by_Fairy_of_the_Woods.jpg[/media][media]http://fc01.deviantart.com/fs27/f/2008/095/7/a/Eye_by_Fairy_of_the_Woods.jpg[/media]
Spoiler:



http://fc02.deviantart.com/fs19/i/2007/237/e/9/Orange_by_Fairy_of_the_Woods.jpg

http://fc07.deviantart.com/fs21/i/2007/237/8/5/Inside_the_flower_by_Fairy_of_the_Woods.jpg

[media]http://fc03.deviantart.com/fs16/f/2007/201/4/a/Eterbal_Beauty_by_Fairy_of_the_Woods.jpg[/media]

Αυτές που είναι σε μορφή thumb είναι πολύ μεγάλες για να τις postάρω σε μορφή img
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#18 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 01 August 2008 - 10:44

TheLastQuincy Μπράβο!!!:nod2:
Τι κάμερα χρησιμοποιείς; Ψηφιακή ή αναλογική; Και γιατί; Ποια θεωρείς καλύτερη;
Έτσι να μαθαίνουμε λίγα πράγματα κι εμείς οι άσχετοι με το αντικείμενο...:emptyonexg1:

edit: Η κοπέλα που είναι στην πρώτη φωτογραφία στο πρώτο σου post ποια είναι; :nbleed:
Μπορώ να την γνωρίσω τώρα που θα ανέβω στη Θεσσαλονίκη σε λίγες μέρες;:blingeye2:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#19 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 01 August 2008 - 12:05

Αχαχα....χρησιμοποιώ ψηφιακή φωτογραφία γιατί έχει ένα σωρό δυνατότητες....βέβαια πεθύμισα και τις αναλογικές φωτογραφικές...(αα η μαγεία του να εμφανίσεις τις φωτογραφίες,τα μελάνια,η τέχνη..όλα..) πολύ βέβαια είναι κατά των ψηφιακών φωτογραφικών γιατί είναι Old school και ετσι....Χρησιμοποιώ ψηφιακή γιατί έχει 1002 δυνατότητες.Πρώτον μπορείς να ρυθμίσεις,διαφράγματα,ISO,FPS,τη δυνατότητα του φλας,ταχύτητα του κλείστρου,να επεξεργαστείς πιο εύκολα τις φωτογραφίες και πάρα πολλά άλλα.Μπορείς επίσης να αλλάξεις φακούς που έχουν τρομερές δυνατότητες,ευρυγώνιος φακός,πανοραμικές,τρελά ζουμ,και γενικά ότι άλλο θες.Βέβαια είναι αρκετά δύσκολο να χειριστείς κανα γομάρι φωτογραφική( μέχρι να την μάθεις δηλαδή )επίσης αν σου αρέσουν Οι MACRO ( and super macro ) που προσωπικά τις λατρεύω γιατί ασχολούμαι και με φωτογραφίες της φύσης και εντόμων....:P

Και η κοπέλα στην φώτο είναι μια φίλη μου που τώρα λείπει διακοπές στο εξωτερικό οπότε είσαι άτυχος...ευτυχώς έχω μοντέλα να βγάλω τώρα....;)
Mε το καλό θα έχω φωτογράφιση την άλλη βδομάδα....

Η φωτογραφική που έχω εγώ είναι Canon και το τέλος του καλοκαιριού θα πάρω μια καινούργια την Canon EOS 450 D
μπορείς να την τσεκάρεις στο ιντερνετ....
Ααα λατρέυω την φωτογραφία....

@olgidio έχω και εγώ gallery στην Deviantart !!!
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου !! :)

Well time for 2-3 more ;)

Δημοσιευμένη  εικόνα


A funny one

Δημοσιευμένη  εικόνα


Δημοσιευμένη  εικόνα


Δημοσιευμένη  εικόνα


Δημοσιευμένη  εικόνα


And the last one i call it "Dragon Clouds"

Δημοσιευμένη  εικόνα

Edited by TheLastQuincy, 01 August 2008 - 12:14.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#20 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 04 August 2008 - 08:34

πολύ ωραία δουλειά Sir TheLastQuincy...μου άρεσαν ιδιαίτερα κάποιες photos από τις πρώτες όπως εκείνη με τα πολλα πουλιά(=freeeedom)
η φωτογραφία imo,χρειάζεται εξίσου καλλιτεχνικό μάτι με αυτό του ζωγράφου κι έχει επίσης έντονη αισθητική .
@olgidio πιστεύω πως κι εσύ έχεις ταλέντο(και την απαραίτητη ευαισθησία του καλλιτέχνη) στη φωτογρ. όπως κι ο Sir που άνοιξε τούτο το thread:)
keep on taking photos mates...show us the world from another point of view

μερικές photos που τράβηξα εντός κι εκτός Αθηνών

Attached Files


Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#21 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 04 August 2008 - 08:40

TheLastQuincy φανταστηκες οι φοτο σου!!!Εχεις ταλεντο ειναι πανεμορφες.:clap:

#22 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 04 August 2008 - 11:05

@gexion Ευχαριστώ! Αυτές τις τράβηξες με το κινητό σου φαντάζομαι, έτσι? Είναι πολύ καλές ακόμη και για κινητό. Άρχισε να τραβάς με την ψηφιακή (ή με φιλμ, μηχανή ό,τι έχεις.) για να (θα ακουστεί πολύ κλισέ) νιώσεις τη μαγεία της φωτογραφίας σε όλο της το μεγαλείο. :)
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#23 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 04 August 2008 - 11:54

Ωραίες φωτογραφίες, ωραία χρώματα.

Άς προσθέσω και μερικές απο αυτές που τράβηξα πρίν λίγο καιρό με μία ψηφιακή Olympus Stylus 710 7.1MP. Η ανάλυση των φωτογραφιών είναι σε SHD (3072*2304) *λίγο μεγάλη*


Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:


Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Είναι λίγο μεγάλες και άν το μέγεθος τους είναι υπερβολικό μπορώ να το διορθώσω, απλά είπα να τις προσθέσω στην ανάλυση που βγήκαν απο την κάμερα.

Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#24 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 04 August 2008 - 12:31

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ παιδία!!!
ΑnimeSuki,attisifte D,gexion σας ευχαριστώ πάρα πολύ....χαίρομαι που σας άρεσαν οι φωτογραφίες.Ναι οντως για να βγαλεις μια φωτογραφια πρεπει να εχεις πολυ καλο ματι,αρκετη φαντασια και τον καταλληλο εξοπλισμο!!! (αυτα οσο αφορα συνηθως τα πορτραιτα)
Η φυση ειναι λιγο πιο ευκολη στο να την απαθανατισεις!!
Πολυ καλη και η δικια σας δουλεια παιδια!!!
Keep on shooting!!!
:tensai:

Tiger-stock-blog-header.jpg


#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 04 August 2008 - 13:07

ThelastQuincy η κοπελα στην 1η foto ειναι η ******?

οι φωτος σου γενικα ειναι παρα πολυ καλες!! μπραβο!

erisabetsu μ αρεσαν παρα πολυ αυτες που ποσταρες!
μου θυμισαν λιγο κατι φωτογραφισεις που ειχε κανει η disney με γνωστους ηθοποιους να αναπαριστουν σκηνες απο τα κλασσικα παραμυθια και ητανε για την vogue (i think)

δεν θυμαμαι το ονομα της φωτογραφου, αν και ειναι πολυ γνωστη
αλλα παραθετω καποιες απο τις φωτογραφιες αυτες
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

Edited by Anelis, 04 August 2008 - 13:33.

Posted Image


#26 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 04 August 2008 - 13:21

Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες Anelis...σε ευχαριστω παρα πολυ...
αλλα αυτο το θρετ θα ηταν καλο να βαζατε δικες φωτογραφιες...και οχι απο αλλους καλλιτεχνες....
ενταξει oxi πως με πειραζει...νομιζω τις εχω δει στην Deviantart τις παραπανω Ανελις!! ;)

Tiger-stock-blog-header.jpg


#27 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 04 August 2008 - 13:35

εγω φωτο δεν εχω τραβηξει σχεδον ποτε, απλως μια κ ειχε βαλει η erizabetsu ειπα να βαλω να δειτε και αυτες που ειναι υπεροχες

αλλα οκ αν ειναι να ποσταρουμε μονο τα δικα μας τοτε cool :)

Posted Image


#28 Mixed Blessing

Mixed Blessing

    FaithBringsWay2Impossible

  • Members
  • 72 posts

Posted 04 August 2008 - 14:33

Μ'αρεσει αυτο το thread!Επεξεργαζεται μια ακομα μορφη της τεχνης :respect:
Να 'μαι κι εγω με τις προσπαθειες μου...
Spoiler:

@Ανελις...η τελευταια φωτογραφια παιζει πολυ καλα με την αισθηση του χωρου!
@Οlgidio η πρωτη Photo σου με πεθανε!Εισαι πολυ τυχερη που εζησες κατι τετοιο και πολυ καλη που το ανεβασες!

Ολες οι photos ειναι πολυ καλες!
Μακαρι αυτο το thread να γυρισει πολλες σελιδες

Edited by Mixed Blessing, 04 August 2008 - 18:04.

Posted Image

You cannot l e a v e the past , but you cannot l i v e in the past



...Death leaves no beautiful corpses...

#29 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 04 August 2008 - 15:54



και μ αρεσουν οι ασπρομαυρες που εχουν καποια ιχνη κιτρινου μεσα...


Λέγονται sepia. :)


Το ξερω βρε (απο τα photo dj των sony ericsson :hahaha:).. δεν εννοουσα να ειναι ολα στην κλιμακα του κιτρινου.. ειπα να ειναι ασπρομαυρα με καποια κιτρινα στοιχεια :P


Μπραβο παιδια το κανατε πολυ ωραιο το thread εχετε πολυ καλες δουλειες! Γιατι δεν ζητατε απο εναν admin να γινει κανα contest?


(κορυφαιος εκεινος ο τυπας και η μαιμου με το χαμογελο της colgate ακομα γελαω xD)

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#30 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 04 August 2008 - 16:32



(κορυφαιος εκεινος ο τυπας και η μαιμου με το χαμογελο της colgate ακομα γελαω xD)



Χεχε...ο αδερφος μου ειναι αυτος...
εγω ψηνομαι για ενα διαγωνισμο...γιατι οχι!!!?
Αντε να βλεπουμε και αλλες φωτογραφιες!!!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ για παντααα!!!!

Tiger-stock-blog-header.jpg