Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Junjou Romantica


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 June 2008 - 19:00

Το search δεν απέδωσε αποτελέσματα. Το περίμενα αλλά ταυτόχρονα το απευχόμουν.

Για μένα η καλύτερη σειρά αυτής της περίοδου.

Εν ολίγοις: τα ηθικά διλήμματα, οι περιπέτειες, τα συναισθήματα τριών ομόφυλων ζευγαριών. 3 ιστορίες δηλαδή που σε κάποια σημεία κάνουν ένα μικρό overlap. To anime είναι yaoi. Boys love. Νο lesbians here.

Η σειρά ήταν μια από τις πιο μη-βαρετές που έχω δει. Ξέρετε πως στα anime μερικές φορές κοιτάμε πόση ώρα έμεινε για να τελειώσει το επεισόδιο. Εδώ δεν το κάνουμε αυτό.

Αν είστε οπαδοί του romance genre να του ρίξετε μια μάτια ανεξαρτήτως του φύλου και της σεξουαλικότητάς σας.

anidb link: http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5532
aarinfantasy εξαιρετική δουλειά στο subbing. Περιμένουμε το 12o και τελυταίο επεισόδιο όπου να 'ναι και ελπίζουμε σε sequel.

#2 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 24 June 2008 - 11:42

Και να προσθέσω και εγώ όπως έχω ήδη πει στο anime recommendations thread, η σειρά είναι ρομαντική. Shounen-ai δηλαδή. Οπότε όσοι φοβούνται πως θα είναι naughty, μη φοβάστε και όσοι ελπίζατε να είναι, tough luck:hahaha:

Το anime είναι όμορφο οπτικά, οι χαρακτήρες είναι όλοι με το τρόπο τους πολύ αξιολάτρευτοι και μπορούν να λιώσουν τη καρδιά κάθε ρομαντικού ανθρώπου.


Επίσης, αν και δε γίνεται τίποτα πολύ ακατάλληλο, σίγουρα δεν είναι σα τα περισσότερα shoujo που σε πρήζουν ολόκληρες σεζόν μέχρι πια να γίνει κάτι ρομαντικό. Δε λέω, καλά και εκείνα, αλλά κάποια στιγμή they need to give us a break. E, εδώ και φιλάκια έχει και αγκαλιές και χαδάκια αλλά όλα σεμνά. Σα μια ρομαντική ταινία ένα πράγμα.

Όσοι θέλετε να μείνετε έτσι :awww: και είστε hopelessly romantic, δείτε το.

Εγώ τη λάτρεψα τη σειρά και ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Αλλά έχω μείνει πίσω νομίζω...στο 10...ίσως..Έχει εμφανιστεί και το τρίτο ζευγάρι;


Επίσης, το OP είναι ένα απο τα πιο όμορφα τραγούδια που έχω ακούσει σε άνιμε. Το έχω στο blog μου (δείτε την υπογραφή μου) οπότε αν θέλετε στα γρήγορα να το ακούσετε, είναι εκεί. Σε sidebar στη δεξιά στήλη.

Να και τα lyrics.

Anime Lyrics dot Com - Kimi = Hana - You = Flower - Junjo Romantica - Anime

Edited by Orion19, 24 June 2008 - 11:52.


#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 24 June 2008 - 12:00

Ναι, στο 10 εμφανίζεται και πρωταγωνιστεί και στο 11. Στο τελευταίο (for now >_>) θα έχουμε Usagi-san awesomeness και πάλι.

Ε εντάξει άμα ήταν τσόντα τι να έβλεπες. Αν δεν είσαι gay ή fangirl αηδιάζεις.

Το opening είναι όμορφο indeed.

#4 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 24 June 2008 - 12:49

Ακριβώς. Μακάρι να βγούνε περισσότερες τέτοιες σειρές. Κρίμα να μην έχουνε και αυτοί οι άνθρωποι τα ρομαντικά άνιμέ τους. Και προφανώς δεν είναι μόνο για αυτούς. Όπως είπες, βλέπεται ανεξάρτητα σεξουαλικότητας.

#5 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 24 June 2008 - 13:04

Και αν βγει και κανένα σοβαρό με λεσβίες ακόμα καλύτερα.

#6 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 24 June 2008 - 14:19

Το AniDB εχει το εξης tag σε αυτο το ανιμε :

so moe i am gonna die

:hahaha:

Και αν βγει και κανένα σοβαρό με λεσβίες ακόμα καλύτερα.

Πολυ σωστο σε βρισκω:wooi2:
Posted Image

#7 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 24 June 2008 - 18:05

Και αν βγει και κανένα σοβαρό με λεσβίες ακόμα καλύτερα.

Μnemosyne:nbleed:

Το AniDB εχει το εξης tag σε αυτο το ανιμε : Quote:
so moe i am gonna die

Kαι αυτό το σχόλιο http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=cmt&do=anime&id=5532 .
Για μη yaoi fans ενδείκνειται ή θα μείνω :terror2: ?

#8 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 24 June 2008 - 18:22

Μην ανησυχείς. Γίνονται κάπως πιο πολλά πράγματα απο τα υπόλοιπα shoujo, αλλά τίποτα extreme. Είναι γλυκό και σεμνό. Το "χειρότερο" που δείχνει συχνά (ειδικά με το πρώτο ζευγάρι) είναι χαδολόγημα και μερικές φορές χούφτωμα. Και πάλι, τίποτα που θα σου καταστρέψει τα αθώα σου ματάκια. Χα χα.

Επίσης, να βλέπετε μετά τους τίτλους γιατί στα περισσότερα επεισόδια, συνεχίζεται λίγο η πλοκή μετά απο τους τίτλους τέλους.

aboumonkey, 12 είναι όλα κι'όλα μέχρι στιγμής.

Δες τα πρώτα 3 και κρίνε. Που εμφανίζεται και το δεύτερο ζευγάρι που είναι μαζί πάνω απο 6 χρόνια. Είναι οι αγαπημένοι μου! Hiroki και Nowaki.

Αν δε θες να τα φορτώσεις (που εμένα σε μια ωρίτσα ήταν έτοιμα και τα τρία πρώτα), μπορείς να τα δείς απο το veoh. Βέβαια, εγώ θα σου πρότεινα να τα φορτώσεις μιας και είναι και ωραίο το animation.

Edited by Orion19, 24 June 2008 - 18:29.


#9 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 24 June 2008 - 18:28

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=cmt&do=anime&id=5532 .
Για μη yaoi fans ενδείκνειται ή θα μείνω :terror2: ?


Θα έλεγα πως στο συγγραφέα δεν αρέσει καν το γεγονός ότι υπάρχει shonen-ai genre οπότε μην παίρνεις στα σοβαρά τα σχόλιά του. Δεν είναι explicit, μην περιμένεις όμως και να κρατάνε τη σχέση τους από απόσταση 1 μέτρου! Αν σοκάρεσαι από ομοφυλοφιλικές σκηνές γενικά τότε δεν υπάρχει λόγος να το δεις! :wis:Προσωπικά ,αν και βρήκα την πρώτη ιστορία λίγο περίεργη(αν και όχι ασυνήθιστη), η δεύτερη μου άρεσε πολύ περισσότερο!

#10 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 24 June 2008 - 18:37

Όντως. Η δεύτερη είναι πιο προσγειωμένη. Ρεαλιστική. Η πρώτη είναι πιο anime-like. Θα καταλάβεις όταν το δείς. Βέβαια, μου άρεσε και η πρώτη πολύ, απλώς βαρέθηκα το Misaki να γκρινιάζει όλη την ώρα:hahaha: στην αρχή. Μετά βέβαια, γίνεται και αυτή πιο ωραία.

#11 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 24 June 2008 - 19:19

Όντως. Η δεύτερη είναι πιο προσγειωμένη. Ρεαλιστική. Η πρώτη είναι πιο anime-like. Θα καταλάβεις όταν το δείς. Βέβαια, μου άρεσε και η πρώτη πολύ, απλώς βαρέθηκα το Misaki να γκρινιάζει όλη την ώρα:hahaha: στην αρχή. Μετά βέβαια, γίνεται και αυτή πιο ωραία.


Spoiler:


#12 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 24 June 2008 - 19:34

Spoiler:


#13 sumiregusa

sumiregusa

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 27 September 2008 - 18:16

Σε αυτη τη σειρα συνειδητοποιησα τον ερωτα μου για τον Hikaru Hanada aka Usagi

#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 27 September 2008 - 18:36

ΑΑ υπηρχε και thread για το Junjou Romanica Και δεν το ειχα παρει ειδηση? Ντροπη μου!!!! Βαλτε +1 fan της σειρας (χαρη στην Orion19 που μου το πασσαρε αρχικα σχεδον δια της βιας και υπεμεινε στωικα τα απανωτα εγκεφαλικα μου κατα το 06,00-08,00 του πρωτου επεισοδιου)...... Η αληθεια ειναι οτι και οι τρεις ιστοριες μου φαινονται απιστευτα ρομαντικες και γλυκες:wooi2: και η καθε μια μου αρεσει για διαφορετικους λογους. Προς το παρον αγαπημενη μου ειναι αυτη των Usagi - Misaki λογω του ανορθοδοξου και πρωτοτυπου τροπου εξελιξης της υποθεσης και των χαρακτηρων. Οι εσωτερικες αναζητησεις και ο τροπος ιεραρχησης των συμπερασματων του Misaki ειναι ολα τα λεφτα (oΠως και oi κρισεις που παθαινει ενιοτε)..... Και φυσικα το διδυμο Ηiro - Νοwaki ειναι το πιο ρομαντικο. Περιμενω να δω περισσοτερα και για το τριτο ζευγαρι.......
Ποτε ειπαμε αρχιζει η δευτερη season?

#15 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 28 September 2008 - 00:57

Not soon enough...

11 Οκτωβρίου!!!:nbleed: