Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Yuri


  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 28 March 2011 - 19:21

Χαίρομαι που υπάρχει μια σύμπνοια! Σαφώς και δεν περιμένω να είναι όλα ποιοτικά αλλά τι να κάνεις... Θα ήθελα πάντως -ιδανικά- να ξαναγυριζόταν το Sasameki με πιο καλό σενάριο για να μη χάνει η ιστορία. Έχει χάσει όλο το fun & angst που χαρακτηρίζει τη σειρά.

το el cazador.

διαβάζω ότι έχει subtext αλλά τι level yuri goggles χρειάζεται; τα απλά ή τίποτα διαστημικά τηλεσκόπια; :hmmm:

γίνονταν πιο υποφερτά μιας κ στο soundtrack ήταν η yuki kajiura.

so true, αν δεν ήταν η μουσική της, το kannazuki δε θα μου άρεσε τόσο (αυτό ήταν canon βέβαια αλλά anywayz). Εξαίρεση νομίζω αποτελεί το Noir (yes, Ι used the NASA goggles, but still found nothing), η μουσική του επένδυση ήταν τραγικά μονότονη.

#92 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 March 2011 - 19:29

Εξαίρεση νομίζω αποτελεί το Noir (yes, Ι used the NASA goggles, but still found nothing), η μουσική του επένδυση ήταν τραγικά μονότονη.

Ε, όχι! Το NOIR είχε από τα πάρα πολύ καλά osts... Είναι από τα λίγα που ακούω ακόμα (και έχουν περάσει και 5 χρόνια τρομάρα μου)...
Yuri πάντως το Noir? Like επειδή έχει μια σκηνή 40 δευτερολέπτων στο τέλος; Θα μας τρελάνουν.

Posted Image


#93 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 28 March 2011 - 19:40

Ωραία, υπάρχει και μια διαφωνία! Για μένα, έχει λίγα ωραία κομμάτια σε σχέση με το πλήθος τους.
well, όταν είχε βγει (και όταν το πήρα χαμπάρι)"όλοι" διατείνονταν ότι έχει subtext και λέω "δεν του ρίχνω μια ματιά;". τελικά δεν έπρεπε.

#94 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 28 March 2011 - 20:07

@ma-foteini αυτό που έπρεπε να κάνουν με το angst sasameki koto ήταν να το αφήσουν να τελειώσει κ μετά να γίνει animated. κρίμα διότι έχει αρκετά αληθοφανή στοιχεία στη σχέση μεταξύ sumika κ ushio κ ναι, συμφωνώ μαζί σου έχασε σε μεγάλο βαθμό το angst (πια το λέμε rage) κ fun που χαραλτηρίζει τη σειρά.

το subetext στο el cazador, δεν θα σε απογοητευσει, πέρνει πολύ υψηλό βαθμό. θα σε απογοητευσει που δεν θα γίνει τελικά καθαρό yuri. όπως κ σε όλα τα anime με yuri subtext υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. βασικά είναι bee train, κάτι κάνει κ δεν πέρνεις ολη τη χαρά στο τέλος.

κ το soundtrack του το βρήκα πολύ καλυτερο απο του noir. κ τα 2 ακόμη τα ακούω αλλά υπάρχουν περισσότερα κομμάτια απο του el cazador στη λίστα μου απ'ότι του noir.

@ anelis είναι γενικά αυτή η τριλόγία της bee train κ τα .hack της που yuri fans (τονίζω, yuri fans), θα βρουν subtext. κ επειδή ακριβώς δεν είναι σειρές που έχουν κύριο στοιχείο το fanservice κ δεν βάζουν subtext απλά για να πουλήσει. στην περιγραφή τους απο τις 3, μόνο το el cazador έχει τη λέξη yuri. το madlax δεν το είδα ακόμη αλλά αν δείς το /u/ anime suggestions είναι όλες μέσα.

Posted Image

bonus edit: κομματάκι απο el cazador [media]http://www.youtube.com/watch?v=Veh8kuwEbE0[/media]

κ κομματάκι απο noir (δεν θα σας βάλω το canta per me) [media]http://www.youtube.com/watch?v=bbo_wpqLWA0[/media]
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#95 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 March 2011 - 20:18

Ένα είναι το υπερθεϊκό κομμάτι από Noir...
Youtube Video

:wooi2:
Δεν έχω δει άλλα "yuri" της Bee Train.
Είναι όμως γεγονός ότι οι yuri fans μπορούν να βρουν subtext και στο Mahou Shoujo Madoka (true story).
Οπότε προφανώς δεν μπορούμε να τα πάρουμε στα σοβαρά όλα αυτά.

Την είδα τη λίστα, αλλά τι (ή ποιός) είναι το /u/ anime, εννοείς στο 4chan?
(i feel like a n00b again)

~~Τι σχέση έχει το R.OD. με yuri δεν καταλαβαίνω. Πολύ weird αυτή η λίστα..

Posted Image


#96 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 28 March 2011 - 20:30

yeap 4chan. το /u/ αντιπροσωπευει το yuri board στον 4chan. τα περισσότερα threads δεν είναι του γούστου μου, αλλά είναι πολυ καλή πηγή πληροφοριών για νεες κυκλοφορίες κ τον συγκεκριμένο κατάλογο τον εγκρίνω κ εγώ (στο 80% μιας κ δεν τα είδα όλα) ειδαλίως δεν θα τον έβαζα. αλλά ότι είναι ικανοί να βρουν subtext παντου, είναι!

(δεν έχει η madoka yuri? μην μου σκοτώνεις -κ εσύ- τα yuri canons μου!!!!)

η αλήθεια είναι ότι πριν ξεκινήσει η madoka, είχε βουήξει το /u/ μήνες πριν για μια σειρά με magical girls κ potential yuri. τώρα είναι γεμάτο fanart.

~~για το read or die, δεν ξέρω, δεν το είδα. βασικά τα είδα όλα εκτός απο το read or die κ το madlax.

Edited by eyl, 28 March 2011 - 20:55.

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#97 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 04 April 2011 - 17:18

Στις 8 Απριλίου ξεκινά το A channel. Στην περιγραφή λέει ότι η Toeru βάζει τα δυνατά της για να περάσει στο ίδιο λύκειο με την Run ώστε να της εξομολογηθεί τον έρωτα της. Βασισμένο σε ένα 4-koma, με (μάλλον) 12 επεισόδια.
links:ANN & anidb
trailer: (όχι ότι καταλαβαίνεις τίποτα για την υπόθεση, αλλά αφού υπάρχει, το ποστάρω) [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=QnXco4AgRPY[/YOUTUBE]

#98 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 04 April 2011 - 21:34

αχ, παρακολουθώ το 4-koma. θα πάθω καταρράκτη με την τόση χρήση yuri goggles.

είναι ένα τυπικό 4-koma manga, που δν έχει συγεκριμένη κατευθυνση. έχει πλάκα, είδικά η μικρή με το ρόπαλο.

αλλά μαζί με κάποια άλλα "πιθανά yuri" είναι έτοιμα για watch!

ma_foteini ελπίζω να έχουμε κάτι αυτή τη season...
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#99 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 04 April 2011 - 22:22

το υποψιάστηκα ότι θα θέλει heavy duty goggles, ας ξεκινήσει πάντως και βλέπουμε. μπορεί να αξίζει τελικά σαν κωμωδία..

#100 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 27 May 2011 - 05:08

oh happy news!!! επιτέλους μετά απο 2 (τελευταίο yuri anime ήταν το 2009 κ αν δεν κάνω λάθος ήταν το sasameki) χρόνια, έχουμε κ πάλι yuri anime!!!

anime μεταφορά του ξεκαρδιστικού yuru yuri manga απο namori, το οποίο έτρεχε στο yuri hime s, κ τώρα στο νέο ανανεωμένο yuri hime!

July 4th θα έχουμε πυροτεχνήματα!

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=12828
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#101 ∀Gundam

∀Gundam

    ヒゲの機械人形

  • Members
  • 33 posts

Posted 27 May 2011 - 05:11

Ελπίζω να είναι καλύτερο από τα "πρόσφατα". Τέρμα βαρετά. Το sasameki κάτι πήγε να κάνει αλλά τα χάλασε στο τέλος.

#102 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 27 May 2011 - 06:36

Ελπίζω να είναι καλύτερο από τα "πρόσφατα". Τέρμα βαρετά. Το sasameki κάτι πήγε να κάνει αλλά τα χάλασε στο τέλος.


μμμ ... όταν λες "πρόσφατα", ποια εννοείς?

με το sasameki angst koto, έγινε κατ'εμένα το εξής μεγάλο λάθος : έγινε animated πολύ γρήγορα αφού κυκλοφόρησε ως manga. επίσης κ το aoi hana έπαθε το ίδιο.

καλά, απλά πληροφοριακά, το yuru yuri, δεν έχει ακριβώς "καθαρό" yuri. είναι school life κωμωδία, με μόνο κορίτσια κ το yuri part εμφανίζεται αφού η chitose βγάλει τα γυαλια της κ πεθάνει απο nosebleed!

πχ.

Spoiler:


έχει 4-koma γραφή αλλά όχι 4-koma "εμφάνιση" if you know what i mean. soooo... δεν περιμένω πολλές :awww: σκηνές αλλά περισσότερες :joyful: σκηνές (ας ελπίσουμε τουλάχιστον!).

υγ: ξέρω ότι δεν είναι του thread, αλλά επειδή μόλις το θμήθηκα, η shimura takako, ξεκινά καινούριο manga, με πρωταγωνίστρια (μπορεί όμως τελικά να έχει δευτερευον ρόλο, αυτό δεν ξεκαθαρίζεται) έναν χαρακτήρα απο το aoi hana.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#103 ∀Gundam

∀Gundam

    ヒゲの機械人形

  • Members
  • 33 posts

Posted 27 May 2011 - 07:22

To A Channel δεν υποτίθεται ότι ήταν κάπως yuri?

α! και το καλύτερο σημείο του sasameki

Posted Image

#104 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 27 May 2011 - 11:42

To A Channel δεν υποτίθεται ότι ήταν κάπως yuri?



αυτό να σου πω την αλήθεια ιδέα δεν έχω γτ χαρακτηρίστηκε yuri. όλη η υπόθεση αυτού του manga κ κατ'επέκταση κ του anime είναι η εμμονή της tooru (φοβερό όνομα όμως) για την run.
αλλά δεν έχει τπτ περισσότερο. κ στο bamboo blade έχουμε εμμονες, κ σε άλλα τόσα anime, αλλα δεν είναι yuri. φυσικά κατάφερα να παρακολουθήσω μόνο το 1ο επεισόδιο του a channel. κ όσο κ τα κατάφερα χωρίς να κοιμηθώ. αλλά ούτε το manga λέει πολλά, βασικά τπτ.

απο yuri anime δεν έχουμε πολλά κ αυτά που αναφέρω ότι είναι καθαρό yuri οι κριτικές που τους δίνουν είναι ότι είναι :puke:.

αλλά τί να κάνουμε, η ιαπωνία αυτά τα yuri anime μας δίνει. που να κάνουν το girlfriend anime, όχι, θα κάνουν το yuru yuri. τί να κάνω άλλο εκτος απο το να βάλω τα goggles μου κ να περιμένω για τα douijins?

edit: αυτό του sasameki τώρα το πρόσεξα, καλό! αλλά αν μας πουν ότι είναι χταπόδι τελικά δεν θα παραξενευτω :P
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#105 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 28 May 2011 - 12:52

να κάνουν το girlfriend anime

/ευσεβής_πόθος

αν θυμάμαι καλά (από τόόόόότε που του είχα ρίξει μια ματιά) το πιο yuri κομμάτι στο Yuru Yuri είναι το όνομα της πρωταγωνίστριας. Αν λεγόταν Yuru Sakura, δε θα του έδινε "κανείς" σημασία..

εκείνο στο sasameki, γύρος κεμπάπ δεν είναι; damn, πείνασα!